برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۳ خرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۲ با عنوان «کلید نجات یونان در دست کارگران»، و قسمت اول از برنامۀ مقايسه‌ای سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «سازمان‌های سیاسی طرفدار نظام سرمایه‌داری چه می‌گویند و چه می‌خواهند؟  سازمان فدائیان (اقلیت) چه می‌گوید و چه می‌خواهد؟»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/QJZAb7aA/23khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع کارگران شهرداری اهواز در برابر استانداری و معاونت خدمات شهرداری اهواز

۴٧ کارگر قربانی طمع سرمایه در استان گیلان

افزایش ٣٠ درصدی بهای نان

اعتراف وزیر بهداشت به هزینه‌های سنگین درمانی

افزایش ٣/ ١۴ درصدی حقوق کارکنان دولت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

تجمع کارگران شهرداری اهواز در برابر استانداری و معاونت خدمات شهرداری اهواز

جمعی از کارگران فضای سبز منطقه ۵ شهرداری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد، در چهارمین روز از اعتصاب خود در برابر معاونت خدمات شهرداری اهواز تجمع کردند. این کارگران ٣ ماه دستمزد خود را از کارفرما طلب‌کار می‌باشند.

هم‌زمان با تجمع فوق، کارگران فصای سبز منطقه ۶ شهرداری اهواز نیز در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه دستمزد در برابر استانداری خوزستان تجمع کردند.

کارگران شهرداری اهواز در حالی که در گرمای ۵٠ درجه برای دستمزدهایی ناچیز مشغول به‌کار هستند، به‌دلیل زدوبندهای شهرداری با پیمانکاران حتا از دریافت به‌موقع دستمزدهای خود نیز محروم هستند.

شهرداری اهواز در حالی به‌بهانه‌ی این‌که کارگران زیر نظر پیمانکار هستند، از خود سلب مسوولیت می‌کند، که کارفرمای اصلی شهرداری بوده و پیمانکار طرف قرارداد با شهرداری می‌باشد. کارگران کارهایی را انجام می‌دهند که در حوزه‌ی وظایف شهرداری بوده و شهرداری در برابر این کارگران مسوول می‌باشد.

۴٧ کارگر قربانی طمع سرمایه در استان گیلان

به‌گفته‌ی مدیر کل پزشکی قانونی گیلان، در سال ٩٠، ۴٧ کارگر در استان گیلان در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند. هم‌چنین ۵۵٠ کارگر نیز که ٢١ نفرشان زن بوده‌اند در این حوادث مصدوم شده‌اند.

در حالی تنها در یک استان کشور ۴٧ کارگر جان خود را از دست داده و ۵۵٠ نفر دیگر مجروح شده‌اند که بسیاری از این کارگران و خانواده‌های‌شان به دلیل نبود تشکل‌های کارگری که از حقوق کارگران دفاع کند؛ انعقاد قراردادهای سفید امضا و یا قراردادهایی که در آن در صورت بروز حادثه، کارگر حق هیچ‌گونه اعتراضی را ندارد؛ نمی‌توانند حق و حقوق خود را از کارفرمایان متخلفی که برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها با جان کارگر بازی می‌کنند، بگیرند.

افزایش ٣٠ درصدی بهای نان

بهای نان ٣٠ درصد افزایش یافت. در حالی‌که نان یکی از مهم‌ترین منابع تامین مواد غذایی کارگران و زحمت‌کشان جامعه است، به‌بهانه‌ی آزادسازی قیمت‌ها و حذف یارانه‌ها بار دیگر بهای نان افزایش یافت. افزایش ٣٠ درصدی نان بی‌شک گرانی‌های دیگر را نیز به دنبال خواهد آورد، این درحالی‌ست که تنها ١٨ درصد به حقوق کارگران در ابتدای سال اضافه شده است.

زمانی که برای سال ٩١ تنها ١٨ درصد به حقوق کارگران اضافه شد، مشخص بود که با توجه به نرخ تورم، وضعیت معیشتی کارگران بیش از پیش وخیم خواهد شد.

از سوی دیگر بانک مرکزی میزان رشد قیمت مواد خوراکی و آشامیدنی را در فروردین ماه امسال نسبت به فروردین سال گذشته ٣٣ درصد اعلام کرد. بدین‌ترتیب حتا با آمارهای دولتی نیز می‌توان دید که زنده‌گی کارگران به‌جای بهتر شدن روزبه‌روز بدتر می‌شود، این در حالی‌ست که عده‌ی قلیلی از جامعه روز‌به‌روز بر ثروت خود می‌افزایند. فقیرتر شدن کارگران و ثروتمندتر شدن سرمایه‌داران نشان می‌دهد که سیاست‌های حکومت اسلامی از جمله حذف یارانه‌ها به نفع سرمایه‌داران و به‌ضرر کارگران و زحمت‌کشان بوده است.

اعتراف وزیر بهداشت به هزینه‌های سنگین درمانی

وزیر بهداشت دولت احمدی‌نژاد در گزارشی به مجلس اسلامی اعتراف کرد که مردم ٧٠ درصد از هزینه‌های مربوط به سلامت را می‌پردازند، در حالی که قرار بود تا پایان برنامه چهارم توسعه که در سال ٨٨ به پایان رسید، تنها ٣٠ درصد هزینه‌های مربوط به سلامت را مردم بپردازند.

 براساس این گزارش مردم دنیا به طور متوسط ١٨ درصد هزینه سلامت را از جیب خود می‌پردازند و دولت، بیمه‌های اجتماعی و بیمه‌های خصوصی به ترتیب ٣۴، ٢۵ و ١٩ درصد در تامین هزینه‌های سلامت سهم دارند. اما در ایران مردم ٨/ ۵۴ درصد هزینه سلامت را می‌پردازند، بیمه دولتی ۶/ ١٨ درصد، منابع دولتی ٢٠ درصد و بیمه‌های خصوصی ٣/ ٧ درصد در تامین هزینه‌های سلامت نقش دارند که با توجه به حق بیمه و منابع بیمه‌ای، رقم واقعی پرداختی از سوی مردم برای هزینه سلامت بیش از ۶٠ یا ٧٠ درصد خواهد بود. براساس تحقیق این وزارت‌خانه در کل دنیا، تنها در کشور پاکستان سهم مردم در تامین هزینه سلامت بیش از ایران می‌باشد.

به‌گفته‌ی وزیر بهداشت در کشورهای مختلف سهم دولت و بیمه برای هزینه سلامت از ٧٠ تا ٩٠ درصد متغیر است، در حالی که در ایران سهم دولت وسازمان‌های بیمه‌گر تنها ١/ ۴۵ درصد است. در ایران حدود ٨٣ درصد مردم دارای دفترچه بیمه هستند، ۵ درصد دو بیمه پایه و ١٢‌درصد بیمه مکمل دارند. هم‌چنین ١۶ درصد نیز از هیچ بیمه‌ای برخوردار نیستند.

وی هم‌چنین اعلام کرد که به‌رغم افزایش اعتبارات بودجه کل کشور در سال‌های گذشته، روند اعتبارات بودجه وزارت بهداشت ثابت بوده است.

هم‌چنین بیشترین علت مرگ و میر در ایران از سوی وی بیماری‌های قلبی و عروقی عنوان شده است که آلوده‌گی هوا یکی از دلایل اصلی آن می‌باشد. برخی از کارشناسان تعداد مرگ‌ومیر در اثر آلوده‌گی هوا در تهران را ۵ هزار نفر در سال اعلام کرده‌اند. به گفته‌ی وزیر بهداشت، در حال حاضر ۴۵ درصد مرگ‌ومیرها به علت بیماری قلبی و عروقی، ١٢ درصد سرطان، ٧/ ١٨ درصد حوادث و سوانح و ۵/ ١٩ درصد نیز به سایر علل مربوط هستند.

افزایش هزینه‌ی سلامت از سویی منجر به فقیرتر شدن کارگران و از سوی دیگر منجر به کاهش عمر متوسط در این طبقه به دلیل ناتوانی در پرداخت هزینه‌های سلامت می‌گردد.

افزایش ٣/ ١۴ درصدی حقوق کارکنان دولت

به‌گزارش خبرگزاری فارس حداقل حقوق کارکنان دولت با ٣/ ١۴ درصد افزایش ٣٨٩ هزار تومان تعیین گردیده است. بدین ترتیب حداقل حقوق کارکنان دولت با حداقل دستمزد کارگران برابر می‌شود. دستمزد کارگران برای سال ٩١، ١٨ درصد افزایش یافته بود.

براساس قانون برنامه پنجم و قانون مدیریت خدمات کشوری، حقوق کارکنان دولت متناسب با هزینه زندگی براساس تورم سال قبل به تصویب هیات وزیران می‌رسد و در حالی که براساس نظر برخی از کارشناسان اقتصادی، تورم سال گذشته حتا از ۵٠ درصد نیز گذشته است، قرار است به حقوق کارکنان دولت به بهانه‌ی نبود بودجه‌ی لازم، تنها حدود ١۴ درصد افزوده شود.

پیش از این رحیم ممبینی معاون بودجه “معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری” افزایش حقوق کارکنان برای سال ٩١‌ را بیش از ١٠ درصد عنوان کرده بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: