برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱ مرداد

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت، مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۵ با عنوان «تعمیق بحران‌های رژیم، تشدید سرکوب در جامعه»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/zLLqZ860/01mordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارگران کامکان سیرجان در برابر فرمانداری

عدم پرداخت حق بیمه و مشکلات ۵٠٠ کارگر کارخانه سامان کاشی

تشدید فشار بر زندانیان و اعدام ۴ زندانی در زندان‌های مرکزی زاهدان و اصفهان

نصب دوربین‌های مداربسته در میادین و خیابان‌های سنندج

نامه سرگشاده کانون صنفی معلمان ایران درباره معلم دربند «سید محمود باقری»

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی کارگران کامکان سیرجان در برابر فرمانداری

۷۰ ‌کارگر شرکت پیچ و مهره کامکان سیرجان به بهانه‏ی نبود بازار برای تولیدات  از کار اخراج شدند. این در حالی‏ست که برخی از کارگران اخراجی بین ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند. به دنبال این اقدام ضدکارگری کارفرما، کارگران اخراجی  صبح روز شنبه ٣١ تیر  با تجمع اعتراضی در برابر فرمانداری سیرجان، خواستار بازگشت به کار شدند. منصور عارفی‌زا‌ده یکی از کارگران اخراج شده پیرامون اخراج کارگران می‌گوید: “هفته گذشته برگ لغو قرار‌داد ‌و اخراج را به دست ما دادند و ما امروز آمده‌ایم حرف خود را به گوش مسئولان برسانیم.” کارگر اخراجی دیگری می‌گوید: “می‌گویند محل فروش تولیدات را نداریم و شرکت ایران خودرو و سایپا محصولات ما را نمی‌خرند و تولیدات روی دست ما مانده است و ما را اخراج کرده‌اند، پس تکلیف ما چیست و خانوا‌ده ما چه باید بکنند؟” و کارگر اخراجی دیگری که خود نیز سرپرست بخشی از کارخانه بوده است، می‌گوید: “اگر دستگاه‌های شرکت تعطیل شده است و تولید نمی‌کند، چرا پیچ و مهره با نام همین شرکت از چین وارد می‌شود، مسئولان فکری برای بیکاری کارگران ۱۵ تا ۲۰ سال سابقه کنند.”

علی‌رغم این اظهارات، کارفرما هیچ‌گونه توجهی به مشکلات کارگران اخراجی ندارد و محمد‌مهدی بیگ‌زاده مدیر کارخانه کامکان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کمال خونسردی می‌گوید: “۶۹ کارگر اخراجی، قراردادی بودند که قرارداد آنان به پایان رسیده‌ و طی دو مرحله با توجه به نیازی که نداشتیم، اخراج شدند.” وی همچنین در توجیه اخراج کارگران می‌گوید: “بخش عمده‌ای از سهم بازار را که خودروسازان سایپا و ایران خودرو مشتریان ما بودند به دلایلی که آن‌ها هم نیاز ندارند از دست داده‌ایم، ۷۰ درصد دستگاه‌های تولیدی ما تعطیل شده‌اند و نمی‌توانیم کارگری داشته باشیم و اگر این روند ادامه یابد، ۱۵۰ کارگر دیگر هم با تعطیلی کارخانه بیکار می‌شوند.” اما مدیر کارخانه به رغم این دلائل و توجیه تراشی‌ها، توضیح نداد که اگر تولیدات این کارخانه مشتری ندارد، پس چگونه است که پیچ و مهره، با نام همین شرکت از چین وارد می‌شود؟ در هر حال مدیر کارخانه باید این را بداند که کارگری که ١۵ تا ٢٠ سال در این کارخانه کار کرده و جوانیش را صرف کرده است، جائی ندارد برود. کارگران اخراجی باید با حضور مستمر خود در کارخانه و جلب حمایت کارگران شاغل، به سرِ کارهای خود بازگردند.

عدم پرداخت حق بیمه و مشکلات ۵٠٠ کارگر کارخانه سامان کاشی

کارفرمای کارخانه سامان کاشی، حق بیمه ۵۰۰ کارگر این کارخانه را در سه ماه گذشته پرداخت نكرده است. با وجود آن که این کارخانه یکی از بزرگ‌ترین واحد‌های تولید کاشی و سرامیک در کشور بوده و از فروش خوبی برخوردار بوده است، اما بدهی‌های این کارخانه به صندوق تامین اجتماعی بابت حق بیمه کارگران به بیش از یک میلیارد تومان رسیده است. علاوه بر این دستمزد کارگران نیز به موقع پرداخت نمی‌شود.ایلنا درمورد مشکلات کارگران این کارگران می‌نویسد: “هر ماه حق بیمه از حقوق كارگران کسر می‌شود اما به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌شود و به همین جهت عدم تمدید دفترچه درمانیِ ۵٠٠ خانواده كارگری آنان را دچار مشکل كرده است.” این خبرگزاری پیرامون نگرانی کارگران و عدم ضمانت شغلی آن ها می نویسد” با وجودی که این واحد تولید کاشی و سرامیک اکثر تولیدات خود را پیش فروش کرده و درآمد خوبی دارد اما کارگران این واحد تولیدی درباره شرایط كاری و درآمدی خود نگرانند بطوری که در ماه گذشته به دلایل نامعلومی کارخانه تعطیل شد و ۵۰۰ کارگر این واحد تولیدی بیكار و بعد از یك ماه، همه این کارگران دوباره به کار دعوت شدند.” شایان ذکراست که  برخی از كارگران سامان كاشی،  با وجود ٢٠ سال اشتغال، با قرارداد موقت كار مشغول به کارهستند و در کل، هشتاد درصد کارگران این کارخانه با قراردادهای موقت کار می‌کنند که به جهت مشکلات بیمه‌ای، امکان بازنشستگی و استفاده از حقوق بازنشستگی برایشان وجود ندارد. کارگران کارخانه سامان کاشی،  نسبت به این وضعیت معترض‏اند و خواستار پرداخت حق بیمه، تضمین شغلی و استفاده از حقوق بازنشستگی می باشند.

تشدید فشار بر زندانیان و اعدام ۴ زندانی در زندان‌های مرکزی زاهدان و اصفهان

به گزارش دادگستری استان سیستان و بلوچستان، حکم فردی که به اتهام قتل فرمانده پیشین انتظامی شهرستان ایرانشهر به اعدام محکوم شده بود، صبح روز پنجشنبه ٢۹ تیر در زندان مرکزی زاهدان به مرحله اجرا گذاشته شد. این فرمانده نیروی انتظامی در ۱۲ دی ماه سال ۸۵ در طی درگیری با افرادی که از سوی حاکمیت اشرار نامیده می‌شوند به شدت زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان فوت نمود. همچنین شعبه چهارم دادگاه کیفری استان فارس فرد دیگری را به جرم آدم‌ربایی و تجاوز به عنف به اعدام محکوم نمود. این حکم  نیز پس از طی مراحل اداری و تأیید از سوی شعبه ۳۱ دیوان عالی کشور، صبح روزپنجشنبه در شیراز و در ملاء عام به اجرا گذاشته شد. علاوه بر این‌ها، سحرگاه روز شنبه ٣١ تیرماه نیز به دستور دستگاه قضایی رژیم، سه حکم اعدام در اصفهان به مرحله اجرا گذاشته شد و سه نفر به جرم مواد مخدر در زندان مرکزی این شهر اعدام شدند.

از سوی دیگر بر طبق گزارش موکریان، دو زندانی اهل مریوان به نام‌های زانیار و لقمان مرادی که حدود سه سال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی را در بازداشتگاه به سربرده‌اند؛ از هفته گذشته به دستور یکی از مقامات قضایی، ممنوع الملاقات شده‌اند. شایان ذکر است که این دو زندانی به اتهام محاربه از طرف شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم شده‌اند و قطع ملاقات‌ها این دو، می‌تواند نشانه‌ای برای اجرای این احکام باشد.

جمهوری اسلامی که با بحران‌های شدید اقتصادی و سیاسی روبروست، توأم با تشدید این بحران‌ها، فشار علیه فعالان و زندانیان سیاسی را نیز تشدید نموده و برای ارعاب توده‌های مردم بر میزان اعدام‌ها در زندان و در ملاء عام افزوده است. اما فشارهای اقتصادی و معیشتی و گرانی سرسام‌آور از یک‌سو، و نارضایتی گسترده و عمیق توده‌ای از سوی دیگر، به حدی افزایش یافته است که هر آینه ممکن است جامعه را به انفجار بکشاند. جمهوری اسلامی قادر نیست با تشدید فشار و اعدام مردم گرسنه و به جان آمده رامرعوب سازد و از مبارزه علیه ظلم و ستم و بیداد بازدارد.

نصب دوربین‌های مداربسته در میادین و خیابان‌های سنندج

رژیم ارتجاعی و سرکوبگر جمهوری اسلامی به منظور کنترل هر چه بیشتر مردم سنندج و فضای سیاسی و مبارزاتی این شهر، تعداد هر چه بیشتری از دوربین‌های مداربسته را در خیابان‌ها و میادین این شهر کار گذاشته است. ماموران رژیم در سنندج با نصب دوربین‌های مدار بسته در بسیاری از خیابان‌های این شهر از جمله در “بلوار کردستان، چهار راه وکیل، میدان گاز، میدان کارگر، میدان شیخان، روبه روی آتش نشانی و فیض‌آباد” سعی در کنترل بیشتر جوانان و مردم مبارز شهرسنندج و همچنین کنترل بیش از پیش  فضای سیاسی و مبارزاتی موجود در این شهر دارد. به رغم این اقدام پلیسی و تشدید فضای خفقان و سرکوب که ناشی از ترس رژیم است، روز چهارشنبه بیست و هشتم تیر اعضای کمیته­ی هماهنگی و فعالین کارگری شهر سنندج اقدام به پخش تراکت­هایی در حمایت از اعضای بازداشت شده­ی کمیته­ی هماهنگی، «جلیل محمدی» و «علیرضا عسگری» در محله­های شهر سنندج نمودند. این فعالیت تبلیغی در محله­های فرح، جورآباد، فیض آباد، چهارراه چهارباغ، چهارراه سیروس، گلشن، پیر محمد، بلوار ٢۸ دی، کلکه جار، کانی کوزله، غفور، شهرک صنعتی و نایسر انجام گرفت.

نامه سرگشاده کانون صنفی معلمان ایران درباره معلم دربند “سید محمود باقری”

سید محمود باقری عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان ایران که در دو پرونده جداگانه مجموعا به نه سال و شش ماه حبس تعزیری و تعلیقی محکوم شده بود، روز دوشنبه ۵ تیر ماه سال جاری جهت اجرای حکم، بازداشت شد. در همین رابطه کانون صنفی معلمان ایران نامه سرگشاده‌ای خطاب به ریاست قوه قضاییه نوشته و خواستار توقف فوری اجرای حکم و بازنگری پرونده این معلم شده است. در قسمتی از نامه کانون صنفی معلمان ایران ضمن اشاره به شرایط دشوار معیشتی معلمان  چنین آمده است: “کانون‌های صنفی معلمان در پاسخ به نیاز بخش قابل توجهی از فرهنگیان کشور که از وضع دشوار معیشتی خود در رنج بوده‌اند، با روش‌هایی کاملاً مسالمت‌آمیز، به طرح و پی‌گیری خواسته‌های آنان پرداخته که یکی از نتایج آن، تدوین و اجرای قانون نظام هماهنگ پرداخت بوده است. قانونی که اگر درست اجرا می‌شد می‌توانست پاسخی به بی عدالتی‌های موجود در نظام پرداخت حقوق در کشور باشد. متأسفانه این گونه پی‌گیری‌های فعالان صنفی معلمان، منجر به صدور احکام قضایی برای شمار زیادی از آنان گردید که پرونده تعدادی از این فعالان همچنان مفتوح است و برخی دیگر نیز شرایط سختی را در زندان سپری می‌کنند.” در ادامه نامه ضمن اشاره به اجرای ناباورانه‌ی حکم نه سال و نیم زندان برای سید محمود باقری، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایرا ن چنین آمده است:

“ما، همکاران و دوستان آقای باقری، با توجه به شناختی که از ایشان داریم، باورمان این است که وی کاملاً بی‌گناه است و زندانی شدنش ستم بزرگی است که بر وی و خانواده فرهنگی‌اش روا داشته شده است. ما از شما می‌خواهیم به حرمت ۲۷ سال تلاش صادقانه‌ی این معلم کوشا و پاک زیست، دستور فرمایید ضمن توقف فوری اجرای حکم ایشان بار دیگر پرونده‌اش مورد بازنگری قرار گیرد… باور کنید زندان جای باقری و امثال او نیست؛ چنین افرادی سرمایه‌های کمیاب این کشورند. زندان جای دزدان بیت المال، ریاکاران وطن فروش و متجاوزان به حقوق ملت است. آن‌ها که اموال مردم را به یغما می‌برند و مسبب مشکلات فراوانی هستند که دامنگیر این ملت بزرگ گردیده است؛ نه معلمی که به رغم کمبودها و نارسایی ها، با کمترین حقوق و امکانات مادی، زندگی خود را وقف خدمت به فرزندان این مرز و بوم نموده است.”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: