برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۰ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – «زنان کارگر با چه ستم‌ها و اجحافاتی در محیط‌های کارگری روبرو هستد؟ اخراج‌سازی‌ها چه تأثیری بر وضعیت معیشتی زنان کارگر خواهد گذاشت و در روز جهانی کارگر زنان با چه مطالبات و خواسته‌هایی به پیشواز اول ماه مه می‌روند؟» در گفتگویی با فرخنده آشنا از فعالین کارگری، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۲۰ با عنوان «اول ماه مه و کارگران ایران»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/UXT9b3SB/10ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع اعتراضی مجدد کارگران شهاب خودرو در مقابل وزارت کار

ارسال پیام و صدور بیانیه به مناسبت اول ماه مه و دعوت کارگران به اتحاد و مبارزه متشکل

سندیکاهای کارگری کشورهای اروپائی، ضمن اعتراض به صدور حکم زندان رضا شهابی، خواستار آزادی شهابی و سایر کارگران زندانی شدند

نامه مسئول بین المللی کارگران صنعتی جهان (آی.دبلیو.دبلیو) برای آزادی کارگران زندانی

آغاز دور جدید سرکوب زنان به بهانه بدپوششی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع اعتراضی مجدد کارگران شهاب خودرو در مقابل وزارت کار

روز گذشته (شنبه نهم اردیبهشت) کارگران اخراجی کارخانه شهاب خودرو بار دیگر در مقابل وزارت کار واقع در خیابان آزادی در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند و خواستار بازگشت به کارشدند. کارفرمای این کارخانه پس از پایان تعطیلات نوروزی، در یک اقدام ضد  کارگری ۶۵٠ کارگر این کارخانه را به طور دستجمعی از کار اخراج نمود. به دنبال این اقدام شوک‌آور و ضد کارگری، کارگران شهاب خودرو از همان فردای اخراج خویش، تجمعات اعتراضی متعددی را در برابرکارخانه، در برابر مجلس، در برابر دفتر ریاست جمهوری و در برابر وزارت کار برپا ساختند و خواستار لغو این تصمیم و بازگشت به کار شدند. اما از آنجا که به خواست کارگران رسیدگی نشده و بازگشت به کار ۶۵٠ کارگر این کارخانه کماکان عملی نشده است، از این‌رو روز گذشته نیز کارگران اخراجی بار دیگر در برابر وزارت کار دست به تجمع زدند و خواستار آن شدند که مسئولین وزارت کار مطالبه کارگران را پی‌گیری کنند.

کارخانه شهاب خودرو تنها کارخانه‌ای نیست که مشمول اخراج‌های دستجمعی می‌شود. موج گسترده اخراج‌های دستجمعی و بیکارسازی وسیع کارگران که از آغاز سال جاری آغاز شده است با شدت ادامه دارد و در ظرف یک ماه و نیمی که از سال ۹١ می‌گذرد هزاران کارگر اخراج و به خیابان پرتاب شده‌اند. برای مقابله با اخراج و بیکارسازی‌ها و خنثا ساختن ترفند سرمایه‌داران، کارگران راه دیگری جز اتحاد و مبارزه متشکل ندارند. کارگران اخراجی باید با تداوم مبارزه و حضور مصرانه خود در محل کار و اشغال آن، مانع اخراج و بیکاری خود شوند و سرمایه‌داران را عقب برانند.

ارسال پیام و صدور بیانیه به مناسبت اول ماه مه و دعوت کارگران به اتحاد و مبارزه متشکل

با نزدیک تر شدن اول ماه مه روز جهانی کارگر و در ادامه صدور بیانیه‌های کارگری و تلاش کارگران برای برگزاری مراسم اول ماه مه، در چند روز اخیر گروه‌های دیگری از کارگران، تشکل‌ها و فعالان کارگری نیز، با ارسال پیام و صدور بیانیه‌ها و قطعنامه‌ها، ضمن بزرگداشت این روز، کارگران را به اتحاد و مبارزه یکپارچه در روز اول ماه مه فرا خوانده‌اند که از جمله می‌توان به بیانیه “جمعی از کارگران نیرو گاه‌های ایران” ، “جمعی از کارگران فصلی و صنعتی دماوند”، “جمعی از كارگران خبازیهای سنندج و حومه”، “کمیته حمایت از شاهرخ زمانی”، “کمیته برگزارکننده‌ی روز جهانی کارگر ٢٠١٢ سنندج”، “جمعیت زنان آزادیخواه و برابری‌طلب”، “کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” و پیام علی نجاتی، رئیس پیشین سندیکای کارگران هفت تپه از زندان اشاره نمود.

در این بیانیه‌ها، عموماً نسبت  به تعرضات نظام سرمایه‌داری حاکم علیه سفره خالی کارگران و تشدید فشارهای اقتصادی و تحمیل تنگناهای معیشتی بر دوش کارگران اعتراض شده است. تهیه‌کنندگان این قطعنامه‌ها و بیانیه‌ها ضمن طرح مطالبات کارگران، بر اتحاد و اقدامات مشترک و اتحاد عمل کارگری در روز اول ماه مه، روز همبستگی بین‌المللی کارگران تأکید نموده‌اند. علی نجاتی عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران هفت تپه نیز با ارسال پیامی از زندان فجر دزفول خطاب به كارگران، فعالین كارگری و تمامی تشكل‌ها و نهادهای كارگری، بر اتحاد و همبستگی کارگری تأکید نموده و چنین نوشت:

“دوستان عزیزم، فرا رسیدن روز جهانی كارگر، ۱ مه سال ۲۰۱۲ مطابق با ۱۲ اردیبهشت ۹۱ را به تمامی كارگران ایران و جهان تبریك میگویم. امیدوارم در سال جدید همه‌ی دوستان كارگر، بتوانند همبستگی و اتحاد خود را بیشتر كنند. همچنین امیدوارم تلاش‌های ما به جایی برسد كه دیگر هیچ كارگری به خاطر دفاع از حقوق خود و همكارانش و به خاطر دفاع از حق ایجاد تشكل، در زندان نباشد.

از دور دست همه‌ی شما عزیزان را می‌فشرم و برای همه كارگران روزها و ماه‌های پر از پیروزی را آرزو می‌كنم.
علی نجاتی – زندان فجر دزفول – ۷ / ۲ / ۹۱”

سندیکاهای کارگری کشورهای اروپائی، ضمن اعتراض به صدور حکم زندان رضا شهابی، خواستار آزادی شهابی و سایر کارگران زندانی شدند

سندیکاهای اروپایی بخش حمل و نقل ار.ام.ت (انگلستان)، سولیدر (فرانسه)، اُ.ار.اس.آ (ایتالیا)، یو.اس. ب (ایتالیا) و (اس.یو.د)  و (آ.یو.د) (سوئیس) در نامه سرگشاده‌ای مورخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۲ خطاب به مقامات دولتی جمهوری اسلامی، صدور حکم  ۶ سال زندان برای رضا شهابی را محکوم نموده و خواستار آزادی فوری وی و سایر کارگران زندانی شدند. در این نامه که توسط “اتحادبین المللی درحمایت از کارگران در ایران- پاریس” و”همبستگی سوسیالیستی با کارگران ایران پاریس” ترجمه و تکثیر شده، ضمن اشاره به بیماری شدید جسمی رضا شهابی و خطر فلج شدن وی چنین آمده است: “رضا شهابی از چندین بیماری جسمی رنج می‌برد و از چندین ماه پیش وضعیت جسمی او به علت شرایط زندان رو به وخامت گذاشته است. بدلیل عدم درمان به موقع و مناسب خطر فلج شدن او محتمل است. پزشکان زندان اعلام کردند که با توجه به بیماری‌های متعدد رضا شهابی هر یک روز زندان برای او یک شکنجه واقعی می‌باشد.

ما خواهان آزادی فوری رضا شهابی هستیم و حبس او از ۲۲ ماه پیش و محکومیت اش را ناقض حقوق انسانی و سندیکایی می‌پنداریم.

سندیکاهای ما، علاوه بر آزادی رضا شهابی، خواهان آزادی فوری کلیه سندیکالیست‌های زندانی از جمله: علی نجاتی از سندیکای نیشکر هفت تپه، بهنام ابراهیم‌زاده، علی اخوان، محمد جراحی، شاهرخ زمانی، مهرداد امین وزیری، عبدالرضا قنبری (معلم محکوم به اعدام)، رسول بداغی (معلم) و… هستند.

نامه مسئول بین المللی کارگران صنعتی جهان (آی.دبلیو.دبلیو) برای آزادی کارگران زندانی

روز پنجشنبه هفتم اردیبهشت، “اندی اسمیت” مسئول رابط همبستگی بین المللی کارگران صنعتی جهان (آی.دبلیو.دبلیو)، در نامه‌ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی، ضمن اشاره به حکم شش سال زندان برای رضا شهابی، دستگیری و زندانی کردن این کارگرشرکت واحد را محکوم نموده و آن را نشان آشکاری بر نقض حق آزادی تشکل دانسته است. در نامه مسئول رابط همبستگی بین المللی کارگران صنعتی جهان چنین آمده است:

“ما، کارگران صنعتی جهان، آی دبیلیو دبیلیو، از سرشت ضد طبقه کارگر سیستم قضایی در ایران عمیقا خشمگین هستیم. اشاره ما به حکم بسیار شدیدی است که علیه رضا شهابی، کارگر اتوبوسرانی، عضو هیئت مدیره و خزانه‌دار سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران که با توسل به اتهامات واهی از جمله “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی” صادر شده است. این یک تلاش آشکار و شرم‌آور در انکار حق آزادی تشکل و بیان در ایران است.

نمایندگی کردن کارگران و یا دفاع از حقوق آنان در مقابل رژیمهای سرمایه داری نئولیبرال و توتالیتر که بدنبال تضعیف آزادیهای کارگری از طریق ترس و ارعاب هستند، هرگز جرم نبوده و نخواهد بود.

ما تمامی احکام ظالمانه، تعقیب و دستگیری فعالین کارگری را محکوم میکنیم و خواهان یک جامعه مشارکتی (تعاونی) به رهبری کارگران برای تمامی مردم ایران هستیم.

اندی اسمیت

مسئول رابط همبستگی بین المللی کارگران صنعتی جهان”

آغاز دور جدید سرکوب زنان به بهانه بدپوششی

روز جمعه هشتم اردیبهشت، ساجدی نیا رئیس پلیس تهران، از آغاز دور جدید برخورد با بدپوششان، مزاحمان نوامیس و اراذل و اوباش در پایتخت خبر داد. فرمانده انتظامی تهران چنین ادعا کرد که  برخورد با بدحجابی، بدپوششی و مانکن‌های لباس‌های به گفته وی مبتذل، از طرح‌هائی‏ست که مورد درخواست مردم است. وی گفت: “اجرای این طرح از چند سال گذشته در سطح شهر آغاز شده است و دور جدید اجرای آن نیز بنا به خواست مردم انجام می‌شود.” برطبق گزارش خبرنگار مهر، فرمانده نظامی تهران در ادامه توضیحات خود پیرامون این طرح می‌گوید: “برخورد با بد پوششی در دو مبحث تولیدکنندگان، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان انجام می‌شود به طوری که هم‌زمان با آغاز طرح تمامی مراکز تولیدی و توزیعی لباس در شهر تهران شناسایی شده و هشدارهای لازم به آن‌ها داده شد. در صورت توجه نکردن به این هشدارها مراکز متخلف پلمب خواهند شد.”

این بخش از سخنان فرمانده نظامی تهران نشان دهنده ان است که جمهوری اسلامی به رغم واردات چندین ساله چادر مشکی از چین و بخشاً از عربستان سعودی و توزیع وسیع آن، اما ظاهراً هنوز نتوانسته است مسئله حجاب اسلامی را جا بیاندازد. از این روست که ساجدی‌نیا رئیس پلیس تهران در ادامه سخنان خود می‌گوید: “بُعد دیگر اجرای این طرح شامل استقرار گشت‌های ثابت خودرویی امنیت اخلاقی در میادین، مجتمع‌های تجاری و خیابان‌ها و گشت‌های موتورسوار انتظامی و راهنمایی در بزرگراه‌های شهر تهران است. این گشت ها با افرادی که وضعیت پوشش نامناسب دارند و از مصادیق بدپوششی هستند برخورد می‌کند. “

حرف‌های فرمانده نظامی تهران حاکی از ادامه تلاش‌ها و اقدامات سرکوبگرانه رژیم جمهوری اسلامی علیه زنان است. جمهوری اسلامی در صدد آن است که بار دیگر گله‌های حزب‌الهی و مشتی اراذل و اوباش را وارد خیابان‌ها کند و موج دیگری از فشار و اهانت را به بهانه “بدحجابی” علیه زنان راه بیاندازد. اکنون چندین سال است که مرتجعین حاکم در آستانه شروع فصل گرما و تابستان، به بهانه پوشش بد، موج جدیدی از سرکوب و بگیر و ببند را علیه زنان و برای تحمیل حجاب اجباری آغاز می‌کنند. با این وجود زنان همواره در برابر تعرضات مرتجعین دست به مقاومت زده و از پذیرش حجاب تحمیلی سر باز زده‌اند. اگر با ٣٣ سال سرکوب زنان، رژیم جمهوری اسلامی هنوز نتوانسته است به امیال خویش و تحمیل حجاب اسلامی جامه عمل به پوشاند، باید مطمئن باشد که در این چند صباحی که از عمر ننگین آن باقی مانده است و از برنامه‌های سرکوب‌گرانه جدید خویش علیه زنان در سال جاری نیز، ترفی نخواهد بست!

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: