برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۸ خرداد

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه‌ سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «یورش وحشیانه به گرد‏همائی و بازداشت فعالان کارگری را شدیداً محکوم می کنیم» – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – پیرامون ۲ پرونده فساد مالی در دادگاه‌های جمهوری اسلامی در گفتگویی با رفیق رحمان از فعالين سازمان فدائيان (اقليت)، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/mzY5tLC-/28khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی کارگران مخابرات در مقابل استانداری آذربایجان و پایان اعتصاب کارگران پتروشیمی کارون

فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل فرانسه (ث.ژ.ت) خواستار آزادی کارگران زندانی شد

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار رعایت مفاد مقاوله‌نامه‌های ۸۷ و ۹۸ آی.ال.او و آزادی فوری کارگران زندانی شد

ده هزار کارگر ضمن اعتراض به اجرای قانون به اصطلاح هدفمندی یارانه‌ها، خواستار افزایش دستمزد شدند

بازداشت و اعتصاب غذای دانشجویان دانشکده نفت اهواز

یورش مزدوران حکومتی به قهوه‌خانه‌ها و دیش‌های ماهواره‌ای

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی کارگران مخابرات در مقابل استانداری آذربایجان و پایان اعتصاب کارگران پتروشیمی کارون

روزچهارشنبه ۲۴ خرداد ماه جمعی از کارگران شرکت مخابرات آذربایجان غربی در اعتراض به شرایط بد شغلی خود منجمله عدم بیمه کارگران و دستمزدهای پایین، در مقابل استانداری آذربایجان غربی تجمع کردند. همچنین حدود ٢٠٠ کارگر پیمانکاری بخش تعمیر و نگهداری پتروشیمی کارون که از صبح روز دوشنبه ٢٢ خرداد ماه دست به اعتصاب زده بودند، ظهر روز چهارشنبه ٢۴ خرداد ماه پس از حضور بیات معاون وزیر نفت در امور صنعت پتروشیمی و مسئول صنایع پتروشیمی ایران در جمع‌شان به اعتصاب خود پایان دادند. این کارگران که از مدت‌ها پیش خواهان پرداخت به موقع دستمزدها و تمامی پاداش‌های معوقه، افزایش دستمزد و نیز خواستار پرداخت حق سختی کار مطابق با ضوابط قانون کار بودند، برای تحقق این مطالبات دست به اعتصاب زدند. در آغاز این اعتصاب، مدیر عامل پتروشیمی کارون در میان کارگران اعتصابی حاضر شد و تلاش کرد با دادن وعده و وعید کارگران را راضی به شکستن اعتصاب کند اما کارگران بر تحقق خواست‌های خود پای فشردند و به اعتصاب خود ادامه دادند. سرانجام در سومین روز اعتصاب کارگران، معاون وزیر نفت در امور صنعت پتروشیمی و مسئول صنایع پتروشیمی ایران در میان کارگران اعتصابی حاضر شد و پس ازآن که قول داد به خواست‌های کارگران رسیدگی می‌کند، کارگران نیز به اعتصاب خود پایان دادند.

فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل فرانسه (ث.ژ.ت) خواستار آزادی کارگران زندانی شد

دبیر کل فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل فرانسه (ث.ژ.ت) در یک نامه اعتراضی خطاب به رهبر حکومت اسلامی، ضمن اشاره به وضعیت جسمی نامساعد رضا شهابی خزانه‌دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که از خرداد سال ٨۹ در زندان اوین بسر می‌برد، از حقوق وی در زمینه فعالیت‌های سندیکائی دفاع نموده و خواستار آزادی وی شد. دبیر کل فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث.ژ.ت در این نامه که در تاریخ ١۴ ژوئن انتشاریافته و رونوشت آن به سفارت جمهوری اسلامی در پاریس ارسال شده است، همچنین به دستگیری یک کارگر و فعال سندیکائی دیگر به نام ذبیح‌الله باقری که توسط سه نفر لباس شخصی در هنگام خروج‌اش از مجتمع فولاد مبارکه، بازداشت و ناپدید شده است، اعتراض نموده و خواستار روشن شدن وضعیت پرونده و محل نگاهداری این کارگر شده است. در ادامه نامه فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث.ژ.ت  چنین آمده است: “فدراسیون ملی سندیکاهای حمل و نقل ث.ژ.ت با توجه به شواهدی که در بالا توضیح داده شد و طبق قوانین بین‌المللی و تضمین اعمال آزاد حقوق اتحادیه‌های کارگری، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این دو سندیکالیست می‌باشد. در غیر اینصورت، از اهمیتی ویژه‌ای برخوردار است که این دو سندیکالیست اجازه داشته باشند که با خانواده‌های خود تماس بگیرند و با یک وکیل مشورت کنند. ما به اصرار، از شما می‌خواهیم که در این جهت مداخله کنید. علاوه بر این، ما از مقامات ایران می‌خواهیم که از شکنجه و سایر بدرفتاری‌های دیگر بر رضا شهابی و ذبیح‌الله باقری پرهیز کنند و اجازه بدهند که از تمام امکانات و مراقبت‌های پزشکی که نیاز دارند ، بهره مند شوند.

عفو بین‌الملل بار دیگر خواستار رعایت مفاد مقاوله‌نامه‌های ۸۷ و ۹۸ آی.ال.او و آزادی فوری کارگران زندانی شد

در جریان برگزاری صد و یكمین اجلاس سازمان جهانی كار که در روزهای ١٠ تا ٢۶ خرداد در ژنو پایتخت سوئیس برگزار گردید، عفو بین‌الملل بار دیگر از جمهوری اسلامی خواست كه فورا و بدون قید وشرط، فعالان كارگری را که تنها به خاطر فعالیت‌های كارگری و سندیکائی زندانی شده‌اند آزاد كند. در گزارشی که از سوی سازمان عفو بین‌الملل در این مورد انتشار یافته از جمله چنین آمده است: “مسئولان ایرانی، تشكل‌های مستقل كارگری را در ایران ممنوع كرده‌اند. این مسأله بر خلاف مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی است كه ایران در سازمان جهانی كار و سازمان‌های بین‌المللی آن را امضا كرده است.” عفو بین‌الملل در گزارش خود همچنین از عدم اجرای مقاوله‌نامه ٢٢ دربارۀ حقوق سیاسی و مدنی (ICCPR) خبرداده كه بر طبق آن هر كس آزاد است به یك نهاد یا كانون بپیوندد و یا در اتحادیه‌ای عضو شود. عفو بین‌الملل یادآور شده است كه در نوامبر ٢٠١١ كمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد، ایران را موظف ساخت با توجه به این مقاوله‌نامه، حقوق افراد را در پیوستن به نهادها و از جمله اتحادیه‌ها به رسمیت بشناسد و فوراً و بدون قید وشرط كلیه افرادی را كه به دلیل عضویت در نهادها و از جمله اتحادیه‌های كارگری زندانی شده‌اند، آزاد كند. در قسمت دیگری از این گزارش، رژیم جمهوری اسلامی به عنوان عضوی از (ILO) موظف شده است حقوق اساسی شناخته شده در مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی از جمله مقاوله‌نامه‌های ٩٨ ٨٧ كه حق آزادی ایجاد تشكل‌های كارگری و نهادهای اجتماعی را به رسمیت می‌شناسد را رعایت کند و به زندان و بازداشت فعالان در این زمینه پایان دهد. در این گزارش همچنین نسبت به ممنوعیت برگزاری آزادانه مراسم اول ماه مه و نیز حمله نیروهای انتظامی به برگزارکنندگان مراسم اول ماه مه در سنندج، انتقاد و اعتراض شده است. عفو بین‌الملل در پایان گزارش خود خواستار آزادی فوری علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیكای نیشكر هفت تپه – رضا شهابی، عضو زندانی سندیكای شركت واحد- رسول بوداغی عضو كانون صنفی معلمان- شاهرخ زمانی و محمد جراحی عضو سندیكای نقاش و كمیتۀ پیگیری ایجاد تشكل‌های كارگری – بهنام ابراهیم زاده عضو جمعیت دفاع از حقوق كودكان كار- فریبرز رئیس دانا، عضو كانون نویسندگان و كانون مدافعان حقوق كارگر- علی اخوان عضو كانون مدافعان حقوق كارگر شده است كه همگی به خاطر فعالیت‌های اتحادیه‌ای و در دفاع از حقوق كارگران زندانی شده‌اند.

ده هزار کارگر ضمن اعتراض به اجرای قانون به اصطلاح هدفمندی یارانه‌ها، خواستار افزایش دستمزد شدند

بیش از ۱۰ هزار کارگر واحدهای صنعتی از ۵ استان کشور، با امضای نامه‌ای خطاب به وزیر کار، نسبت به اجرای قانون حذف سوبسیدها و تأثیرات مخرب آن بر زندگی و معیشت خویش اعتراض نموده و خواستار افزایش میزان حداقل دستمزد بر اساس نرخ تورم موجود شدند. ده هزار امضاکننده‌ی این طومار اعتراضی، همچنین پیش‌نویس به اصطلاح اصلاحیِ قانون کار را یک اصلاحیه ضدکارگری نامیده‌اند که سطح معیشت و امنیت شغلی کارگران را نشانه رفته است. کارگران امضاکننده نامه همچنین خواهان بیمه شدن کارگران ساختمانی شده و نسبت به تعویق و بی‌نظمی در پرداخت حقوق‌هایشان اعتراض‌ کرده‌اند و خواستار پرداخت به موقع دستمزد‌ها شده و دراین باره چنین نوشته‌اند: “ما کارگران خواستار اجرای فوری بیمه کارگران ساختمانی و مصوبه هیئت وزیران مبنی بر حذف شرکت‌های پیمانکاری و عقد قرارداد مستقیم و دائمی با کارگران و ایجاد ساز و کار قانونی قاطع برای پرداخت بموقع دستمزد‌ها و تعقیب قضایی کارفرمایانی که کارگران را بدون قرارداد و یا با قراردادهای سفید امضا و دستمزدهای معوقه وادار به کار می‌کنند هستیم.” شایان ذکراست که اواسط خرداد ماه نیز طومار اعتراضی مشابهی با بیش از دو هزار امضای کارگران واحدهای صنعتی قزوین، برای وزیر کار ارسال شده بود. نامه اعتراضی اخیر که ١٠ هزار کارگر از پنج استان کشور آن را امضاکرده بودند، صبح روز گذشته به دفتر شیخ الاسلام، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تحویل داده شد.

بازداشت و اعتصاب غذای دانشجویان دانشکده نفت اهواز

به دنبال احضار جمعی از دانشجویان دانشکده نفت اهواز به کمیته انضباطی، سایر دانشجویان در اعتراض به این اقدام دست به اعتصاب غذا زده و از حضور بر سر جلسات امتحان پایان ترم امتناع نمودند. در پی این اقدام اعتراضی، مامورین حراست به بهانه اعتصاب، فضای دانشکده را کاملا امنیتی کرده و به منظور مرعوب ساختن دانشجویان، اقدام به بازداشت دست کم ۵ تن از دانشجویان نموده و آن‌ها را به عنوان عاملان تحریک، به کمیته انضباطی معرفی نمودند. علی‌رغم این دستگیری‌ها و فشار‌ها، دانشجویان به اعتصاب خود ادامه داده‌اند. دانشجویان اعتصابی خواستار کوتاه شدن دست حراست و کمیته انضباطی از دانشگاه و آزادی بازداشت‌شدگان هستند.

یورش مزدوران حکومتی به قهوه‌خانه‌ها و دیش‌های ماهواره‌ای

بر طبق گزارش آژانس خبری موکریان به نقل از مسئول اماکن عمومی نیروی انتظامی استان کردستان، از ۲۰۰ واحد قهوه خانه شناسایی شده در شهر سنندج ۱۰۰ واحد  ظاهراً به دلیل نداشتن مجوز قانونی فعالیت، پلمپ شدند.علی نظری مسئول اماکن عمومی نیروی انتظامی استان کردستان با بیان این‌که مصرف کنندگان قلیان در گذشته افراد مسن و بزرگسال بودند گفت: امروز تعداد زیادی از جوانان به سمت قلیان گرایش پیدا کرده‌اند. شایان ذکر است که چند هفته پیش تعداد زیادی از قهوه‌خانه‌های شهرستان ارومیه نیز که به پاتوق جوانان و محلی برای گفت و گو و مبادله اخبار و اطلاعات تبدیل شده بود نیز بسته شد.

همچنین روز پنجشنبه ٢۵ خرداد ماه حوالی ساعت یازده، تعداد زیادی از نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی به مجتمع‌های مسکونی اندیشه فاز٣ کیان تایر و مجتمع دانشگاه هوایی واحد ۴۵ به طور وحشیانه‌ای یورش بردند و دیش‌های گیرنده ماهواره را که بر بام منازل آن‌ها نصب شده بود تخریب کردند. تخریب دیش ماهواره‌ها با ایجاد فضای رعب و وحشت نیز همراه بود. یورش وحشیانه سرکوبگران و سانسورچی‌های رژیم، با اعتراض شدید مردم و ساکنین محل مواجه گردید. مزدوران رژیم از ترس گسترش اعتراضات مردمی دست به عقب‌نشینی زده و منطقه را ترک کردند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: