چند رویداد جهان در هفته‌ای که گذشت

شرکت نفت آرژانتین ملی شد

ملی سازی شرکت نفت آرژانتین که YPF نام داشت و وابسته به شرکت نفت اسپانیایی Repsol بود روز چهارشنبه ٣٠ فروردین ١٣٩١ با تصویب مجلس سنای این کشور رسمیت یافت.

خانم کریستینا کیرشنر، رئیس جمهور آرژانتین که خواستار ملی شدن شرکت نفت شده بود همچنین تصمیم گرفت که شرکت گاز را نیز ملی کند. روز ۲۹ فروردین دولت آرژانتین اعلام نمود که قصد ندارد تا در پی این ملی سازی مبلغ ٧ میلیارد دلاری را که شرکت نفت اسپانیایی Repsol مطالبه می کند به آن بپردازد. بر اساس قانونی که منجر به ملی شدن شرکت نفت آرژانتین شد از این پس ۵۱ % سهام آن متعلق به دولت خواهد بود و ۴٩ % آن به مناطقی داده خواهد شد که نفت و گاز تولید می کنند. خانم رئیس جمهور می گوید که دلیلی نداشت که آرژانتین تنها کشور تولید کننده ی نفت باقی بماند که هیچ کنترلی بر درآمد آن نداشته باشد.

دولت ایالات متحده ی آمریکا تصمیم دولت آرژانتین را برای ملی سازی شرکت نفت محکوم نموده است و خانم کاترین اشتون، مسؤول عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه گفته است که آرژانتین با ملی سازی شرکت نفت “علائم بدی” ارسال می کند که پذیرفتنی نیست. ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا نیز به شدت با ملی شدن YPF ابراز مخالفت کرده است. خبرگزاری رویترز روز ۲ اردیبهشت ۱٣۹١ خبر داد که واشنگتن و مادرید می خواهند تصمیمات سخت گیرانه یی را علیه آرژانتین که در اقتصاد آمریکای لاتین رتبه سوم را دارد، اتخاذ کنند. هر چند قدرت های جهانی بر ضد ملی سازی شرکت نفت آرژانتین به پا خواسته اند اما مردم آرژانتین با برگزاری چند تظاهرات در بوئنوس آیرس و دیگر شهرهای آرژانتین از ملی شدن YPF پشتیبانی نمودند. دولت آرژانتین گفته است که به تهدیدات واشنگتن و مادرید وقعی نخواهد گذاشت. خولیو د ویدو (Julio De Vido)، وزیر برنامه ریزی آرژانتین از گروه نفتی دولتی برزیل که Petrobras نام دارد خواسته است که با شرکت نفت ملی شده ی آرژانتین همکاری کند و سرمایه های لازم را برای نوسازی و بهره برداری بهتر در اختیار قرار دهد. او به طور موقت مسؤول شرکت نفت آرژانتین شده است. شرکت برزیلی به این درخواست وزیر برنامه ریزی و رئیس شرکت نفت آرژانتین پاسخ مثبت داده است.

تظاهرات مردم مصر علیه ارتش

ده ها هزار تن از مردم مصر روز جمعه یکم اردیبهشت ١٣٩۱ تظاهرات کردند و از شورای عالی نیروهای نظامی خواستند که هر چه زودتر قدرت را واگذار کند.

در این تظاهرات عظیم که در میدان تحریر قاهره انجام شد بار دیگر اسلامگرایان به صفوف نیروهای مردمی دمکرات پیوستند، نیروهایی که پارچه نوشته هایی با این مضامین در دست داشتند: نه به رژیم نظامی و نه به آثار مخرب ارتش.

به گزارش رویترز در شهر اسکندریه که دومین شهر مصر است نیز به طور هم زمان هزاران نفر تظاهرات کردند. تظاهرات در هر دو شهر به آرامی برگزار شد تا این که در پی تحریکات اسلامگرایان وابسته به اخوان المسلمین زد و خوردهایی در میدان تحریر به وقوع پیوست. در این هنگام مردم به سوی اسلامگرایان سنگ پرتاب کردند و به آنان گفتند که به انقلاب خیانت کرده اند.

زمانی که مردم مصر با جنبش رعدآسای خود در ماه فوریه ۲٠١١ رژیم حسنی مبارک را سرنگون نمودند هنوز به ارتش توهم داشتند. ارتش مصر از این توهم بهره برداری کرد و با تشکیل یک شورای عالی نظامیان قدرت را به دست گرفت. ارتش سپس قول داد که قدرت را با برگزاری انتخابات آزاد در ماه ژوئیه ۲٠۱۲ واگذار خواهد نمود. اما اخیراً مردم مصر متوجه شدند که ارتش می خواهد هنوز در قدرت سیاسی دخالت کند چرا که نیروهای نظامی می خواهند بدون برگزاری انتخابات به تدوین قانون اساسی بپردازند. تنش میان قدرت نظامی و مردم زمانی اوج گرفت که ارتش صلاحیت ده تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را به رسمیت نشناخت.

شورای قانون اساسی مصر اخیراً با توجه به قانونی که مجلس با اکثریت اسلامگرا تصویب کرد صلاحیت برخی از نامزدان مانند همکاران رژیم سابق را به رسمیت نشناخت. صلاحیت نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در گرو تأیید نهایی نظامیان است که این نیز توسط پارلمان اسلامگرای کنونی تصویب شده است.

به هر حال مردم مصر از تأخیری که شورای نظامی حاکم در تدوین پیش نویس نخست قانون اساسی جدید به وجود آورده است ناراضی هستند. قوه ی قضائیه مصر در آغاز ماه آوریل فعالیت های مجلس مؤسسان را متوقف نمود، مجلسی که دارای اکثریت اسلامگراست. دادگاه اداری قاهره اعلام کرده است که پارلمان مصر حق ندارد برای تشکیل مجلس مؤسسان که قرار بود با ١۲٠٠ عضو قانون اساسی را تدوین کند، اقدام نماید.

بحران سیاسی کنونی در مصر به مردم این کشور این واقعیت را به تدریج نشان می دهد که اگر خود مستقیماً در رتق و فتق امور شرکت نکنند اوضاع روز به روز به ضرر آنان تغییر می کند و آنان را از دخالت مؤثر در سرنوشت خود محروم می نماید. با این حال زدوده شدن توهم مردم نسبت به ارتش، گامی به جلو محسوب می گردد هر چند که نقش مخرب اسلامگرایان، از اخوان المسلمین گرفته تا سلفی ها در اوضاع کنونی مصر انکارناپذیر است.

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی فلسطینی

بیش از یک هزار زندانی سیاسی فلسطینی در اعتراض به شرایط بد زندان های اسرائیلی و رفتار ضدانسانی زندانبانان دست به اعتصاب غذا زدند.

روز سه شنبه ۲۹ فروردین ١٣٩۱ سه هزار و پانصد زندانی سیاسی از گرفتن غذا اجتناب کردند اما یک هزار و دویست تن آنان اعلام کردند که وارد یک اعتصاب غذای نامحدود می گردند.

در جنبش مقاومت فلسطین روز ۲۹ فروردین “روز زندانیان سیاسی” نامگذاری شده و به این جهت زندانیان سیاسی تصمیم گرفتند اعتصاب غذا را از این روز آغاز کنند. اعتصابگران اعلام کردند که باید سیاست “حبس اداری” پایان یابد چرا که دولت اسرائیل با استفاده از آن به دادگاه های نظامی اجازه می دهد تا فلسطینیان را بدون هر گونه مدرکی به چندین سال حبس محکوم کنند. زندانیان سیاسی اعتصابی همچنین خواستار پایان دادن به حبس انفرادی هستند. آنان می گویند که باید به اعضای خانواده کسانی که در نوار غزه زندگی می کنند اجازه داده شود که برای ملاقات به زندان ها بیایند.

خانم سحر فرانسیس یکی از مسؤولان انجمن حمایت از زندانیان سیاسی فلسطین که الضمیر نام دارد می گوید که اعتصاب غذای کنونی بی سابقه است و تاکنون اعتصابی به این گستردگی صورت نگرفته بود.

هزاران تن از ساکنان سرزمین های اشغالی با در دست داشتن نام و عکس زندانیان اعتصابگر به حمایت از آنان تظاهرات کردند. فلسطینیان همچنین پرچم گروه های مختلف سیاسی را حمل می کردند.

حزب کمونیست اسرائیل تنها تشکل سیاسی اسرائیلی ست که از اعتصاب غذای زندانیان سیاسی فلسطینی حمایت کرده است. جبهه ی خلق برای آزادی فلسطین با صدور بیانیه یی از زندانیان اعتصابگر پشتیبانی کرده و خواستار گسترش مبارزه شده است.

تعداد زندانیان سیاسی فلسطینی در زندان های مخوف اسرائیلی ۴۶۹۹ نفر است و هم اکنون ٣١٩ تن از آنان در “حبس اداری” هستند. دولت اسرائیل که بارها به خاطر نقض حقوق بشر و زندانیان سیاسی محکوم شده است تاکنون واکنشی در برابر جنبش اعتصاب غذای زندانیان سیاسی فلسطینی نشان نداده است. انتظار می رود که در روزهای آینده وضعیت برخی از زندانیان سیاسی اعتصابی بدتر شود و کار به بستری شدن آنان در بیمارستان ها بکشد.

کودکان کار در ایتالیا

همگان گمان می کردند که کار کودکان در اروپا به پایان سده ی نوزدهم میلادی مربوط است، اما شهرداری ناپل اخیراً گزارشی منتشر نمود که حکایت از کار هزاران کودک در این منطقه از ایتالیا دارد، کودکانی که برای کمک به خانواده کار می کنند و از تحصیل و بازی های کودکانه محروم اند.

در گزارش مسؤولان شهرداری ناپل آمده است که بین سال های ۲٠٠۵ تا ۲٠٠۹ نزدیک به ۵۴٠٠٠ کودک که ٣۸ درصدشان کم تر از ١۳ سال داشتند ترک تحصیل کرده اند. بر اساس تحقیقات گزارش مذکور برخی از این کودکان در خوار و بار فروشی ها، آرایشگاه ها و قهوه خانه ها شاگردی می کردند و برخی صبح زود به جا به جایی بار می پرداختند. کودکان کار را می شد در دباغی ها و تجارت خانه های چرم نیز یافت. کودکان کار مجبورند سیاه کار کنند و به این جهت فاقد هر گونه بیمه ی اجتماعی هستند.

برخی از کودکان کار وادار شده اند تا شش روز در هفته و روزی ده ساعت کار کنند. این در حالی ست که حقوق هفتگی آنان تقریباً پنجاه یورو در هفته بوده است. بر اساس گزارشی که تارنمای پرس یوروپ منتشر نموده است Gennaro یک کودک ١۴ ساله است که در سپتامبر ۲٠١١ در یک خوار و بار فروشی شروع به کار کرد. او که می خواست در رشته ی انفورماتیک تحصیل کند حالا هفته ای شش روز و روزی ده ساعت کار می کند و کم تر از یک یورو در ساعت حقوق می گیرد.

وضعیت بحرانی سرمایه داری به ویژه در کشورهایی مانند ایتالیا وضعیت اجتماعی را به سال های بسیار دور برگردانده است و موجب شده است که فاجعه ی اجتماعی کار کودکان دوباره پدیدار گردد. از سال ۲٠٠۸ بدین سو دولت های مختلف ایتالیا برنامه های ریاضتی متفاوتی را به اجراء گذارده اند که فقط در منطقه ی ناپل منجر به محرومیت یک صد و سی هزار خانوار از کمک های اجتماعی شد. در این منطقه اکنون درآمد متوسط هر فرد فقط ۶۳۳ یورو در ماه است که کفاف نیازهای اولیه را نیز نمی دهد. جوانان و کودکان جزو کسانی هستند که آسیب های فراوانی از بحران می بینند. در حالی که دولت ایتالیا با برنامه های ریاضتی روز به روز چشم انداز را برای آینده ی جوانان و کودکان در ایتالیا تیره تر می کند، مافیای منطقه ی ناپل که Camorra نام دارد بیش از گذشته از آنان سوء استفاده می کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: