برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۱۵ تیر

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۳ با عنوان «نقض حقوق به رسمیت شناخته شده کارگری و پرسش کارگران ایران از آی. ال. اُ و»، و مروری بر زندگی سياسی و آموزش‌های کارل مارکس، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/XMaVH6br/15tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

ادامه‌ی بازداشت ۴ نفر از فعالین جنبش کارگری

تایید حکم محکومیت رضا شهابی کارگر زندانی در دادگاه تجدید نظر

ادامه‌ی اخراج و بیکارسازی کارگران

حمایت از سرکوب زنان توسط نیروی انتظامی در مجلس اسلامی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

ادامه‌ی بازداشت ۴ نفر از فعالین جنبش کارگری

در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه سه‌ تن دیگر از بازداشت‌شده‌گان مجمع عمومی “کمیته هماهنکی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” به قید وثیقه از زندان آزاد شدند. با آزادی این سه نفر، هنوز مازیار مهرپور در زندان لاکان رشت و علیرضا عسگری، ریحانه انصاری و جلیل محمدی در زندان کرج در بازداشت بسر می‌برند.

رادیو دمکراسی شورایی ضمن تبریک آزادی تعداد دیگری از فعالین جنبش کارگری، خواستار آزادی بی‌قیدوشرط و فوری تمامی فعالین جنبش کارگری می‌باشد. هم اکنون تعدادی از کارگران و فعالین جنبش کارگری هم‌چون رضا شهابی، علی نجاتی، شاهرخ زمانی، بهنام ابراهیم زاده، محمد جراحی و فریبرز رئیس‌دانا به دلیل فعالیت‌های روشنگرانه‌ی خود در میان کارگران و تلاش‌های‌شان برای آشنا کردن آن‌ها با حقوق و منافع خود در زندان بسر می‌برند.

تایید حکم محکومیت رضا شهابی کارگر زندانی در دادگاه تجدید نظر

کمیته دفاع از رضا شهابی با انتشار اطلاعیه‌ای از تایید حکم محکومیت رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه خبر داد. در این اطلاعیه با بیان این که تایید حکم دادگاه بدوی در دادگاه تجدید نظر به صورت کتبی حتا به وکیل وی ابلاغ نشده، بر وضعیت وخیم جسمی رضا شهابی و ضرورت معالجه‌ی طولانی مدت وی در بیرون از زندان تاکید شده است.

در بخشی از این اطلاعیه و درباره‌ی وضعیت خانواده‌گی این کارگر زندانی آمده است: “کسانی که چشم بسته و بدون بررسی، حکم ناعادلانه و ضدکارگری دادگاه بدوی را تاييد کرده‌اند حتا برای يک لحظه با خود فکر کرده‌اند که يک خانواده کارگری (همسر و دو فرزند) که در خانه‌ای اجاره‌ای و در کوچه پس کوچه‌های تنگ جنوب تهران زندگی می‌کنند، در غياب تنها نان‌آور خانواده چگونه بايد زندگی کنند؟! خوب است بدانيد که در دو سال گذشته بر خلاف قانون هيچ پرداختی از جانب شرکت واحد به خانواده ايشان انجام نگرفته و آن‌ها طی اين مدت با حداقل امکانات روزگار بسيار سختی را از سر گذرانده‌اند و معلوم نيست که در ۴سال باقيمانده با چه شرايطی روبرو شوند”.

رضا شهابی به دلیل تلاش در راستای احقاق حقوق کارگران از جمله ایجاد تشکل مستقل کارگری که بتواند از حقوق و منافع کارگران در برابر سرمایه‌داران و دولت دفاع کند به ۶ سال زندان، ۵ سال محرومیت از فعالیت‌های سندیکایی و ٧ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

ادامه‌ی اخراج و بیکارسازی کارگران

با تشدید بحران اقتصادی، از سویی هر روز بر تعداد کارگران اخراجی افزوده شده و از سوی دیگر شرایط کاری کارگران وخیم‌تر می‌شود.

٣۵٠ کارگر کارخانه فولاد زاگرس که تحت نظر شرکت پیمانکاری “خان‌گل” کار می‌کنند از جمله کارگرانی هستند که با خطر اخراج روبرو می‌باشند. این کارگران که عمومن دارای ده سال سابقه کار هستند و در گذشته با قراردادهای موقت سه ماهه مشغول کار بودند، از اول سال‌جاری مجبور به‌امضای قرارداد یک‌ماهه شدند و اخیرن شرکت پیمانکاری به آن‌ها اعلام کرده است که در پایان تیرماه کار را تعطیل و دیگر قرارداد کارگران تمدید نخواهد شد.

براساس اخبار منتشره از سوی منابع دولتی، به دلیل کاهش تولید در کارخانه‌های بزرگ خودروسازی، قرارداد کارگران در این کارخانه‌ها نیز از یک سال به سه ماه کاهش یافته است. گفته‌ شده است که میزان تولید کارخانه‌های خودروسازی در سال جاری تا ۶٠ درصد کاهش یافته و این در حالی‌ست که میزان کاهش تولید در سایر واحدهای تولیدی نیز ٣۵ درصد اعلام شده است.

عضو هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران خراسان شمالی نیز با اعلام رکود در پروژه‌های عمرانی و افزایش قیمت مصالح ساختمانی، از افزایش بیکاری در کارگران ساختمانی خبر داده است. اخبار منتشره هم‌چنین حاکی از افزایش مشکلات کارخانجات تولید کننده‌ی لوازم خانگی می‌باشد و اکثر کارخانجات معروف در این رشته هم‌چون ایران‌پویا، ارج، شهاب و پارس با بحران تولید روبرو شده‌اند.

به‌گفته‌ی دبیراجرایی خانه‌ی به‌اصطلاح کارگر مازندران نیز بیش از ۴٠ درصد کارخانجات استان با ۵٠ درصد از ظرفیت فعالیت می‌کنند. به گفته‌ی وی ١۵ درصد با ظرفیت ٧٠ تا ٨٠ درصدی و تنها ۵ درصد از جمله واحدهای لبنی با ١٠٠‌ درصد ظرفیت کار می‌کنند که با مشکلات خاص خود درگیر می‌باشند.

عباس وطن‌پرور نماینده سابق کارفرمایان در سازمان جهانی کار نیز در گفت‌وگویی به کاهش ۴٠ درصدی تولیدات در واحدهای بزرگ صنعتی از ابتدای سال جاری اعتراف کرد. وی پیش‌بینی کرد که با ادامه‌ی شرایط کنونی این کارخانجات تا پایان سال جاری ۶٠ درصد از نیروی کار خود را اخراج کنند.

وی با اعتراف به این موضوع که کارگران در مقابل کارهای طاقت‌فرسا ماهیانه ۴٠٠ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند در حالی که مدیران پاداش‌های میلیاردی دریافت می‌کنند، گفت: “نرخ تورم در سبد ارزاق عمومی خانوار طی چند ماهه گذشته به میزان ۵۰ درصد افزایش یافته است”.

رحمت موساپور رئیس کانون شورای اسلامی کار استان خراسان رضوی نیز با اعتراف به این که کارگران برای تامین نیازهای اساسی خود مجبور به بیش از ١٢‌ساعت کار روزانه هستند، گفت: “‌ دستمزد فعلی کارگران تنها ۲۰ درصد از نیازهای اساسی آن‌ها را تامین می‌کند”.

مقامات دولتی و وابسته‌گان به این حکومت اگرچه مجبور به اعتراف به وضعیت وخیم کارگران شده‌اند، اما هرگز راه‌حلی برای کارگران ارائه نمی‌دهند. برخی از آن‌ها از کارگران می‌خواهند صبر پیشه کنند و برخی دیگر این وضعیت وخیم را نتیجه‌ تحریم‌ها و یا عدم پرداخت یارانه‌ها به سرمایه‌داران می‌نامند. برخی دیگر نیز راه را در حمایت مالی از سرمایه‌داران و صاحبان کارخانه‌ها اعلام می‌کنند!! اما هیچ‌کدام از این‌ها کارگران را از این وضعیت رهایی نمی‌بخشد. این مزدوران سرمایه هرگز نمی‌گویند که چرا کارگران حق تشکل ندارند. آنها هرگز به دستگیری و شکنجه و زندان فعالین جنبش کارگری که به دلیل فعالیت‌های روشن‌گرانه‌شان تحت تعقیب و آزار قرار می‌گیرند اعتراضی نمی‌کنند.

تنها راه رهایی کارگران از این وضعیت پایان دادن به عمر علت اصلی تمام بدبختی‌های‌شان، یعنی نظام سرمایه‌داری و دولت حامی آن حکومت اسلامی می‌باشد.

حمایت از سرکوب زنان توسط نیروی انتظامی در مجلس اسلامی

٢٢٢ نماینده‌ مجلس اسلامی با امضای بیانیه‌ای از اقدامات ضد زن نیروی انتظامی تشکر کرده و از آن حمایت کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “بدین وسیله ما نمایندگان مجلس نهم حمایت خود را از نهاد محترم نیروی انتظامی که در صدد حفظ ارزشهای اسلامی در بستر جامعه برآمده ، اعلام نموده و از نیروهای زحمتکش و دلسوز نیروی انتظامی می‌خواهیم که با متعرضین به شئونات اسلامی با متانت و طبق موازین قانونی برخورد کرده و از حقوق جامعه و اقتدار نظام جمهوری اسلامی دفاع کنند”.

بیانیه‌ی نماینده‌گان مجلس در حمایت از سرکوب و تحمیل حجاب به زنان جامعه از سوی نیرویی که به سلاح نظامی مجهز است، بیش از آن‌که اقتدار حکومت را نشان دهد، بیان‌گر ضعف و زبونی نظامی‌ست که بیش از ٣٠ سال در تلاش تحمیل حجاب اجباری به زنان است اما هرگز موفق نشده است تا آن را به زنان آن گونه که می‌خواهد تحمیل کند.

حجاب اجباری به نماد سرکوب و تحقیر زنان در ایران تبدیل شده است و مبارزه برای لغو حجاب اجباری بخشی جدایی‌ناپذیر و مهم از مبارزه برای برابری زن و مرد در جامعه می‌باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: