برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۰ تیر

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۴ با عنوان «اجلاس مسکو، صراحت خواست‌ها و شکست مذاکرات»، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس (قسمت هشتم)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/W3OO78t3/20tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتصاب ٧٠٠ کارگر پیمانی کارخانه سیمان سپاهان

ادامه‌ی اعتصاب در مخابرات شیراز

اعتصاب کارگران قراردادی نساجی ایران برک رشت

درگیری کارگران با نماینده شرکت نفت در عسلویه

تجمع کارگران در برابر اداره کل مسکن و شهرسازی استان کردستان

اخراج دانشجویان به دلیل بدحجابی از دانشگاه تهران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتصاب ٧٠٠ کارگر پیمانی کارخانه سیمان سپاهان

٧٠٠ کارگر پیمانی کارخانه سیمان سپاهان در اعتراض به شرایط کاری در شرکت‌های پیمانکاری از روز شنبه دست به اعتصاب زدند. کارگران اعتصابی خواستار حذف شرکت‌های پیمانی و دریافت دستمزد و دیگر مزایای کاری مانند کارگران رسمی می‌باشند. کارگران پیمانی به‌رغم انجام کار مشابه با کارگران رسمی از دستمزد و مزایای به‌مراتب پایین‌تری برخوردار هستند. این کارخانه ١١٠٠ کارگر رسمی و قراردادی دارد.

در حالی که اعتصاب کارگران پیمانی کارخانه برای تحقق‌ خواست‌های‌شان ادامه دارد، محمدرضا اسلامی مدیر اداره تعاون، کار و رفاه شهر مبارکه در سخنانی که خبرگزاری دولتی ایلنا منتشر نموده است، به دفاع از کارفرما و علیه کارگران اعتصابی برخاست. این مدیر دولتی در سخنان خود گفت: “مطالبات کارگران سیمان سپاهان قانونی نیست. آن‌ها انتظار دارند به‌طور مستقیم با کارفرمای خود قرارداد ببندند و شرکت‌های پیمانکاری‌شان حذف شود”.

دفاع آشکار مقامات دولتی از کارفرما و پیمانکارانی که کاری جز مکیدن خون کارگران ندارند، به کارگران کارخانه سیمان سپاهان نقش دولت در رواج و رونق شرکت‌های پیمانی را یادآوری می‌کند. دولت قانون‌گذار و مجری قانون است، قانونی که همواره به نفع سرمایه‌داران و علیه کارگران تصویب و اجرا گشته است.

ادامه‌ی اعتصاب در مخابرات شیراز

حدود ١٠٠ نفر از کارکنان مرکز مخابرات ١١٨ شیراز در ادامه‌ی اعتصاب خود، روز یکشنبه در برابر استانداری فارس دست به تجمع زدند.

در حالی که ٣١۴ نفر از کارکنان این مرکز مخابراتی هم‌چنان در اعتصاب بسر می‌برند، یکی از اعضای هیات‌مدیره شرکت مخابرات استان فارس با حمایت از اقدام پیمانکار، اعتصاب کننده‌گان را تهدید به اخراج کرد، وی گفت: “اگر کارکنان مرکز ١١٨ تا این هفته در محل کار خود حضور نیابند، مجبور هستیم از نیروهای جدید در این مرکز استفاده کنیم”. وی در ادامه‌ی سخنان ضد کارگری خود گفت: “افراد بر مبنای کاری که انجام می‌دهند و براساس پاسخ‌گویی به مردم باید حقوق دریافت کنند و نه بر مبنای نشستن در این مرکز”. بر اساس قرارداد جدیدی که پیمانکار می‌خواهد به کارکنان این مرکز تحمیل کند، بر اساس میزان تماس‌های مردم با این مرکز به آن‌ها دستمزد پرداخت خواهد شد.

 اما کارکنان اعتصابی حاضر به امضای قرارداد جدیدی که پیمانکار تلاش دارد به آن‌ها تحمیل کند نبوده و به تعدیل نیرو در این مرکز اعتراض دارند. به‌گفته‌ی اعتصاب‌کننده‌گان با شیوه‌ی جدید قرارداد، ماهیانه بین ١۵٠ تا ٢٠٠ هزار تومان از دستمزد آن‌ها کاسته خواهد شد. پولی که با این ترتیب به جیب پیمانکار خواهد رفت. پیمانکاری که با تصاحب حاصل کار آنان و در ازای فقیرترشدن‌شان فربه‌تر و مرفه‌تر می‌گردد.

اعتصاب کارگران قراردادی نساجی ایران برک رشت

جمعی از کارگران قراردادی نساجی ایران برک رشت در اعتراض به عدم دریافت دستمزد و دیگر مزایای عقب‌افتاده‌ی خود، دست به اعتصابی کوتاه مدت زدند. آن‌ها همراه با این اعتصاب با ارسال نامه‌ای به مدیرعامل کارخانه ضمن بیان خواست‌های خود، اعلام کردند که در صورت عدم رسیده‌گی به‌خواست‌های‌شان دست به اعتصاب خواهند زد. پرداخت دستمزد و دیگر مزایای عقب‌افتاده‌ی اسفند و فروردین، پرداخت حق بیمه و امکان تمدید و تعویض دفترچه بیمه، بررسی و حذف نوبت کاری عصر و شب و اضافه کاری که در آخرین فیش حقوق دریافتی اعمال نشده، پرداخت حقوق در فاصله زمانی ۵ تا ١٠ هر ماه، دریافت نسخه قرارداد مطابق قانون با مشخص شدن تاریخ شروع و پایان کار و پرداخت مطالبات سال‌های ٨٩ و ٩٠ در صورت ادامه سوددهی کارخانه خواست‌های کارگران در این نامه می‌باشند.

اقدامات شجاعانه‌ی کارگران قراردادی و اعتصابات متعدد آن‌ها در اعتراض به ظلم و تعدی به حقوق خود، به رغم خطر اخراج، ثابت می‌کند که کارگران ایران حاضر به زندگی تحت این شرایط که چیزی جز مرگ تدریجی نیست، نمی‌باشند و سرمایه‌داران نمی‌توانند تا ابد به اجحافات خود در قبال کارگران ادامه دهند.

درگیری کارگران با نماینده شرکت نفت در عسلویه

به‌گزارش وب‌سایت “ایران کارگر” به علت تاخیر‌های طولانی در پرداخت دستمزد کارگران، در هفته اول تیرماه، بین کارگران با نماینده شرکت نفت درگیری رخ داده است. براساس این گزارش، این درگیری‌ها از مدت‌ها پیش شروع شده و هر چند روز یک بار در یکی از فازهای عسلویه رخ می‌دهد.

شرکت‌های فعال در عسلویه که اکثر آن‌ها زیرمجموعه سپاه پاسداران هستند، هر کدام بین چهار تا هفت ماه است که دستمزد کارگران را پرداخت نکرده‌اند و در اثر وخامت اوضاع کاری در عسلویه شرایط کارگران روز به روز وخیم‌تر می‌گردد. هم‌اکنون شرکت‌های وابسته به قرارگاه “خاتم‌الانبیاء” ٧ ماه است که حقوق کارگران خود را پرداخت نکرده‌اند و به‌تازه‌گی این قرارگاه اقدام به اخراج برخی از مدیران خود در پتروشیمی عسلویه کرده است که برخی دلیل آن را تعطیل شدن قریب‌الوقوع این پتروشیمی اعلام کرده‌‌اند. هم‌چنین پتروشیمی زاگرس که گفته می‌شود بزرگترین تولیدکننده “متانول” در جهان است نیز کاملن تعطیل شده و انبار این شرکت از کالاهای به‌فروش نرفته  پُر شده است.

وخامت اوضاع اقتصادی در اثر سیاست‌هایی هم‌چون حذف یارانه‌ها و یا افزایش تحریم‌های بین‌المللی، از سوی منجر به وخامت بیشتر وضعیت معیشتی کارگران و از سوی دیگر منجر به درگیری بیش‌تر و شدیدتر آن‌ها با کارفرمایان و دولت شده است.

تجمع کارگران در برابر اداره کل مسکن و شهرسازی استان کردستان

١٠٠ نفر از اعضای تعاونی مسکن کارگران نساجی کردستان روز دوشنبه در اعتراض به عدم صدور مجوز ساخت مسکن در برابر اداره کل مسکن و شهرسازی استان کردستان تجمع کردند.

در حالی که این زمین‌ها با پول کارگران ١١ سال پیش جهت ساخت مسکن خریداری شده، اما اداره مسکن از صدور مجوز برای آن‌ها خودداری می‌ورزد. هم اکنون ٢٢ تعاونی مسکن از واحدهای مختلف تولیدی در استان کردستان در این زمینه آب اداره مسکن و شهرسازی درگیر هستند.

در جمهوری اسلامی اگر یک سرمایه‌دار بخواهد زمینی را به واحدهای مسکونی تبدیل کند، به‌سرعت مجوز ساخت آن را با دادن حق سهم مقامات دولتی یعنی رشوه می‌گیرد و تازه پول رشوه را نیز در نهایت با فروش مسکن به خریداران از آن‌ها می‌گیرد، اما کارگرانی که مجبورند بخش بزرگی از درآمد خود را بابت اجاره مسکن بپردازند، باید سال‌ها به دنبال مجوز ساخت باشند و هم‌چنان از داشتن یک سرپناه محروم.

اخراج دانشجویان به دلیل بدحجابی از دانشگاه تهران

“سیف” معاون فرهنگی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری بسیج دانشجویی از اخراج دانشجویان دختر به دلیل بدحجابی از دانشگاه خبر داد. وی با بیان این که کمیته انضباطی می‌تواند دانشجویان را به بهانه‌ی بدحجابی از دانشگاه اخراج کند، گفت: “بعضن نیز این کار را کرده‌ایم و بسیاری را به صورت موقت از تحصیل محروم کردیم و بسیاری را نیز برای اخراج دائم پیشنهاد دادیم. ما از ارزش‌های اسلامی و ملی کوتاه نمی‌آییم”.

گرفتن حق تحصیل از دانشجویان به‌خاطر آن‌که حاضر به پذیرش نوع پوشش تحمیلی نیستند، تنها از حکومت‌های قرون‌وسطایی هم‌چون جمهوری اسلامی برمی‌آید.

اما به رغم تمام این سیاست‌های ارتجاعی، زنان با مقاومت خود، نشان دادند که حاضر به چشم‌پوشی از حقوق خود از جمله حق انتخاب پوشش نیستند. مقاومتی که جمهوری اسلامی را نیز مجبور به اعتراف کرده است و در هفته‌های اخیر مطالب متعددی در مورد شکست تحمیل حجاب به زنان به‌ویژه در وب‌سایت‌های متعلق به حکومت منتشر شده است. به تازه‌گی آخوند محمدرضا زائری نویسنده کتاب “حجاب بی‌حجاب” با اعتراف به افزایش مقاومت زنان در برابر حجاب تحمیلی به‌ویژه در سال‌های اخیر گفت: “من معتقدم عملکرد نیروی انتظامی به موضوع حجاب نه تنها تأثیری ندارد بلکه تأثیرات منفی و تخریبی بسیار شدیدی نیز داشته است”. وی ضمن بیان تاثیر منفی آن در میان زنان جامعه و حتا در کشورهایی چون لبنان و با بیان این‌که در شرایط فعلی بهترین اقدام در مقابله با بدحجابی این است که کاری نکنیم، گفت: “زمانی حجاب را می‌توانیم در جامعه فراگیر کنیم که رشوه، ‌دروغ، اختلاس، ریاکاری و سوءاستفاده اقتصادی نداشته باشیم”.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: