برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۵ تیر

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه‌ سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «سرکوب و اعدام فعالان سیاسی- فرهنگی عرب را متوقف کنید» – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس (قسمت دهم)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/aC1i6G82/25tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

انفجار مهیب در کارخانه آلیاژ گستر قشم ومصدوم شدن شدید ١۵ کارگر

تعطیلی یک سوم واحدهای نساجی استان قزوین و اخراج ۱۳۰ هزار نفر در صنعت قطعه‌سازی و صنعت خودرو

پایان تجمع اعتراضی ١٢٠ كارگر خدماتی شهرداری اسلام آبادغرب

منصوره بهکیش به ۶ ماه زندان تعزیری محکوم شده و در معرض دستگیری‏ست

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری هفته:

انفجار مهیب در کارخانه آلیاژ گستر قشم و مصدوم شدن شدید ١۵ کارگر

شامگاه روز پنجشنبه بیست و دوم تیر در اثر انفجار مهیبی که در یکی از کوره‌های کارخانه آلیاژ گستر قشم رخ داد، دست کم ١۵ تن از کارگران این کارخانه به شدت مجروح شدند. شدت این انفجار و آتش‌سوزی حاصل از آن به حدی زیاد بود که مسئولین کارخانه از حضور حتا خبرنگار مهر در محل حادثه و انعکاس صدمات و تلفات انسانی ناشی از آن، جلوگیری به عمل آوردند. با این همه شدت انفجار و سوختگی کارگران حادثه دیده به قدری زیاد بوده است که دو تن از کارگران مجروح به بیمارستان منتقل شده‌اند. از تعداد کارگرانی که در اثر این حادثه احتمالاً جان خود را از دست داده‌اند هنوز خبری در دست نیست. در بیمارستان نیز از حضور خبرنگاران به منظور اطلاع‌رسانی ممانعت به عمل آمده است. خبرهای انتشار یافته حاکی از آن است که انفجار، شامل انبار مواد پلاستیکی درون باتری به همراه نفت سیاه بوده که موجب سوختگی سر و صورت کارگران کارخانه شده است. خبرگزاری دولتی ایلنا روز گذشته اعلام کرد، انفجار کوره کارخانه آلیاژ گستر قشم به دلیل نرسیدن آب به سیستم خنک‌کننده به وقوع پیوسته است که باعث زخمی شدن ١۵ کارگر این کارخانه شده که دو نفر از این کارگران به نام‌های علی کمالی و عباس حقیقی به دلیل شدت جراحات و سوختگی بالای ۴٠ درصد از ناحیه صورت و کمر، به بیمارستان شهید محمدی بندرعباس منتقل شده و تحت درمان قرار دارند.

علی‌رغم آن که بسیاری از رسانه‌های حکومتی خبر انفجار کوره در کارخانه آلیاژ گستر قشم را اعلام نمودند، اما هیچ‌یک از این رسانه‌ها علت اصلی این حادثه را بازگو نکردند. برخی از این رسانه‌ها اعلام کردند که علت انفجار، نرسیدن آب به سیستم خنک‌کننده کوره بوده است، اما این‌ها نیز از علت نرسیدن آب به سیستم خنک‌کننده کوره حرفی نزدند. واقعیت این است که در جمهوری اسلامی، ایمنی شرایط و محیط کار، تقریباً درهیچ مؤسسه و کارخانه‌ای رعایت نمی‌شود و به همین دلیل حوادث ناشی از کار نیز بسیار بالاست. سرمایه‌داران به منظور افزایش سود خود، تا آنجا که می‌توانند از صرف هر گونه هزینه برای تأمین وسائل ایمنی محیط کار امتناع می‌ورزند و هیچ ارگان و نهادی نیز بر کار آن‌ها کنترل و نظارت ندارد. هزینه‌های تأمین ایمنی محیط کار، از نظر سرمایه‌داران هزینه‌ای‏ست که سودی برای آن‌ها نمی‌آفریند و ازهمین رو، هزینه‌ای سر بار به حساب می‌آید. سرمایه‌داران در واقع به بهای زندگی و جان کارگران، بر سودهای خود می‌افزایند. آذر ماه سال گذشته در اثر انفجار کوره فولاد غدیر یزد ، ١۸ کارگر در آتش سوختند و جان خود را از دست دادند. آبان همان سال، آتش‌سوزی در پالایشگاه نفت شازند دست کم جان چهار کارگر را گرفت. انفجار در صنایع گاز و نفت و پتروشیمی نیز جان ده‌ها کارگر را گرفته است. در بخش ساختمان نیز روزی نیست که چند کارگر در اثر ناایمنی محیط کار جان خود را از دست ندهند. تا نظام سرمایه‌داری جمهوری اسلامی پابرجا باشد، قتل و کشتار کارگران در محیط‌های کار نیز وجود خواهد داشت. دیروز انفجار کوره فولادغدیر یزد جان ١۸ کارگر را گرفت. امروز انفجار کوره‌ کارخانه آلیاژ گستر قشم ١۵ کارگر را مصدوم و مجروح ساخت و فردا کارگران دیگری در مؤسسه و کارخانه دیگری قربانی طمع‌ورزی سرمایه‌دار و نظام ضد انسانی سرمایه‌داری خواهند شد.

تعطیلی یک سوم واحدهای نساجی استان قزوین و اخراج ۱۳۰ هزار نفر در صنعت قطعه‌سازی و صنعت خودرو

روز گذشته یک عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان قزوین، از افزایش میزان اخراج‌ها نسبت به سال گذشته در این استان خبرداد. وی همچنین پیرامون تعطیلی واحدهای نساجی در استان قزوین گفت: به دلیل عدم اعمال سیاست‌های حمایتی از سوی دولت یک سوم واحدهای نساجی استان قزوین تعطیل شده‌اند.

از سوی دیگر محمدرضا نجفی منش رییس انجمن قطعه‌سازان پیرامون بحران نقدینگی در بخش صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی می‌گوید: “بحران نقدینگی ریالی در بخش صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی سبب شد بیش از ۳۰ درصد از نیروها در این بخش تعدیل شود.” نام‌برده درمورد نیازهای ارزی این صنایع نیز می‌گوید: “تامین نیاز ارزی، مساله بعدی ما است و هم اکنون نقدینگی ریالی هم برای ما رفع نشده است به همین جهت خودروساز مشکل مالی داشته و نمی‌تواند نقدینگی لازم را برای قطعه‌ساز تامین کند، از طرف دیگر صنعت خودرو، برای جبران آن مجبور شدند بیش از ۳۰ درصد نیروی خود را تعدیل کنند.” به گفته رییس انجمن قطعه‌سازان، ۳۵۰ هزار نفر در بخش قطعه‌سازی فعال هستند و ۱۰۰ هزار نفر نیز در بخش تولید خودرو فعالیت می‌کنند. و تعدیل سی درصدی این نیروها معنایش این است که یک جا بیش از ١٣٠ هزار نفر کار خود را از دست می‌دهند.

تعطیلی بیش از یک سوم واحدهای نساجی استان قزوین و اخراج سی درصد کارگران صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی، به خوبی ابعاد گسترده بحران و رکود اقتصادی و ناتوانی رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی برای برون رفت از این بحران را نشان می‌دهد.

پایان تجمع اعتراضی ١٢٠ كارگر خدماتی شهرداری اسلام آبادغرب

١٢٠ تن از كارگران خدمات شهرداری اسلام آباد غرب که در روزهای ١۸ و ١۹ تیر در مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع اعتراضی زده و خواستار پرداخت چهار ماه حقوق عقب افتاده خود شده بودند، پس از آن که از جانب معاونت فرمانداری به آن‌ها وعده داده شد که در ظرف ۷٢ ساعت، طلب کارگران پرداخت خواهد شد، به تجمع خود پایان دادند. شایان ذکر است که تجمع اعتراضی کارگران منجر به درگیری لفظی با تعدادی از نیروهای كادر شهرداری شد که نیروی انتظامی ٢ نفر از كارگران را بازداشت و تا نیمه شب در بازداشتگاه نگاه داشت. گفته می‌شود که پیمانکار متخلف و برخی از حامیان آن در شهرداری، کارگران اعتراض‌کننده را به اخراج تهدید کرده‌اند و کارگران نیز هشدار داده‌اند چنانچه حقوق‌های معوقه آن‏ها پرداخت نشود، از روز شنبه آینده دوباره دست به تجمع و اعتراض خواهند زد.

منصوره بهکیش به ۶ ماه زندان تعزیری محکوم شده و در معرض دستگیری‏ست

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه، از محکومیت منصوره بهکیش در مرحله تجدید نظر اطلاع داده است. بر طبق این گزارش، منصوره بهکیش، از حامیان “مادران پارک لاله” (مادران عزادار ایران) که نسبت به حکم دادگاه بدوی خود اعتراض نموده بود، روز ١۵ تیر ماه از حکم دادگاه تجدیدنظر اطلاع یافت. منصوره بهکیش در ۴ دی ماه ۱٣۹۰ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به چهار سال و شش ماه زندان محکوم شده بود: چهار سال به اتهام «اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی از طریق تشکیل مادران عزادار» و شش ماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام». دادگاه تجدیدنظر با تلفیق دو بخش حکم، منصوره بهکیش را به چهار سال زندان محکوم و سه سال و شش ماه از آن را به مدت پنج سال تعلیق کرده است. بر این اساس، در صورتی که او در پنج سال آینده به اتهام مشابهی محکوم شود، باید علاوه بر هر محکومیت تازه، سه سال و شش ماه مذکور را نیز در زندان بگذراند. در حال حاضر منصوره بهکیش  به ۶ ماه زندان تعزیری محکوم شده و هر لحظه در معرض خطر دستگیری به سر می‌برد.

لازم به ذکراست که منصوره بهکیش را در تاریخ ۲۲ خرداد ۱٣۹۰ در یکی از خیابان‌های تهران دستگیر کردند. او در تاریخ ۱٨ تیر ۱٣۹۰ با وثیقه آزاد شد. منصوره بهکیش به خاطر فعالیت‌های حقوق بشری خود بارها مورد بازجویی و بازداشت خودسرانه قرار گرفته است. در گذشته نیز در تاریخ‌های ۷ شهریور ۱٣٨۷، ۱۴ آذر ۱٣٨٨ و سپس ۱۹ دی ۱٣٨٨ به همراه بیش از ٣۰ تن از زنان «مادران پارک لاله» دستگیر شده است. در تاریخ ۲۶ اسفند ۱٣٨٨، از سفر او به ایتالیا جلوگیری به عمل آمد و گذرنامه او توقیف و ممنوع الخروج گردید. منصوره بهکیش که شش تن از اعضای خانواده خود را در اعدام‌ها و کشتارهای دهه ۱٣۶۰ از دست داده است و پیوسته به خاطر حضور بر مزار آن‌ها و برگزاری مراسم یادبود برای ایشان زیر فشار بوده است، هم اکنون در معرض دستگیری قرار دارد.

رادیو دموکراسی شورایی تعقیب و پی‌گرد منصوره بهکیش را قویاً محکوم می‌کند و خواهان لغو احکام صادره و پایان آزار و تعقیب امنیتی و قضائی منصوره بهکیش است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: