برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۷ اردیبهشت

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – بيانيه سازمان فدائيان (اقليت) به مناسبت اول ماه مه، و «کارگران ایران اول ماه مه را چگونه و در چه شرایطی برگزار خواهند کرد و در چه وضعیتی از اوضاع سیاسی و اقتصادی به پیشواز اول ماه مه می‌روند؛ اخراج و بیکارسازی کارگران چه تأثیری بر زندگی کارگران خواهد داشت؟» در گفتگویی با جعفر عظیم‌زاده از اتحادیه آزاد کارگران در ایران، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/oKZmw0gX/07ordibehesht.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تجمع کارگران قراردادی کارخانه نساجی مازندران در برابر فرمانداری قائمشهر

بیش از ۴٠ تجمع کارگران فرنخ، مه‌نخ و نازنخ در برابر ارگان‌های حکومتی

اعتراف عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به کاهش ۴٠ درصدی قدرت خرید کارگران و زحمت‌کشان

افزایش فروش ماشین‌های ٣۶٠ هزار دلاری در ایران

تظاهرات مردم بوکان و دستگیری تعدادی از تظاهرکننده‌گان

اعدام ٨ زندانی در زندان گوهردشت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تجمع کارگران قراردادی کارخانه نساجی مازندران در برابر فرمانداری قائمشهر

روز سه‌شنبه بیش از ١۵٠ کارگر قراردادی کارخانه نساجی مازندران در اعتراض به اخراج خود در برابر فرمانداری قائم‌شهر دست به تجمع زدند. این سومین تجمع آن‌ها در طی سال جاری می‌باشد. با شروع سال ٩١ به دستور کارفرما از ورود این کارگران به کارخانه جلوگیری شده است.

سومین تجمع کارگران در حالی شکل گرفت که پیش از این فرماندار و شورای تامین شهر به آن‌ها وعده داده بودند تا ظرف ١۵ روز به خواست‌های‌شان رسیده‌گی ‌شود. کارگران اخراجی بین ٢ تا ١۶ سال در این کارخانه کار کرده‌اند.

جدا از کارگران قراردادی، کارگران رسمی کارخانه نیز با مشکل عدم دریافت دستمزد روبرو می‌باشند. بیش از ١۴ ماه است که این کارگران دستمزد دریافت نکرده و حتا در پایان سال ٩٠ نیز کارگران با دست خالی به خانه‌های‌شان رفتند.

به دلیل حمایت دولت از سرمایه‌داران، اعتراضات متعدد کارگران نساجی مازنداران تاکنون به حل مشکلات‌شان منتهی نشده است.

کارگران از وعده‌های دروغین مقامات دولتی به تنگ آمده‌اند. سه‌شنبه‌ی آینده، اول ماه مه روزی‌ست که کارگران با اتحاد طبقاتی خود و بیان خواست‌های‌شان به این نیرنگ و دروغ پاسخ خواهند داد.
بیش از ۴٠ تجمع کارگران فرنخ، مه‌نخ و نازنخ در برابر ارگان‌های حکومتی

کارگران کارخانجات نساجی فرنخ، مه‌نخ و نازنخ واقع در شهرستان قزوین، بیش از ۴٠ بار در برابر ارگان‌های حکومتی از جمله مجلس و وزارت کار تجمع کرده‌اند، اما به‌رغم تمامی وعده‌هایی که به کارگران داده شد، از جمله آخرین آن‌ها توسط احمدی‌نژاد در دو ماه و نیم قبل، هنوز به مشکلات و خواست‌های کارگران رسیده‌گی نشده و بیش از ٢۶ ماه است که مطالبات آن‌ها پرداخت نشده است.

در پی تلاش‌ها و مبارزات کارگران ٢١٠ کارگر کارخانجات فرنخ و مه نخ برسرکار بازگشته‌اند. اما دیگر کارگران این کارخانجات به همراه کارگران کارخانه نازنخ که هم‌چنان تعطیل می‌باشد، در بلاتکلیفی بسر می‌برند.

کارگران خواهان کار و نان هستند. کارگران در اول ماه مه امسال، روز جهانی کارگر با شعار نان و کار، و حق تشکل و اعتصاب به وعده‌های دروغین حاکمیت و فریب‌های کارفرمایان پاسخ خواهند داد.

اعتراف عضو کمیسیون اقتصادی مجلس به کاهش ۴٠ درصدی قدرت خرید کارگران و زحمت‌کشان

الیاس نادران عضو کمیسیون اقتصادی مجلس روز سه‌شنبه و در جریان بررسی اجرای مرحله دوم طرح “حذف یارانه‌ها” در مجلس اسلامی، اعتراف کرد خانواده‌هایی که از درآمد پایینی برخوردارند در اثر تورم و اجرای طرح فوق، ۴٠ درصد قدرت خرید خود را از دست داده‌اند.

حکومت اسلامی همواره از اجرای طرح “حذف یارانه‌ها” به عنوان یکی از افتخارات خود یاد می‌کند. اما امروز به تمامی کارگران و زحمت‌کشان ثابت شده است که این طرح جز فقر، گرانی و بیکاری حاصلی برای کارگران نداشته است.

در نتیجه‌ی تورم افسارگسیخته، در روزهای اخیر بهای مایحتاج ضروری مردم به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته و به اصطلاح قیمت‌ها ترمز بریده‌اند. قیمت موز که پیش از این تا حدود ٢٠٠٠ تومان بود، به ۵٠٠٠ تومان در روزهای اخیر رسیده است. هم‌چنین بهای محصولات لبنی روز گذشته بار دیگر افزایش یافت. در پی افزایش بهای شیر، استانداری تهران گران شدن کالاهای لبنی را نتیجه‌ی طمع کارخانجات اعلام کرده و مقرر نموده بود تا بهای شیر خام بار دیگر تعیین گردد. در ابتدا بهای هر کیلو ٧٢٠ تومان اعلام شد اما بسرعت این قیمت تصحیح شده و اعلام گردید که بهای هر کیلو شیر خام ٧۶٠ تومان است. اما همزمان با اعلام این خبر و به رغم آن که این قیمت پایین‌تر از قیمت ٨٠٠ تومان قبلی بود و استانداری تبلیغ می‌کرد که قیمت لبنیات به قبل از عید باز می‌گردد، برخی از کارخانجات لبنی درست برعکس بر بهای کالاهای خود در این روز افزودند. دو شرکت بزرگ تولید‌کننده‌ی فراورده‌های لبنی به ترتیب ١٠٠ و ٢٠٠ تومان به بهای هر لیتر شیر بسته‌بندی خود افزوده و آن را به قیمت‌های ١٧٠٠ و ١٨٠٠ تومان عرضه کردند.

به گزارش خبرگزاری‌های دولتی، در حالی که طی یکسال گذشته دولت به کارخانجات فوق ٢٨ درصد به‌اصطلاح مجوز افزایش قیمت داده است این کارخانجات بهای کالاهای خود را تا ١٠٠ درصد افزایش داده‌اند.

نتیجه‌ی این دعواهای زرگری اما فقیرتر شدن کارگران و زحمت‌کشان است. حکومت در حالی که ناتوان از مقابله با گرانی و تورم سرسام‌آوری‌ست که بیش از هر چیز نتیجه‌ی ناتوانی‌های حکومت و سیستم حاکم است، تلاش دارد تا دیگران را عامل این وضعیت در تبلیغات خود معرفی کند، بدون آن که این تبلیغات تاثیری در کاهش قیمت‌ها و یا حتا کاهش سرعت افزایش قیمت‌ها داشته باشد.

افزایش فروش ماشین‌های ٣۶٠ هزار دلاری در ایران

در حالی که هر روز گروه بیشتری از کارگران و زحمت‌کشان به زیر خط فقر رانده می‌شوند و حتا یکی از عوامل حکومتی از زندگی در خط مرگ ۶٠ درصد کارگران خبر داده است. در سوی دیگر ماجرا بر میزان سرمایه و به طبع آن زنده‌گی مجلل اقلیت سرمایه‌داری که در سایه‌ی حکومت اسلامی در رفاه، آسایش و امنیت بسر می‌برند، افزوده می‌گردد. براساس گزارش‌های منتشره در رسانه‌های ایران، در سال گذشته ۵۶٣ ماشین “پورشه” از مدل‌های مختلف به قیمت ١١٠ تا ٣۶٠ هزار دلار به‌فروش رفته و شرکت “پورشه” انتظار دارد که در سال جاری تعداد فروش ماشین‌های خود را به ٨٠٠ برساند. به دنبال شکل‌گیری این بازار پُر رونق، کمپانی “مازراتی” نیز به دنبال افتتاح نمایشگاه فروش خودرو در ایران افتاده است. ماشین‌های “مرسدس بنز” و “بی ام و” نیز از دیگر ماشین‌های گران‌قیمتی هستند که توسط سرمایه‌داران ایرانی خریداری می‌گردد.

حاصل ٣٣ سال حکومت اسلامی تنها فقیرتر شدن کارگران و زحمت‌کشان نبوده است. در سوی دیگر ماجرا نیز ثروتمندان به سرمایه‌های افسانه‌ای دست یافته‌اند. جمهوری اسلامی بهشت سرمایه‌دارانی‌ست که دست در دست حکومت گذاشته‌اند و برای حفظ این حکومت از هزینه کردن پول‌هایی که از مکیدن خون این مردم حاصل شده است، نیز اباء ندارند.

تظاهرات مردم بوکان و دستگیری تعدادی از تظاهرکننده‌گان

در بعدازظهر جمعه گذشته، اول اردیبهشت‌ماه، در اعتراض به قتل فجیع سمیه فیض‌الله‌پور دختر نوجوان ١٧ ساله، جمعی از مردم بوکان در برابر فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند. مردم که از عدم رسیده‌گی ماموران انتظامی به این جنایت خشمگین بودند، هنگامی که فرماندار بوکان قصد سخنرانی برای تظاهرکننده‌گان داشت با ایجاد سروصدا مانع سخنرانی وی شدند.

در پی این تظاهرات، ماموران انتظامی که تاکنون هیچ اقدام واقعی برای یافتن عاملان این جنایت انجام نداده‌اند، به سرعت اقدام به دستگیری تعدادی از معترضین کردند که تاکنون اسامی ٣ تن از آن‌ها اعلام شده است.

عامل اصلی ناامنی و جنایت در مورد زنان و دختران جامعه، جمهوری اسلامی است. حکومتی که اگر کارگری دست به اعتراض بزند و بگوید حقوق ما را بدهید، به جای پرداخت حقوق‌شان آنها را سرکوب می‌کند. حکومتی که با هر گونه آزادی بیان و اندیشه مخالف است، حکومتی که دامنه‌ی فقر را به‌طور وحشتناکی در سراسر ایران گسترانده است، حکومتی که قوانین‌اش ضد زن‌ترین قوانین جهان است. نتیجه‌ی این سیاست‌ها نیز چیزی جز ناامنی و جنایت نیست. جنایاتی که در برخی از آن‌ها حتا ماموران سرکوب رژیم به طور مستقیم نقش دارند.

اعدام ٨ زندانی در زندان گوهردشت

ماشین آدم‌کشی جمهوری اسلامی روز سه شنبه ۵ اردیبهشت بار دیگر ٨ زندانی را به پای چوبه‌ی دار فرستاد. تاکنون از علت اعدام این زندانیان که بین ٢٠ تا ۶٠ سال سن داشتند، هیچ خبری منتشر نشده است. رسانه‌های جمهوری اسلامی این اعدام‌ها را تاکنون به طور رسمی اعلام نکرده‌اند.

به گزارش فعالین حقوق‌بشر و دمکراسی در ایران، براساس آمارهایی که توسط رسانه‌های دولتی اعلام شده است طی دو هفته‌ی گذشته ٣٣ نفر در ایران اعدام شده‌اند.
جمهوری اسلامی این اعدام‌ها را به بهانه‌ی مبارزه با جرم و فساد انجام می‌دهد. ایران دارای بالاترین آمار اعدام به نسبت جمعیت در جهان است، آن هم با فاصله‌ای باور نکردنی نسبت به دیگر کشورهای جهان حتا کشور چین که بیشترین اعدام را دارد. اما هر سال و به رغم افزایش اعدام‌ها ما شاهد بدتر شدن شرایط هستیم. قتل، سرقت، تجاوز، اعتیاد و دیگر مصائب اجتماعی در جلوی چشمان همه‌ی ما فزونی می‌گیرد، آن وقت حکومت اسلامی بدون پذیرش مسوولیت خود در این رابطه، دست به اعدام کسانی می‌زند که اگرچه ممکن است مرتکب جرمی شده و یا حتا قتلی را انجام داده باشند، اما در واقع خود نیز قربانیان همین سیستم هستند. سیستمی که جمهوری اسلامی پاسدار وحشی و درنده‌ی آن است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: