تظاهرات مردم نیشابور الگویی برای مردم شهرهای دیگر

جمعه، ۶ مرداد ۹۱- روز دوشنبه این هفته مردم نیشابور در اعتراض به گرانی و کمبود کالاها که زندگی را بر عموم توده‌های زحمتکش سراسر ایران به نحو غیر قابل تحملی دشوار کرده است، به تظاهرات خیابانی روی آوردند.

در ظاهر، این اعتراض به کمبود و گرانی گوشت مرغ رخ داد. در واقعیت اما اعتراضی به افزایش روزافزون بهای عموم کالاهاست که به ویژه در طول نزدیک به دو سال اخیر، لحظه‌ای متوقف نشده و مدام شرایط زندگی زحمتکشان را وخیم‌تر کرده است.

بهای اصلی‌ترین احتیاجات معیشتی مردم در این فاصله د و تا سه برابر شده، در حالی که دستمزد و حقوق کارگران و کارمندان رده‌های پایین دستگاه دولتی، بازنشستگان و عموم زحمتکشان تقریباً ثابت مانده و بالنتیجه سطح زندگی آن‌ها پیوسته تنزل نموده است.

تظاهرات مردم نیشابور بازتاب خشم و نارضایتی عمومی از این اوضاع اسف‌بار بود.

ساعت‌ها ایستادن در صف‌های طولانی و تحمل گرمای تابستانی برای خرید مرغ ظاهراً ارزان‌تر دولتی، اما اغلب، بازگشتن به خانه با دست خالی، بدیهی‌ست که موجب فوران خشم توده‌ای گردد. مردم نیشابور که دیگر تحمل این وضع برای‌شان دشوار شده است، اعتراض خود را از همان صف‌های طولانی با شعار مرگ بر گرانی، ننگ بر گرانی، دولت بی‌لیاقت استعفا، استعفا آغاز نمودند و در خیابان‌های اصلی شهر تظاهرات و راه‌پیمایی برپا کردند. با پیوستن توده‌های وسیع مردم به این اعتراض، تظاهرات ابعاد وسیعی به خود گرفت و عبور و مرور وسایل نقلیه در شهر متوقف گردید.

مقامات محلی از جمله معاونین فرماندار، دادستان و فرمانده نیروی انتظامی نیز که کوشیدند با توجیهات همیشگی خود، مردم را آرام کنند، با شعارهای ضد دولتی مردم خشمگین روبرو شدند.

جمعیت تظاهرات‌کننده به قدری گسترده بود که نیروی سرکوب پلیس جرأت نکرد به مقابله با مردم خشمگین و معترض برخیزد. گویا آن‌ها این را نیز می‌دانند که اکنون در ایران خشم و نارضایتی مردم به حدی عمیق است که چنان‌چه بخواهند به مقابله با مردم برخیزند، می‌تواند به بحرانی بزرگ و سراسری بیانجامد.

معهذا، دادستان مرتجع این شهر که گویا با حقوق کلان، دزدی و رشوه‌خواری، در ناز و نعمت به سر می‌برد و نمی‌داند توده‌های زحمتکش مردم چه می‌کشند، به تکرار یاوه‌سرایی‌های خمینی شیاد پرداخت و مردم را تهدید کرد.

او با اشاره به شعارهای مردم علیه رژیم گفت: “من خیلی عذرخواهی می‌کنم که برای یک یا دو عدد مرغ بیاییم در خیابان‌ها راه برویم، شعار بدهیم. ما انقلاب نکردیم برای نان و آب.” این مرتجع با تهدید مردم افزود: “آقایان و خانم‌هایی که از گوشه و کنار آمدند و به این غائله پیوستند و شعارها و حرف‌هایی را زدند، همه این‌ها ثبت شده است و شناسایی شده است. ما بنای‌مان بر مداراست، اما خدا نکند روزی برسد که در شعار و عمل بخواهید حرکاتی را انجام دهید که در مقابل نظام و مسئولین عالی نظام قرار بگیرید، چند ساعت تردد در همین خیابان امام، میدان امام، چهارراه انقلاب اخلال ایجاد شده است.”

این تهدیدات دادستان مرتجع نیشابور، البته توخالی‌ست. در اوضاع بحرانی کنونی ایران که هر لحظه امکان بروز انفجار بزرگ خشم و نارضایتی در سراسر ایران وجود دارد، سران و مقامات رژیم هم می‌دانند که قادر به مقابله با جنبش‌هایی که نیروی محرکه آن‌ها کارگران و زحمتکشان‌اند، نیستند. آن‌ها می‌دانند که اگر این جنبش‌های توده‌ای سراسری شود، بساط تمام رژیم را یک‌سره برمی‌چینند و امثال دادستان نیشابور جزو اولین کسانی خواهند بود که عبا و عمامه برمی‌دارند و خود را مخفی می‌کنند، تا از خشم مردم در امان بمانند.

بنابراین، دیگر مقامات محلی رژیم با التماس و عذرخواهی از مردم خواستند که به تظاهرات پایان دهند، و تا فردا لااقل مرغ مورد نیاز مردم را با قیمت ۴۷۰۰ تا ۵۲۰۰ تومان در اختیار آن‌ها قرار خواهند داد.

معاونت برنامه‌ریزی فرمانداری از تشکیل فوری ستاد تنظیم بازار به ریاست فرماندار خبر داد و افزود از شهرهای مجاور خواستیم به فوریت ۲۰ تن مرغ به نیشابور بفرستند و فردا توزیع خواهد شد.

اما مشکلی که رژیم برای مردم ایجاد کرده است، با وارد کردن مقداری مرغ و افزایش یکی دو، شعبه در این یا آن شهر برطرف شدنی نیست. در سراسر ایران و تمام شهرها وضع بر همین منوال است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت نیشابور هم این واقعیت را کتمان نمی‌کند و می‌گوید: مشکل کمبود مرغ به نیشابور محدود نیست، بلکه در کل استان همین وضعیت است. اما مشکل به این یا آن استان هم محدود نمی‌شود. مردم تمام استان‌ها با مشکل روبرو هستند و حتا مرغ کیلویی ۸ هزار تومانی هم کمیاب است. اما گرانی و کمیابی مرغ فقط یکی از معضلاتی‌ست که در این لحظه برجسته شده است. گرانی و حتا کمیابی مربوط به عموم کالاهاست. لحظه به لحظه بهای کالاهای مورد نیاز روزمره مردم افزایش می‌یابد و توأم با آن کمیاب نیز می‌شوند. در همین فاصله‌ی چند ماهی که از سال جاری می‌گذرد، نرخ تورم از ۵۰ درصد نیز فراتر رفته است. حتا آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی رژیم در مورد قیمت خرده فروشی کالاهای اساسی در مقایسه با یک سال پیش نشان می‌دهد که بهای بسیاری از کالاهای ضروری مصرفی نظیر شیر، پنیر، گوشت، مرغ، انواع میوه‌ها و سبزیجات، جبوبات بین ۴۰ تا ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. آمار و ارقام واقعی اما، بسیار فراتر از آن چیزی ست که بانک مرکزی اعلام کرده است.

نارضایتی توده‌های کارگر و زحمتکش مردم ایران از این گرانی اکنون به مرحله‌ای رسیده است که حتا مقامات رژیم نیز از بروز قیام و شورش‌های توده‌ای در وحشت به سر می‌برند.

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید: با چند شعبه توزیع مرغ نمی‌توان مهار تورم کرد. دولتمردان باید به هوش باشند تا مردم آن‌ها را از قدرت پایین نکشیده برای حل مشکلات اقتصادی کشور کاری صورت دهند. اگر به داد مردم نرسیم با مشکل مواجه خواهیم بود. نارضایتی مردم نسبت به مشکلات موجود به ویژه گرانی و تورم فعلی کشور، زنگ خطری برای برخی دولتمردان است.”

تظاهراتی که در نیشابور رخ داد، تنها سرآغاز موج وسیعی از اعتراضات، تظاهرات، شورش‌ها و قیام‌هایی خواهد بود که از این پس در استان‌ها و شهرهای مختلف رخ‌ خواهد داد. این تظاهرات به الگویی برای مردم شهرهای دیگر تبدیل خواهد شد.

دیگر کارد به استخوان رسیده است. کارگران و زحمتکشان دیگر نمی‌توانند بار این همه فشار را تحمل کننند. هیچ چشم‌اندازی هم برای بهبود اوضاع متصور نیست. بحران اقتصادی نظم سرمایه‌داری عمیق‌تر شده است. سیاست‌های اقتصادی سرمایه‌داران با شکست روبرو شده است. در وضعیت از هم گسیخته‌ی اقتصادی موجود، بهای عموم کالاها باز هم افزایش خواهد یافت و کمبود کالاها نیز عمومیت بیش‌تری خواهد یافت. لذا از هم اکنون می‌توان انتظار رشد و گسترش جنبش‌های اعتراضی مردم را در سراسر کشور داشت. مردم نیشابور، پیشتاز اعتراض به فقر، گرانی، بیکاری و گرسنگی موجود شدند. مردم شهرهای دیگر نیز از این تجربه می‌آموزند و علیه فقر، گرسنگی، گرانی و بیکاری به پا می‌خیزند. تجربه به قدر کافی به عموم توده‌های مردم سراسر ایران آموخته است که هیچ بهبودی در اوضاع، تحت حاکمیت جمهوری اسلامی رخ نخواهد داد. لحظه‌ی سرنگونی این رژیم نزدیک‌تر شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: