زنده باد اعتصاب، زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران نیشکر هفت تپه

Armکارگران نیشکر هفت تپه که از روز یازدهم آذرماه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و حقوق های معوقه شان دست به اعتصاب و تجمع زده بودند،به علت عدم پاسخگویی و بی توجهی کارفرما به مطالبات ‏شان، از جمله عدم پرداخت چهار ماه حقوق معوقه، روزهای دوازدهم و سیزدهم آذر نیز به اعتصاب و تجمع در محوطه کارخانه ادامه دادند. سرانجام مدیریت وعده داد حقوق عقب افتاده مرداد ماه را به فوریت به حساب کارگران واریز کند. اما به این وعده عمل نکرد و به قصد ایجاد شکاف و تفرقه در میان کارگران، تنها حقوق بخشی از کارگران صنعت و بخش محدودی از کارگران کشاورزی دائمی را پرداخت. این موضوع خشم کارگران را شعله ورتر ساخت. روز ۱۸ آذر کارگران بخش کشاورزی بار دیگر دست به اعتصاب و اعتراض زدند و با بیل و سایر ابزار کار وارد شرکت شدند. در ادامه این اقدام اعتراضی سایر کارگران نیز به آن ها پیوستند و اعتصابی یکپارچه و شکوهمند را سازمان دادند که تمام بخش های مختلف کارخانه را فراگرفت.

کارگران نیشکر هفت تپه، که طی ماه های گذشته بارها دست به اعتراض و اعتصاب زده بودند، روزهای یکشنبه ۱۹ آذر و دوشنبه ۲۰ آذر نیز به اعتصاب و تجمع در محوطه کارخانه ادامه دادند و خشم و عصیان جمعی خود را علیه ستم و بیدادگری کارفرما به نمایش گذاشتند. کارگران خشمگین، از همان ساعات اولیه روز یکشنبه، ابتدا برق کارخانه را قطع کردند، کوره بخار را خاموش کردند و سپس به همراه خانواده های شان جاده منتهی به کارخانه را بستند. کارگران با تجمع در مقابل دفتر مدیرت، شیشه های دفتر را شکستند. سیامک نصیری افشار، قائم مقام کارخانه این عنصر مزدور سرمایه و عامل سرکوبگری و بی حقوقی کارگران ازترس کارگران خود را مخفی ساخت.

انفجار خشم، عصیانگری و اعتصاب شکوهمند روزهای شنبه و یکشنبه کارگران نیشکر هفت تپه، که اینبار همه بخش های کارخانه از جمله سرویس های ترابری و ایاب و ذهاب نیز به طور یکپارچه به آن پیوستند، جلوه بارزی از اتحاد و همبستگی طبقاتی کارگران را به نمایش گذاشت. رادیکالیسم مبارزاتی، رزمندگی، اتحاد و همبستگی طبقاتی، که در اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه تجلی یافت، آنچنان بزرگ و شکوهمند بود که نه فقط کارفرما را به وحشت انداخت، بلکه دولت حامی سرمایه داران را نیز به بیم و هراس افکند.

وقتی عصیان خشم و شکوه اعتصاب متحدانه کارگران در هم آمیخت و امواج آن از فضای کارخانه به بیرون رفت، خواب صاحبان سرمایه برآشفت. ابتدا فرماندار و به دنبال آن رئیس اداره اطلاعات و فرمانده انتظامی شوش وارد کارخانه شدند. ساعتی بعد معاون وزیر اقتصاد و معاون وزیر کار نیز در کارخانه حضور یافتند و پس از گفتگو با کارگران بی درنگ با قائم مقام و دیگر مسئولین کارخانه جلسه برگزار کردند.

در پی این نشست که حاصل اعتصاب شکوهمند و مبارزه متحدانه کارگران نیشکر هفت تپه بود، علاوه بر حقوق مردادماه کارگران روزمزد که تا آخر وقت روز شنبه پرداخت شده بود، حقوق مرداد ماه کارگران و کارکنان دیگر بخش های شرکت از جمله تجهیزات، آتش نشانی، بازرگانی و امور اداری نیز به حساب آنان واریز شد. همچنین نماینده اداره اطلاعات، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی به کارگران قول دادند تا پایان این هفته، یک ماه دیگر از دستمزد معوقه آنان تسویه و در پایان هر ماه نیز، یک ماه از دستمزدهای معوقه کارگران تا تسویه کامل، پرداخت خواهد شد.

گسیل شتابزده این تعداد از نمایندگان دولت سرمایه داری جمهوری اسلامی در جمع کارگران خشمگین و اعتصابی نیشکر هفت تپه، از یک سو اقتدار و قدرت تاثیرگذاری اعتصابات یکپارچه کارگران را به نمایش گذاشت و از سوی دیگر نشان داد که صاحبان سرمایه و دولت حامی آنان، تا چه اندازه از همبستگی طبقاتی کارگران و اعتصابات یکپارچه آنان در وحشت و هراس اند.

اگر چه تا این لحظه تنها بخش کوچکی از مطالبات کارگران تحقق یافته و تا تحقق تمام خواست ها منجمله یکی ازخواست های اصلی آنان یعنی بازگرداندن مالکیت شرکت به دولت راه زیاد است، اما کارگران آگاه و مبارز هفت تپه به روشنی دریافته اند که فقط و فقط با رزم مشترک، اتحاد، همبستگی طبقاتی و قدرت اعتصاب است که آنان می توانند مطالبات خود را محقق سازند. پس زنده باد اعتصاب!

سازمان فدائیان (اقلیت) ضمن ارج گذاشتن بر اتحاد و همبستگی کارگران نیشکر هفت تپه، خواهان تحقق تمام مطالبات بر زمین مانده آنان است.

سازمان فدائیان (اقلیت) با تاکید بر اینکه فقط در سایه پیکار مشترک است که کارگران می توانند صاحبان سرمایه را به عقب نشینی وادارند، همه کارگران ایران را به همبستگی و فشرده تر کردن صفوف مبارزاتی شان در مقابل نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی فرا می خواند.

زنده باد اعتصاب، زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران نیشکر هفت تپه

سرنگون باد جمهوری اسلامی ایران – برقرار باد حکومت شورایی

زنده باد آزادی – زنده باد سوسیالیسم

سازمان فدائیان (اقلیت)

۲۰ آذر ۱۳۹۶

کار – نان – آزادی – حکومت شورایی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: