برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۹ خرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – کشتار زندانیان سیاسی ایران در دهه شصت، در جستجوی عدالت و دادخواهی در گفتگویی با فرشید آریان از فعالان کارزار مردمی ایران تریبونال – و قسمت ششم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/w0l7ZUix/09khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمعات اعتراضی متعدد کارگران در خوزستان

اخراج گروهی از کارگران ایران تایر و کارخانه سیمان طبس

معادن استان کرمان باز از میان کارگران قربانی گرفت

تهدید متهم ردیف اول دادگاه اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی به افشای نام مقامات دولتی

کشمکش در مجلس نهم برای انتخاب هیات رئیسه

وزیر دفاع آمریکا ایران را تهدید به حمله نظامی کرد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمعات اعتراضی متعدد کارگران در خوزستان

آقایار حسینی دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان در گفت‌وگویی اعتراف کرد که به دلیل افزایش مشکلات کارگران، تجمعات اعتراضی متعددی در سطح استان خوزستان از سوی کارگران برگزار می‌گردد.

وی در این گفت‌وگو به تجمع کارگران لوله‌سازی خوزستان در هفته گذشته و در برابر سازمان تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، و تجمع کارگران شهرداری اهواز در برابر استانداری در روز یکشنبه ٧ خرداد اشاره نمود.

۴٠٠ کارگر لوله‌سازی خوزستان، با مشکل عدم دریافت حقوق خود روبرو هستند به‌گونه‌ای که برخی از آن‌ها ٢۵ ماه حقوق و مزایای خود را از کارفرما طلبکار می‌باشند. کارگران مناطق هشت گانه شهرداری اهواز نیز خواستار پرداخت ٣ ماه حقوق عقب‌افتاده و دیگر مزایای خود می‌باشند.

به‌گفته‌ی دبیراجرایی خانه کارگر خوزستان، بسیاری از کارگران در سال گذشته از کار بیکار شده و سطح اشتغال در استان کاهش داشته است.

اخراج گروهی از کارگران ایران تایر و کارخانه سیمان طبس

٨٠ کارگر قراردادی کارخانه ایران تایر وابسته به بنیاد مستضعفان به بهانه‌ی کمبود مواد اولیه از کار اخراج شدند. سابقه‌ی کار کارگران اخراجی به ١٣ سال می‌رسد. از ١٢۵٠ کارگر کارخانه ایران تایر، ۶۵٠ نفر قراردادی می‌باشند که زیر نظر یک شرکت پیمانی کار می‌کنند و مدیریت کارخانه تهدید کرده است که در صورت ادامه مشکل تهیه مواد اولیه دیگر کارگران قراردادی را نیز اخراج خواهد کرد.

١٢٣ کارگر کارخانه سیمان طبس نیز به بهانه‌ی مشکلات مالی برای اتمام کارخانه از کار اخراج گردیدند، از این کارگران ٢٣ نفر کارگر ثابت و بقیه کارگران پیمانی بودند.

اخراج کارگران به بهانه‌ی مشکلات مالی در حالی‌ست که دستمزدهای کارگری تنها بخش کوچکی از هزینه‌های تولید را شامل می‌گردد. براساس اعتراف فرامرز توفیقی مسوول کمیته مزد شورای عالی کار که بر آمار وزارت کار استوار است، دستمزد کارگران تنها ٨ تا حداکثر ١٢ درصد هزینه‌های تولید را شامل می‌شود.

اخراج دسته‌جمعی کارگران به‌ویژه از ماه اسفند سال گذشته به یک معضل بزرگ برای کارگران تبدیل شده است. بیکاری کارگران از کارخانجات در حالی صورت می‌گیرد که این کارگران به دلیل نداشتن تجربه در کارهای دیگر، سن بالاتر و بیکاری میلیون‌ها نیروی کار جوان و ارزان قیمت، امکان یافتن کار مجدد را ندارند. براساس گفته‌ی “داریوش قنبری” نماینده دوره‌ی هشتم مجلس، ١٠ میلیون نفر در کشور بیکار هستند.

معادن استان کرمان باز از میان کارگران قربانی گرفت

بار دیگر یکی از معادن استان کرمان از میان کارگران زحمت‌کش معادن کشور، قربانی گرفت. در هفته‌ی جاری به دلیل ریزش حجم زیادی از ذغال‌سنگ‌های دهانه بانکر، یکی از کارگران که در حال تمیز کردن آن بود به داخل آن سقوط کرده و در اثر خفه‌گی جان خود را از دست داد. دو همکار وی نیز که برای کمک و نجات وی وارد بانکر شده بودند به شدت مجروح گردیدند.

این حادثه در معدن هشونی در شهرستان کوهبنان رخ داد.

هم‌چنین یک کارگر ساختمانی حدود ۴۵ ساله نیز در حین جوشکاری از طبقه‌ی پنجم یک ساختمان در تهران سقوط کرده و جان خود را از دست داد.

حوادث ناشی از کار هر ساله کارگران بسیاری را قربانی خود می‌سازد. اما در حالی که در بسیاری از کشورهای جهان مبارزه برای تامین امنیت کارگران در حین کار به نتایج مثبتی رسیده است، این روند در ایران معکوس عمل می‌کند. در ایران همراه با افزایش بی‌حقوقی کارگران، کارفرمایان نیز هر آئینه نسبت به امنیت و سلامت کارگران بی‌تفاوت‌تر گشته و در نتیجه هر سال شاهد قربانی شدن کارگران بیشتری در نتیجه‌ی آز و طمع سرمایه‌داران هستیم. به گفته‌ی مدیرکل پزشکی قانونی لرستان آمار کارگران جان باخته در حوادث ناشی از کار در این استان ١٠ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. مدیر کل پزشکی قانونی استان کرمانشاه نیز از افزایش ۶/ ٧ درصدی حوادث ناشی از کار که منجر به درگذشت کارگران شده خبر داده است. در کل این دو استان در سال ٨٩، ۶٢ کارگر جان خود را از دست داده‌اند که یک نفر از آن‌ها زن و بقیه مرد بوده‌اند.

تهدید متهم ردیف اول دادگاه اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی به افشای نام مقامات دولتی

“مه‌آفرید خسروی” متهم ردیف اول دادگاه اختلاس سه‌هزار میلیارد تومانی در آخرین دادگاه رسیده‌گی کننده به این پرونده تهدید کرد که اسامی مقامات حکومتی را که با او در ارتباط بوده‌اند افشا خواهد کرد. وی در این دادگاه از دیدار خود با محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت و خواست رضایی از وی برای ایجاد شرکتی جهت دور زدن تحریم‌های بین‌المللی خبر داد.

پیش از این یکی دیگر از متهمان این پرونده از وی خواسته بود تا نام مقامات حکومتی را که پشت پرده‌ی این قضایا هستند افشا کند. او گفت که مقامات امنیتی و قضایی تلاش دارند تا با فضاسازی و ترساندن افراد مانع روشن شدن حقایق این پرونده گردند. وی گفت: “من به هر مسئولی در کشور گفتم: بابا از من رشوه می‌خواهند تا کار‌های‌ام انجام شود، تنها سرشان را تکان دادند”.

وی ادامه داد: “افرادی به اسم نظام پول می‌گیرند و رشوه می‌دهند و رشوه می‌گیرند”. وی گفت: “این من نبودم که به نماینده‌گان مجلس زنگ می‌زدم، آن‌ها بودند که به من زنگ می‌زدند”.

در ادامه‌ی جلسه‌ی دادگاه، عنایت‌الله ریاحی، خواهر زاده اسفندیار رحیم مشاعی و مدیرعامل “شرکت ابنیه” که در ارتباط با این پرونده ٧ ماه در زندان بوده است گفت: “وقتی مدیر دولتی به خودش اجازه می‌دهد رشوه بگیرد معلوم است که دیگر کسی کار نمی‌کند بعد هم همین مدیر چفیه دور گردنش می‌اندازد و تسبیح دستش می‌گیرد و یقه‌اش را می‌بندد و هر کاری دلش می‌خواهد انجام می‌دهد”.
هم‌چنین در دادگاهی دیگر که به موضوع اختلاس در شرکت بیمه رسیده‌گی می‌کند، یکی از متهمان از پرداخت ٨٠٠ میلیون تومان به محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد خبر داد. وی گفت: اواخر سال ٨۶، محمدرضا رحیمی رییس دیوان محاسبات وقت در هنگام انتخابات مجلس از ما پول خواست که من هم ٣٠٠ میلیون تومان دادم، اما رحیمی گفت این پول کم است و من بار دیگر ۵٠٠ میلیون تومان پرداخت کردم”. افشای اختلاس‌های اخیر نشان داد که ریشه‌ی اصلی این اختلاس‌ها در درون حاکمیت است.

کشمکش در مجلس نهم برای انتخاب هیات رئیسه

پس از روزها کشمکش که به اختلافات شدیدی در میان نماینده‌گان مجلس نهم منجر گردید، علی لاریجانی با ١٧٣ رای در برابر ١٠٠ رای غلامعلی حداد عادل به ریاست موقت مجلس رسید.

دعوا بر سر کرسی ریاست مجلس به‌حدی شدت یافته بود که صدای دیگر ارگان‌های حکومتی را نیز درآورده و حتا در نماز جمعه تهران نیز امام جمعه موقت خواستار پایان دادن به این درگیری‌ها شده بود.

با پایان یافتن انتخابات مجلس نهم روشن گردید که پیش‌بینی‌ها  در مورد تشدید اختلافات درونی حاکمیت کاملن درست بوده است و تشکیل سه فراکسیون اصول‌گرا در حالی که مجلس نهم هنوز شروع به کار نکرده بود، این موضوع را ثابت کرد.

تشدید اختلاف در درون حاکمیت بر سر انتخاب رئیس مجلس در حالی که در مجلس هشتم این کار بسیار آسان‌تر صورت گرفته بود، نشانگر تشدید تضادها و بحران داخلی درون حاکمیت است.

وزیر دفاع آمریکا ایران را تهدید به حمله نظامی کرد

لئون پانه‌تا وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه ٧ خرداد در مصاحبه با شبکه خبری ای بی سی با اشاره به بحران در روابط ایران با آمریکا که بهانه‌ی اصلی آن فعالیت‌های هسته‌ای می‌باشد، گفت: “ترجیح این است که این موضوع از راه دیپلماسی حل شود، اما معنی‌اش این نیست که گزینه نظامی در دسترس نیست. گزینه نظمی نه تنها در دسترس بل‌که آماده هم هست و برای اطمینان از آماده بودن این گزینه برنامه‌ریزی‌های لازم نیز شده‌است”.
در روزهای اخیر و پس از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات بغداد، گروه‌های مختلف حاکمیت مذاکرات را شکست خورده اعلام کرده و حتا روزنامه‌ی کیهان خواستار پایان دادن به مذاکرات گردید.

دولت ایران انتظار داشت تا با توقف غنی‌سازی اورانیوم ٢٠ درصدی با این بهانه که دیگر نیازی به تولید آن ندارد، دولت آمریکا و متحدان اروپایی‌اش به تحریم‌های یک‌جانبه‌ی نفتی و مالی پایان دهند. اما مذاکرات بغداد به آن‌ها نشان داد که آمریکا و متحدان اروپایی‌اش در انتظار امتیازات بسیار بیشتری هستند که گردن نهادن به قطعنامه‌های شورای امنیت و خواست‌های آژانس اتمی از محورهای آن می‌باشند، خواست‌هایی که رژیم ایران هنوز آماده‌گی پذیرش آن‌ها را ندارد.

در روزهای اخیر برخی از گروه‌های درون حاکمیت از جمله نظامیان به تلاش گروه‌هایی از درون برای قبولاندن جام زهر به خامنه‌ای سخن گفته‌اند. انتشار این سخنان بیان‌گر تشدید اختلاف در درون حاکمیت در نحوه‌ی برخورد با بحران خارجی و عقب‌نشینی احتمالی در برابر تحریم‌های نفتی و بانکی می‌باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: