برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۷ تیر

برنامه‌های امروز شامل: بيانيه سازمان فدائيان (اقليت) پيرامون تشدید تحریم‏ها، احتمال بروز جنگ و راه مقابله با آن – تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۴ با عنوان «در اهمیت مبارزه برای لغو حجاب اجباری»، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس (قسمت يازدهم)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/hxV0APX-/27tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع کارگران کشت‌وصنعت غنچه در برابر فرمانداری

بیش از هزار کارگر شهرداری بروجرد دو ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند

تجمع مربیان مهدهای کودک در برابر مجلس

اعتراف به ناکارآمدی سرکوب برای مهار بحران‌ سیاسی و اجتماعی

افزایش قیمت‌ها و ترس از قیام فقرا

دستگیری ١٣٠ نفر به اتهام اراذل و اوباش از نوع درجه‌ی ٢!!

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع کارگران کشت‌وصنعت غنچه در برابر فرمانداری

جمعی از کارگران کشت‌وصنعت غنچه در اعتراض به تعطیلی کارخانه، نپرداختن دستمزدها و بلاتکلیفی خود روز شنبه در برابر فرمانداری “میاندرود” دست به تجمع زدند.

مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال “غنچه” در ١۵ کیلومتری شهر ساری و در زمینی به مساحت ٣٠ هکتار بنا شده است که از سال گذشته به بهانه‌ی نبود نقدینگی و مشکل تهیه مواد  اولیه تعطیل شده است. به‌گفته‌ی استاندار مازندران هم‌زمان با تعطیلی این کارخانه، کارخانه‌ی دیگری متعلق به همین سرمایه‌دار در استان کرمانشاه تعطیل شده است.

این مجتمع که در سال‌های گذشته ١۵٠٠ کارگر داشته است، با تعدیل‌های مرتب تعداد کارگران را به ٧۵٠ نفر کاهش داد، این در حالی بود که هم‌زمان میزان تولید نیز از روزانه ٧٠٠ تن به هزار تن افزایش یافته بود. این اقدام کارفرما منجر به اعتراضات کارگری شد، اما کارفرما به‌جای پاسخ‌گویی به خواست‌های کارگران، در اولین فرصت کارگرانی را که در این اعتراضات بیشترین نقش را داشتند از کار اخراج نمود.

در پی تعطیلی کارخانه و اعتراضات کارگری، در نشستی بین مقامات استانداری و مالک کارخانه از اول دی‌ماه ٩٠ تا اردیبهشت سال ٩١ به کارگران بیمه بیکاری به میزان ٣۵٠ هزار تومان پرداخت گردید، با این وعده که کارخانه تا این تاریخ شروع به کار کند. اما با پایان یافتن مهلت مقرر، هنوز هیچ چشم‌اندازی برای آغاز به کار کارخانه وجود ندارد، در حالی که بیمه بیکاری کارگران نیز پایان یافته است.

کارگران کشت‌وصنعت غنچه تاکنون بارها در برابر مراکز دولتی استان مازندران تجمع کرده‌اند که هر بار با پاسخ‌ها و وعده‌های مشابه‌ای روبرو شده‌اند. کارگران خواستار پایان دادن به این وضعیت هستند. بسیاری از آنان در صورت بیکار شدن امیدی به یافتن کار جدید ندارند این در حالی است که بسیاری در سنین نزدیک به بازنشسته‌گی قرار دارند و یا به دلیل کارهای سخت دچار بیماری و مشکلات جسمی شده که شانس پیدا کردن کار را باز کمتر می‌کند.

کارگران مسوول بحران اقتصادی نیستند و نباید تاوان آن را بدهند. این دولت و سرمایه داران هستند که مسوول این بحران بوده و باید مسوولیت خود را با تامین معیشت کارگران اخراجی و بیکار بر‌عهده بگیرند.

بیش از هزار کارگر شهرداری بروجرد دو ماه دستمزد دریافت نکرده‌اند

بیش از هزار کارگر شهرداری بروجرد که اکثر آن‌ها در بخش‌های خدماتی و فضای سبز کار می‌کنند، دستمزد دو ماه خود را دریافت نکرده‌اند. هم‌چنین به دلیل عدم پرداخت حق بیمه، دفترچه‌های تامین اجتماعی آن‌ها تمدید نشده و این در حالی‌ست که حق بیمه از دستمزد کارگران کم می‌شود. اما مبالغ کسرشده از حقوق کارگران به حساب تامین اجتماعی واریز نمی‌شود.

بدهی‌های شهرداری بروجرد بابت عدم پرداخت حق بیمه کارگران و کارکنان شهرداری تا پایان سال ٩٠ به ٩ میلیارد تومان رسیده بود که تاکنون نیز شهرداری به بهانه‌ی نداشتن درآمد و هزینه‌های بالا از پرداخت آن خودداری کرده است.

بسیاری از کارگران ایران با مشکل دریافت دستمزدهای خود روبرو هستند. کارگران کار کرده‌اند و باید بدون هرگونه بهانه‌ای دستمزدهای خود را دریافت کنند. خانواده‌های کارگری تنها درآمدشان دستمزد است و برای ادامه‌ی حیات خود به دستمزد متکی هستند. امروز نه تنها سرمایه‌داران منفرد که ارگان‌های وابسته به دولت نیز به بهانه‌ی کمبود بودجه از پرداخت دستمزد و دیگر حقوق و مزایای کارگران هم‌چون حق بیمه خودداری می‌کنند، این در حالی‌ست که خودشان هرگز از زندگی مرفه‌شان دست نکشیده و در برابر چشمان حیرت‌زده‌ی کارگران، هر روز مرفه‌تر و فربه‌تر می‌شوند.

تجمع مربیان مهدهای کودک در برابر مجلس

جمعی از مربیان مهدهای کودک از تمام استان‌های کشور روز یکشنبه ٢۵ تیرماه در اعتراض به اخراج و عدم امنیت شغلی در برابر مجلس دست به تجمع زدند. آن‌ها ضمن اعتراض به وضعیت کاری و معیشتی خود اعلام کردند که با شروع کار مجلس در هفته آینده بار دیگر در برابر این مرکز حکومتی دست به تجمع خواهند زد.

به‌رغم اعتراضات متعددی که مربیان مهدهای کودک و معلمان شرکتی و حق‌تدریسی به عدم امنیت شغلی، تبعیض در دستمزد و مزایا و نیز سوءاستفاده شرکت‌های پیمانی از کار و زحمت آن‌ها داشته‌اند، نه تنها مشکلات قبلی برجای خود باقی مانده‌اند که هر آینه بر این مشکلات با افزوده شدن بر خیل معلمان و یا مربیان مهدکودکی که توسط شرکت‌های پیمانی و با شرایط کاملن غیرانسانی به‌کار گرفته می‌شوند افزوده شده است.

اعتراف به ناکارآمدی سرکوب برای مهار بحران‌ سیاسی و اجتماعی

وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی در سخنانی که در گردهمایی آخوندهایی که در ماه رمضان برای تبلیغ جمهوری اسلامی در شهرهای مختلف کشور به منبر می‌روند، بیان کرد؛ به تشدید اختلافات درونی حاکمیت تا مرحله‌ی اعتراف به ناکارآمدی سیاست سرکوب که خامنه‌ای شخصن هدایت و رهبری آن را برعهده دارد اعتراف نمود. وی گفت: “برخی اظهارات همراهان فتنه در ماه‌های اخیر نشان می‌دهد که این افراد هنوز به برخی لایه‌های فتنه که مورد تاکید رهبری بود، پی نبرده‌اند و آنها تلاش دارند تا مسائل کشور به خصوص گرانی‌های اخیر را متوجه شخص رهبری کنند تا ولایت فقیه را زیر سوال ببرند. آنها می‌خواهند با اعتبارزدایی و زیر سوال بردن کارنامه رهبر برخی کم‌کاری و ندانم‌کاری‌ها را متوجه رهبر بدانند و انتساب همه مشکلات از قبیل گرانی و معضلات جزئی به رهبر انقلاب از جمله نقشه‌های دشمنان محسوب می‌شود”.

منظور وزیر اطلاعات از همراهان فتنه، بخش‌هایی از حاکمیت است که با ادامه‌ و تشدید بحران یا در  ادامه دادن به سیاست کنونی دچار تردید شده‌اند و یا از ابتدا در تردید بوده‌اند. طیفی که امروز از هاشمی رفسنجانی آغاز می‌شود و بخش‌های وسیعی از  اصول‌گرایان را شامل می‌شود که امروز دچار سردرگمی شده‌‌اند.

درگیرشدن حکومت با بحرانی بی‌سابقه، منجر به تشدید اختلافات در درون هیات حاکمه شده است به‌گونه‌ای که حتا بسیاری از همراهان دیروز خامنه‌ای به توانایی وی در اداره‌ی وضعیت کنونی، دچار تردید‌های جدی شده‌اند.

بروز اختلاف بر سر نحوه‌ی برخورد نیروی انتظامی با زنان در مورد حجاب، پیشنهاد مجدد رفسنجانی برای ایجاد شورای فقهی از جمله نمونه‌های این تردیدها در مورد خامنه‌ای می‌باشند. در روزهای گذشته سعیدی نماینده خامنه‌ای در سپاه پاسداران نیز در سخنانی گفته بود: “شرایط حساسی است و در دقیقه ۹۰ به سر می‌بریم ما در آستانه فتح خیمه معاویه هستیم. مردم باید بیش از گذشته صبر و استقامت داشته باشند و ما باید آستانه صبر مردم را بالا ببریم”. اشاره وی به “فتح خیمه معاویه” بیان چیزی جز اختلاف در درون حکومت اسلامی در مورد ادامه‌ی سیاست کنونی و توانایی خامنه‌ای برای مهار بحران نمی‌باشد.

افزایش قیمت‌ها و ترس از قیام فقرا

در پی افزایش بی‌سابقه‌ی قیمت‌ها از جمله مرغ، فرمانده نیروی انتظامی در سخنانی بی‌سابقه‌ خواستار عدم نشان دادن خوردن مرغ از تلویزیون جمهوری اسلامی شد. وی گفت: “در فیلم‌ها خوردن مرغ را نشان می‌دهند در صورتی که فردی شاید نتواند آن را بخرد؛ فیلم‌ها امروز ویترین جامعه هستند و برخی افراد با دیدن این فاصله طبقاتی می‌گویند که خودمان چاقو دست می‌گیریم و حقمان را از این پولدارها خواهیم گرفت. صدا و سیما امروز ویترین نشان دادن همه امور در دسترس نیست”. سخنان فرمانده نیروی انتظامی که ارگان نظامی زیر نظر وی یکی از مهم‌ترین نقش‌ها را در سرکوب مردم تاکنون داشته است، نشان‌گر ترسی‌ست که از قیام مردم در دل حتا فرماندهان نظامی وجوددارد.

ترس از افزایش قیمت‌ها و واکنش توده‌ها به آن، به‌گونه‌ای است که به‌رغم میل و علاقه‌ی مفرط دولت برای اجرای مرحله‌ی دوم هدفمندی یارانه‌ها، و به رغم تصویب مجلس، حاکمیت از اجرای یک‌باره‌ی آن و نتایج ناشی از آن به‌وحشت افتاده است. اگر در مرحله‌ی اول، دولت حذف یارانه‌ها را با سروصدای زیاد آغاز کرد هم اکنون به دنبال آن است که تا حد مقدور بی‌سروصدا به کار حذف یارانه‌ها ادامه دهد.

در حالی که هنوز ماه رمضان آغاز نشده است، موج جدید افزایش قیمت‌ها امان از کارگران و حتا اقشار متوسط جامعه بریده است. در گزارشات مختلف خبرگزاری فارس در روز سه‌شنبه از قیمت مرغ در سطح شهر تهران قیمت‌های ٧۵٠٠ و ٨٠٠٠ تومانی گزارش شده است این در حالی است که برای تهیه تنها دو مرغ با قیمت کیلویی ۴٧٠٠ تومان، مردم باید ساعت‌ها در صف بایستند. به گزارش روزنامه همشهری برخی از مردم برای خرید مرغ دولتی از سه روز جلوتر ثبت نام می‌کنند ولی پس از ایستادن در صف‌های طولانی نتوانسته‌اند مرغ خریداری کنند. به‌گزارش خبرگزاری آفتاب در شهر یزد نیز قیمت مرغ به ٨٠٠٠ تومان در هر کیلو رسیده است.

بهای مرغ در سال گذشته بین ٣٢٠٠ تا ٣٨٠٠ تومان بود. با خارج شدن گوشت قرمز از سبد بسیاری از خانواده‌های کارگری، گوشت مرغ مورد توجه این گروه از جامعه قرار گرفت اما هم اکنون خرید مرغ نیز می‌رود تا از حد توان این خانواده‌ها خارج شود.

از روز گذشته کرایه وسایل حمل‌ونقل عمومی هم‌چون تاکسی و مترو نیز به‌طور رسمی افزایش یافت. براساس نرخ مصوب شورای شهر، نرخ کرایه‌های تاکسی از ٨ تا ١۵ درصد و بهای بلیت مترو ١٢‌درصد افزایش یافته‌‌اند.

هم‌چنین مدیرعامل فروشگاه‌های شهروند از گران شدن ٣٠ درصدی بهای گوشت قرمز در این فروشگاه‌ها خبر داد. خبرگزاری مهر نیز در گزارشی که از افزایش اجاره بها در منطقه ٧ تهران شامل خیابان‌های نظام‌آباد، سبلان، دماوند، شریعتی و غیره تهیه کرده است، از افزایش گاه تا  پنجاه درصدی اجاره بها در برخی از خیابان‌ها خبر داده است. این در حالیست که دولت پیش از این سقفی برای افزایش اجاره بها تهیه کرده بود که امروز هیچ کس حتا به آن توجه‌ای نیز نمی‌کند.

دستگیری ١٣٠ نفر به اتهام اراذل و اوباش از نوع درجه‌ی ٢!!

روز دوشنبه حسین ساجدی‌نیا در حاشیه نمایش دستگیرشده‌گان در جریان اجرای طرح به اصطلاح “امنیت محله محور” در منطقه نظام‌آباد گفت: “این طرح از بامداد امروز در سه محله خاص تهران مورد اجرا قرار گرفت که طی آن ١٣٠ نفر از اراذل و اوباش درجه دو دستگیر شدند”. وی با بیان این‌که نیروی انتظامی از بامداد امروز فعالیت خود را در زمینه دستگیری این افراد شروع کرده است، همکاری و هماهنگی قوه قضاییه با نیروی انتظامی در این طرح را بسیار خوب اعلام نمود.

افزایش تهاجم به زنان به بهانه‌ی بدحجابی و اجرای طرح‌هایی هم‌چون طرح “امنیت محله محور” در ادامه‌ی روندی‌ست که در نتیجه‌ی افزایش بحران‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، و ناتوانی حکومت در مهار آن‌ها روز به‌ روز بیشتر به سرکوب‌ و حاکم کردن جو پلیسی در جامعه برای بقای حکومت خود وابسته‌ می‌گردد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: