برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۷ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – انتخابات در فرانسه در گفتگویی با بهروز فراهانی، تحلیل‌گر مسائل سیاسی، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

?

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

کارگران نساجی مازندران  بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند

تجمع اعتراضی ٢٠٠٠ کارگر کشت صنعت کارون شوشتر

برگزاری مراسم‌های متعدد، به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

برگزاری مراسم‌های متعدد، به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگربیانیه مشترك رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده از زندان اوین به مناسبت اول ماه مه

بیانیه كانون نویسندگان ایران به مناسبت اول ماه مه

بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت روز معلم

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

کارگران نساجی مازندران  بار دیگر دست به تجمع اعتراضی زدند

صبح روز شنبه شانزدهم اردیبهشت، کارگران نساجی مازندران همراه با خانواده‌هایشان در مقابل استانداری مازندران دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران که قبل از تجمع در برابر استانداری، به فرمانداری قائمشهر مراجعه و در این محل تجمع کرده بودند، از آن‌جا که هیچکس در فرمانداری به کارگران جوابی نداد، لاجرم برای پی‌گیری مطالبات خود، در برابر استانداری تجمع نمودند. به دنبال تجمع کارگران در مقابل استانداری بود که فرماندار قائمشهر نیز خود را به کارگران رساند. به گزارش ایلنا فرماندار قائمشهر خطاب به كارگران و خانواده‌های آنان، با بیان این‌که یکی از عمده مشکلات کارگران نساجی مازندران عدم پرداخت حق‌السهم کارفرما به سازمان تامین اجتماعی است، گفت: “در شرایط کنونی مسئولین به این نتیجه رسیده‌اند که کارفرما نسبت به تعهدات خود شانه خالی می‌کند.” لازم به ذکر است که کارگران نساجی مازندران مدت‌هاست در حال بلاتکلیفی به سر می‌برند و علاوه بر آن که از لحاظ تأمین اجتماعی با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند، بیش از یک سال است که دستمزدی دریافت نکرده‌اند. مدیر عامل شرکت  که در آخرین اقدام اعتراضی کارگران قول داده بود دو ماه حقوق کارگران را پرداخت کند نیز به این وعده خود عمل نکرده است. کارگران گرسنه و خشمگین که روز گذشته برای چندمین بار در برابر استانداری تجمع کرده بودند، خواستار آن شدند که استاندار مازندران، خواست و مشکل کارگران را پی‌گیری کند.

تجمع اعتراضی ٢٠٠٠ کارگر کشت صنعت کارون شوشتر

دو هزار کارگر فصلی «نی بُر» کشت و صنعت کارون شوشتر در اعتراض به اخراج‌شان، پیش از پایان برداشت محصول و همچنین در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل طی روزهای پنجشنبه و جمعه این هفته در محوطه کارخانه تجمع کردند. مسئولان این شرکت به بهانه این که می‌خواهند اجرای این پروژه را به پیمانکار دیگری واگذار نمایند، دو هزار کارگر این شرکت را پیش از موعد مقرر اخراج نموده‌اند. ایلنا به نقل از یکی از کارگران این شرکت می‌نویسد: “کارگران فصلی که به کار تخصصی بریدن نی اشتغال دارند خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند. این کارگران در ابتدای هر فصل برداشت، تا پایان فصل، مشغول به کار بودند اما امسال متاسفانه با وجود این که ۳۵۰۰ هکتار از نی‌ها باقی مانده است از کارگران خواسته شده بر سر کار خود حاضر نشوند.” وی در ادامه می‌افزاید: “عده زیادی از کارگران نی‌بر کشت و صنعت به سن بازنشستگی رسیده‌اند اما به دلیل تعویق در پرداخت حق بیمه توسط کارفرما امکان بازنشسته شدن و استفاده از مزایای بازنشستگی تامین اجتماعی را ندارند، علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی، کارِ این کارگران را جزء مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب نمی‌کند.” شایان ذکر این‌که به رغم این موضوع که طبقه‌بندی مشاغل برای این کارگران مصوب شده است اما مدیریت که با این طرح مخالف است از اجرای آن ممانعت به عمل آورده است.

برگزاری مراسم‌های متعدد، به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر

به‏ رغم اقدامات ارعاب‌گرانه رژیم علیه فعالان کارگری و تشدید بیش از پیش جو خفقان و سرکوب در آستانه اول ماه مه، مراسم‌های متعددی درتهران و برخی دیگر از شهرهای ایران از سوی کارگران و فعالان جنبش کارگری به مناسبت اول ماه  مه روز همبستگی جهانی کارگران، برگزار گردید. علاوه بر مراسم مستقل اول ماه مه در سنندج که خبر آن روز پنجشنبه از رادیو دموکراسی شورائی پخش شد، مراسم‌های دیگری نیز در سایر شهرهای کردستان ازجمله در شهرهای اشنویه، سقز، کامیاران، بانه، شهر کرد و مهاباد به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار گردید. در تهران نیز گروه‌هایی از کارگران ساختمانی در اطراف میدان انقلاب، در منطقه کن و نیز در منطقه لواسان، مراسم‌هائی به این مناسبت برگزار نمودند. در دماوند نیز جمعی از کارگران فصلی و صنعتی شاغل در این شهر، مراسمی در محله احمدآباد این شهر برگزار نمودند. در این مراسم‌ها کارگران و فعالان کارگری پیرامون اول ماه مه، تاریخچه این روز و همچنین درباره جنبش کارگری و مسائل و معضلات کارگران به گفتگو پرداختند و با قرائت شعر و سرودخوانی و پخش شیرینی، این روز را گرامی داشتند. در مشهد نیز گروه‌هایی از کارگران خباز، رأس ساعت ده صبح دست از کار کشیدند. در برخی از شهرک‌های صنعتی نیز مانند شهرک صنعتی البرز، شهرک صنعتی کاوه و نیز برخی دیگر از کارخانه‌ها، جمع‌هایی از کارگران در سر ساعت معینی دست از کار کشیدند و با یکدیگر به گفتگو پیرامون اول ماه مه و مشکلات خود پرداختند. همچنین گروه‌های دیگری از کارگران در شوشتر، خرم‌آباد و اراک دست به تجمع و راه‌پیمائی زدند.

شایان ذکراست که در طی برگزاری مراسم‌های اول ماه مه از جمله مراسم اول ماه مه در سنندج، شماری از فعالان کارگری و شرکت‌کنندگان در این مراسم مورد یورش قرار گرفته و بازداشت شده‌اند. رادیو دموکراسی شورائی یورش به مراسم اول ماه مه را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط همه بازداشت‌شدگان و کلیه کارگران زندانی‏ست. این حق کارگران است که در روز جهانی کارگر، مراسم مستقل خود را هر طور که می‌خواهند برگزار نمایند.

بیانیه مشترك رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده از زندان اوین به مناسبت اول ماه مه

به دنبال صدور پیام‌ها و انتشار بیانیه‌های متعددی از سوی فعالان و تشکل‌های کارگری از جمله انتشار و صدور پیام توسط علی نجاتی از زندان دزفول و شاهرخ زمانی از زندان تبریز که اخبار آن از رادیو دموکراسی شورائی پخش شد، رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده نیز بیانیه مشتركی به مناسبت اول ماه مه از زندان اوین صادر نمودند. در بیانیه مشترک این دو کارگر زندانی، ضمن اشاره به تاریخچه اول ماه مه و کشته شدن کارگران شیکاگو و گرامی‌داشت این روز توسط کارگران جهان، به محروم بودن کارگران ایران از حق برگزاری مراسم آزادانه و مستقل روز کارگر و پایمال شدن حقوق کارگران در زمینه حق اعتراض و ایجاد تشکل‌های کارگری و نقض استانداردهای به رسمیت شناخته شده بین‌المللی توسط دولت جمهوری اسلامی نیز اشاره شده و در این زمینه از جمله چنین گفته شده است: “دولت ایران به کارگران اجازه ایجاد تشکل، سندیکاهای کارگری مستقل، راهپیمایی، اعتراض و برگزاری مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر، را نمی‌دهد و با برگزارکنندگان مراسم اول ماه مه به شدت برخورد می‌نماید. کارگران ایران به صورت واقعی و گسترده و مستقل از تشکل‌های دولتی از حق برگزاری مراسم اول مه محروم هستند. ضرب و شتم و دستگیری و زندانی کردن اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد توسط تشکیلات حکومتی و شوراهای اسلامی کار، زندانی کردن اعضای سندیکای نیشکر هفت تپه و فعالان کارگری در پارک لاله تهران و دیگر دستگیری‌ها نمونه‌هایی از نقض آشكار حقوق کارگران ایران هستند.”

رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده در پایان بیانیه مشترك خود، با طرح یک رشته از مطالبات کارگری خواستار تحقق این مطالبات شده و از جمله نوشته‌اند: “ما کارگران دربند خواستار ایجاد سندیکا و تشکل‌های کارگری و اجرای دیگر حقوق بنیادین کارگران طبق استانداردهای سازمان جهانی کار هستیم.”

بیانیه كانون نویسندگان ایران به مناسبت اول ماه مه

كانون نویسندگان ایران درتاریخ دهم اردیبهشت بیانیه ای به مناسبت اول ماه مه انتشار داد. دراین بیانیه از جمله چنین می‌خوانیم: “اول ماه مه، روز جهانى كارگران، روز جشن بزرگ مردمانى است كه گرچه بیش‌ترین مواهب عالم مرهون كار و رنج و خون آن‌هاست اما اندك بهره‌اى از این مواهب می‌برند یا یك‌سر از آن بی‌بهره‌اند. اول ماه مه، روز جهانی طبقه‌اى جهانى است كه سراسر جهان مدرن حاصل كار اوست اما خود در سراسر تاریخ رنج‌بار خویش همواره دستخوش خشن‌ترین سركوب‌ها و سانسورهاست تنها از آن رو كه خواهان حقوق مسلّم خود، زندگى شرافت‌مندانه و انسانی، و ایجاد دنیایى بهتر است.” بیانیه سپس ضمن اشاره به اخراج ده‌ها هزار کارگر در سال گذشته می‌نویسد: “میلیون‌ها كارگر بر اثر گرانى هولناك خاكسترنشین شده‌اند. هر كارگر حق‌طلبى كه لب به اعتراض گشوده به زندان محكوم شده است. از برگزارى جشن و راه‌پیمایى اول ماه مه جلوگیرى می‌شود و فریاد آزادی‌خواهى و حق‌طلبى كارگران را به بهانه‌هاى واهى در گلو خفه می‌كنند، اما در بازگذاشتن دست سرمایه‌دارانى كه خون فرزندان كار و زحمت را در شیشه می‌كنند، سخاوت‌مندند.” كانون نویسندگان ایران در انتهای بیانیه خود اول ماه مه را به همه‌ى كارگران ایران و جهان تبریك گفته است.

بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران به مناسبت روز معلم

کانون صنفی معلمان ایران با انتشار بیانیه‌ای، ضمن اشاره  به کشته شدن دکتر خانعلی در تاریخ ١٢ اردیبهشت سال ١٣۴٠ به جرم درخواست افزایش حقوق معلمان، به انتقاد از برنامه‌های آموزشی دولت پرداخته است. در بیانیه کانون صنفی معلمان ایران همچنین از عدم توجه مسئولین آموزش و پرورش به نظرات معلمان انتقاد شده و نسبت به عدم پرداخت حق التدریس دو ماه آخر سال ۹٠ اعتراض به عمل آمده است. در قسمتی از بیانیه کانون صنفی معلمان ایران، گفته می‌شود: “مشارکت در تدوین برنامه‌های آموزشی، کتاب‌های درسی، انتخاب مدیران و مسئولان رده بالاتر، حق طبیعی و مسلم معلمان است که نادیده گرفته شده است و مدیران و مسئولان با نگاهی یک‌سویه و از بالا به پایین، کارکنان اداری و آموزشی را تنها مکلف به اجرای بی چون و چرای فرمان‌ها در قالب بخشنامه می‌دانند.” بیانیه کانون در ادامه می‌نویسد: “همین نوع نگاه است که شکل‌گیری نهادهای صنفی مستقل برای آگاهی‌بخشی و دفاع از حقوق معلمان را عملی مجرمانه تلقی نموده و فعالیت صنفی را با نگاهی سیاسی، عملی ضد امنیت ملی جلوه می‌دهد و با فعالان، برخوردهای شدید می‌نماید؛ بی توجه به سال‌ها تلاشِ آن‌ها برای آموزش فرزندان این سرزمین، و بدون درک این واقعیت که چنین روش‌هایی انگیزه معلمان برای مشارکت واقعی در تحقق اهداف آموزش و پرورش را نابود می‌سازد.” بیانیه در ادامه به “وجود تبعیض و بی‌عدالتی میان معلمان و بخش ستادی وزارت آموزش و پرورش از یک سو و میان آموزش و پرورش و سایر وزارت‌خانه‌ها و ارگان‌ها از سوی دیگر” اشاره می‌کند و در انتها اظهار امیدواری می‌کند که معلمان دربند، رسول بداقی، محمد داوری، عبداله مومنی و علی پورسلیمان که از چند ماه تا چند سال است در زندان به سر می‌برند، هر چه سریع‌تر از زندان آزاد گردند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: