برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگویی با مرجان افتخاری نویسنده و فعال سیاسی چپ پیرامون وضعیت زنان کارگر و کودکان کار به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر، و بيانيه سازمان فدائيان (اقليت) به مناسبت اول ماه مه، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/4pG-rTO_/12ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

برگزاری پرشکوه مراسم اول ماه مه

بیانیه چند تشکل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر

اعتراض کارگران نساجی مازندران

گسترش قراردادهای سفید امضاء با کارگران

بیکاری ۴٠ درصد صیادان طی سال گذشته

کاهش حدود ٣٠ درصدی ایجاد شغل در صنعت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

برگزاری پرشکوه مراسم اول ماه مه

کارگران جهان امروز اول ماه مه روز جهانی کارگر را در بسیاری از نقاط جهان با برگزاری تظاهرات و جشن‌های مخصوص این روز گرامی داشتند. در اثر تشدید بحران اقتصادی و انداختن بار بحران توسط سرمایه‌داران بر شانه‌های کارگران، کسانی که هیچ نقشی در وقوع آن نداشته‌اند، وضعیت معیشتی آن‌ها وخیم‌تر گشته است. شرایطی که منجر به گسترش مبارزات کارگران در سراسر جهان علیه مناسبات سرمایه‌داری شده است. کارگران در اول ماه مه ٢٠١٢ بار دیگر اتحاد و همبسته‌گی جهانی خود را در برابر نظام‌ سرمایه‌داری به نمایش درآوردند. در این روز کارگران ضمن طرح مطالبات اقتصادی خود، بار دیگر اعلام کردند که تنها راه بشریت برای برون‌رفت از این شرایط تغییرات بنیادی اجتماعی، نابودی مناسبات سرمایه‌داری و برقراری سوسیالیسم است.

گزارشات مربوط به برگزاری این مراسم در ایران و جهان در روزهای آینده از سوی رادیو دمکراسی شورایی پخش خواهد گردید.

بیانیه چند تشکل کارگری به مناسبت روز جهانی کارگر

سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه، اتحادیه کارگران پروژه‌ای، هیات موسس کارگران نقاش ساختمان و كانون مدافعان حقوق كارگر با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز جهانی کارگر این روز را گرامی داشتند. در بخشی از این بیانیه آمده است: “امسال در حالى به استقبال روز كارگر مى‌رویم كه طبقه‌ى كارگر ایران بیش از هر زمان تحت فشارهاى اقتصادى و اجتماعى قرار دارد و زیر بار كمرشكن بیكارى و كمی دستمزد از یك سو و تورم لجام گسیخته و هزینه‌هاى سنگین ابتدایى‌ترین نیازهاى زندگى است. گرانى كالاهاى مورد نیاز اولیه از قبیل خوراك، پوشاك، مسكن، بهداشت آن هم در پایین‌ترین حد از یك طرف و تحمیل حداقل حقوق ناچیز براى این زندگى از طرف دیگر سفره‌ى خالى كارگران، مزد و حقوق‌بگیران و اقشار زحمتكش جامعه را مورد هجوم قرار داده است.

هم‌زمان نظام سرمایه‌دارى جهانى، در پى بحران‌هاى فزاینده‌ى سال‌هاى اخیر تلاش مى‌كند تا بار سیاست‌هاى غیرانسانى و استثمارگرانه خود را بر دوش كارگران و زحمتكشان بیندازد و با اعلام سیاست‌هاى ریاضت اقتصادى تلاش می‌کند تا سودهاى سرمایه‌داران را حفظ كرده و فشار فزاینده‌اى را بر مردم تحت ستم و استثمار سراسر جهان وارد كند”.

در ادامه‌ با بیان گسترش مبارزات کارگری در سطح جهان در اثر سیاست‌های جاری دولت‌های سرمایه‌داری و اعلام همبسته‌گی با این مبارزات، بر برخی از خواست‌های جنبش کارگری هم‌چون حق تشکل مستقل کارگران و دیگر زحمت‌کشان جامعه بدون هر گونه محدودیت، دستمزدهای مناسب، سیستم تامین اجتماعی، پایان دادن به آزار و دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی و پایان دادن به صدور احکام زندان و اعدام برای آن‌ها، اعتراض به اخراج‌ها، بیکارسازی و قراردادهای کاری، مخالفت با مجازات اعدام، و نیز تبعیض جنسی، قومی، نژادی و مذهبی و نیز تبعیض علیه کارگران مهاجر تاکید گردیده است.

به‌مناسبت اول ماه مه تعدادی از دیگر تشکلات کارگری و کارگران زندانی هم‌چون علی نجاتی، شاهرخ زمانی، رضا شهابی و بهنام ابراهیم‌زاده نیز اطلاعیه و یا بیانیه‌هایی را منتشر نموده‌‌اند.

اعتراض کارگران نساجی مازندران

کارگران نساجی مازندران در ادامه‌ی مبارزات خود علیه نقض آشکار حقوق خود توسط کارفرما و دولت، بار دیگر با تجمع در برابر فرمانداری قائم‌شهر، با بستن خیابان و ممانعت از عبور و مرور وسایل نقلیه، اعتراض خود را به بی‌تفاوتی دولت نشان دادند. در این اعتراض کارگران قراردادی و رسمی کارخانه در کنار یکدیگر و همراه با هم حضور داشتند. آن‌ها در این اعتراض هم‌چنین به بخشنامه اخیر کارفرما که در آن اعلام شده است که کارگران باید سه ماه تحت بیمه بیکاری قرار گیرند تا در این مدت تکلیف آن‌ها مشخص شود، اعتراض کردند. این چندمین اعتراض کارگران نساجی مازندران در روزهای اخیر است. این اعتراضات نشان می‌دهد که آن‌ها مصمم هستند تا با ادامه‌ی مبارزه به خواست‌های خود تحقق بخشند.

گسترش قراردادهای سفید امضاء با کارگران

در پی وخامت وضعیت قراردادهای کاری که نتیجه‌ی مستقیم بیکاری میلیون‌ها کارگر، عدم تشکل آن‌ها و حمایت‌های عملی دولت در پوشش قانون و نیروهای سرکوب از سرمایه‌داران است، نایب رییس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران که یک تشکل بی‌خاصیت و دست‌ساز دولتی برای سوءاستفاده از آن در مجامع بین‌المللی کارگری می‌باشد به وخیم‌تر شدن وضعیت قراردادهای کاری اعتراف کرد. ابوالفضل فتح‌الهی ضمن هشدار نسبت به عواقب روی آوردن شرکت‌های بزرگ کشور به انعقاد قراردادهای ماهانه، فصلی و سفیدامضا، اعتراف کرد که در نتیجه‌ی بهره‌گیری سرمایه‌داران از طرح حذف یارانه‌ها و به بهانه‌ی آن، میزان دریافت “تسویه‌های سفیدامضا” از کارگران در هنگام عقد قرارداد در حال افزایش است. در تسویه‌های سفیدامضا، کارگران در صورتی که نتوانند حق و  حقوق خود را از کارفرمایان بگیرند، هیچ امکانی برای ثابت کردن آن ندارند، چرا که از پیش برگه‌ی تسویه حساب را امضا کرده‌اند. بدین‌ترتیب کارگر برای آن که بتواند همان حقوق ناچیز خود را از سرمایه‌دار بگیرد، در عمل به برده‌ی او تبدیل شده و قدرت هر گونه اعتراضی به تضییقات کارفرما از او سلب می‌گردد.

به گفته‌ی “فتح‌الهی” اکنون نه فقط کارگاه‌های کوچک که شرکت‌های بزرگ نیز به این گونه قراردادها روی آورده‌اند. وی اعتراف کرد که این اقدام در حالی صورت گرفته است که کل هزینه یک شرکت بابت خرید نیروی کار از ٧ تا ٨ درصد کل هزینه‌های آن تجاوز نمی‌کند. وی گفت: “هم اكنون بیش از ۵٠ درصد كل قراردادهای همكاری بین كارگران و كارفرمایان با شرایط كارفرما و به اصطلاح سفیدامضا می‌شود و با توجه به این‌كه بیش از ٨۵ درصد كل بنگاه‌های كشور نیز خُرد و كوچك است، گسترش این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار شده است”. وی ادامه داد: “با توجه به این كه هم اكنون درصد افراد آماده به كار بالا است، فرد متقاضی كار مجبور می‌شود در بدو ورود به بازار كار، شرایط كارفرما را بپذیرد و حتا دستمزدی كمتر از مصوبه شورای عالی كار را نیز دریافت كند”.

بر اساس سخنان وی، زنان کارگر در این رابطه از شرایط بدتری نسبت به مردان کارگر برخوردار می‌باشند و ٧٠ درصد کارگران زن با قراردادهای سفید امضا مشغول به کار هستند. به گفته‌ی او به علت امضای قراردادهای سفید، هیات‌های حل اختلاف در وزارت کار نمی‌توانند کار خاصی در صورت انجام شکایت از سوی کارگر انجام دهند.

بیکاری ۴٠ درصد صیادان طی سال گذشته

به‌گفته‌ی محمد کارگر رئیس اتحادیه صیادان، ۴٠ درصد صیادان طی سال گذشته به صفوف بیکاران پیوسته‌اند. وی با بیان افزایش هزینه سفرهای دریایی در نتیجه افزایش نرخ سوخت، گفت: که در صورت ادامه این وضعیت روند بیکاری صیادان هم‌چنان سیر صعودی خواهد داشت.

وی گفت: “سهمیه سوخت کشتی‌های صیادی بسیار کم است و‌‌ همان میزان کم نیز با مبلغ بسیار بالا ارائه می‌شود و به هیچ وجه به صرفه نیست”.

او هم‌چنین به وضعیت سخت کار صیادی اشاره کرده و گفت: “صیادان به دلیل شرایط سخت پس از ۱۵ سال فعالیت در این حرفه قادر به کار کردن نیستند و شرایط بازنشستگی فعلی در مورد آنان ناعادلانه است”.

کاهش حدود ٣٠ درصدی ایجاد شغل در صنعت

بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، در ١١ ماه سال گذشته حدود ٩۵ هزار و ١٨٠ شغل بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادره صنعتی در کل کشور ایجاد شده که این رقم نسبت به مدت مشابه در سال ٨٩ کاهش ٨/ ٢٧ درصدی را نشان می‌دهد. از این میزان حدود ۴۵ درصد اشتغال ایجاد شده در سه گروه محصولات غذایی و آشامیدنی، سایر محصولات کانی غیر فلزی و محصولات لاستیکی و پلاستیک بوده است.

بر اساس برنامه‌های اعلام شده‌ی دولت، وزارتخانه‌ی فوق موظف به ایجاد بیش از ۶٠٠ هزار شغل شده بود که ٣٢٠ هزار آن در بخش صنعت تعیین شده بود.

ایجاد این میزان ناچیز شغل جدید در سال گذشته در حالی است که اخراج‌های وسیع کارگران در سال گذشته، و وارد شدن میلیون‌ها کارگر جوان به بازار کار، بر وضعیت وخیم بیکاری افزوده است. در همین رابطه یک مقام خانه به اصطلاح کارگر قم به نام علی طالبی گفته است: “شرایط به گونه‌ای شده است که متأسفانه می‌توانیم به جرأت بگوییم نیروی کار موجود کشور اصلا امنیت شغلی ندارد؛ یعنی ۸۰ درصد نیروی کار جامعه، حتی امیدی به آخر برج و گرفتن حقوق ماهیانه هم ندارد”.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: