برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه‌ سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «کارگران را در حرکت‌های اعتراضی‌شان تنها نگذاريم»- گفتگویی با حمید صبی وکیل و فعال حقوق بشر از کارزار مردمی ایران تریبونال، پیرامون دادگاه جمهوری اسلامی ایران به جرم جنایت علیه بشریت، به جرم کشتار زندانیان در دهه شصت که در لندن از ۱۸ تا ۲۲ ژوئن برگزار می‌شود، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۰ با عنوان «موقعيت زندانيان سياسی و ضرورت دفاع از آنان»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/HPhYIuMZ/19ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع کارگران بازنشسته کارخانه فولاد اصفهان در برابر مجلس

جان باختن یک کارگر و مجروح شدن ١٢ نفر دیگر

بی‌خبری از بازداشت شده‌گان مراسم روز جهانی کارگر در سنندج

افزایش سرسام‌آور بهای محصولات لبنی

اعدام ٩ نفر در تهران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع کارگران بازنشسته کارخانه فولاد اصفهان در برابر مجلس

جمعی از کارگران بازنشسته کارخانه فولاد اصفهان در اعتراض به عدم اجرای تبصره ۵ ماده ١٠٩ آیین‌نامه استخدامی شرکت ملی فولاد در برابر مجلس اسلامی دست به تجمع زدند.

براساس تبصره ۵ ماده ١٠٩ آیین‌نامه‌ی فوق، دستمزد و مزایای بازنشسته‌گان، همپای افزایش دستمزد و مزایای کارگران شاغل افزایش می‌یابد. اما از سال ٧٢ تاکنون به این تبصره عمل نشده و هم اکنون کارگران بازنشسته دارای مطالبات معوقه‌ی بسیاری هستند. هم چنین به دلیل عدم پرداخت بدهی دولت به صندوق بازنشسته‌گان شرکت ملی فولاد، کارگران بازنشسته با مشکل دریافت حقوق بازنشسته‌گی خود روبرو هستند. براساس بند ٣٣ قانون بودجه سال ٩٠ مقرر گردید تا دولت ٣٠٠ میلیارد تومان از بدهی خود به صندوق را پرداخت کند که از واریز این مبلغ به رغم تصویب آن در دیماه سال گذشته در هیات دولت، اخباری منتشر نگردیده است. کل  کسری صندوق ٧ هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان برآورد می‌شود که بخش عمده‌ی آن نتیجه‌ی عدم اجرای تعهدات دولت می‌باشد.

هم‌اکنون صندوق بازنشسته‌گی فولاد کشور ٨٠ هزار بازنشسته دارد که همراه با خانواده‌های‌شان جمعیتی حدود ۵٠٠ هزار نفر را شامل می‌گردد. کارگران بازنشسته در این تجمع پلاکاردی را با خود به همراه داشتند که بر آن نوشته شده بود: “اگر به مشکلات ما رسیدگی نشود این تجمع همچنان ادامه دارد”. تجمعات اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد به‌ویژه از زمستان سال گذشته شکل حادتری به‌خود گرفت.

جان باختن یک کارگر و مجروح شدن ١٢ نفر دیگر

یک کارگر کشتارگاه در مشهد در اثر ابتلا به بیماری “تب کریمه کنگو” جان خود را از دست داد. این کارگر جوان در اثر تماس با گوشت دام‌های ذبح شده به بیماری فوق دچار گردید که پس از دو روز بستری شدن در بیمارستان جان باخت. “تب کریمه کنگو” از طریق گزش کنه‌های روی بدن دام، تماس با خون و لاشه حیوان آلوده به انسان منتقل می‌گردد.

هم‌چنین ١٢ کارگر یک کارخانه چای‌سازی در یکی از روستاهای اطراف چابکسر از توابع استان گیلان به دلیل بروز نقص فنی در سیستم تاسیسات آب‌گرم‌کن کارخانه مجروح شدند که دو نفر از آن‌ها در بیمارستان بستری شده‌اند.

براساس اعلام دفتر آمار و محاسبات اقتصادی و اجتماعی صندوق تامین اجتماعی، تا پایان آذرماه سال گذشته ١۵ هزار و ١٩ نفر از بیمه‌شده‌گان این صندوق دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند. لازم به ذکر است که بخش بزرگی از کارگران ایران فاقد بیمه بوده و در نتیجه شامل این آمار نمی‌گردند.

سالانه بسیاری از کارگران قربانی طمع و آز سرمایه‌داران در عدم رعایت ایمنی کار می‌گردند.

بی‌خبری از بازداشت شده‌گان مراسم روز جهانی کارگر در سنندج

با گذشت یک هفته از برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در سنندج، هنوز هیچ خبری از وضعیت بازداشت‌شده‌گان در دست نیست و خانواده‌های آن‌ها امکان دیدار با عزیزان خود را بدست نیاورده‌اند.

براساس گزارش کمیته‌ی برگزارکننده‌ی مراسم اول ماه مه در سنندج، به دنبال مراجعه‌ی خانواده‌های دستگیرشده‌گان به نهادهای قضایی و امنیتی استان، به آن‌ها گفته شده است که دستگیرشده‌گان برای بازجویی به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات منتقل شده و تا بیست روز آینده هیچ پاسخی به خانواده‌ها داده نخواهد شد.

تاکنون اسامی ۵ تن از دستگیرشده‌گان این مراسم انتشار یافته است.

بازداشت و بازجویی توسط ماموران امنیتی که همواره با شکنجه‌ی روحی و یا جسمی همراه بوده است آن‌هم به دلیل برگزاری مراسم روز جهانی کارگر، بیانگر چیزی جز دشمنی حکومت و ماموران سرکوب‌اش با کارگران نیست. این حق طبیعی کارگران و خانواده‌های‌شان است که مراسم روز خود را هرگونه که می‌خواهند برگزار کنند.

افزایش سرسام‌آور بهای محصولات لبنی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی، محمد رضا اسماعیلی، افزایش سرسام‌آور بهای محصولات لبنی طی یک سال گذشته را نتیجه‌ی افزایش بهای شیر و دیگر هزینه‌های تولید اعلام کرد و با بیان این‌که تولید شیر در دامداری‌های کشور به دلیل عدم صرفه اقتصادی کم شده است، گفت: “در حال حاضر کارخانه‌ای که ظرفیت دریافت شیری بالغ بر ۵٠ تن دارد باید با ١٠ تن شیر فعالیت کند”.

وی علت اخراج کارگران در کارخانه‌های تولید لبنی را کاهش تولید اعلام کرده و گفت: ” فروردین سال گذشته شیر خام ۴٢٠ تومان بوده و در حال حاضر قیمت شیر ٨٠٠ تومان است که ٩٠ درصد افزایش قیمت نشان می‌دهد. به گفته‌ی وی قیمت شیرخشک از٣٧۵٠ تومان به ٨۴٠٠ تومان، مایه ماست از ۵١ هزار تومان به ٩٠ هزار تومان و هزینه حمل‌ونقل نیز ٨٣ درصد طی یک سال گذشته افزایش داشته‌اند.

کاهش تولید محصولات لبنی در حالی‌ست که به گفته‌ی حسین چمنی، مشاور انجمن صنایع لبنی ایران، سرانه مصرف شیر در ایران ۶ برابر کمتر از میانگین جهانی می‌باشد. به‌گفته‌ی وی سرانه مصرف شیر در ایران بین ٧٠ تا ٨٠ کیلوگرم است که این میزان در کشورهای توسعه یافته به ٣۵٠ تا ۵٠٠ کیلوگرم می‌رسد. به گفته‌ی وی به دلیل عدم تغذیه مناسب، سالمندان ایران ٢٠ تا ٢۵ سال زودتر از موعد زمین‌گیر می‌شوند.

پیش از این اخبار متعددی از ورشکستگی و بیکاری کارگران دامداری‌های کشور منتشر شده بود، فخرالله جهاندار مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران در زمستان سال گذشته گفته بود: “افزایش صددرصدی قیمت علوفه باعث کاهش توان تولید دامداران شده است”. وی گفته بود: “خطر تعطیلی برای تمام دامداری‌های کشور وجود دارد و اگر دولت ستادی برای این بحران تشکیل ندهد، کشور دچار کمبود تولیدات دامی می‌شود”.

اعدام ٩ نفر در تهران

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ٩ زندانی به اتهام فروش مواد مخدر “شیشه” در یکی از زندان‌های تهران اعدام شده‌اند.

ماشین آدم‌کشی جمهوری اسلامی به رغم آگاهی از بی‌نتیجه بودن اجرای حکم اعدام در کاهش اعتیاد و خرید و فروش مواد مخدر و دیگر جرائم اجتماعی، هم‌چنان به اجرای حکم اعدام این زندانیان ادامه می‌دهد.

هم‌چنین حکم اعدام مجید جمالی فشی که متهم به ترور مسعود علی‌محمدی استاد فیزیک یکی از دانشگاه‌های کشور می‌باشد، توسط شعبه ١۴ دیوان عالی کشور تایید شده است. وی در طول دادرسی از حق داشتن دادگاه علنی و وکیل مدافع منتخب محروم بوده است. او هم‌چنین در پی فشار بازجویان وزارت اطلاعات مجبور به شرکت در شوی تلویزیونی و اعتراف علیه خود شده بود.

در سیستم قضایی جمهوری اسلامی، افراد ثروتمند اگر هم کارشان به دستگاه قضایی بکشد با دادن رشوه و خرج کردن پول رها می‌شوند، اما فقرا حتا اگر حق هم داشته باشند نمی‌توانند در برابر ثروتمندان در دادگاه‌های اسلامی به حق خود برسند. آن‌ها اگر هم جرمی را مرتکب شده باشند، هرگز قدرت دفاع از خود را به دلیل محروم بودن از وکیل و حق دادرسی عادلانه، ندارند.

جرائم اجتماعی معلول مناسبات اجتماعی‌ست، مناسباتی که از هر طرف بنگری، اکثریت قریب به اتفاق قربانیان‌اش را فقرا، کارگران و زحمت‌کشان تشکیل می‌دهند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: