برنامۀ راديو دمکراسی شورائی – پنج‌شنبه ۴ خرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۱ با عنوان «اعلان جنگ به نظم سرمایه‌داری و سیاست اقتصادی طبقه سرمایه‌دار»، و قسمت پنجم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/5z4rZSz3/04khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

بیکاری هزاران کارگر و سوء استفاده سرمایه‌داران

درگذشت یک زندانی سیاسی در زندان

دستگیری تعدادی از تظاهرکننده‌گان در تبریز و ارومیه

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مازندران و دستگیری ۴ نفر

٩ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد

واگذاری شرکت‌های بزرگ نفتی به شرکت سرمایه‌گذاری نیروهای مسلح

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

بیکاری هزاران کارگر و سوء استفاده سرمایه‌داران

بیش از ۵٠٠٠ کارگر کوره‌های آجرپزی در استان کرمانشاه در پی تعطیلی صدها کوره آجرپزی سنتی طی دو سال اخیر از کار بیکار شده‌اند. برخی از این کارگران به دلیل کار در شرایط سخت دچار بیماری‌های جسمی شده‌اند، از سوی دیگر اغلب آن‌ها به دلیل نداشتن تخصص در کارهای دیگر، با مشکل پیدا کردن کار روبرو هستند.

 هم‌چنین اکثر کارفرمایان کارخانه‌های شهرستان تاکستان در استان زنجان، از تمدید قرارداد کارگران قراردادی خودداری کرده‌اند. این کارفرمایان با اخراج کارگران قرارداد موقت، اقدام به به‌کارگیری کارگران بازنشسته نموده‌اند تا با عدم پرداخت حق بیمه و برخی دیگر از مزایا به کارگران بازنشسته، نیروی کار ارزان‌تری را به‌خدمت بگیرند. این سوء استفاده‌ی کارفرمایان از آن‌جا ناشی می‌شود که کارگران بازنشسته به دلیل ناچیز بودن حقوق بازنشستگی مجبور به کار می‌گردند.

از سوی دیگر دبیر اجرایی خانه کارگر شیراز در گفت‌وگویی با ایلنا به عمومی شدن گرفتن چک و سفتته و امضای قرارداد سفید پیش از استخدام کارگران اعتراف کرده و گفت: “این کار قدرت اعتراض در مقابل تضییع حداقل حقوق‌های قانونی را از کارگران می‌گیرد”. وی با اشاره به مصوبه هیات دولت در مورد انعقاد قرارداد مستقیم با کارگران پیمانی دستگاه‌های اجرایی گفت: “با وجود گذشت ماه‌ها از تصویب هیات وزیران و ابلاغ این مصوبه، کارگران دستگاه دولتی با کوچکترین پیگری و اعتراضی تهدید به اخراج می‌شوند”.

درگذشت یک زندانی سیاسی در زندان

منصور رادپور زندانی سیاسی ۴١‌ ساله که حدود ۴ سال در زندان بسر برده بود، روز دوشنبه اول خرداد ماه در زندان گوهردشت جان خود را از دست داد. پزشکان مورد اعتماد رژیم علت مرگ وی را سکته مغزی اعلام نموده‌اند.

وی در اردیبهشت سال ٨٧ و در مراسمی به مناسبت روز جهانی کارگر در جاده چالوس دستگیر شده بود. او ابتدا به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین به ٣ سال زندان محکوم شد. بعد از محکومیت فوق، وی بار دیگر با اتهاماتی واهی مورد محاکمه قرار گرفته و ۵ سال به مدت محکومیت وی اضافه گردید.

او در دوران بازجویی به شدت مورد شکنجه قرار گرفته و کتف و دنده‌های او دچار آسیب شده بودند که هرگز مورد درمان قرار نگرفت. این اولین بار نیست که یک زندانی سیاسی به دلیل عدم رسیده‌گی و یا به دلایل نامعلوم دیگر جان خود را در زندان از دست می‌دهد. جمهوری اسلامی مسوول حفاظت از جان و سلامتی تمامی زندانیان می‌باشد. مسوولیت درگذشت زندانی سیاسی منصور رادپور با حکومت اسلامی است.

دستگیری تعدادی از تظاهرکننده‌گان در تبریز و ارومیه

عصر روز دوشنبه اول خردادماه تعدادی از گروه‌های مختلف مردم در شهرهای تبریز و ارومیه در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه دست به اعتراض زدند. در ارومیه این اعتراض با حمله نیروهای امنیتی و نظامی به خشونت کشیده شد و تعدادی از تظاهرکننده‌گان دستگیر شدند. نیروهای انتظامی با استفاده از باتوم، پرتاب گلوله‌های رنگی و گاز اشک‌آور به معترضان حمله کردند. از تعداد دستگیرشده‌گان اطلاع موثقی در دست نیست اما برخی از سایت‌ها تعداد دستگیرشده‌گان در دو شهر ارومیه و تبریز را حدود ١٠٠ نفر اعلام کرده‌اند.

در این روز در تبریز و در حوالی چهارراه آبرسان نیز تجمعاتی شکل گرفت که با حمله نیروهای انتظامی مواجه گشت. براساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی هم‌چنان به‌طور وسیعی در سطح این شهرها حضور دارند. ساعاتی پیش از تظاهرات نیز تعدادی از اهالی آذربایجان در شهرهای مختلف دستگیر شده بودند. حکومت اسلامی به‌جای پاسخ‌گویی به خواست برحق مردم منطقه در جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، تنها به وعده بسنده کرده و هر گونه صدای اعتراضی را با خشونت سرکوب می‌کند. اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه حق طبیعی مردم منطقه می‌باشد.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مازندران و دستگیری ۴ نفر

به‌دنبال درگذشت منصور فیروزی دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه مازندران که به دنبال تشنج در خوابگاه و تعلل مقامات دانشگاه در انتقال وی به بیمارستانی مجهز و رسیده‌گی به وضعیت وی رخ داد، دانشجویان این دانشگاه روز دوم خرداد در برابر دانشکده علوم انسانی به تعلل و کوتاهی مسوولین دانشگاه در رسیده‌گی به وضعیت منصور فیروزی دست به تجمع زدند.

به دنبال این تجمع چهار تن از دانشجویان دستگیر شدند. هم‌چنین ورود بیش از ۵ نفر از دانشجویان به دانشگاه ممنوع شده و چندین نفر دیگر به حراست و نهادهای امنیتی احضار شده‌اند.

پیگیری علت کوتاهی مقامات دانشگاه در رسیده‌گی به وضعیت دانشجوی جان‌باخته و مشخص شدن مسوولیت آن، آزادی دانشجویان دستگیر شده و پایان دادن به اعمال فشار بر دانشجویان توسط حراست و دیگر نهادهای امنیتی، خواست دانشجویان دانشگاه مازندران می‌باشد.
٩ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد

به‌گفته‌ی معاون سواد آموزی وزیر آموزش و پرورش، براساس آمار در همه گروه‌های سنی ٩ میلیون بی‌سواد در کشور وجود دارد. به‌گفته‌ی وی از این تعداد ۴ میلیون و ١۵٠ هزار نفر در سنین ١٠ تا ۴٩ سال قرار دارند. البته آمار فوق شامل کم‌سوادان نمی‌گردد.

پیش از این آمار بی‌سوادی از سوی مقامات دولتی تنها ٢ میلیون نفر عنوان شده ‌بود. براساس برخی برآوردهای منابع غیر دولتی ٢٠ درصد مردم ایران بی‌سواد می‌باشند. هر چند که آمار فوق نیز که از زبان معاون وزیر عنوان شده، به‌خوبی وضعیت وخیم بی‌سوادی و کم سوادی در کشور را هویدا می‌سازد. به‌ویژه اگر این آمار را نسبت به دیگر کشورهای جهان مقایسه نمائیم.

واگذاری شرکت‌های بزرگ نفتی به شرکت سرمایه‌گذاری نیروهای مسلح

مدیرعامل “شرکت سرمایه گذاری ساتا” (سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح) از واگذاری سهام برخی از شرکت‌های بزرگ نفتی، پتروشیمی و پالایشگاهی به این شرکت خبر داد.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری دولتی مهر ضمن اعلام خبر فوق گفت: “در شرایط فعلی ساتا عمده سهام مجتمع پتروشیمی مارون به عنوان بزرگترین زنجیره تولید پی وی سی جهان، مجتمع پتروشیمی پاس و شرکت حفاری شمال را در اختیار دارد”. وی هم‌چنین از مشارکت این شرکت با قرارگاه خاتم‌الاوصیا در پروژه‌های عظیم گازی، عملیات اجرایی مجتمع پتروشیمی بوشهر، طرح توسعه میدان نفتی بند کرخه به ارزش یک میلیارد دلار، ساخت کارخانه گاز ان جی ال و بخش تکمیلی طرح توسعه فاز ١٢ پارس جنوبی خبر داد.

واگذاری این همه سهام و شرکت در عرصه نفت به این شرکت در حالی‌ست که این شرکت تنها ٣ سال سابقه‌ی فعالیت در صنعت نفت را داراست.

هم‌چنین روز چهارشنبه خبر امضای سه توافقنامه با قرارگاه خاتم الاوصیا و شرکت سرمایه‌گذاری “ساتا” (سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح) در روزنامه شرق به چاپ رسید. به گفته‌ی وزیر نفت ارزش تقریبی این سه قرارداد یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار می‌باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، روز چهارشنبه سوم خرداد، قرارداد همکاری بین وزارت نفت و سازمان بسیج مستضعفین نیز در ده ماده به امضای وزیر نفت و نقدی فرمانده بسیج رسید. با این قرارداد بسیج نیز وارد عرصه‌ی صنعت نفت گردید تا از این سفره بی‌نصیب نماند.

واگذاری شرکت‌های نفتی به نیروهای مسلح که سودهای کلانی را نصیب آن‌ها می‌کند، به‌ویژه از دوره‌ی ریاست احمدی‌نژاد که حاکمیت بیش از پیش به نیروهای سرکوب خود وابسته گردید، تشدید گردیده است و هر قدر که این روند ادامه پیدا می‌کند، نقش نیروهای مسلح در سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های پُر سود بیشتر می‌گردد. واگذاری مخابرات به بنیاد تعاون سپاه یک نمونه از این واگذاری‌ها بود که سود سرشاری را به ویژه با رشد مصرف اینترنت و موبایل نصیب این شرکت نمود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: