برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۵ مرداد

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه‌ سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «تظاهرات اعتراضی مردم نیشابور سرآغاز دور جدیدی از شورش‏های اعتراضی» – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۵ با عنوان «راه حل بحران‌ها و مقابله با تحریم‌ها»، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/rtAn0j-e/05mordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تظاهرات مردم نیشابور علیه دولت و گرانی

تجمع کارگران شهرداری اهواز در برابر شهرداری

عقب‌نشینی استانداری گیلان در برابر اعتصاب راننده‌گان کامیون

جان باختن  و مجروح شدن ۸ کارگر دیگر در اثر حوادث ناشی از کار

انکار مشکلات اقتصادی مردم از سوی خامنه‌ای

احتمال استیضاح ۵ وزیر دولت احمدی‌نژاد در مجلس

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تظاهرات مردم نیشابور علیه دولت و گرانی

روز دوشنبه مردم نیشابور در اعتراض به گرانی و ناتوانی حاکمیت در حل آن دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات خودجوش ابتدا از یکی از مراکز فروش مرغ در این شهر شروع و به تظاهرات و تجمع در خیابان‌های اصلی شهر منتهی گردید. در این تظاهرات مردم شعارهایی هم‌چون ننگ برای گرانی، دولت حیاکن این مردمو رها کن سر ‌دادند.

از روزهای قبل برخی از مقامات دولتی نسبت به امکان شورش‌های توده‌ای علیه گرانی و دیگر معضلاتی که هم اکنون کارگران و زحمت‌کشان به آن دچار هستند هم‌چون اخراج و بیکاری هشدار داده بودند.

هفته گذشته نیز در خیابان پیروزی تهران در چهار راه کوکاکولا بین مردم و ماموران انتظامی یک درگیری اما از نوع دیگر اتفاق افتاده بود. در این روز و در پی برخورد وحشیانه‌ی نیروهای سرکوبگر انتظامی با یک دختر نوجوان به بهانه‌ی بدحجابی، در مقابل ایستگاه مترو و زمانی که ماموران می‌خواستند دختر نوجوان را به زور داخل خودرو نیروی انتظامی کنند، مردم حاضر در محل به خشم آمده و با نیروهای انتظامی درگیر شدند.

مردم پس از آزادی دختر نوجوان، ماشین نیروی انتظامی را واژگون و با سنگ و چوب شیشه‌ها و بدنه ماشین را تخریب کردند.

بی‌شک تظاهرات مردم نیشابور و درگیری مردم با نیروی انتظامی در شرق تهران اولین واکنش‌های توده‌ای در برابر وضعیت وخیم اقتصادی و تهاجم حکومت علیه بدیهی‌ترین حقوق مردم است.

تجمع کارگران شهرداری اهواز در برابر شهرداری

بیش از ۲۰۰ کارگر شهرداری نواحی یک و سه منطقه ۷ شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود در برابر شهرداری تجمع نمودند. این کارگران که با دستمزدهای ناچیز خود حتا توانایی تامین حداقل نیازهای ضروری خانواده‌های خود را ندارند، از دریافت ۵ ماه از همین دستمزدهای ناچیز خود نیز محروم می‌باشند.

بسیاری از کارگران ایران با مشکل دریافت دستمزدهای خود روبرو هستند و این در حالی‌ست که به‌رغم اعتراضات متعدد این کارگران، وضعیت دریافت دستمزدها روز به روز بدتر می‌شود که نتیجه‌ی روشن حمایت دولت از سرمایه‌داران و ممانعت از اتحاد و تشکل‌یابی کارگران است.

به‌گفته‌ی دبیر خانه به‌اصطلاح کارگر خوزستان، مشکل دریافت دستمزد، معضل بسیاری از کارگران این استان است. کارگران لوله‌سازی خوزستان بیش از ۲۰ ماه، کارگران قند اهواز بیش از یکسال و کارگران شهرداری‌های استان خوزستان و کارگران قطار شهری اهواز بین ۳ تا ۴ ماه دستمزد‌های خود را از کارفرمایان که بخشی از آن‌ها کارفرمایان دولتی هستند، طلبکار می‌باشند.

عقب‌نشینی استانداری گیلان در برابر اعتصاب راننده‌گان کامیون

در پی اعتصاب راننده‌گان کامیون در اعتراض به نرخ حمل سیمان در کارخانه سیمان خزر که یکی از بزرگترین کارخانجات تولید سیمان در کشور است، استانداری که مدیریت کارخانه را برعهده دارد با افزایش ۱۵ درصدی بهای حمل سیمان موافقت نمود. به‌گفته‌ی مدیرعامل کارخانه این میزان افزایش مورد موافقت راننده‌گان اعتصابی نیز قرار گرفته است.

عدم بارگیری سیمان در کارخانه خزر واقع در شهر رودبار در پی این اعتصاب و پُر شدن انبار، منجر به توقف ۱۰ روزه تولید در این کارخانه شده بود. به‌گزارش خبرگزاری دولتی ایسنا استارت مجدد کارخانه ضمن آن‌که ۱۰ تا ۱۵ روز به طول می‌انجامد هزینه‌های بسیار بالایی از جمله تخلیه و جای‌گذاری دوباره آجرهای نسوز در کوره را بدنبال دارد.

به‌گزارش این خبرگزاری، کارگران کارخانه نیز با مشکل دریافت دستمزدهای خود روبرو هستند.
اگر رانندگان کامیون توانستند به بخشی از خواست خود برسند، نتیجه‌ی اتحاد و توانایی اقتصادی‌شان برای ادامه‌ی اعتصاب است. اما کارگران که فاقد تشکل هستند، با مشکل مالی نیز برای اعتصابات خود روبرو هستند. آن‌ها شدیدا به دستمزد خود وابسته هستند و در صورت اعتصاب یکی از مشکلات کارگران نبود صندوق اعتصاب است که کارگران در زمان اعتصاب بتوانند به آن از نظر مالی تکیه کنند.

 جان باختن  و مجروح شدن ۸ کارگر دیگر در اثر حوادث ناشی از کار

حوادث ناشی از کار که ریشه در بی‌اعتنایی سرمایه‌داران به جان کارگران دارد، در روزهای اخیر منجر به جان باختن و مجروح شدن حداقل ۸ کارگر دیگر شد.

۳ تن از این کارگران در چاه فاضلاب صنعتی شرکت پخش فرآورده‌های شیلاتی بندرعباس جان خود را از دست دادند. در این حادثه که روز دوشنبه اتفاق افتاد ابتدا یک کارگر برای بازکردن گرفتگی کانال فاضلاب وارد چاه شد که دچار گازگرفتگی شد. بدنبال فریادهای کمک این کارگر،  ۳ تن از همکاران او به قصد کمک وارد چاه شدند که آن‌ها نیز دچار گاز گرفتگی شدند. از میان این ۴ کارگر سه تن جان خود را از دست داده و یک نفر به بیمارستان منتقل شد.

به‌گفته‌ی کارگری که در بیمارستان بستری گردیده است، آن‌ها فاقد هر گونه وسیله‌ی ایمنی هم‌چون ماسک بوده‌اند. فرستادن کارگران بدون وسایل ایمنی به استقبال مرگ، مفهومی جز جنایت ندارد و کارفرمایانی که کارگران را در این شرایط به استقبال مرگ می‌فرستند مستحق نام دیگری جز جنایتکار نیستند.

در همین روز ۳ کارگر جوان افغانستانی که مشغول کار بر روی داربست فلزی در یک ساختمان در حال ساخت در تهران بودند، از طبقه‌ی پنجم سقوط کردند که از سرنوشت آن‌ها هیچ خبری منتشر نشده است. با شروع بتون‌ریزی و ایمن نبودن داربست و سنگینی بتون ریخته شده، این ۳ کارگر جوان از داربست پرت شدند. کارگران افغانی در حالی تن به شرایط سخت کار و دستمزدهای بسیار پایین می‌دهند که به‌طور عموم فاقد بیمه می‌باشند و در صورت بروز حوادث ناشی از کار فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای برای هزینه‌های درمان و یا ازکار افتاده‌گی می‌باشند.

یک روز قبل از این حادثه نیز در سد “دولاب” واقع در جاده سنندج – کامیاران، کارگر جوانی به نام محمد منبری در حالی که مشغول کار بود در اثر واژگون شدن دستگاه بتون مجروح شد که در بیمارستان به دلیل شدت جراحات جان خود را از دست داد.
انکار مشکلات اقتصادی مردم از سوی خامنه‌ای

خامنه‌ای دیکتاتور حاکم بر ایران بار دیگر با انکار مشکلات اقتصادی مردم نشان داد که تنها پاسخ حکومت اسلامی به مردم مشت آهنین آن خواهد بود. وی که در پی تشدید بحران‌های بی‌سابقه‌ی حکومت اسلامی پی‌ در پی و به بهانه‌های مختلف از اقتدار نظام اسلامی صحبت می‌کند، در سخنانی تکراری از موقعیت بی‌نظیر حکومت اسلامی در جهان سخن به میان آورد و با وقاحت تمام گفت: “مشکلات ما همانند مشکلات گروه کوهنوردی است که در حال حرکت به سمت قله دچار مشکلاتی می‌شود”. وی نگفت تورم بالای ۵۰ درصد، گرسنگی و بیکاری میلیون ها کارگر و خانوداده‌های شان حرکت به سمت کدام قله است!! وی نگفت که اعتیاد میلیون‌ها انسان، فحشا، دزدی، قتل و فساد مالی بی‌سابقه‌ی مقامات دولتی فتح کدام قله است!! وی نگفت که آیا ۷ میلیون پرونده‌ی قضایی، بالاترین میزان سرانه‌ی اعدام در جهان و صدها هزار زندانی برای کدام گروه کوهنوری افتخار محسوب می‌شود؟! او در سخنان خود بار دیگر تاکید کرد که هیچ مساله‌ای حکومت اسلامی را وادار به عقب‌نشینی نخواهد کرد و با این مساله سعی کرد به لشکر بحران گرفته‌ی خود روحیه جنگی تزریق کند.

او با دروغ‌گویی بار دیگر مشکلات اقتصادی را که سال‌هاست گریبان مردم را گرفته به دشمنان نسبت داد و هدف آن‌ها را “دلسرد و جدا کردم مردن از نظام اسلامی” دانست. او نگفت که این چه نظام مقتدری است که در جواب به مردم و پاسخ‌گویی به مشکلات مردم و ناتوانی خود همواره دنبال کسی می‌گردد که همه‌ی تقصیرات را به گردن او بیاندازد.

او در این دیدار که مقامات درجه اول و دوم حکومت حضور داشتند بار دیگر با التماس از آن‌ها خواست که اختلافات خود را رسانه‌ای نکنند تا از چشم مردم پنهان بماند که مبادا این اختلافات به مشت آهنین حکومت آسیب برساند، وی گفت: “متهم کردن متقابل سه قوه بسیار مضر است و مسئولان هم بدانند که این کارها در بین مردم برای آنان هیچگونه آبرو و وجهه‌ای ایجاد نمی‌کند.”

احتمال استیضاح ۵ وزیر دولت احمدی‌نژاد در مجلس

در حالی که خامنه‌ای مدام بر پوشاندن اختلافات درونی حاکمیت تاکید می‌کند، مدام بر اختلافات درونی حاکمیت افزوده می‌شود. احتمال استیضاح ۵ وزیر در مجلس یکی از نمونه‌های این درهم ریختگی می‌باشد.

وزیر ورزش و جوانان و وزیر آموزش و پرورش دو وزیری هستند که نمایندگان بدنبال استیضاح آن‌ها هستند. این دو وزارت‌خانه در اموری نقش دارند که اکنون با مشکلات بسیاری روبرو می‌باشند و نمایندگان مجلس تلاش دارند با استیضاح وزیر نشان دهند که این مشکلات ناشی از وزارت یک وزیر بی‌لیاقت می‌باشد.

اما ۳ وزیر دیگری که در آستانه‌ی استیضاح قرار دارند، ارتباط روشن‌تری با مهم‌ترین معضلات حاکمیت دارند. وزیرصنعت، معدن و تجارت و وزیر جهاد کشاورزی دو وزیر وزارتخانه‌های اقتصادی دولت هستند که هم اکنون با تشدید موج گرانی در خطر از دست دادن کرسی‌های خود هستند، جدا از این دو، وزیر اقتصاد نیز که یکبار در مجلس هشتم استیضاح شده است از دیگر وزرایی است که بقای‌اش در این پست با علامت سوال روبرو می‌باشد هر چند که فعلن صحبتی از استیضاح مجدد وی به میان نیامده است.

اما آخرین وزیری که نمایندگان مجلس بدنبال استیضاح او هستند، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی می‌باشد که نمایندگان مجلس تلاش دارند او را مسوول بیکاری‌های میلیونی نشان دهند و چند روز پیش او را مجبور به دادن گزارش به مجلس کرده بودند.

تشدید اختلافات درونی حاکمیت ریشه در بحران بی‌سابقه‌ی حاکمیت و روند روبه‌رشد آن دارد و با هیچ موعظه‌ای از سوی خامنه‌ای که دیگر حتا آن اتوریته گذشته را در درون حاکمیت ندارد، حل نخواهد شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: