جمهوری اسلامی قاتل کارگران معدن زغال سنگ یورت در آزادشهر است

Arm امروز چهارشنبه، ۱۳ اردیبهشت۹۵ در اثر وقوع انفجار در معدن زغال سنگ زمستان یورت در آزاد شهر، ده ها کارگر مصدوم، ده ها نفر کشته و تعداد زیادی نیزدر تونل معدن محبوس شده اند. معدن یورت در کمتر از صد کیلومتری آزاد شهر در استان گلستان قرار دارد و حدود ۵۰۰ کارگر در آن کار می کنند.

طول این تونل حدود دو کیلومتر است و انفجار حاصل از انباشت گاز ، امکان دسترسی به محبوسین حادثه را بسیار محدود و احیانا غیر ممکن کرده است. خبرگزاری ایلنا به نقل از معاون بحران استانداری گلستان ، تعداد مفقودین را تاکنون ۲۶ نفر و تعداد مصدومین این انفجار را ۴۰ نفر اعلام کرده است. این خبرگزاری همچنین به نقل از شاهدان عینی از خروج پیکر دو تن از زیر آوار معدن خبر داده است. ایلنا همچنین اعلام کرده است، حدود ۳۰ مصدوم در بیمارستان بستری شده اند که “همه آن ها دچار مشکل تنفسی هستند”. روزنامه ایران نیز به نقل از یک مقام مسئول محلی اعلام کرده است به دلیل شدت انفجار” تعدادی از کارگران محبوس در همان لحظه اولیه جان خود را از دست داده اند”. آخرین خبر به نقل از رمضان بهرامی رئیس خانه صنعت و معدن استان گلستان درگفتگو باخبرنگار تسنیم حاکی از آن است که ۲۱ جنازه دیگر از معدن خارج شده و تعداد مصدومین به ۶۹ نفر رسیده است.
بر اساس گفته های فیض الله کاکویی، کارفرمای این معدن، زمانی که موتور دیزل در این معدن از کار می افتد، کارگران توسط یک دستگاه باطری که از خارج تونل تهیه کرده بودند، قصد روشن کردن موتور دیزل کِشنده لوکوموتیو را داشتند که به محض برقراری اتصال، با جرقه ایجاد شده تونل منفجر می شود.
تنها به فاصله دو روز پس از جشن اول ماه مه، روز پیکار و همبستگی جهانی کارگران، ده ها کارگر در معدن زغال سنگ یورت آزادشهر قربانی آزمندی سرمایه داران شدند. انفجار معدن زغال سنگ یورت، نه اولین انفجار و حادثه ناشی از کار در ایران است و نه آخرین آن خواهد بود. در حاکمیت سرمایه داری جمهوری اسلامی، هر روزه حوادث ناشی از کار اتفاق می افتد بی آنکه خواب سرمایه داران و دولت حامی آنها اندکی آشفته گردد. به دلیل سود پرستی سرمایه داران مفتخور و استثمارگر، هر ساله هزاران کارگر جان خود را از دست می دهند و تعداد بیشتری مصدوم ودچار نقص عضو ویا از کار افتاده می شوند.
جمهوری اسلامی از یک طرف با تحمیل فقر و گرسنگی، دستمزدهای ناچیز، قراردادهای موقت و ممانعت از تشکل یابی کارگران و از سوی دیگر با بازگذاشتن دست سرمایه داران و کارفرمایان در عدم رعایت اصول ایمنی، عدم آموزش مناسب و لازم کارگران، همراه با تحمیل ساعات زیاد کار و استثمار شدید آنان، همواره عامل اصلی اینگونه حوادث مرگ آفرین و باعث جانباختن هزاران کارگر بوده است. اگرچه در همه کشورهای سرمایه داری کم و بیش حوادث ناشی از کار اتفاق می افتد، اما در هر کشوری که کارگران فاقد تشکل های صنفی و طبقاتی واقعی خود هستند، بی حقوقی، استثمار عریان و حوادث ناشی از کار نیز در آن کشورها بیشتر است. ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی نیز از جمله کشورهایی است که با تحمیل شرایط غیر انسانی و شبه برده داری بر کارگران، ابتدائی ترین حقوق کار و ایمنی محیط کار رعایت نمی شود. طبقه سرمایه دار و دولت این طبقه ضمن استثمار شدید طبقه کارگر، هرساله هزاران کارگر را این چنین به محابا مصدوم می کند و یا به کام مرگ می فرستد.
لذا تردیدی نیست که تا نظام سرمایه داری در ایران برقرار است و جمهوری اسلامی یکه تازی می کند، نه بهبودی در وضعیت شرایط کاری کارگران حاصل خواهد شد و نه امیدی به کاهش آمار حوادث ناشی از کار خواهد بود.
سازمان فدائیان (اقلیت) بی توجهی کارفرمای معدن زغال سنگ یورت آزادشهر در رعایت اصول ایمن سازی و دولت جمهوری اسلامی را مسبب اصلی جان باختن و مصدوم شدن کارگران می داند .
سازمان فدائیان (اقلیت) ضمن تسلیت جان باختن کارگران معدن زعال سنگ یورت آزادشهر به خانواده ها و عموم کارگران، تامین فوری نیازهای مادی و معیشتی خانواده های کارگران مصدوم و جان باخته را حق اولیه و قانونی آنان می داند و خواستار پرداخت خسارت و رسیدگی فوری از سوی دولت و کارفرما می باشد.

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی – برقرار باد حکومت شورایی
زنده باد آزادی – زنده باد سوسیالسیم
سازمان فدائیان (اقلیت)
۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
کار- نان – آزادی – حکومت شورایی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: