ضرورت همبستگی و اتحاد در جامعه كارگری

كانون مدافعان حقوق كارگر – در یكی دو ماه اخیر حوادث تلخ و وحشتناكی رخ داده كه هیچ انسان آزاده‌ای نمی توانست در محكومیت آن تردید داشته باشد و مایه تأسف جامعه‌ی كارگری از یك طرف و ضرورت هوشیاری و مقابله با چنین حوادثی از طرف دیگر خود را نشان داد.

یورش وحشیانه‌ی پلیس و نیروهای امنیتی درافریقای جنوبی به كارگران اعتصابی و كشتار وحشیانه بیش از ۴۰ معدنچی كه تنها خواهان اضافه دستمزد و دریافت حق و حقوق خود بودند هنوز همه را آزار می‌داد كه خبر سوختن كارگران پاكستانی در كارگاهی به آن اضافه شد. بر طبق معمول این آتش سوزی‌ها و كشتار كارگران تنها به علت عدم رعایت شرایط ایمنی و در حقیقت سودطلبی سرمایه‌داری است. در همین زمینه كشته شدن بیش از ۴ تن از كارگران ماهشهر در یك آتش سوزی و زخمی شدن تعداد زیادی از كارگران هم به دلیل سودطلبی سرمایه‌داری است.

نظام سرمایه‌داری جهانی یا انسان‌ها را برای تداوم سودطلبی خود به گلوله می‌بندد تا بتواند آنان را استثمار كند یا آنكه در شرایطی سخت و طاقت فرسا بدون ایمنی به كار می‌گیرد تا باز هم بر سودهای خود بیافزاید. این كشتار از هر نوع، چه به وسیله‌ی پلیس‌های تا دندان مسلح و چه به وسیله‌ی شعله‌های آتش كه در اثر سودطلبی سرمایه‌داری جان كارگران را می‌گیرد و چه به وسیله‌ی انواع و اقسام بی حقوقی‌های تحمیلی به كارگران و زحمتكشان در سراسر جهان ضرورت وحدت هر چه بیشتر صفوف كارگران را در برابر نظام عقب مانده و ارتجاعی سرمایه‌داری از هر نوعش آشكار می‌كند. امروزه كارگران و زحمتكشان در سراسر جهان چه به وسیله‌ی نیروهای مسلح و چه با اهرم‌های فشار اقتصادی و اجتماعی، تحت فشارهای شدید و بی وقفه نظام سرمایه‌داری قرار دارند و نیروهای سركوبگر این نظام از آن چنان سبعیتی برخوردار شده‌اند كه برای حفظ سود خود از هیچ جنایتی فروگذار نمی‌كنند.

پیروزی كارگران معادن افریقای جنوبی در به دست آوردن اضافه دستمزد مورد تقاضا هر چند پیروزی اندكی در مقابله با استثمار سراسری وحشیانه سرمایه‌داری است اما بیانگر آن است كه كارگران می‌توانند با مبارزات متحدانه شرایط را تغییر دهند.

امروزه ضرورت اتحاد و همبستگی تشكل‌های كارگری و مدافعان حقوق كارگر نه تنها در یك كشور و منطقه بلكه در سراسر جهان بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. درحالی كه سرمایه‌داری و نظام منحط آن از هر نوع و دسته‌اش چه لیبرالی و چه محافظه‌كار،‌ چه مذهبی و چه سكولار خواهان به بند كشیدن هر چه بیشتر كارگران و زحمتكشان است. كارگران و زحمتكشان نیز چاره‌ای جز همبستگی و وحدت و همدلی و همگامی برای به دست آوردن ابتدایی‌ترین و طبیعی‌ترین حق و حقوق خود ندارند.

نظام سرمایه‌داری كه با انحطاط اقتصادی و اجتماعی و اخلاقی هر روز معیارهای شناخته شده و مورد قبول خود را زیر پا می‌گذارد برای فرار از بحران‌های روزافزون خود به جنگ طلبی و كشتار روی می‌آورد و كارگران و زحمتكشان را فدای توسعه طلبی‌ها و حل بحران‌های خود قرارمی‌دهد.

كارگران و زحمتكشان و مدافعان حقوق آنان می‌توانند با همدلی و همبستگی و در پیش گرفتن راه‌های مختلف مبارزاتی هر چه بیشتر صفوف خود را هماهنگ‌تر كرده و بنیان‌های نظام سرمایه‌داری كه مبادرت از بهره‌كشی انسان از انسان است را مورد تهاجم قرار دهند.

امروزه دیگر روشن است كه اندكی از سرمایه‌داران كه انحصارات مالی و اقتصادی را در دست دارند و مبارزان ضد سرمایه‌داری آنان را یك درصدی‌ها نام نهاده‌اند،‌ با قدرت سرنیزه و اسلحه و با استخدام مزدوران سركوبگر به نام پلیس و نیروهای امنیتی بر ۹۹ درصد مردم حكومت می‌كنند و برای حفظ حكومت خود دست به هر جنایتی می‌زنند و برای دیگران هیچ حقی جز استثمار شدن قائل نیستند.

آن حكومت‌ها مراكز قدرت و بنگاه‌های اقتصادی و تبلیغاتی را در اختیار دارند و حقوق اكثریت قاطع مردم را پایمال می‌كنند. تنها با همبستگی و اتحاد هر چه بیشتر كارگران و زحمتكشان مدافعان حقوق زنان و كودكان و انسان‌های آزاده و با شرف است كه می‌توان در برابر این اقلیتی ناچیز ولی صاحب قدرت ایستاد و مقابله كرد.

پیش به سوی اتحاد هر چه بیشتر كارگران و زحمتكشان و كلیه اقشار تحت ستم حاكمیت سرمایه

یک پاسخ

  1. زنده باد آزادی!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: