برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۸ تیر

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – گزارش تجمع اعتراضی شنبه ۱۷ تير در مقابل کنسولگری رژیم جمهوری اسلامی در شهر فرانکفورت، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/oiOi6_bN/18tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارکنان ۱۱۸ فارس در مقابل استانداری

نقشه سرمایه‌داران برای انجماد دستمزد کارگران در سال آینده

بیکاری ۴ هزار کارگر کوره‌پزخانه در پاکدشت

صد هزار کارگر نساجی اصفهان در یک قدمی اخراج

هشت کارگر در ظرف چهار روز کشته و مصدوم شدند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری

تجمع اعتراضی کارکنان ۱۱۸ فارس در مقابل استانداری

کارکنان مرکز پاسخگویی ۱۱۸ مخابرات استان فارس در اعتراض به نحوه عقد قراردادهای جدید، در مقابل استانداری فارس دست به تجمع زدند. در قراردادهای جدید، برخی از مزایای کارکنان مانند حق مسکن، حق اولاد و بن کارگری حذف شده و سنوات کاری و بیمه کارکنان نیز، به زیان آن‌ها دچار تغییر شده است. کارکنان ١١۸ فارس که نسبت به این تغییرات معترض هستند، با تجمع خود در برابراستانداری اعتراض خود را نشان داده و خواستار احقاق حقوق خویش شدند.

نقشه سرمایه‌داران برای انجماد دستمزد کارگران در سال آینده

روز گذشته سید حمزه درواری نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار اعلام کرد، کانون عالی كارفرمایان موافق افزایش دستمزد کارگران در سال آینده نیست. نام‌برده با بیان این که کارفرمایان مسئول تامین معیشت کارگران نیستند گفت: افزایش بی‌رویه نرخ تورم ارتباطی به کارفرمایان ندارد و آن‌ها نباید تاوان کوتاهی‌های دولت را بپردازند. وی گفت کارفرمایان به دلیل عدم تامین نقدینگی حتی توان پرداخت دستمزد کارگران با نرخ فعلی را ندارند و در صورت عدم اعمال سیاست‌های حمایتی دولت از کارفرمایان، پیش‌بینی می‌شود که تا آخر سال جاری تعداد زیادی از کارگران از واحدهای تولیدی اخراج شوند. رجبعلی شهسواری رئیس سابق به اصطلاح اتحادیه كارگران قراردادی و پیمانی كشور نیز با نماینده کارفرمایان همصدا شد و در این زمینه گفت: “در شرایطی كه تورم از كنترل خارج شده است افزایش یكسویه دستمزدها تنها امنیت شغلی كارگران را سلب می‌كند.”

سرمایه‌داران و نوکران آن‌ها در حالی مقدمه‌چینی برای انجماد دستمزدهای کارگری را آغاز کرده‌اند که در اثر گرانی‌ها و تورم سرسام‌آور، قدرت خرید کارگران صد در صد کاهش یافته است و به اعتراف حتا عمال سرمایه، دستمزدهای کنونی به سختی هزینه یک هفته را تأمین می‌کند. کارگران با دستمزدهای فعلی به هیچ‌وجه نمی‌توانند از پسِ مخارج زندگی برآیند و دستمزدهای کنونی حتماً باید اضافه شود. حرف کارگران این است که اگر کارفرمایان آنطور که ادعا می‌کنند نقدینگی ندارند و یا در اثر سیاست‌های اقتصادی رژیم با دشواریِ وارد ساختن مواد اولیه روبرو شده‌اند، این، موضوعی‏ست میان آن‌ها و دولت و مطلقاً هیچ ربطی به کارگران ندارد. کارگران از هم اکنون باید هوشیار باشند و ضمن ابراز مخالفت با این زمزمه‌ها و مقدمه‌چینی‌ها، نقشه شوم کارفرمایان و عوامل ریز و درشت آن‌ها را خنثا سازند. سرمایه داران و دولت آن‌ها باید این را بدانند که افزایش دستمزد متناسب با نرخ واقعی تورم، خواست همه کارگران است.

بیکاری ۴ هزار کارگر کوره‌پزخانه در پاکدشت

بر طبق گزارش خبرگزاری حکومتی ایلنا، از مجموع ۶۰ واحد کوره‌پزخانه فعال در شهرستان پاکدشت ۳۵ واحد تعطیل شده‌اند و ۲۵ واحد باقی مانده نیز با ظرفیت ۲۰ درصدی نیروی کار فعالیت دارند. گزارش، در زمینه علت تعطیلی این واحدها که در اثر آن بیش از چهار هزار کارگر بیکار شده‌اند، می‌نویسد: کارخانه‌های آجرسازی شهرستان پاکدشت به جهت اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها از سوی دولت و به تبع آن حذف یارانه‌های بخش تولید، هم اکنون با حداقل ظرفیت تولید فعالیت می‌کنند به نحوی که کارخانه‌ای که در گذشته روزانه سه شیفت کار می‌کرد، در حال حاضر با کاهش تولید کارخانه، کارگران آن فقط در یک شیفت فعال هستند. تعطیلی ٣۵ کارخانه آجرپزی و اخراج بیش از ۴٠٠٠ کارگر در حالی صورت می‌گیرد که به اعتراف همین خبرگزاری، اغلب نیروی كار كوره‌پزخانه‌ها را كارگران فصلی تشكیل می‌دهند كه با آغاز فصل گرما در اواسط بهار شروع به كار كرده و در اواخر تابستان به كار خود خاتمه می‌دهند. بیكاری این كارگران از آن جهت قابل تامل است كه این كارگران به دلیل فقدان شغل در روستاهای محل سكونت خود باقی ایام سال را با استفاده از پس‌انداز دستمزد خود هنگام اشتغال خانوادگی در كوره‌پزخانه‌ها سپری می‌كنند. به عبارت دیگر با اخراج این کارگران، چهار هزار خانوار کارگری معلوم نیست چگونه و از چه طریقی باید ارتزاق و زندگی را سَر کنند!!!

صد هزار کارگر نساجی اصفهان در یک قدمی اخراج

در سه ماه گذشته، سه کارخانه نساجی در اصفهان تعطیل و کارگران آن‌ها بیکار شده‌اند. بحرانی که از حدود یک دهه پیش صنایع نساجی را دربرگرفته است همچنان ادامه یافته و تشدید شده است. مظفر چولمقانی دبیر انجمن صنفی کارفرمایان نساجی‌های اصفهان در این باره به ایلنا می‌گوید: هیچ تغییری در وضعیت این صنعت مشکل‌دار به وجود نیامده و همچنان واحدهای فعال با زخم‌های کهنه دست و پنجه نرم می‌کنند، نه تسهیلاتی به کارخانه‌های مشکل‌دار پرداخت شده و نه بهبودی در کارشان حاصل شده است. چولمقانی با تاکید بر این که بسیاری از کارخانه‌های نساجی، با ۴۰ تا ۵۰ درصد ظرفیت خود به فعالیت ادامه می‌دهند، می گوید: مشکل اصلی، کمبود مواد اولیه است که عمدتا در سال‌های گذشته از خارج از كشور وارد می‌شد اما اخیرا با تحریم‌های جدید، برای خرید و واردات پنبه و الیاف مصنوعی دچار مشکل شده‌ایم. در همین رابطه حاتم شاه‌کرمی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنایع نساجی استان اصفهان نیز می‌گوید: در حال حاضر، یکصد هزار کارگر در دو هزار و ۲۰۰ واحد متعلق به این صنعت شاغل هستند که بی‌برنامگی و عدم ارائه راهکارهای صحیح برای حل مشکل نساجی‌ها، این مشاغل را تهدید می‌کند.

اعترافات این مقام‌های کارفرمائی نیاز به تفسیر ندارد. وضعیت صنایع  به ویژه صنعت نساجی در اثر سیاست‌های اقتصادی دولت به قدری وخیم شده است که در هر یک ماه یک کارخانه تنها در اصفهان تعطیل و کارگران آن از کار بیکار شده‌اند و در حال حاضر وضعیت در٢٢٠٠ واحد نساجی این استان نیز به قدری وخیم و بحرانی‏ست که یک‌صد هزار کارگر این واحدها را در یک قدمی اخراج قرار داده است.

هشت کارگر در ظرف چهار روز کشته و مصدوم شدند

روز گذشته بر اثرسقوط وسیله خاکبرداری چاه، بر روی یك مقنی که در عمق ۱۷ متری در حال حفاری بود یک کارگر، جان خود را از دست داد. همین روز کارگر جوانی بر اثر سقوط از طبقه پنجم یک ساختمان در حال ساخت به سختی مصدوم شد. دو روز قبل از آن نیز دو کارگر۴٠ ساله و ٢۴ ساله در هنگام برش‌کاری در یک ساختمان در حال تخریب و نشت گاز در محیط بسته که انفجار ساختمان را در پی داشت به شدت مصدوم شده و در آتش سوختند. روز جمعه نیز چهار نفر از کارگران ساخت سد نرگسی در شهرستان کازرون که در یک بالابر مشغول کار بودند، با سقوط بالابر از ارتفاع ٢۵ متری زمین، در دم جان باختند.

در سال‌های اخیر سوانح ناشی از کار از جمله مرگ کارگران و نقص عضو و از کارافتادگی در حین انجام کار، به شدت افزایش یافته است. سرمایه‌داران به خاطر صرفه‌جوئی در هزینه‌ها و افزایش سودهای خود، نه فقط استانداردهای ایمنی محیط کار را رعایت نمی‌کنند، بلکه حتا از تأمین حیاتی‌ترین نیازهای ایمنی محیط کار نیز امتناع می‌ورزند. سرمایه‌داران هزینه‌های مربوط به تأمین ایمنی محیط کار را هزینه سربار می‌دانند و از صرف چنین هزینه‌هائی سر باز می ‌نند تا بر سود آن‌ها افزوده شود. آن‌ها در واقع به قیمت جان و زندگی کارگران، بر سودهای خود می‌افزایند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: