برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۳۱ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – پیرامون چگونگی برگزاری مراسم‌های اول ماه مه در ایران؛ تفاوت‌ها و ویژگی‌های آن نسبت به سال‌های گذشته در گفتگویی با اصلان جوادزاده از سازمان فدائیان (اقلیت)، و قسمت سوّم از سلسله گفتار «انقلاب اجتماعی و حزب انقلاب اجتماعی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/wEPgSRVL/31ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تشدید فشار بر فعالان کارگری در زندان و بیرون از زندان

اعلام اخراج بیش از ۱۵۰۰۰ کارگر در چهار روز اخیر

حوادث ناشی از كار در ساختمان‌سازی، نزدیک به سه برابر رقم متوسط جهانی‏ست

اطلاعیه مادران پارک لاله خطاب به مردم ایران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تشدید فشار بر فعالان کارگری در زندان و بیرون از زندان

بر طبق آخرین خبرهای انتشار یافته در مورد زندان تبریز، موج فشارهای جسمی و روانی علیه زندانیان سیاسی به ویژه شاهرخ زمانی و محمد جراحی دو فعال کارگری در زندان مرکزی تبریز افزایش یافته است. محمد جراحی به همراه سه نفر دیگر از هم‌بندانش در اعتراض به وضعیت نامناسب موجود در بند متادون و همچنین در اعتراض به صدور احكام دستگاه قضائی علیه خود، دست به اعتصاب غذا زده‌اند. همچنین وضعیت جسمانی رضا شهابی کارگر شرکت واحد و بهنام ابراهیم‌زاده در زندان به شدت وخیم گشته است و مقامات و مسئولین زندان کماکان از مداوا و معالجه این دو زندانی  ممانعت به عمل آورده‌اند. علی نجاتی كارگر و عضو هیات مدیره‌ی سندیكای كارگران نیشكر هفت‌تپه نیز به دلیل وضعیت وخیم جسمانی از روز چهارشنبه بیست و هفتم اردیبهشت، جهت مراجعه به پزشک و پیگیری معالجات به مدت ١٠ روز به مرخصی فرستاده شده است. همچنین بر طبق اطلاعیه انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه، روز چهارشنبه ٢٧ اردیبهشت ٩١ از طرف پلیس كرمانشاه به منزل جوانمیر مرادی رئیس انجمن صنفی كارگران برق و فلزكار كرمانشاه تلفن شده و از وی خواسته شده است خود را به این اداره معرفی كند. این خبرها حاکی از دشمنی آشتی‌ناپذیر رژیم سرمایه‌داری حاکم با کارگران و حاکی از تشدید بیش از پیش فشار علیه فعالان کارگری و تداوم پی‌گرد و پرونده‌سازی علیه آن‌هاست.

رادیو دموکراسی شورائی خواستار پایان تعقیب، پی‌گرد و پرونده‌سازی علیه کارگران و فعالان کارگری‏ست. رادیو دموکراسی شورائی بار دیگر تمام اقدامات سرکوب‌گرانه رژیم علیه کارگران زندانی را به شدت محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمام کارگران زندانی‏ست.

اعلام اخراج بیش از ۱۵۰۰۰ کارگر در چهار روز اخیر

موج اخراج و بیکارسازی وسیع کارگران که از فروردین سال جاری آغاز شده است همچنان با شتاب ادامه دارد. روزانه صدها و گاه هزارها کارگر کار خود را از دست می‌دهند و به صفِ پرشمار بیکاران که هیچ‌گونه ممر درآمدی ندارند می‌پیوندند. روز گذشته از ١٢٠ کارگر کارخانه ذوب فلزات نورد خلیج فارس، ۹٠ کارگر اخراج شدند. دو روز قبل از آن نیز از۵٠٠ كارگر کارخانه شیر وارنا، ١۵٠ کارگر اخراج شدند. روز قبل‌تر از آن نیز ایلنا اعلام کرد ۲۰۰ کارگر از ۵٠٠ کارگر کارخانه زاگرس خودرو واقع در بروجرد به دلیل عدم تمدید قراردادهای‌ كاری‌شان، از کار اخراج شده‌اند. همان روز کارخانجات تولید نخ الیاف هامون تعطیل و ۷٠ كارگر كارخانه نخ ایران واقع در شهرک صنعتی ابهر تمدید قرارداد نشده‌اند. روز قبل‌تر از آن نیز همین رسانه دولتی از بیكاری ١۵ هزار كارگر فعال در واحدهای تولید كود شیمیایی خبر داد. بر طبق همین اخبار، تنها در طی چهار روز اخراج بیش از ١۵۵١٠  کارگر از کار اعلام شده است و این کارگران با مشکلات عدیده ای روبرو گشته‌اند. کارگران اخراجی عموماً کارگران قراردادی هستند که کارفرمایان پس از اتمام مهلت قرارداد کارگران، به بهانه‌های مختلف از جمله به بهانه کمبود نقدینگی و عدم پرداخت کمک‌ها و تسهیلات دولتی، از تمدید قرارداد کارگران امتناع می‌کنند. کارگران اخراجی که هر کدام چندین سال در این واحدها کارکرده‌اند باید در مقابل اقدام کارفرما بایستند  و خواستار ادامه کار شوند. اگر اختلافی میان کارفرمای یک کارخانه و دولت هست، این ربطی به کارگران آن کارخانه ندارد. کارگران اخراجی باید با حضور مصرانه و دستجمعی خود در محل کار، خواستار ادامه کار شوند و کارفرما را به عقب‌نشینی وادارکنند.

حوادث ناشی از كار در ساختمان‌سازی، نزدیک به سه برابر رقم متوسط جهانی‏ست

بر اساس آماری که از سوی وزارت تعاون، كار و رفاه و اجتماعی انتشار یافته است، ۴۶ درصد حوادثی که منجر به مرگ کارگر می‌شود، در كارگاه‌های ساختمان‌سازی اتفاق می‌افتد كه گودبرداری و ریزش ساختمان، بیشترین سهم را در بروز حوادث به خود اختصاص داده‌اند. خبرگزاری دولتی فارس روز شنبه ٣٠ اردیبهشت، با درج گزارشی در مورد میزان متوسط حوادث ساختمانی در جهان و مقایسه آن با میزان حوادثی که در ایران اتفاق می‌افتد می‌نویسد: “هر ساله ١۷ درصد حادثه مرگبار در كارگاه‌های ساختمانی جهان اتفاق می‌افتد كه در ایران این میزان بالغ بر ۴۶ درصد است كه بیانگر فاصله معنادار وقوع حوادث ناشی از كار ساختمانی در ایران نسبت به كشورهای دیگر است.” گزارش سپس در مورد کوتاهی دولت در زمینه کنترل و بازرسی از کارگاه‌های ساختمانی و نیز عدم رعایت ایمنی محیط کار توسط کارفرمایان که منجر به مرگ کارگران می‌شود می‌نویسد: “دولت در انجام بازرسی و كنترل‌های لازم و همچنین تمایل كارفرمایان به كسب بالاترین سود در كارگاه‌های ساختمانی و حذف هزینه‌های حیاتی ارتقای ایمنی دراین كارگاه‌ها، باعث وقوع حوادث مرگبار نیروهای شاغل در این بخش می‌شود.”

گزارش فارس و اعتراف روشنِ آن به میزان بالای حوادث منجر به مرگ در بخش ساختمان و حدود سه برابر بودن رقم این حوادث در مقایسه با رقم متوسط آن در سطح جهان، ما را از هر گونه تفسیری در این زمینه بی نیاز می‌سازد. کارفرما به خاطر سود و افزایش سود خود، وسائل ایمنی محیط کار را فراهم نمی‌کند. دولت هم هیچ‌گونه کنترل و نظارتی بر کار آن‌ها انجام نمی‌دهد و کارگر در حین کار دچار حادثه می‌شود و جان خویش را از دست می‌دهد. بدین ترتیب سرمایه‌دار کارگر را در شرائط ناامن به کار وامی‌دارد و او را به کام مرگ می‌فرستد و دولت که چشم خود را بر شرایط ناامن می‌بندد، در مرگ کارگر با کارفرما همدست می‌شود.

اطلاعیه مادران پارک لاله خطاب به مردم ایران

مادران پارک لاله در اطلاعیه‌ای خطاب به مردم ایران، فعالان سیاسی- مدنی و سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی حقوق بشری، ضمن اشاره  به سی و سه سال کشتار و جنایت جمهوری اسلامی، به صدور احکام زندان برای مادران پارک لاله اعتراض نموده‌اند. در این اطلاعیه که تحت عنوان “در اعتراض به این بی عدالتی با ما همراه شوید!”  و در روز ٢۶ اردیبهشت ماه انتشار یافته است، از جمله چنین می‌خوانیم:

“به دنبال اعتراض مادران پارک لاله به سی و سه سال کشتار و جنایت جمهوری اسلامی و همدردی با مادران داغدار، فشار، تهدید، بازداشت و صدور حکم‌های سنگین زندان ادامه دارد. حکومت اسلامی با این حکم‌های پیاپی زندان برای مادران پارک لاله، درجه بالای نقض حقوق بشر و سلب آزادی و بی‌عدالتی خود را به شکلی آشکار به نمایش گذارده است.
هنوز از حکم‌های صادره برای ژیلا کرم‌زاده مکوندی، لیلا سیف اللهی، نادر احسنی، ام البنین ابراهیمی، ژیلا مهدویان، مریم نجفی و منصوره بهکیش نگذشته است که خبردار شدیم برای سه تن دیگر به نام‌های حکیمه شکری، ندا مستقیمی و آقای رمضانی (پدر رامین رمضانی که در سال ٨٨ در خیابان کشته شد) و فردی دیگری به نام سید محمد ابراهیمی به اتهام همکاری با مادران پارک لاله حکم زندان صادر شده است.”

اطلاعیه در ادامه، ضمن اشاره به نگرانی مادران پارک لاله نسبت به وضعیت موجود و نقض ابتدائی‌ترین حقوق دموکراتیک مردم چنین می‌افزاید: “ما مادران پارک لاله ضمن تاکید بر سه خواسته اصلی و همیشگی خود، لغو مجازات اعدام، آزادی تمامی زندانیان سیاسی- عقیدتی، محاکمه آمران و عاملان تمامی جنایت‌های حکومت اسلامی، خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط ژیلا کرم‌زاده مکوندی و لغو تمامی احکام صادره برای مادران پارک لاله هستیم.

ما از تمامی انسان‌های آزادی‌خواه، حق‌طلب و شریف ایران و سراسر دنیا و نهادها و سازمان‌های حقوق بشری و فعالان سیاسی- مدنی می‌خواهیم که با نوشتن نامه‌های اعتراضی و ذکر این بی‌عدالتی‌ها یا به هر روشی که می‌توانند، به این احکام ناعادلانه و ضد بشری شدیداً اعتراض کنند. مادران پارک لاله ایران. ۲۶ اردیبهشت ۱٣۹۱”

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: