برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۸ تیر

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۳ با عنوان «خمینی نماد یک دهه سرکوب و بربریت در جامعه»، و پخش قسمت‌هائی از «گفت و گوهاى درونى بين دو سازمان چريك‌هاى فدائى خلق ايران و مجاهدين خلق ايران» به مناسبت ۸ تير و در گراميداشت ياد و خاطرۀ رفيق کبير حميد اشرف و ديگر ياران همرزم‌اش، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/_VzM88f4/08tir.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

پایان مرحله نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی ۶٠

پیام جمعی از مادران خاوران به دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی ۶٠

تاکید مجدد خامنه‌ای بر ضرورت یکپارچگی حاکمیت در شرایط کنونی

توقف واردات نفت، کاهش صادرات نفت و افزایش بهای دلار

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

پایان مرحله نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی ۶٠

با پایان یافتن مرحله‌ی نخست دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌۶٠ که به مدت ۵ روز، از ١٨ ژوئن تا ٢٢ ژوئن ٢٠١٢ در مرکز اقدام حقوق‌بشر سازمان عفو بین‌الملل در لندن برگزار شد، “کارزار ایران تریبونال” گزارشی از روند کار کمیسیون حقیقت‌یاب در این مرحله انتشار داد. در بخشی از این گزارش آمده است: “در این مرحله از دادگاه، قضات تحقیق عضو کمیسیون حقیقت یاب، متشکل از شش حقوقدان و شخصیت برجسته و مترقی جهانی، پروفسور اریک دیوید، حقوقدان بلژیکی، خانم مری لوئیز اسمال، همکار برجسته کمیسیون حقیقت یاب آفریقای جنوبی، پرفسور دانیل تورپ، حقوقدان کانادائی از مونترال، خانم آن بورکلی، محقق سازمان عفو بین الملل، پرفسور ویلیام شاباز، حقوقدان ایرلندی و پرفسور موریس کوپیتورن، گزارشگر سابق شورای حقوق بشری سازمان ملل در امور ایران، هشتاد تن از اعضای خانواده های جان سپردگان دهه شصت و جان به در بردگان از اعدام‌های دسته جمعی و کشتار زندانیان سیاسی در این دهه را، به دادگاه فراخواندند و از آنان تحقیق به عمل آوردند. شاهدان، از چهل شهر و استان  ایران و از میان همه‌ی گرایشات سیاسی انتخاب شده بودند که رژیم جمهوری اسلامی عزیزان‌شان را در دهه شصت اعدام و یا زندانی و شکنجه کرد”.

در ادامه‌ی این گزارش در توضیح چگونه‌گی کار دادگاه آمده است: “دادگاه، با سخنان کوتاه رئیس دادگاه، ساعت ده و نیم صبح روز دوشنبه ١٨ ژوئن٢٠١٢ کار خود را آغاز کرد. روزانه شانزده تن در جایگاه شهود قرار گرفتند و درباره جنایاتی که رژیم جمهوری اسلامی در دهه شصت در زندان مرتکب شده بود، شهادت دادند. دادگاه، روز جمعه ٢٢ ژوئن ٢٠١٢، با سخنان حمید صبی، عضو کمیته راهبردی و مشاور کمیسیون حقیقت یاب، جان کوپر و قضات تحقیق به پایان رسید. سحر محمدی، که رژیم جمهوری اسلامی پنچ تن از عزیزترین و نزدیک ترین اعضای خانواده اش را در دهه شصت به قتل رسانده است، همراه با مریم چیتگر که پدرش را جمهوری اسلامی در سال ۱٩٨٧ در وین ترور کرد، دسته گل‌هائی به اعضای کمیسیون و حقوقدانان عضو کمیته راهبردی اهداء کردند. مریم، با قرار گرفتن در جایگاه ریاست دادگاه، به نمایندگی از کارزار ایران تریبونال، از قضات و حقوقدانان عضو کمیته راهبردی، که بدون هیچ گونه چشم داشت مالی و تنها به دلیل همبستگی انسانی و بین المللی شان به این پروژه تاریخی پیوسته اند، سپاسگزاری کرد و همبستگی آنان با مردم ایران را ستود.

….

جلسات دادگاه روزانه به طور زنده از محل دادگاه در لندن پخش شد. دویست و پنچاه و یک هزار و دویست و سی نفر در سراسر دنیا، به ویژه در ایران، دادگاه را به صورت زنده دنبال کردند. پوشش خبری جهانی این دادگاه، علی رغم بی تفاوتی و بی میلی بسیاری از رسانه های کوچک و بزرگ در ابتدای آغاز این پروژه تاریخی، بی نظیر بود. تنها کافی است که گفته شود، بیش از پانصد میلیون نفر در سراسر جهان از طریق بی بی سی ورد سرویس، الجزیره، العربیه، تلویزیون کانال دو سوئد، خبرگزاری سوئد و ده ها روزنامه سوئدی و بریتانیائی، چندین رادیو و سایت فعالان اجتماعی در آمریکا و شبکه اطلاع رسانی “پرس اسوسیشن” در جریان دادگاه قرار گرفتند. به این مجموعه، لازم است مجموعه ای از رسانه های سیاسی و خبری ایرانی، از جمله بی بی سی فارسی، صدای آمریکا، رادیو فرانسه، رادیو دویچه وله، و تقریبا تمامی  تلویزیون ها و رادیوهای سازمان ها و احزاب سیاسی ایرانی و چند روزنامه فارسی زبان، روند دادگاه را رو به ایران و ایرانیان خارج کشور پوشش دادند.

در ادامه این گزارش به توضیح کنفرانس خبری در روز ١٧ ژوئن پرداخته و آمده است: “بعد از پایان اجلاس تحقیق در لندن، کمیسیون طی سه هفته مدارک و شواهد را از دیدگاه حقوقی مورد بررسی قرار می دهد تا افراد مسئول، روش و برنامه سیستماتیک شکنجه و کشتار زندانیان سیاسی توسط جمهوری اسلامی ایران براساس قوانین جزائی بین المللی و میثاق جهانی حقوق بشر که ایران نیز یکی از امضا کنندگان آن است، مشخص شده و سپس گزارش خود را به تیم دادستانی اجلاس بعدی تریبونال که به‌فاصله ٢٥ تا ٢٧ اکتبر ٢٠١٢ در لاهه برگزار می شود، ارائه خواهد کرد تا براساس آن علیه جمهوری اسلامی کیفرخواست صادر کند”.

پیام جمعی از مادران خاوران به دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی ۶٠

به گزارش “کارزار ایران تریبونال” جمعی از مادران خاوران پیامی خطاب به دادگاه رسیدگی به کشتار زندانیان سیاسی در دهه‌ی ۶٠ صادر کردند. در این پیام آمده است: “ما گروهی از مادران خاوران، از چهار سال و نیم پیش، که تلاش برای برگزاری این دادگاه مردمی برای رسیدگی به اعدام عزیزمان آغاز شد، با حساسیت زیادی آن را دنبال کردیم. برگزاری این دادخواهی تاریخی، خواست ما و همه ی خانواده هائی است که عزیزان شان را در زندان های ایران به ناحق اعدام کردند. جمهوری اسلامی، فرزندان ما را از همان روزهای اول انقلاب تحت تعقیب قرار داد، پس از دستگیری و شکنجه، اعدام شان کرد. آنها، نسل کشی را از سال شصت آغاز کردند و در سال شصت و هفت با کشتار فرزندان دربندمان، که از اعدام های سال های پیش از آن جان سالم بدر برده بودند، به اوج رساندند. نسلی را که در پیدایش و ظهور انقلاب  نقش داشت، نابود و در کانال هائی که در گورستان های بدون نام و نشان کندند، در پنهان دفن کردند.

ما، از سال شصت به دنبال این حقیقت بودیم که بدانیم عزیزان مان را چرا کشتند و به چه علت و به چه جرمی کشتند. سی سال منتظر بودیم مسئولان جمهوری اسلامی به ما پاسخ دهند. نه تنها هیچ پاسخی نگرفتیم، نه تنها حاضر نشدند به این جنایت هولناک اعتراف کنند، ما را همه ی این سال ها تحت فشار قرار دادند، کتک مان زدند، حبس مان کردند، اجازه برگزاری سالگردها و جلسات یادمان را به ما ندادند، از رفتن به خاوران هم محروم مان کردند. می دانیم سرگذشت ما، سرگذشت غم انگیز همه ی مادران و همسران و خواهران و پدران وفرزندان و برادرانی است که عزیزان شان در زندان های سراسر ایران  قتل عام شدند.

ما مادران خاوران، ضمن تبریک برگزاری این دادخواهی تاریخی، آن را اقدامی بسیار مهم در راستای روشن شدن جنایاتی می دانیم که جهان سی سال است چشم  بر روی آن بسته است. این یک دستاورد تاریخی برای ما خانواده ها و همه ی مردم  ایران است، که شکل گیری آن را یک موفقیت بزرگ در راستای مبارزات مردم ایران برای رهائی می دانیم.

جمعی از مادران خاوران

٢٨ خرداد ١٣٩١

تاکید مجدد خامنه‌ای بر ضرورت یکپارچگی حاکمیت در شرایط کنونی

روز گذشته خامنه‌ای رهبر حکومت اسلامی ایران در دیدار با مقامات قوه قضاییه در شهر مشهد بار دیگر بر ضرورت یکپارچگی حاکمیت در شرایط کنونی تاکید کرد.

خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به شرایط وخیم کنونی به‌ویژه اقدامات آمریکا ومتحدان‌اش گفت: “در چنین شرایطی، همکاری همه دستگاه‌ها و قوای سه گانه لازم، فریضه و قطعی است”.

وی گفت: “هرگونه واگرایی نیرو‌ها و قوای سه گانه از یکدیگر، به ضرر کشور است، بنابراین همه باید با یکدیگر همکاری کنند. دولت، مجلس و قوه قضاییه، همه در یک جبهه قرار دارند و بر همین اساس، کمک به یکدیگر باید اصل قرار گیرد و برخی بگومگو‌ها و خدشه‌ها در کار یکدیگر، حذف شوند.

این اولین بار نیست که خامنه‌ای بر ضرورت یکپارچگی حاکمیت تاکید می‌کند. در طول تنها سه ماهی که از آغاز سال می‌گذرد وی بارها این سخنان را بر زبان آورد. در روزهای اول سال در همین شهر مشهد وی تاکید فراوانی بر ضرورت یکپارچگی حاکمیت کرد، اما سخنان وی حتا نتوانست مانعی کوچک در مسیر رشد تضادهای حاکمیت ایجاد نماید.

اساسن ضرورت یکپارچه‌گی حاکمیت بود که احمدی‌نژاد را بر سر کار آورد، اما در اثر گسترش بحران‌های اقتصادی، سیاسی و غیره بار دیگر تضاد در درون حاکمیت اوج گرفت، به‌گونه‌ای که حتا شدیدتر از دورانی گردید که اصلاح‌طلبان بخشی از حاکمیت را در مجلس و یا دولت در دست داشتند.

 اختلافات و تضادهای کنونی در درون حاکمیت نتیجه‌ی رشد بحران‌هایی‌ست که از همه سو جمهوری اسلامی را در احاطه خود گرفته و تا زمانی که این بحران‌ها پابرجاست و روند آن نیز در حال تشدید این تضادها نه تنها تخفیف نمی‌یابند که هر روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود.

توقف واردات نفت، کاهش صادرات نفت و افزایش بهای دلار

دولت کره‌جنوبی اعلام کرد که همزمان با آغاز تحریم‌های نفتی اروپا علیه ایران واردات نفت از این کشور را قطع می‌کند. موضع‌گیری دولت کره‌جنوبی، واکنش سفیر ایران در این کشور را به دنبال داشت. وی گفت: در صورت قطع واردات نفت ایران، ممکن است ایران نیز واردات کالا از کره‌جنوبی را ممنوع کند.

هم‌چنین احمد قلعه‌بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران روز سه شنبه در کنفرانس انرژی مسکو اعلام کرد “به خاطر تعمیرات در مخازن و میادین نفتی که از هفته آینده شروع می‌شود ممکن است صادرات نفت خود را ٢٠ تا ٣٠ درصد کاهش دهیم” این اولین بار است که یک مقام ایرانی البته به بهانه‌ی تعمیرات از کاهش صادرات نفت سخن می‌گوید.

در تحولی دیگر، هم‌زمان با نزدیک شدن به آغاز تحریم‌های نفتی و بانکی بهای سکه و دلار نیز روزانه در حال افزایش است. هم اکنون یک دلار آمریکا در بازار آزاد تا مبلغ ٢٠٠٠ تومان به فروش می‌رسد و بهای سکه نیز به ٧٢٠ هزار تومان افزایش یافته است.

تمام تلاش دولت در مذاکرات اتمی استانبول، بغداد و مسکو این بود که با دادن امتیازاتی مانع از آغاز تحریم‌های نفتی و بانکی آمریکا و اروپا گردد، تحریم‌هایی که می‌تواند منابع مالی دولت جمهوری اسلامی را به‌شدت محدود کند، اما با شکست این مذاکرات از هم اکنون بهای دلار رو به افزایش گذاشته است.

بدیهی‌ست که افزایش دلار به‌نوبه‌ی خود در بهای بسیاری از کالاهای مورد نیاز مردم نیز تاثیر گذاشته و با تشدید گرانی، وضعیت اقتصادی کارگران و زحمت‌کشان بیش از پیش به وخامت خواهد گرایید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: