آخرین برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۰ مرداد

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – بازپخش بخش دوم ايران در هفته‌ای که گذشت با عنوان «بدرود با یاران و شنوندگان برنامه رادیویی “ایران در هفته‌ای که گذشت” » و اطلاعیه رادیو دمکراسی شورایی، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/j7wKPQYr/10mordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

کار در اعماق زمین با شرایط قرون وسطایی

عدم پرداخت دستمزد کارگران کارخانه پیچ‌کوبان

تجمع معلمان پیش دبستانی و کارکنان مخابرات روستایی آذربایجان غربی در برابر مجلس

قطع برق و بی‌آبی در شهرها و روستاهای ایران

خامنه‌ای گفت کشور در حال پیشرفت است

پرواز قیمت مرغ، هنگامی که دولت تنها نظاره‌گر می‌باشد

آخرین تفسیر خبری رادیو دمکراسی شورایی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

کار در اعماق زمین با شرایط قرون وسطایی

کارگران معادن طبس بیش از ١۵ ساعت در روز کار می‌کنند. این مطلب در حالی در رسانه‌های حکومت اسلامی و از زبان آن‌ها منتشر شده است که خامنه‌ای رهبر حکومت و عوامل وی در قوای سه‌گانه و نیروهای نظامی در همین رسانه‌ها از ایران کشوری را به‌تصویر می‌کشند که روزانه در حال فتح قله‌های جدیدی با رهبری خامنه‌ای می‌باشد. آن‌ها نمی‌گویند که قرن‌ها از به‌کار واداشتن کارگران به ١۵ ساعت کار در معدن گذشته است و در جهان امروز حتا در بدترین و فقیرترین کشورها نیز چنین اتفاقاتی نادر محسوب می‌شوند. اما این تنها کارگران معدن طبس نیستند که در سایه‌ی حکومت اسلامی این‌گونه وحشیانه توسط سرمایه‌داران استثمار می‌شوند. این درد عموم کارگران است.

کارگران معدن طبس در حالی بیش از ١۵ ساعت در روز کار می‌کنند که دستمزد آنان با اضافه کار و شرایط سخت کاری ماهانه ۵٠٠ هزار تومان است و این تازه به گفته‌ی همین مقامات حکومتی تنها هزینه ده روز یک خانواده‌ی کارگری است.

و باز بر طبق همین قوانین کار حکومت اسلامی، ساعات کار یک کارگر معدن نباید بیش از ۶ ساعت در روز و ٣۶ ساعت در هفته بیشتر باشد. این کارگران پس از پایان کار نیز در داخل اتاقک‌های پیش ساخته که فاقد امکانات رفاهی می‌باشد استراحت می‌کنند.

براساس خبر منتشره، قرارداد کارگران معادن طبس یک ماهه بوده و حداکثر مدتی که یک کارگر در یک معدن شاغل است به ۶ ماه می‌رسد. بدین ترتیب کارگران پس از چند ماه به صف بیکاران پیوسته و حتا از همین مبلغ ناچیز نیز که با کاری سخت و طاقت‌فرسا بدست می‌آورند محروم می‌شوند و کارفرما نیز با این روش مانع شکل‌گیری مقاومت کارگران در برابر این استثمار وحشیانه می‌شود.

عدم پرداخت دستمزد کارگران کارخانه پیچ‌کوبان

سرمایه‌داران کارخانه پیچ‌کوبان به بهانه‌ی عدم دریافت طلب‌های خود از کارخانه‌های بزرگ خودروسازی، از پرداخت به‌موقع دستمزد ١٨٠ کارگر کارخانه شانه‌خالی می‌کنند. هم اکنون کارگران ٣ ماه دستمزد خود را از کارفرما طلب‌کار هستند.

هنگامی که سرمایه‌داران از حاصل دسترنج کارگران، سودهای کلانی بدست می‌آوردند و زندگی مجلل خود را مجلل‌تر می‌سازند؛ هرگز به این فکر نمی‌کنند که با بالا بردن دستمزد کارگران، بخشی از این سود را  به آن‌ها بدهند تا کارگران حداقل از زیر خط فقر بیرون بیایند، اما حالا به‌بهانه‌ی عدم دریافت طلب، قطع یارانه تولید و گران شدن برق و گاز، کاهش تولید خودرو و غیره از پرداخت دستمزد کارگران سرباز می‌زنند. سود و رفاه مال سرمایه‌داران و بدبختی و نداری برای کارگران، این است شعار نظام سرمایه‌داری.

عدم دریافت دستمزدها نه فقط کارگران بخش خصوصی که کارگران بخش دولتی را نیز با مشکل روبرو ساخته و کارگران با توجه به این که بخش بزرگی از آن‌ها قرارداد موقت هستند، از ترس اخراج به این شرایط تن می‌دهند. برای نمونه کارگران کارخانه نقش ایران در قزوین که برخی بیش از ٢٢‌سال سابقه کار دارند هم اکنون ١۵ ماه است که حقوق دریافت نکرده و بیمه کارگران نیز ۴ ماه است که پرداخت نشده. این کارخانه که پیش از این بیش از هزار کارگر داشته هم اکنون تنها ۴٨ کارگر در آن باقی مانده‌اند.

صاحبان کارخانه هم‌چنین در زدوبند با سازمان تامین اجتماعی تنها ١٠ درصد حق بیمه کارگران را پرداخت کرده‌اند که همین موضوع نیز سدی در برابر کارگران برای بازنشسته شدن ایجاد کرده است.

تجمع معلمان پیش دبستانی و کارکنان مخابرات روستایی آذربایجان غربی در برابر مجلس

جمعی از مربیان پیش‌دبستانی به نماینده‌گی از مربیان پیش‌دبستانی اخراج شده، روز یکشنبه و برای چندمین بار در طی روزهای اخیر در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع زدند. این گروه از مربیان از استان‌های گیلان و اصفهان آمده بودند. چهارشنبه هفته‌ی گذشته نیز گروه دیگری از آن‌ها در برابر مجلس دست به تجمع زده بودند. وزارت آموزش‌وپرورش به بهانه‌ی تغییر در نظام آموزشی و شش ساله شدن دوره‌ی ابتدایی، کلاس‌های پیش‌دبستانی در مدارس دولتی را تعطیل نموده است که این کار منجر به اخراج ٢۵ هزار مربی پیش‌دبستانی شده است. مربیان پیش‌دبستانی خواستار بازگشت به کار و بستن قرارداد با آموزش‌وپرورش می‌باشند.

در این روز هم‌چنین ۵٠ تن از کارکنان مخابرات روستایی آذربایجان غربی در برابر مجلس دست به تجمع زدند. آن‌ها ۵ ماه بدون دریافت دستمزد کار کرده و با مشکل قرارداد و بیمه روبرو هستند.

پس از واگذاری مخابرات به شرکتی تحت اختیار سپاه پاسداران در سال ٨٨، اداره مخابرات به بهانه‌ی وجود تلفن در خانه‌های روستایی، ساعات کار کارکنان مخابرات روستایی را به ۴ ساعت در روز محدود کرد. در این شرایط دستمزد کارکنان مخابرات استانی به ١٩٠ هزار تومان تقلیل یافت. هم‌چنین به دلیل پرداخت حق بیمه ناقص، آن‌ها با مشکل بازنشسته‌گی نیز روبرو می‌باشند.

دو سال پیش و بدنبال اعتراضات آن‌ها، در بودجه سال ٨٩ پرداخت حق بیمه کامل کارکنان روستایی دفاتر مخابراتی به‌تصویب رسید، اما با گذشت دو سال هنوز این قانون اجرایی نشده است.

کارکنان مخابرات روستایی آذربایجان غربی پیش از این چندین‌بار در برابر استانداری آذربایجان غربی تجمع کرده بودند که آخرین آن در ششم تیرماه بود. بسیاری از آن‌ها سابقه‌ی ٢۵ سال کار در مخابرات را دارند اما شرکت مخابرات با همدستی پیمانکاران بدنبال اخراج آن‌ها می‌باشد.

قطع برق و بی‌آبی در شهرها و روستاهای ایران

گرانی، بیکاری، عدم پرداخت دستمزد کافی نبود که قطع برق در تابستان نیز به مشکلات کارگران و زحمت‌کشان اضافه گردید. در روزهای اخیر و برخلاف وعده‌های مقامات دولتی در وزارت نیرو مبنی بر این که مشکل کمبود برق در تابستان وجود نخواهد داشت، تنها بر میزان قطعی برق در مناطق گوناگون ایران اضافه می‌شود. براساس اخبار منتشره در استان‌های تهران، اصفهان، فارس، خوزستان، یزد و خراسان مردم در بسیاری از نقاط با قطعی مکرر برق برای چند ساعت در شبانه‌روز روبرو هستند. به گفته‌ی موسوی نژاد نماینده مجلس اسلامی، قطعی مکرر برق هم‌چنین صدمات فراوانی به کارخانه‌ها وارد کرده است.

به‌ویژه قطعی برق در مناطق گرمسیر مشکلات زیادی را برای مردم بوجود آورده است.

کم‌آبی نیز یکی دیگر از مشکلات مردم می‌باشد. استاندار اصفهان به‌تازه‌گی از تغییر ساعات کار ادارات به منظور کاهش مصرف آب‌وبرق در دستگاه‌های دولتی خبر داده است. هم‌چنین به‌گفته‌ی نماینده مجلس حکومتی از آبادان مردم شهر آبادان برای تهیه آب آشامیدنی مجبور به خرید بشکه‌های ٢٠ لیتری از فروشندگان دوره‌گرد می‌باشند و ٧٠ روستای این شهر از نبود آب آشامیدنی در رنج هستند.

پیش از این دولت مدعی شده بود که حذف یارانه‌ها در بخش آب و برق، منجر به صرفه‌جویی در مصرف آن‌ها و اقتصادی شدن تولید آب و برق خواهد شد، اما امروز شاهدیم که به رغم گران شدن آب و برق بر مشکلات مردم در تامین آب آشامیدنی و برق افزوده شده است.

آب، برق و گاز از جمله خدماتی است که دولت باید مجانی در اختیار مردم قرار دهد. برای مثال در برخی از کشورهای سردخیز دنیا مصرف برق و گاز برای عموم رایگان می‌باشد و بدین وسیله همه می‌توانند در فصل سرما به خوبی و به اندازه از گرما برخوردار شوند، اما برای مثال در جنوب ایران مردم فقیری که به نان شب نیز محتاج هستند در گرمای بالای ۵٠ درجه تابستان امکان استفاده از وسایل خنک‌کننده را به‌دلیل گرانی برق ندارند. آب، برق و گاز باید مجانی در اختیار مردم قرار گیرد و مردم با ندادن پول آب، برق و گاز اعتراض خود را به مبالغ سرسام‌آور قبض‌ها نشان می‌دهند.

خامنه‌ای گفت کشور در حال پیشرفت است

خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی بار دیگر در اظهاراتی شگفت‌انگیز و ریاکارانه گفت: کشور در حال پیشرفت است.

وی نگفت که این چگونه پیشرفتی‌ست که بسیاری از کارگران ماه‌هاست بدون دستمزد مانده‌اند و حداقل ٨ میلیون نفر بیکار هستند و هیچ ممر درآمدی ندارند.

برخلاف خامنه‌ای که در این روزها مانند دوره‌گردانِ مجنون، براه افتاده و هر روز از پیشرفت و اقتدار نظام اسلامی سخن می‌گوید، دیگر مقامات حکومتی در حال دست‌وپا زدن برای رهایی از بن‌بست‌های نظام هستند. جلسات سران سه قوه و در نهایت جلسه غیرعلنی مجلس و دولت منجر به تشکیل ستاد رفع مشکلات اقتصادی با نظارت ٣ قوه گردید. هم‌چنین شورای دستگاه نظارتی نیز با ریاست وزیر اطلاعات شروع به‌کار کرد. ولی‌الله خبره دبیر این شورا در رابطه با نقش وزارت اطلاعات در مقابله با گرانی‌ها گفت: “وزارت اطلاعات نیز در رابطه با گرانی‌های اخیر به وظیفه‌ذاتی خود عمل خواهد کرد”.

در سوی دیگر معاون  فرهنگی سپاه، حمیدرضا مقدم‌فر نیز با حمله به رسانه‌ها مدعی شد که رسانه‌ها با بزرگ‌نمایی مشکلات اقتصادی کشور به دنبال ایجاد چالش‌های اجتماعی و امنیتی برای کشور هستند.

وزیر ارشاد و معاون مطبوعاتی وی نیز در جلسه‌ای با مدیران مسوول روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و دیگر رسانه‌های داخلی از آن‌ها خواستند تا از بیان مشکلات اقتصادی و گرانی کالاها پرهیز کنند. به‌نوشته‌ی روزنامه ابتکار، معاون وزیر ارشاد در این دیدار از رسانه‌ها خواست تا مساله تحریم‌ها را مدیریت کنند. وی گفت: “در تعارض میان آزادی بیان و منافع ملی، اولویت با منافع و امنیت ملی است”.

روز سه‌شنبه رسانه‌ها اخباری به‌نقل از برخی نماینده‌گان مجلس مبنی بر ضرورت تغییر در بودجه سال ٩١ براساس شرایط جدید منتشر ساختند. هم‌چنین معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز خبر از دستور ویژه احمدی‌نژاد برای ذخیره حداقل سه ماه نیاز کشور به کالاهای اساسی و استراتژیک داد. وی که با خبرگزاری مهر گفت‌وگو می‌کرد، گفت: “این کالاها شامل گندم، کنجاله، نهاده‌های دامی، روغن خام، شکر خام و برنج است”. همه‌ی این اخبار حکایت از وضعیت غیرمعمول حکومت و جامعه دارد و این همان چیزی‌ست که خامنه‌ای به آن پیشرفت می‌گوید.

پرواز قیمت مرغ، هنگامی که دولت تنها نظاره‌گر می‌باشد

به‌رغم وعده‌های دولت برای یک نرخی شدن مرغ، گزارش‌هایی مبنی بر رسیدن قیمت مرغ در برخی نقاط به کیلویی ٩ هزار تومان منتشر شده است. انتشار عکس‌هایی از صف‌های طولانی برای خرید مرغ در بندرعباس، ممنوعیت خروج مرغ از استان اردبیل و ضبط ۵ محموله مرغ زنده که از این استان به آذربایجان شرقی حمل می‌شدند، حمله مسلحانه به یک واحد مرغداری، کشف ٣۵٠٠ تن مرغ غیربهداشتی در شهرستان رضوانشهر در استان گیلان، از جمله خبرهای منتشره در روزهای اخیر هستند. هم‌چنین دولت در حالی وعده‌ی یک نرخی شدن مرغ با قیمت ۵٢٠٠ تومان را داده است که رئیس اتحادیه مرغداران از قیمت تمام شده‌ی ٧٢٠٠ تومانی مرغ برای تولیدکننده‌گان خبر داده است. وی علت اصلی این موضوع را گران شدن خوراک دام از جمله کنجاله سویا و ذرت اعلام نمود. براساس برخی از خبرها قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد تا کیلویی ٢٠٠٠ تومان افزایش یافته است.

تمام این اخبار نشاندهنده‌ی آن است که دولت هرگز قادر به کنترل بازار نخواهد بود. برای همین است که نادرقاضی‌پور دیگر نماینده مجلس با انداختن تقصیر گرانی بر شانه‌های دولت می‌گوید: “مردم در موضوع گرانی‌ها می دانند که حساب دولت از نظام متفاوت است و نظام در فکر حل مشکلات مردم است؛ دولت‌ها می‌آیند و می‌روند و مردم این گرانی ها را از چشم نظام نمی‌بینند، بلکه مقصر را دولت می‌د‌انند”.

برای پایان بخشیدن به گرانی، برای پایان بخشیدن به بیکاری و فقر و برای پایان بخشیدن به تمامی مصائبی که هر روز در جلوی چشمان ما اتفاق می‌افتند، متحد شویم. تنها راه، سرنگونی حکومت اسلامی و برقراری حکومت شورایی است.

آخرین تفسیر خبری رادیو دمکراسی شورایی

این بود آخرین تفسیر‌های خبری رادیو دمکراسی شورایی. بخش خبر رادیو دمکراسی شورایی در طول این سال‌ها تلاش کرد تا به‌رغم عدم پخش روزانه‌ی رادیو، تا آن‌جا که در توان دارد ضمن انعکاس مبارزات کارگران، زحمت‌کشان، زنان و جوانان کشور، و در کنار آن انعکاس مشکلات اجتماعی و افشای سیاست‌های حکومت اسلامی، از موضعی طبقاتی به این وظیفه‌ی خود نگاه کند. از این‌رو بود که رادیو دمکراسی شورایی تنها به انعکاس اخبار بسنده نکرد که سعی کرد منافع و خواست‌های کارگران، زحمت‌کشان، زنان و جوانان را نیز بازتاب دهد و بدین‌ترتیب صدای آن‌ها باشد، همان‌طور که از روز اول عهد بسته بود.

این خواست، سعی و تلاش ما بود و امیدواریم که توانسته باشیم تا حدودی نظر مخاطبان را جلب کرده و در بالابردن آگاهی سیاسی و طبقاتی توده‌های ستم‌دیده‌ی ایران به سهم خود – هر چند کوچک – نقشی ایفا کرده باشیم.

درود ما بر تمامی یاران و شنوندگان رادیو دمکراسی شورایی و به امید آن‌که تلویزیون دمکراسی شورایی بتواند گام‌هایی بهتر در مسیر آگاهی توده‌ها و در راستای منافع طبقاتی کارگران و زحمت‌کشان بردارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: