برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲ خرداد

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – جمهوری اسلامی، آزادی بیان و اندیشه، فتوا و حکم قتل برای خوانننده رپ ایرانی (شاهین نجفی) در گفتگویی با بهرام رحمانی از هئیت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید، و قسمت چهارم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/aRl-xlzG/02khordad.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اخراج ٢٠٠ کارگر اعتصابی متروی اهواز

دستمزد کودکان کار یک چهارم کارگران بزرگسال است

٧٠ درصد زنان کارگر با قراردادهای سفید امضا مشغول به کار هستند

عقب‌نشینی مجدد دولت در برابر اتحاد و مبارزه‌ی کارگران پتروشیمی

عدم افزایش ١۵ درصدی حقوق کارمندان

دستگیری فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و فعال کارگری

اعدام ١۴ زندانی در روز دوشنبه

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اخراج ٢٠٠ کارگر اعتصابی متروی اهواز

به‌گفته‌ی یکی از کارگران متروی اهواز، بدنبال اعتصاب ۴ هفته‌ای کارگران در شهریور و مهرماه سال گذشته، ٢٠٠ کارگر از کار اخراج شده‌اند. کارگران متروی اهواز در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود دست به اعتصاب زده بودند.

هم اکنون ٨٠٠ کارگر متروی اهواز ۵ ماه دستمزد خود را از کارفرما طلبکار هستند، اما از آنجایی که کارگران فوق قراردادی می‌باشند، ترس از اخراج، به مانعی برای تداوم مبارزات کارگران برای دریافت دستمزدهای عقب‌افتاده‌ی خود تبدیل شده‌است.

اتحاد و تشکل سراسری کارگران علیه سرمایه‌داران تنها راه مقابله آن‌ها با ستم و استثمار روبه افزایش‌شان توسط سرمایه‌داران و حمایت‌های بی‌دریغ دولت از سرمایه‌داران می‌باشد. تشکل مهم‌ترین نیاز امروزه‌ی کارگران ایران است.

دستمزد کودکان کار یک چهارم کارگران بزرگسال است

به گفته‌ی “یاشار خامنه” از اعضای انجمن دفاع از حقوق کودکان کار و خیابان،  دستمزد کودکان کار یک چهارم افراد بزرگسال است.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا می‌گوید: “هر كشوری كه كودكانش مجبور به كار كردن هستند بايد احساس خطر كند چرا كه اين پديده به معنی تامين نبودن خانواده‌های آنان بلحاظ معيشتی است”. وی ادامه داد: “وظیفه دولت این است که شرایط زندگی و تحصيل رایگان را برای كودكان فراهم کند نه اينكه در شرايطی به سر ببريم كه مجبور شويم به كودكان كار آموزش دهيم كه چكار كنند تا بيمار نشوند”. وی با بیان این‌که کار انتخاب آگاهانه کودک نیست گفت: “جامعه بايد حقوق کودک را فارغ از ملیت، قومیت و مذهب به رسمیت بشناسد و به عنوان یک انسان برایش ارزش قایل شود”.

حدود ٣ میلیون و پانصد هزار کودک ایرانی برابر با ٢٧ درصد کودکان، از تحصیل بازمانده‌اند که قریب به اتفاق آن‌ها به دلیل نیاز مالی به کار کودک در خانواده بوده است، به این تعداد باید کودکان افغانی ساکن ایران را نیز اضافه نمود. بسیاری از این کودکان مجبورند بیش از ١٢ ساعت در طول شبانه‌روز کار کنند. هم‌چنین کودکان زباله‌گرد در معرض بیماری‌های خطرناکی هم‌چون ایدز قرار دارند، براساس یک تحقیق این کودکان ۴۵ برابر دیگر کودکان در معرض آلوده‌گی به این بیماری‌ها قرار دارند.

٧٠ درصد زنان کارگر با قراردادهای سفید امضا مشغول به کار هستند

پروین محمدی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران طی گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا با بیان گسترش قراردادهای سفید امضا در طول یک سال اخیر و پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، اعلام کرد که هم اکنون ٧٠ درصد از زنان کارگر با قراردادهای سفید امضا مشغول به کار هستند. وی گفت: “پس از تفسیر تبصره دوم ماده هفت قانون كار قراردادهای موقت در روابط كار ایران گسترش یافت و این قراردادهای ناعادلانه چنان جای‌پایش را محكم كرد كه دیگر استخدام رسمی كارگر به ندرت اتفاق می‌افتاد اما اینك با سوءاستفاده از همین قراردادهای ناعادلانه، قراردادهای سفید امضاء دارد جای پایش را در روابط كار ایران محكم می‌كند”.

وی در توضیح تاثیر افزایش بیکاری در گسترش این نوع قراردادها گفت: “در شرایطی كه بیكاری چنان گسترش یافته كه كارگر به دلیل فقدان امنیت شغلی و برای دستیابی به حق كار كردن حاضر است هر شرایطی را بپذیرد، زیر بار خفت پذیرش تسویه حساب قبل از شروع به كار هم می‌رود”.

وی در ارتباط با وضعیت قراردادی کارگران زن توضیح داد: “به دلیل اینكه مردان امكان بیشتری برای انتخاب شغل‌ دارند امكان مقاومت بیشتری هم در مقابل این قراردادها می‌توانند داشته باشند اما با محدودیت‌هایی كه برای اشتغال زنان وجود دارد توان مقاومت آنان در مقابل قراردادهای سفیدامضاء هم كمتر است و به همین دلیل شاهد شیوع ٧٠ درصدی این نوع قرارداد در میان زنان كارگر هستیم”. وی یکی دیگر از دلایل رواج این نوع قراردادها در میان زنان کارگر را حضور اکثر آن‌ها در کارگاه‌های کوچک دانست که این نوع قراردادها در آن‌ها بیشتر گسترش یافته است.

عقب‌نشینی مجدد دولت در برابر اتحاد و مبارزه‌ی کارگران پتروشیمی

وزیر نفت دولت اسلامی در جریان سفر احمدی‌نژاد و تنی چند از مقامات دولتی به منطقه‌ی ویژه اقتصادی ماهشهر، اعلام نمود که با تمامی کارگران و کارکنان قراردادی و پیمانی واحدهای دولتی منطقه قرارداد مستقیم منعقد خواهد شد. وی گفت: ” تمام واحدهای دولتی موظفند نیروهای پیمانکاری خود را به صورت قرارداد مستقیم استخدام کنند”.

وی هم‌چنین از پاداش یک ماهه به تمامی کارکنان این منطقه خبر داد.

پیش از این اعلام شده بود که تنها با کارگرانی که حداقل ده سال سابقه‌ی کار دارند، قرارداد مستقیم امضا خواهد شد و سایر کارگران می‌بایست به صورت تعاونی قرارداد دسته‌جمعی منعقد کنند، اما وزیر نفت در صحبت‌های اخیر خود وعده‌ی انعقاد قرارداد مستقیم با تمامی کارگران را داده است.

اگر دولت در برابر کارگران پیمانی پتروشیمی وادار به عقب‌نشینی می‌گردد، بیش از هر چیز نتیجه‌ی اتحاد کارگران در جریان مبارزه‌ برای تحقق خواست‌های‌شان می‌باشد. اگر کارگران مبارزه نمی‌کردند و خواست‌های خود را مطرح نمی‌کردند، هرگز دولت نیز قدمی در این رابطه برنمی‌داشت. از سوی دیگر اهمیت صنعت نفت و صنایع مربوط به آن برای رژیم به‌ویژه در شرایط کنونی به‌گونه‌ای‌ست که رژیم را وادار می‌کند تا با اتخاذ تدابیری از تحرکات کارگری جلوگیری نماید حتا اگر منجر به دادن امتیازاتی به کارگران در این بخش گردد.

عدم افزایش ١۵ درصدی حقوق کارمندان

“ممبینی” معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبری احمدی‌نژاد، با بیان کاهش بودجه‌ی درخواستی دولت برای افزایش حقوق کارمندان در جریان تصویب بودجه سال ٩١ و مقصر خواندن مجلس در این رابطه، گفت: “برای افزایش ١۵ درصدی حقوق کارمندان نیاز به ۵ هزار میلیار تومان افزایش در بودجه است”. وی گفت: “کارمندان منتظر افزایش ١۵ درصدی حقوق خود نباشند”.

پیش از این برخی از نماینده‌گان مجلس دولت را در این رابطه مقصر اعلام کرده و گفته بودند که در بودجه‌ی دولت تنها ٨ درصد افزایش حقوق کارمندان در نظر گرفته شده بود.

دعوای دولت و مجلس، ربطی به کارمندان ندارد. مساله این است که حتا ١۵ درصد افزایش حقوق در حالی که یکی از نماینده‌گان تورم سال گذشته را در همان مجلس ۶٠ درصد اعلام کرده است، مشکل معیشتی کارمندان را حل نمی‌کند. هرگونه افزایش حقوقی پایین‌تر از نرخ تورم به معنای کاهش واقعی حقوق و مزایای کارمندان است. حقوق کارمندان از جمله معلمان و دیگر گروه‌های زحمتکش کارمندان باید به‌گونه‌ای باشد که تامین کننده‌ی نیازهای یک خانواده باشد.

دستگیری فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و فعال کارگری

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان و فعال کارگری، روز دوشنبه اول خرداد دستگیر و برای اجرای حکم یک سال محکومیت، به زندان اوین منتقل شد.

در پی اجرایی شدن حذف یارانه‌ها در سال ٨٩، وی به دلیل افشای ماهیت ضد کارگری این طرح و تاثیرات وخیم آن بر زنده‌گی کارگران و زحمت‌کشان و نیز اقتصاد کشور، توسط مقامات امنیتی و قضایی رژیم دستگیر و به یک سال زندان محکوم شد.

فریبرز رئیس دانا، به اتهام افشای سیاستی به زندان می‌رود که امروز بر همه‌گان آشکار شده به‌گونه‌ای که حتا مقامات دولتی نیز مجبور به اعتراف به آن شده‌اند.

اعدام ١۴ زندانی در روز دوشنبه

به‌گزارش خبرگزاری مهر، روز دوشنبه ١۴ زندانی به اتهام خرید و فروش مواد مخدر اعدام شده‌اند. در روزهای اخیر اخبار متعددی که حاکی از افزایش اعدام‌ها در زندان‌های ایران می‌باشد، منتشر گردیده است. به‌گونه‌ای که تعداد اعدام‌شده‌گان در ده روز اخیر به ۴٩ نفر رسیده است. در روزها و هفته‌های اخیر اخبار اعدام زندانیانی از زندان‌های یزد، رشت، کرمانشاه، قزل‌حصار، گوهردشت، سنندج، ساری، اصفهان منتشر گردیده که علت اعدام برخی از آنان مشخص نشده است.

رژیم اسلامی ناتوان از حل معضلات اجتماعی و به دلیل پاسخ‌گو نبودن در برابر مردم، سعی می‌کند با افزایش خشونت و استفاده از روش‌های وحشیانه‌ای هم‌چون اعدام، خود را در حال مبارزه با این معضلات نشان دهد. اما امروز برهمگان آشکار شده است که جمهوری اسلامی خود عامل اصلی بروز این نابسامانی‌هاست، حکومتی که فساد و جنایت تمام وجود آن را فرا گرفته است و اولین گام برای رهایی جامعه از شر این مصائب، سرنگونی همین حکومت است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: