خامنه‌ای در موضعی تدافعی

جمعه، ۶ مرداد ۹۱- با تشدید و گسترش بحران‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی، ورشکستگی سیاست‌های جمهوری اسلامی به نقطه‌ای رسیده است که گروه‌های رقیب خامنه‌ای، مستقیم‌ و غیر مستقیم حملات خود را به وی تشدید کرده و او را مسبب تمام بحران‌ها و ورشکستگی رژیم معرفی می‌کنند.

اظهارات هفته گذشته وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی و سپس احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان و امام جمعه تهران، بازتاب موقعیت متزلزل خامنه‌ای همراه با تشدید بحران‌ها بود.

وزیر اطلاعات در سخنرانی خود گفت: “برخی اظهارات همراهان فتنه در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که آن‌ها تلاش دارند تا مسایل کشور به خصوص گرانی‌های اخیر را متوجه شخص رهبری کنند تا ولایت فقیه را زیر سؤال ببرند.” وی افزود: “آن‌ها می‌خواهند با اعتبارزدایی و زیر سؤال بردن کارنامه رهبری، برخی کم‌کاری و ندانم‌کاری‌ها را متوجه رهبر بدانند.”

پوشیده نیست از آن‌جایی که خامنه‌ای، از حامیان سفت و سخت احمدی‌نژاد و سیاست‌های او در مقابل گروه‌های رقیب بود و این سیاست‌ها بحران‌های رژیم را تشدید کردند، اشاره وزیر اطلاعات به گروه‌هایی امثال اصلاح‌طلبان و طرفداران رفسنجانی‌ست. می‌دانیم که گرچه همه باندهای درون هیئت حاکمه و گروه‌های طرفدار جمهوری اسلامی از همان آغاز، خواهان اجرای سیاست‌های اقتصادی انحصارات امپریالیستی، به ویژه نئولیبرالسیم اقتصادی بوده و هستند، اما خامنه‌ای بود که نه تنها پیگیرانه از واگذاری مؤسسات دولتی به بخش خصوصی و دیگر سیاست‌های مرتبط با آن دفاع و حمایت کرد، بلکه بر سر اجرای سیاست آزادسازی قیمت‌ها که از روز اول هم روشن بود، مردم زحمتکش ایران را به سوی فقر و گرسنگی وحشتناکی سوق خواهد داد، از احمدی‌نژاد و پیشبرد این سیاست ضد کارگری حمایت نمود.

اما نئولیبرالیسم در ایران نیز همانند کشورهای دیگر با شکست و تشدید بحران اقتصادی، اوضاع رژیم را پیچیده‌تر کرد. تشدید بحران اقتصادی، افزایش رکود، بیکاری، گرانی و فقر بر دامنه‌ی نابسامانی‌های اجتماعی افزود و از این جهت نیز وضعیت رژیم را بحرانی‌تر کرد. تشدید اختناق و سرکوب، فساد درونی رژیم را به نهایت خود رساند تا جایی که تمام مقامات و ارگان‌های رژیم در فساد مالی، دزدی، اختلاس و رشوه‌خواری غرق شدند. در عرصه سیاست خارجی نیز، مناسبات رژیم با تمام کشورها و دولت‌ها وخیم‌تر شد و نزاع با قدرت‌های اروپایی و آمریکا به درجه‌ای افزایش یافت که تحریم‌های اقتصادی و از جمله تحریم خرید نفت و معامله و مناسبات با بانک‌های جمهوری اسلامی به مرحله اجرا درآمد. بدیهی‌ست که در یک چنین شرایطی که بحران‌های جامعه و رژیم به شدت حاد شده‌اند، تضادها و کشمکش‌های درونی رژیم افزایش یابند و گروه‌های رقیب خامنه‌ای، خامنه‌ای حملات خود را به او تشدید کنند و وی را در موضعی تدافعی قرار دهند.

از همین روست که در این هفته خامنه‌ای، مقامات دولتی طرفدار خود را به بهانه رمضان فراخواند تا در جمع آن‌ها از مواضع و سیاست‌های خود دفاع کند، اما کاملاً روشن بود که این دفاعی‌ست از موضع ضعف.

خامنه‌ای گفت: آن‌هایی که می‌گویند، آرمان‌گرایی با واقع‌بینی نمی‌سازد، بدانند که آرمان‌گرایی از واقعیات مسلم و عینی جامعه است، گرچه بدون توجه به واقعیات خیال‌پردازی‌اند. البته منظور وی از آرمان‌گرایی همان ارتجاع مذهبی و تلاش برای اجرای قوانین و مقررات ارتجاعی اسلامی در جامعه و پیشبرد اهداف و سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ی پان اسلامیستی در خارج از مرزهای ایران است. او در توجیه سیاست‌های شکست خورده خود و رژیم‌اش گفت: البته تصور دستیابی به آرمان‌ها، بدون دادن هزینه، لغزش‌گاه است و تکیه بر بخشی از واقعیت و ندیدن مسایل واقعی در کنار یکدیگر، لغزش‌گاه دیگری‌ست.

او گرچه در این گفتار خود ضمنی اعتراف می‌کند که رژیم‌اش با شکست روبرو شده، اما آن‌ها را هزینه‌هایی می‌داند که اسلام‌گرایی با خود دارد و لذا اگر این رژیم، سر تا پا در بحران فرو رفته و توده‌های مردم را به فقر و بدبختی و اسارت محکوم کرده است، مشکلی نیست، این‌ها هزینه‌های اسلامی‌گرایی‌ست. او سپس به اصل مسئله می‌پردازد و می‌کوشد چنین وانمود کند که سرمنشأ بحران‌های موجود و معضلات بی‌شمار مردم ایران نتیجه‌ی کارکرد نظم اقتصادی – اجتماعی سرمایه‌داری، موجودیت جمهوری اسلامی، عملکرد و سیاست‌های رژیم نیست، بلکه نتیجه‌ی سیاست‌های “مستکبران” است و می‌گوید: “مقابله چند دولت مستکبر با جمهوری اسلامی و فشار روزافزون و پیچیده‌ی آن‌ها واقعیتی‌ست که نباید نادیده گرفته شود.”

خامنه‌ای تاکنون به این صراحت از موضع ضعف و ناتوانی رژیم سخن نگفته بود. او تا به امروز حتا تأثیر جنبی و فرعی تحریم‌ها را بر اوضاع اقتصادی رژیم انکار می‌کرد، اکنون گویا مسبب تمام خرابی اوضاع، بحران‌های متعدد، وخامت وضعیت مادی و معیشتی مردم، و خلاصه شکست تمام سیاست‌های رژیم، چند دولت مستکبر هستند که با “فشار روزافزون و پیچیده” به مقابله با جمهوری اسلامی برخاسته و خرابی اوضاع را به بار آورده‌اند. نه فقط در عرصه داخلی، بلکه در عرصه خارجی نیز کارساز بوده‌اند.

وی می‌افزاید: “این چند دولت مستکبر که دارای توانایی‌های سیاسی و اقتصادی و رسانه‌ای هستند با دستگاه رسانه‌ای و تبلیغاتی انصافاً قوی خود، سعی می‌کنند خود را جامعه بین‌المللی جا بزنند.” خامنه‌ای در عین حال که می‌پذیرد در عرصه سیاست خارجی نیز با مشکلات جدی روبرو شده است و این دولت‌های زورگو، یک سیاهی لشکر هم دارند که به مقابله با سیاست‌های رژیم برخاسته‌اند، به رقبای خود می‌گوید که اگر عقب‌نشینی می‌کردیم و انعطاف نشان می‌دادیم، دشمن گستاخ‌تر می‌شد. اما اکنون چه؟ او ادامه می‌دهد و می‌گوید راه دیگری برای جمهوری اسلامی، جز ادامه سیاست‌های موجود وجود ندارد. در عرصه اقتصادی هم باید سیاست نئولیبرال به نفع سرمایه‌داران بخش خصوصی ادامه یابد، با سیاست‌های کلی اصل ۴۴، برای “توانمندسازی بخش خصوصی” تلاش کرد و “اقتصاد مقاومتی” به وجود آورد. اقتصاد مقاومتی هم یعنی این که فشار بر توده‌های کارگر و زحمتکش را افزایش داد، تا شاید “راه مقابله با فشارهای اقتصادی” باشد.

خامنه‌ای پس از آن که در مقابل گروه‌های موسوم به اصلاح‌طلب و کارگزاران طرفدار رفسنجانی، سعی می‌کند از سیاست‌های خود دفاع کند، به سراغ سران باندهای حاکم رژیم می‌رود و به آن‌ها توصیه می‌کند که در اوضاع وخیم و بحرانی کنونی از اختلافات و رسانه‌ای کردن این اختلافات پرهیز کنند.

لذا گفت: “واقعیت این است که مشکلات وجود دارند. اما نباید آن‌ها را گردن این و آن انداخت. معتهم کردن متقابل سه قوه بسیار مضر است و مسئولان هم بدانند که این کارها در بین مردم برای آنان هیچگونه آبرو و وجهه‌ای ایجاد نمی‌کند.” توصیه‌های گذشته عملی نشد و اکنون نیز عملی نخواهد شد. تا وقتی که بحران هست، درگیری و نزاع جناح‌ها، گروه‌ها و باندهای متعدد جمهوری اسلامی‌ادامه خواهد یافت.

تمام توجیه‌گری خامنه‌ای و تلاش او برای تبرئه خود و توصیه‌اش به گروه‌های رقیب، در اوضاع بحرانی موجود تغییری ایجاد  نخواهد کرد.

وخامت اوضاع به نقطه‌ای رسیده است که فقط یک انقلاب اجتماعی می‌تواند چاره‌ساز و راه حل تمام بحران‌ها و انبوه معضلات جامعه و توده‌های مردم ایران باشد.

روی آوری به انقلاب، سرنگونی جمهوری اسلامی، استقرار حکومت شورایی کارگران و زحمتکشان و گذار به سوسیالیسم وظیفه‌ای‌ست مبرم در برابر کارگران و زحمتکشان ایران.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: