برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۴ خرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – اجلاس سازمان جهانی کار (آی ال او) و حضور نمایندگان رژیم جمهوری اسلامی در این نشست در گفتگویی با علیرضا نوایی از فعالین اتحاد بین‌المللی در حمایت از کارگران ایران، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/eZfAzzua/14khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تبعید شاهرخ زمانی کارگر زندانی، از زندان مرکزی تبریز به زندان یزد

درگیری‌های سه روزه مردم ملکشاهی ایلام با نیروهای انتظامی

۹٢۴  کارگر پالایشگاه گاز، ۵٠٠ کارگر کارخانه اطلس‏پودر و ۸٠ کارگرایران تایر از کاراخراج شدند

بیانیه اعتراضی نسبت به بازداشت نویسنده و مترجم، منیژه نجم عراقی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تبعید شاهرخ زمانی کارگر زندانی، از زندان مرکزی تبریز به زندان یزد

شاهرخ زمانی، کارگرمبارزی که در زندان مرکزی تبریز محبوس بود، با دست‌بند و پابند از زندان تبریز به زندان یزد منتقل شده است. ماموران وزارت اطلاعات در حالی شاهرخ زمانی را به زندان یزد تبعید کرده‌اند که حتا دادگاه حکومتی نیز هیچ‌گونه حکمی در این رابطه نداشته و این انتقال، حتا در چارچوب مقررات خود رژیم نیز به طور کاملا غیر قانونی انجام شده است. تبعید شاهرخ زمانی علاوه بر اعمال تشدید فشار علیه این کارگر مبارز و آگاه، فشار مضاعفی نیز برای خانواده ی وی خواهد بود که بدین ترتیب از ملاقات‌های محدود و هر چند وقت یک بار با شاهرخ زمانی نیز محروم خواهند شد. کمیتۀ حمایت از شاهرخ زمانی که در اطلاعیه کوتاهی مورخ روز پنجشنبه ١١ خرداد این خبر را انتشار داد، چنین قید نموده است که در پی خارج کردن ناگهانی شاهرخ زمانی از این زندان از همان لحظات اول، جو زندان متشنج بوده و زندانیان و هم‌بندان وی نسبت به این موضوع به شدت معترض بوده‌اند. به رغم اعمال شدیدترین فشارهای جسمی و روحی علیه شاهرخ زمانی و تلاش مقامات دولتی در زندان برای دشمن‌تراشی علیه وی یا ایزوله کردن او، اما واقعیت این است که مقامات محلی رژیم از افزایش تدریجی نفوذ و محبوبیت شاهرخ زمانی درمیان زندانیان به شدت نگران بودند.

تجربه نشان داده است که رژیم ضد کارگری جمهوری اسلامی برای به تسلیم واداشتن کارگران آگاه به هر جنایتی دست می‌زند. تبعید شاهرخ زمانی به زندان یزد نیز در ادامه تشدید فشار و پرونده‌سازی علیه این کارگر زندانی‏ست. رادیو دموکراسی شورایی این اقدام ضد کارگری جمهوری اسلامی را نیز محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط شاهرخ زمانی و تمام کارگران زندانی‏ست.

درگیری‌های سه روزه مردم ملکشاهی ایلام با نیروهای انتظامی

بر طبق خبری که از سوی حزب دمکرات کردستان انتشار یافت، به دنبال ابطال نتایج انتخابات دور دوم مجلس، در شهر ملکشاهی ایلام توسط شوڕای نگهبان، مردم مناطق ارکوازی روز سه‌شنبه، نهم خرداد در اعتراض به این تصمیم، با تجمع در برابر فرمانداری این شهر خواستار پاسخ‌گویی مسئولین دولتی شدند، اما متعاقب بی‌توجهی مسئولین و مقامات فرمانداری به این درخواست، اعتراض‌کنندگان به برخی از ساختمان‌های ادارات دولتی حمله برده و بانک تجارت را به آتش می‌کشند که با دخالت نیروی سرکوب انتظامی، مردم متفرق می‌شوند اما روز چهارشنبه، دهم خرداد ماه بار دیگر به منظور ابراز نارضایتی از این تخلف و تصمیم شورای نگهبان در مقابل فرمانداری دست به تجمع می‌زنند که این بار نیز تجمع آنان با یورش نیروهای انتظامی به خشونت کشیده می‌شود و بسیاری از آنان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل می‌گردند. سرانجام روز پنجشنبه مردم بسیاری از مناطق مختلف ارکوازی در تدوام اعتراضات خود به رای شورای نگهبان مبنی بر ابطال نتایج انتخابات، به سوی مرکز شهر ملکشاهی به حرکت درآمده و در مقابل فرمانداری این شهر تجمع نمودند و شعارهایی مانند مرگ بر اصل ولایت فقیه مرگ بر دیکتاتور سر دادند. این بار به علت کثرت جمعیت معترض که شمار آن‌ها بالغ بر سه هزار نفر می‌شد، نیروهای انتظامی قادر به متفرق کردن مردم نبودند و از شهرهای اهواز و کرمانشاه درخواست نیروی کمکی کردند. یگان‌های ویژه‌ی اهواز و کرمانشاه، همراه با نیروهای انتظامی ملکشاهی با تیراندازی هوایی و شلیک گاز اشک‌آور به سوی مردم، سعی کردند مردم را متفرق سازند. در طی این درگیری‌ها چند نارنجک دست‌ساز به درون یک مقر بسیج (مدرسه فاطمه الزهرا) پرتاب شد و این محل جاسوسی و سرکوب نیز به آتش کشیده شد. پس از یورش نیروهای سرکوب به صفوف مردم، کار به درگیری متقابل و تیراندازی کشیده شد که تعداد زیادی از معترضین مجروح و ده‌ها تن از آن‌ها بازداشت شدند. در این درگیری‌ها همچنین پنج تن از نیروهای سرکوب زخمی شدند. شایان ذکر است که استاندار جنایتکار ایلام به کلیه مقامات سیاسی و نظامی استان دستور اکید داده است که درباره درگیری‌های سه روزه ملکشاهی با مطبوعات مصاحبه نکنند و از درج و پخش اخبار نیز جلوگیری به عمل آورند.

۹٢۴  کارگر پالایشگاه گاز، ۵٠٠ کارگر کارخانه اطلس‏پودر و ۸٠ کارگرایران تایر از کاراخراج شدند

بر طبق گزارش رسانه‌های حکومتی ٣١ درصد کارگران شاغل پالایشگاه گاز بید بلند ۲، از کاراخراج شده‌اند. پالایشگاه گاز بیدبلند ۲، در ١۴ کیلومتری بهبهان واقع شده و در مرحله اسکلت‌سازی است. ترکمنی، مدیر طرح مشارکت مهندسی مشاور سازه و شرکت مهندسی جهان پارس، با اشاره به این که مشکلات مالی موجب بیکاری برخی از کارگران اجرای این طرح شده است، می‌گوید: سی و یک درصد کارگران شاغل، شامل ۹٢۴ نفر از فروردین امسال از کار بیکار شده‌اند.

همچنین از۷٠٠ کارگر كارخانه اطلس پودر تبریز، تنها ١۵٠ کارگر به کار مشغول‏اند و بقیه آن‌ها در طی چند ماه اخیر از کار اخراج شده‌اند. در کارخانه ایران تایر نیز ۸٠ کارگر از کار اخراج شده‌اند و ١٣٠٠ کارگر دیگر این شرکت در معرض خطر اخراج و بیکاری قرار گرفته‌اند. خطر اخراج کارگران به حدی زیاد است که حتا شورای اسلامی كار این كارخانه نیز آن را هشدار داده و با ارسال نامه‌ای به مرتضی تمدن استاندار تهران، خواستار رسیدگی به مشکلات تولید و جلوگیری از تعطیلی ایران‌تایر شده است.

بیانیه اعتراضی نسبت به بازداشت نویسنده و مترجم، منیژه نجم عراقی

بیش از ۴۰۰ نفر از فعالان حقوق زنان، نویسندگان، فعالان سیاسی و مدنی، درعتراض به زندانی کردن منیژه نجم عراقی نویسنده، مترجم و فعال جنبش زنان، با امضا و صدور بیانیه‌ای در روز جمعه دوازدهم خرداد، خواستار آزادی وی شده‌اند. در این بیانیه ضمن اشاره به یورش ماموران امنیتی  به منزل منیژه نجم عراقی در تاریخ سوم شهریور ۱٣٨۹ و ضبط اسناد و مدارک وی، گفته شده است که: “دادگاه طبق معمول او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان محکوم کرده است”. بیانیه سپس در مورد اتهامات منیژه نجم عراقی چنین می‌نویسد: “شرکت در مراسم بزرگداشت زنده یادانِ جان‌باخته، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، و شاعر توانا احمد شاملو، از جمله اتهاماتی است که توسط دادگاه به او وارد شده” امضاکنندگان، در پایان بیانیه خود، زندانی کردن منیژه نجم عراقی را قویا محکوم نموده و خواستار آن شده‌اند که جمهوری اسلامی دست از پرونده‌سازی علیه فعالان حقوق زن، نویسندگان و متفکرین، روزنامه‌نگاران، فعالان کارگری، دانشجویان، معلمان، وکلا، فعالین سیاسی و مدنی بردارد و نسبت به آزادی فوری و بی قید و شرط آن‌ها اقدام کند. شایان ذکر است که کانون نویسندگان ایران نیز در اطلاعیه‌ای که در هشتم خرداد صادر نمود، نسبت به زندانی کردن منیژه نجم عراقی، وهمچنین فریبرز رئیس دانا، عضو هیئت دبیران کانون، اعتراض نمود و آن را پروژه‌ی از کار انداختنِ قطعی کانون نویسندگان ایران ذکر نمود و در پایان اطلاعیه خود نوشت: “کانون نویسندگان ایران ضمن جلب توجه اهل قلم و دیگر مدافعان آزادی بیان به پروژه‌ی از کار انداختن کانون، با اتکا به منشور و اساس‌نامه‌ی خود مانند گذشته بر حق چون و چرا ناپذیر خود برای دفاع پی‌گیر از آزادی بیان و قلم و اندیشه پا می‌فشارد و خواهان آزادی بی قید و شرط دو عضو زندانی خود، منیژه نجم عراقی و فریبرز رئیس دانا، و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی است.”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: