برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۴ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت، و گفتگویی با رحمان از سازمان (فداییان) اقلیت در مورد تشدید اختلافات و تنش‌های درونی حاکمیت بعد از انتخابات مجلس نهم، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/DD_Kjojn/24ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

جان علی نجاتی عضوهیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در معرض خطر جدی‏ست

حضور عناصر ضد کارگر وابسته به رژیم در اجلاس سازمان جهانی كار (آی.ال.اُ)

دو كارگر زن کارخانه سیمان لارستان بعد از مرخصی زایمان اخراج شدند

نا ایمنی محیط کار جان سه کارگر دیگر را گرفت

تکفیک جنسیتی در ٣ هزار کلاس درس دانشگاه علامه

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

جان علی نجاتی عضوهیأت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه در معرض خطر جدی‏ست

آخرین خبرهای انتشار یافته در مورد علی نجاتی كارگر نیشكر هفت تپه حاکی از آن است که وضعیت جسمی این کارگر زندانی بسیار وخیم گشته و به حالت بحرانی درآمده است. با وجود تایید پزشك قانونی استان خوزستان، كمیسیون پزشكی بیمارستان گلستان، تایید پزشك قانونی شوش و تایید و هشدار پزشكان زندان دزفول مبنی بر وخامت اوضاع جسمی علی نجاتی و لزوم آزاد كردن وی، اما به دلایل نامعلوم، از آزادی علی نجاتی جلوگیری به عمل آمده و مانع معالجه وی در بیرون از زندان شده‌اند. علی نجاتی در حال حاضر در زندان دزفول از تنگی نفس، درد در ناحیه قفسه سینه، فشار خون و تپش شدید قلب در رنج است و هر لحظه بیم سكته‌ی قلبی وی می‌رود. بدیهی‏ست که تمام این عوارض و بیماری علی نجاتی و نیز هر گونه اتفاق ناگوار دیگری که برای وی در زندان حادث شود، مسئولیت آن مستقیما متوجه مقامات قضایی و مسوولان زندان دزفول است. رادیو دموکراسی شورائی اقدامات دولت مبنی بر حبس علی نجاتی و ادامه آن را محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری و معالجه هرچه سریع‏تر علی نجاتی‌ست.

حضور عناصر ضد کارگر وابسته به رژیم در اجلاس سازمان جهانی كار (آی.ال.اُ)

سازمان جهانی کار صد ویکمین اجلاس خود را از تاریخ  هشتم تا بیست و هفتم خرداد ماه برگزار می‌نماید. اجلاس‌های سالیانه سازمان جهانی كار معمولاً با حضور گروه‌های جداگانه‌ای از كارگران، كارفرمایان و دولت‌های کشورهای عضو این نهاد برگزار می‌شود. با توجه به عضویت ایران در سازمان جهانی کار، امسال نیز علاوه بر شرکت گروهی از نمایندگان دولت و کارفرمایان، قرار است تعدادی از اعضای وابسته به شوراهای اسلامی و خانه کارگر در این اجلاس شرکت نمایند. بر طبق گزارش خبرگزاری ایلنا، اولیا علی‌بیگی، رئیس كانون عالی شوراهای اسلامی كار سرپرست گروه به اصطلاح كارگری اعزامی از ایران خواهد بود و چند مزدور دیگر به نام‌های: محمودی، ابوی، احمدی، فیروزآبادی و یاراحمدیان به عنوان نمایندگان كارگران ایران او را همراهی خواهند كرد. تعیین این افراد برای شرکت در اجلاس آی.ال.اُ در حالی صورت می‌گیرد که میان جناح‌ها و دار و دسته‌های به اصطلاح کارگری وابسته به رژیم (مانند شوراهای اسلامی کار، مجمع نمایندگان کارگری و کانون عالی انجمن‌های صنفی)  برسرِ این موضوع اختلافات و رقابت‌هائی نیز وجود دارد. طبق گزارش روز ٢٣ اردیبهشت ایلنا ، دولت در نظردارد این تشکل‌ها را درهم ادغام و “مجمع عالی کارگران ایران”  را تاسیس کند. قابل ذکر است که شرکت افراد وابسته به تشکل‌های رژیمی از نوع شوراهای اسلامی و انجمن‌های صنفی و یا خانه کارگر در اجلاس آی.ال.اُ در حالی صورت می‌گیرد که این موضوع هر ساله مورد اعتراض کارگران و تشکل‌های کارگری از جمله مورد اعتراض سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و سندیکای کارگران شرکت واحد قرار گرفته است. سازمان بین‌المللی کار و گردانندگان آن باید این را بدانند که افرادی که از طرف رژیم جمهوری اسلامی و تحت عنوان نماینده کارگران به این اجلاس اعزام می‌شوند، هیچ ربطی به کارگران ایران ندارند و نباید به این اجلاس دعوت و یا راه داده شوند!

دو كارگر زن کارخانه سیمان لارستان بعد از مرخصی زایمان اخراج شدند

کارفرمای کارخانه سیمان لارستان دو نفر از کارگران زن این کارخانه را که هر کدام ۶ سال سابقه کار دارند، بعد از مرخصی زایمان اخراج و نیروهای جدیدی را جایگزین آنان نمود. اخراج دو کارگر زن بعد از مرخصی زایمان در حالی صورت می‌گیرد که حتا ماده ۷۶ قانون کار جمهوری اسلامی نیز سه ماه مرخصی زایمان به همراه حقوق و امكان بازگشت به كار را از حقوق زنان كارگر شناخته و در تبصره یک این ماده گفته شده است: “پس از پایان مرخصی زایمان، زن به کارسابق خود بازمی‌گردد و این مدت با تأیید سازمان تأمین اجتماعی جزء سوابق خدمت وی محسوب می‌شود.” اخراج دو کارگر زن بلا فاصله بعد از مرخصی زایمان، نمونه آشکار دیگری از اعمال تبعیض جنسیتی علیه زنان و در عین حال بیان‌گر این موضوع نیز هست که قانون کار در جمهوری اسلامی کاغذ پاره‌ای بیش نیست و کارفرما هر زمان که اراده کند می تواند آن را زیرپا بگذارد و حتا حقوق به رسمیت شناخته شده و قانونی کارگران را نیز نقض کند. در جمهوری اسلامی، قانون کار، چیزی جز اراده سرمایه‌داران نیست.

ناایمنی محیط کار جان سه کارگر دیگر را گرفت

حوالی ساعت یازده شب بیست ویکم اردیبهشت  در اثر ریزش یک تونل در حال ساخت واقع در جاده سنندج مریوان، دو کارگر اهل یکی از روستاهای کامیاران به نام‌های عادل بهرامی ٢۵ ساله و حبیب امانی ٣٣ ساله متأهل و دارای دو فرزند، به شدت مجروح شدند که پس ازانتقال به بیمارستان روستای شوشه در ٣  کیلومتری محل حادثه، به علت شدت جراحات بعد از یک ساعت جان خود را از دست دادند. این کارگران برای شرکتی به نام شرکت “معتبر” در این تونل کار می‌کردند. شرکت معتبر ۴  سال است که در این پروژه مشغول به کار و دارای ١٠٠  کارگر می‌باشد که از تأمین ابتدائی ترین امکانات ایمنی کار برای کارگران خودداری می‌کند. چند روز قبل از آن نیز کارگر دیگری به نام “صدیق قربانی” ۴٠ ساله و دارای دو فرزند که در شهرستان کامیاران کار سنگ‌کاری را انجام می‌داد و حدود بیست سال سابقه کار داشت به علت عدم امکانات ایمنی در محل کار، سقوط کرد و در دم جان سپرد.

در نظام سرمایه‌داری حاکم بر ایران، میزان حوادث ناشی از کار و سوانحی که منجر به مرگ کارگران می‌شود بسیار بالاست. حوادث فزاینده ناشی از کار و مرگ پی درپیِ کارگران در حین کار، به خاطر شرایط بسیار ناامنی‏ست که سرمایه‌داران و دولت حامی آن‌ها بر کارگران تحمیل نموده‌اند. سرمایه‌داران برای افزایش سودها و کاهش هزینه‌ها، حاضر نیستند برای تأمین امنیت محیط کار هزینه کنند. آن‌ها هزینه تأمین امنیت محیط کار را یک هزینه سربار تلقی می‌کنند که سودی برایشان نمی‌آورَد و کارگران را در شرایط ناامن به کار وامی‌دارند. سرمایه‌داران به قیمت جان کارگران بر سودهای خود می‌افزایند و در اصل، کارگران را قربانی سودپرستی خود می‌سازند.

تکفیک جنسیتی در ٣ هزار کلاس درس دانشگاه علامه

حجت‌الاسلام صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در همایش بزرگداشت مطهری که از سوی بسیج اساتید تهران بزرگ در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، در خصوص فعالیت‌ خود برای اسلامی کردن این دانشگاه گفت: “با همکاری و همراهی همکاران در سال گذشته طرحی را در رابطه با ساماندهی کلاس‌های دانشگاه شروع کردیم که در این دانشگاه ٣ هزار و ٢١۸ کلاس به تفکیک خواهران و برادران انجام شد.”

اجرای طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و از جمله در دانشگاه علامه طباطبائی و جداسازی کلاس‌های درسی دانشجویان دختر و پسر، یکی از ارتجاعی‌ترین طرح‌های رژیم سرکوبگر و ضد دموکراتیک جمهوری اسلامی برای  پیشبرد برنامه‌های فوق ارتجاعی و سرکوب‌گرانه مشتی مرتجع و خرافه‌پرست در سطح آموزش عالی‏ست. تفکیک جنسیتی که آخوند صدرالدین شریعتی آن را در ٣ هزار و ٢١۸ کلاس دانشگاه علامه به مرحله اجرا گذاشته است، اهانت و بی احترامی آشکاری‏ست به عموم دانشجویان در سراسر کشور. همه دانشجویان اعم از دختر یا پسر باید در برابر این گونه طرح‌های ارتجاعی در اشکال مختلفی  دست به مقاومت و مبارزه بزنند و اجازه ندهند مشتی آدم مرتجع و ابله اراده خویش را بر دانشگاه‌ها تحمیل کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: