روز جهانی مبارزه با مواد مخدر و کارنامه سراسر منفی جمهوری اسلامی

جمعه، ۹ تیر  ۹۱-  روز دوشنبه این هفته، روز جهانی مبارزه با مواد مخدر بود. از آن‌جایی که ایران در صدر کشورهای جهان قرار دارد که بیش‌ترین معتاد به مواد مخدر را در خود جای داده است، تعدادی از وزرا و دیگر مقامات دستگاه اجرایی، مقامات قضایی و پلیس گرد آمدند، تا بگویند برای مقابله با اعتیاد روزافزون به مواد مخدر چه کرده و چه می‌کنند.

نظر به این که در جمهوری اسلامی سرکوب و راه حل پلیسی، مشکل‌گشای تمام معضلات اجتماعی‌ست و پلیس حرف اول و آخر را می‌زند، وزیر کشور که دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر است، به عنوان نخستین سخنران به توضیح دستاوردهای رژیم در مبارزه با مواد مخدر پرداخت و گفت: “امروز با داشتن تدابیر هوشمندانه و نقش‌آفرینی همه جانبه، رتبه اول مقابله با مواد مخدر را در دنیا داریم. ایران تنها در سال گذشته نزدیک به ۵۰۰ تن مواد مخدر کشف و ۱۳۰۰ عملیات درگیری مسلحانه با باندهای قاچاقچی داشته و در این مدت دو هزار و ۴۰۰ باند فعال کشف و منهدم شدند. ۵۰ درصد معتادان کشور تحت پوشش قرار گرفتند. ۲۶ هزار معتاد نیز تحت پوشش درمان اجباری قرار گرفته و در همین حال با بودجه ۹۰ میلیارد تومانی دولت، ۵ اردوگاه نگهداری محکومان مواد مخدر در حال راه‌اندازی است.”

معنای “تدابیر هوشمندانه و نقش‌آفرینی همه جانبه” را در مبارزه با مواد مخدر فهمیدیم. اما وزیر کشور بالاخره نگفت، با تمام این اوصاف در این یک سال بر تعداد معتادان در ایران افزوده شده یا کاهش پیدا کرده است؟ او نگفت که تعداد این معتادان چند میلیون است؟ علت آن چیست و چرا ایران هم‌چنان رتبه اول معتادان جهان را به خود اختصاص داده است؟

وزیر کشور آماری از معتادان در ایران ارائه نمی‌دهد، چرا که جزو اسرار جمهوری اسلامی‌ست و مکرر از قول وزیر کشور گفته شده است که اعلام آمار به صلاح نیست. گاه و بیگاه، آمار غیر رسمی ۲ تا ۳ میلیون معتاد در ایران انتشار می‌یابد، اما کسی که گذارش به بلوچستان، کرمان، خرسان افتاده باشد، به خوبی می‌داند که فقط در این مناطق اعتیاد به تریاک ابعاد میلیونی دارد. معتادان به انواع مواد مخدر در سراسر ایران باید حدوداً رقمی بین ۵ تا ۱۰ میلیون باشد. وقتی که وزیر کشور می‌گوید در سال گذشته ۵۰۰ تن مواد مخدر کشف شده است، لابد، چندین برابر آن کشف نشده، توزیع شده است.

وزیر کشور، هم‌چنین یکی دیگر از دستاوردهای دولت را اختصاص ۹۰ میلیارد تومان، برای ایجاد ۵ اردوگاه نگهداری محکومان مواد مخدر اعلام کرد. اردوگاه‌هایی که پیش از این نیز مکرر ایجاد و شکست آن برملا شده است. اردوگاه نه راه حلی برای معتادان کشور است و نه جلوگیری از قاچاق مواد مخدر. با ایجاد اردوگاه‌های جدید، فقط ۹۰ میلیارد تومان دیگر از حاصل دسترنج مردم ایران به دور ریخته می‌شود و نتیجه‌ای از آن حاصل نمی‌گردد. چرا که علل اجتماعی پدیدآورنده آن‌ها هم‌چنان پابرجاست. اما نظام پلیسی – استبدادی، حتا در محدوده‌ی دیگر کشورهای سرمایه‌داری نیز درک و شعور از این علل اجتماعی که مهم‌ترین آن‌ها فقر و بیکاری‌ست، ندارد. از همین‌روست که قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی با حماقت تام و تمام در این اجلاس می‌گوید: “نقطه‌ی کلیدی در مبارزه با مواد مخدر، اردوگاه‌های شرایط سخت هستند.” بنابراین در کشوری که مقاماتِ گویا مسئول در مبارزه با مواد مخدر “اردوگاه‌های شرایط سخت” را “نقطه کلیدی در مبارزه با مواد مخدر” اعلام می‌کنند، تعجب‌آور نخواهد بود که سال به سال بر تعداد معتادان به مواد مخدر و قاچاقچیان مواد مخدر افزوده گردد، صدها هزار پرونده مرتبط با مواد مخدر در طول یک سال تشکیل گردد و به گفته‌ی رئیس پلیس مواد مخدر فقط در مدت ۳ ماهی که از سال جاری می‌گذرد، ۷۰ هزار نفر دستگیر شوند.

قائم مقام وزیر کشور در ادامه می‌افزاید: “به دستور وزیر کشور از هفته آینده، رسیدگی به ۷۰۰ نقطه حاشیه‌ای شهرها که جمعیتی بالغ بر ۵ میلیون نفر را در خود جای داده‌اند، آغاز می‌شود.” رسیدگی هم از دیدگاه مقامات رژیم پلیسی جمهوری اسلامی چیزی جز این نبوده و نیست که گروهی را دستگیر و به زندان ببرند، خانه‌های این مردم فقیر را تخریب کنند و بر فقر و آلام این مردم فلاکت‌زده بیافزایند. تجربه نیز به خوبی نشان داده است که این اقدامات کم‌ترین تأثیری در مبارزه با مواد مخدر ندارد. سپس نوبت به وزیر بهداشت و درمان رسید که اقدامات درمانی پزشکی را توضیح دهد.

وزیر بهداشت گفت: “در حال حاضر بیش از ۴۰۰ هزار نفر در مراکز درمانی دولتی و خصوصی برای ترک اعتیاد در حال درمان هستند که ۴۷ هزار نفر در بخش دولتی و ۳۸۵ هزار نفر در بخش خصوصی درمان می‌شوند.” با توجه به این که اغلب افراد معتاد از میان مردم فقیر و زحمتکش هستند و نمی‌توانند هزینه‌های بخش خصوصی را تحمل کنند، ارائه همین آمار، مستثنا از صحت و سقم آن، نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی و وزیر بهداشت آن، حتا از زاویه پزشکی نیز کاری برای نجات معتادان انجام نداده‌اند. میلیون‌ها انسان در ایران به مواد مخدر معتادند و وزیر بهداشت می‌گوید ۴۷ هزار نفر در بخش دولتی درمان می‌شوند. در همین حد نیز معاون وی شکوه می‌کند و می‌گوید: مشکلی که وجود دارد و “باید برای آن فکری کرد این است که هم اکنون معتادان زیادی در بخش‌های روان‌پزشکی بیمارستان‌ها، تخت‌ها را اشغال کرده‌اند.” جمهوری اسلامی می‌تواند هر سال ده‌ها میلیارد دلار صرف هزینه‌های نیروهای نظامی و سرکوب خود کند. هر سال بودجه آن‌ها را افزایش دهد، اما وضعیت بهداشت و درمان چنان وخیم است که به گفته‌ی معاون وزیر، تعدادی از معتادان در بخش‌های روان‌پزشکی بیمارستان‌ها تخت‌ها را اشغال کرده‌اند و باید برای آن فکری کرد! فکر مقامات جمهوری اسلامی هم چیزی فراتر از این نیست که آن‌ها را از بیمارستان‌ها اخراج کنند تا به اشغال تخت‌ها پایان داده شود.

اما اگر هم امکانات درمانی‌ی پزشکی به قدر کافی و بی کم و کاست وجود می‌داشت، اعتیاد مقدم بر هر چیز راه حل اجتماعی دارد و نه پزشکی. از همین روست که به گفته‌ی خود مقامات دولتی اغلب افرادی که دوره درمان پزشکی را می‌گذرانند، مجدداً به استعمال مواد مخدر روی می‌آورند. تا وقتی که مسئله بیکاری، فقر و ده‌ها محدودیت و فشار اجتماعی برنیافتد، از درمان پزشکی کاری ساخته نیست. معتاد یا مجدداً به اعتیاد روی می‌آورد و یا ده‌ها معتاد دیگر جای معتاد مداوا شده را می‌گیرد.

وزیر بهداشت در گزارش خود می‌گوید: “بیش‌ترین شیوع اعتیاد در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال است که ۲۵ و ۷ دهم درصد معتادان را شامل می‌شود.” همین آمار به خوبی نشان می‌دهد که به جای بهبود اوضاع، جوانان کشور بیش از پیش به سوی مواد مخدر روی می‌آورند و همه ساله جمعیت معتادان را افزایش می‌دهند. این که روی‌آوری جوانان به استفاده از مواد مخدر دلایل اجتماعی دارد، فقط می‌تواند بر سران و مقامات کودن جمهوری اسلامی پوشیده بماند.

سرانجام، در این اجلاس تنها یک نفر پیدا شد که به گوشه‌ای از واقعیات مرتبط با اعتیاد اشاره کند. معاون حفاظت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه که خطاب‌اش به وزیر کشور بود، گفت: “بعضی مقامات اجرایی، به دلیل این که ضعف‌های اجرایی خودشان را پنهان کنند، از دادن آمار و ارقام پرهیز می‌کنند.” وی افزود: “در سال گذشته ۳۰۰ هزار پرونده قضایی در ارتباط با موضوع مواد مخدر تشکیل شده که ۷ / ۳ درصد رشد داشته، ۲۲۵ هزار معتاد دستگیر شده که نسبت به سال ۸۹، ۷ درصد رشد داشته است. بر تعداد قاچاقچیان مواد مخدر ۹ درصد افزوده شده و ۶۵ تا ۷۰ درصد زندانیان کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم در ارتباط با مواد مخدر هستند.”

آمار و ارقامی که این معاون قوه قضاییه ارائه می‌دهد، به وضوح نشان می‌دهد که ادعای سران و مقامات رژیم مبنی بر مبارزه با مواد مخدر، تبلیغاتی و پوشالی‌ست. رشد اعتیاد به مواد مخدر را از همین آمار می‌توان دریافت.

وی در عین حال برخلاف ادعای وزیر کشور که مدال درجه اول را به رژیم در مقابله با حمل و نقل و کشف مواد مخدر در ارتباط با کشورهای دیگر می‌دهد، می‌گوید: “متأسفانه ایران به یکی از صادرکنندگان داروهای روان‌گردان (یا به عبارت صریح، نوعی از مواد مخدر) تبدیل شده است.”

جمهوری اسلامی نه تنها نتوانسته و نمی‌تواند کوچک‌ترین گامی در جهت مبارزه با مواد مخدر و نجات میلیون‌ها تن از مردم ایران از اعتیاد بردارد، بلکه در تمام دوران موجودیت‌اش، مدام بر تعداد معتادان افزوده است. جمهوری اسلامی نمی‌تواند راه حلی برای مقابله با علل اجتماعی رشد اعتیاد، از جمله بیکاری و فقر داشته باشد، چرا که پاسدار نظم سرمایه‌داری، یعنی نظامی‌ست که فقر و بیکاری، گرسنگی و از خود بیگانگی انسان‌ها، اجزاء لایتجزای آن هستند. جمهوری اسلامی علاوه بر عواقب اجتماعی نظم سرمایه‌داری، با فشارها و محدودیت‌های متعددی که به مردم ایران تحمیل کرده است، به گسترش اعتیاد یاری رسانده‌است.

جمهوری اسلامی هیچ راه حلی برای این پدیده وحشتناکی که زندگی میلیون‌ها انسان را تباه کرده است ندارد. کارنامه جمهوری اسلامی نه فقط در مبارزه با مواد مخدر، سراسر منفی‌ست، بلکه مسئول مستقیم نابودی میلیون‌ها انسانی‌ست که زندگی‌شان تباه شده است و همه روزه هزاران تن از آن‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: