چند رویداد جهان در هفته‌ای که گذشت

خشم مردم یونان علیه آنگلا مرکل

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان بار دیگر خشم مردم یونان را با پیشنهاد خود برای برگزاری یک همه پرسی برانگیخت. او گفته است که مردم یونان می توانند در یک همه پرسی در جنب انتخابات آینده پارلمانی که قرار است روز ٢٨ خرداد ۱۳۹۱ برگزار شود، نظر خود را برای ماندن یا ترک کردن منطقه ی یورو اعلام کنند.

آنگلا مرکل که با برکناری نیکولا سارکوزی از ریاست جمهوری فرانسه به شدت در موضع ضعف قرار گرفته است همچنان به دخالت های بی جای خود در امور مردم یونان ادامه می دهد.

آقای آلکسیس تسیپراس رهبر ائتلاف دست چپی سیریزا گفته است که خانم مرکل هر بار طوری در مورد یونان صحبت می کند که گویا این کشور تحت الحمایه ی آلمان است.

اوانژلوس ونیزلوس رهبر حزب سوسیالیست یونان نیز گفته است که مسأله یونان دیگر ماندن یا نماندن در منطقه ی یورو نیست، بلکه مسأله ی اصلی خروج از بحران کنونی ست.

حتا رهبر راست سنتی یونان نیز در رابطه با سخنان اخیر مرکل موضع گیری کرد. انتونیس ساماراس از حزب دمکراسی جدید گفت که مردم یونان نیازی به همه پرسی ندارند تا انتخاب خود را برای منطقه ی یورو اعلام کنند چرا که آنان تاکنون بهای سنگینی برایش پرداخته اند.

پس از انتخابات پارلمانی ١۷ اردیبهشت گذشته هیچ یک از احزاب سنتی راست و چپ (دمکراسی جدید و حزب سوسیالیست) نتوانستند به اکثریتی برسند که حتا قادر باشند مانند گذشته دولت ائتلاقی تشکیل دهند. یک ائتلاف در جناح چپ سوسیال – دمکراسی که سیریزا نام دارد به دومین حزب پرقدرت یونان تبدیل شد بدون آن که بتواند دولت تشکیل دهد. اکنون یک دولت موقت تشکیل شده است تا بار دیگر انتخاباتی در ٢٨ خرداد برپا شود. بر اساس نظرسنجی های انجام شده ائتلاف Syriza آرای خود را در این انتخابات تقریباً دو برابر خواهد کرد و احتمالاً خواهد توانست دولت تشکل دهد. احتمال برنده شدن این حزب موجب شد که بورس های اروپا سقوط کند. در صورتی که سیریزا در انتخابات آینده برنده شود و یونان از منطقه ی یورو خارج گردد، اتحادیه اروپا با یک بحران بی سابقه دست و پنجه نرم خواهد کرد و ارکان آن بیش از پیش سست خواهد شد.

پیروزی اعتصاب زندانیان سیاسی فلسطینی

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی فلسطینی که در اسارت دولت نژادپرست اسرائیل هستند با موفقیت پایان یافت. “جمعیت ملی برای یک صلح پایدار بین فلسطینیان و اسرائیلیان” در اطلاعیه ای که روز ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩١ منتشر کرد نوشت: مطالبات اصلی زندانیان سیاسی فلسطینی که برخی شان از روز ٢۹ فروردین ۱۳٩١ دراعتصاب غذا بودند برآورده شده است. از این پس کسانی که اسرائیل آنها را در حبس اداری قرار می دهد در صورت نداشتن ادله ی محکم آزاد خواهند شد و ماه ها در بلاتکلیفی در زندان باقی نخواهند ماند. زندان انفرادی لغو می گردد و سرانجام زندانیان فلسطینی که از نوار غزه هستند می توانند مانند دیگر زندانیان با اعضای خانواده و نزدیکان خود ملاقات کنند.

جمعیت مذکور در اطلاعیه خود نوشت که قاطعیت زندانیان و همچنین اتحاد فلسطینیان موجب شد که دولت اسرائیل خواست های آنان را به رسمیت بشناسد. افکار عمومی جهانی نیز به نفع زندانیان سیاسی فلسطینی فشار مضاعفی به دولت اسرائیل وارد آورد. این فشار چنان بود که حتا سازمان جهانی بهداشت و کمیته بین المللی صلیب سرخ نیز به دفاع از زندانیان فلسطینی همت گمارد. با این حال جمعیت ملی برای یک صلح پایدار یادآوری می کند که رسانه های بزرگ کشورهای غربی از انعکاس اعتصاب غذای زندانیان سیاسی فلسطینی خودداری کردند.

این تشکل در پایان اطلاعیه خود افزوده است که به مبارزه برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی فلسطینی ادامه می دهد و همچنان خواهان تحقق مطالبات مردم فلسطین برای حقوق مسلم خود خواهد بود.

گفت و گوی سران “گروه ٨” در مورد ایران،  سوریه و کره شمالی

سران کشورهای گروه ۸ در کمپ دیوید واقع در صد کیلومتری شمال غربی واشنگتن جلسه برپا کردند و در مورد ایران، سوریه و کره شمالی گفت و گو نمودند.

سران کشورهای “گروه ٨” توافق کردند که ایران باید به آن چه آنان جامعه جهانی می نامند ثابت کند که برنامه ی اتمی اش صلح طلبانه است. یک مسؤول آمریکایی افزود که این کشورها همچنین گفته اند که در سوریه باید یک تحول سیاسی روی دهد. همین مسؤول آمریکایی افزود که سران هشت کشور صنعتی جهان از کره شمالی می خواهند که دست از تحریک بردارد و خود را با استانداردهای بین المللی منطبق نماید.

خوزه مانوئل باروزو، رئیس کمیسیون اروپا که در نشست سران “گروه ٨” شرکت دارد گفت که جراحت های بحران مالی هنوز ترمیم نشده است. او ضمن اظهار امیدواری برای باقی ماندن یونان در منطقه ی یورو افزود:”اروپا باید یاد بگیرد که همزمان با کم کردن کسری بودجه، اصلاحات ساختاری و سرمایه گذاری را در دستور کار قرار دهد.”

سران کشورهای “گروه ٨” روز شنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳٩١ می بایستی با بحث در مورد بحران قروض کشورها در منطقه ی یورو و گرانی بهای نفت به گفت و گوها ادامه می دادند.

سران کشورهای “گروه ٨”  در حالی در کمپ دیوید آمریکا جلسه برپا می کنند که بحران سیاسی در یونان ژرف تر شده و با انتخاب فرانسوا اولاند در فرانسه و شکست حزب دموکرات مسیحی در انتخابات وست فالی آلمان، آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور با دشواری های جدیدی روبه رو گشته است.

کشورهای “گروه ٨”  عبارتند از: آمریکا، ژاپن، آلمان، فرانسه، انگستان، ایتالیا، کانادا و روسیه. این گروه برای یک رشته همکاری های اقتصادی تشکیل شده است. اما در حال حاضر اختلافات سیاسی برخی از این کشورها به ویژه روسیه با دیگران و همچنین ابعاد گسترده بحران اقتصادی موجب شده است که نشست های سران آن ها در خطوط کلی نیز نتیجه بخش نباشد. اتحادیه اروپا و ریاست دوره یی آن در نشست های “گروه ٨”  شرکت می کنند.  انتظار می رود که نشست اخیر سران کشورهای “گروه ٨”  بدون نتیجه پایان یابد.

جنایتی مهیب در مکزیک

در هفته یی که گذشت خبر یکی از وحشتناک ترین جنایات در مکزیک منتشر شد. بر اساس این خبر که آسوشیتدپرس (نخستین خبرگزاری ایالات متحده ی آمریکا) روز ۲۵ اردیبهشت ١۳۹۱منتشر نمود ۴٩ جنازه ی بدون سر، و مثله شده و غرق در خون در جاده یی که شهر مونته ره در مکزیک را به مرز آمریکا متصل می کند، پیدا شد. ظاهراً این جنازه ها مربوط به آخرین زد و خوردی ست که بین باندهای فروشنده ی مواد مخدر روی داده است.

جنازه ی چهل و سه مرد و شش زن روز یکشنبه در ساعت چهار بامداد کشف شد. خورخه دومنه سخنگوی ایالت فدرال “نوئه وو لئون” گفت که در کنار جنازه ها باندورلی پیدا شد که رویش نوشته شده بود  100% Zeta. “زتا” نام یکی از باندهای فروش مواد مخدر است. او افزود که این افراد احتمالاً در جای دیگر به قتل رسیده اند و برای این که شناسایی نشوند،  سر و بدن آن ها را بریده و مثله کرده اند. دادستان ایالت مذکور که “آدریان د لا گارسا” نام دارد به رسانه ها گفت که جنگ باندهای فروشنده ی مواد مخدر بیش از پیش خونبار شده است تا هر یک بر منطقه ی وسیع تری تسلط داشته باشد. او افزود از ابتدای ماه مه ١٨ جنازه در منطقه یی توریستی که نزدیک به “گوادالاخارا” است، کشف شد، ۲۳ جنازه ی بی سر نیز که از پلی در شهر مرزی “نوئه وو لاردو” آویخته شده بود، کشف گردید. البته در ایالات دیگر مکزیک نیز جنازه های دیگری که نتیجه ی جنگ باندهای فروش مواد مخدر است کشف گردیده است.

فیدل کاسترو رهبر سابق کوبا در یادداشتی که با توجه به خبر کشف ۴۹ جنازه در مکزیک منتشر نموده است تأکید می کند که چنین مسائلی در کوبا وجود ندارد. او سپس با اشاره به محاصره ی اقتصادی کوبا در نیم قرن گذشته توسط آمریکا می پرسد: “آیا برای همین است که امپراتوری می خواهد ما را با سوق دادن به سوی گرسنگی و دشمنی به تسلیم وادارد؟”.  کاسترو می افزاید: “نیم قرن برای آمریکا کافی نیست. اما من شک دارم که نیم قرن دیگر بگذرد و امپراتوری آمریکا در لجن زاری که خود درست کرده است غرق نشود.”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: