برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۳۱ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – موقعیت کنونی طبقه کارگر ایران در آستانه برگزاری اول ماه مه در گفتگویی با بهروز خباز از فعالان کارگری، و برنامه سازمان فدائيان (اقليت) قسمت سوم و چهارم، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/nhBF4865/31farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

کارگران کارخانه صنایع فلزی با شعار ما خواهان نان و کار هستیم دست به اعتراض زدند

اطلاعیه جمعی از کارگران در پیشواز اول ماه مه روز جهانی کارگر

افزایش ۶٠ درصدی برخی از مواد خوراکی

بر اساس آمار بانک مرکزی ۵/ ٢٢ درصد خانوارهای ایرانی شغلی ندارند

افزایش کودکان کار

افزایش تنش بین ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

لغو سخنرانی تلویزیونی احمدی‌نژاد از تلویزیون

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

کارگران کارخانه صنایع فلزی با شعار ما خواهان نان و کار هستیم دست به اعتراض زدند

کارگران کارخانه صنایع فلزی ١ و ٢ در پی عدم پایبندی کارفرما به تعهدات خود، روز دوشنبه ٢٨ فروردین، بار دیگر در برابر وزارت صنایع دست به اعتراض زدند. کارگران که با خود پلاکاردی با شعار “ما کارگران خواهان نان و کار هستیم” حمل می‌کردند، در این تجمع شعارهایی علیه ظلم، سرمایه‌داران و مقامات دولتی از جمله “مرگ بر سرمایه‌دار” سر دادند.

 بدنبال این حرکت کارگری، نیروهای امنیتی به‌سرعت اطراف کارگران حلقه زده و از آن‌ها خواستند تا نماینده‌گان‌شان را به دفتر معاون وزارت صنایع بفرستند، اما کارگران اعلام کردند که ما از وعده وعید خسته شدیم و اگر آن‌ها حرفی دارند به میان ما بیایند.

کارگران که از ساعت ١٠ صبح این تجمع را آغاز کرده بودند، در ساعت ١٢ و ٣٠ دقیقه به مسجد وزارت‌خانه رفته و در آنجا معاون وزارت‌خانه به همراه مسوول صنایع استان تهران در میان کارگران حاضر شده و با طرح ادعاهایی در مورد مالک کارخانه از آن‌ها خواستند تا به تجمع خود پایان داده  تا نتایج مذاکرات را از طریق نماینده‌گان‌شان بعد از ١٠ روز اعلام نمایند، اما کارگران گفتند در همان جا می‌مانند تا نتیجه معلوم شود.

در نهایت ساعت ٣ و نیم بعدازظهر نماینده‌گان کارگران در پی پایان یافتن جلسه با مقامات دولتی در جمع کارگران حاضر شده و اعلام کردند که وزارت صنایع متعهد گردیده تا ظرف ١٠ روز آینده مشکلاتی چون سرویس ایاب و ذهاب، ناهار و تامین اعتبار دفترچه‌های بیمه‌ای آنان را حل نموده و به هر کارگر ۵٠٠ هزار تومان پرداخت کند تا تکلیف مدیریت کارخانه معلوم شود. کارگران به تجمع خود در ساعت ۴ بعدازظهر پایان دادند.

با توجه به نزدیکی اول ماه مه روز جهانی کارگر، رژیم از انعکاس اعتراضات کارگری هراسان می‌باشد.

اطلاعیه جمعی از کارگران در پیشواز اول ماه مه روز جهانی کارگر

جمعی از کارگران عسلویه، کنگان و کارگران پروژه‌ای نفت و گاز به مناسبت اول ماه مه اطلاعیه‌ای منتشر کردند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: “ما کارگران پروژه‌ای نفت و گاز همچون دیگر کارگران امسال را در حالی آغاز کرده‌ایم که فقر و تنگدستی زندگی ما را هرچه بیشتر تحت فشار قرار داده است. از ابتدای سال کارگران بسیاری از کار اخراج شده‌اند…

سال گذشته همچون سالهای گذشته فعالین کارگری و کارگران آگاه تحت فشار بوده و زندان خانه دوم آنان گردیده است. هر گونه اعتراض کارگران به شدیدترین وجه سرکوب شده است…
سایه بیکارسازی حتا ما را نیز که شالوده اقتصاد ایران که وابستگی شدید به نفت دارد را می سازیم تهدید میکند.
هم‌رزمان عزیز بیایید مبارزه‌ای متحدانه را برای گرفتن حقوق اولیه انسانی که همانا کار و دستمزد متناسب با یک زندگی انسانی است به پیش ببریم. تنها با اتحاد بین همه کارگران ایران و جهان است که می توانیم  حقوق اولیه خود را بدست آوریم.

مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر را  امسال هرچه باشکوه تر در سراسر ایران برگزار کنیم”.
افزایش ۶٠ درصدی برخی از مواد خوراکی

حسین طاهرزاده از عوامل خانه کارگر در سمنان در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا گفت: “با افزایش ١٨ درصدی دستمزد کارگران در سال جدید، کارگران برای خرید گوشت و تخم‌مرغ و سایر اقلام مصرفی گاهی با افزایش ۶٠ درصدی قیمت‌ها مواجه شده‌اند”. وی اعتراف کرد که شورای عالی کار در تعیین دستمزد کارگران تورم، خط فقر و حداقل معاش برای زنده بودن و زنده‌گی یک خانواده کارگری را نادیده گرفته است.

شدت گرانی در روزهای اخیر به حدی بوده است که حجم وسیعی از مطالب روزنامه‌ها که همه‌گی تحت کنترل حکومت هستند به این موضوع اختصاص یافته و ارگان‌های مختلف حکومتی نیز با اعتراف به گرانی تلاش می‌کنند آن را به گردن یکدیگر بیاندازند، کار به جایی رسیده است که آخوند مکارم شیرازی از مراجع قم نیز وارد عرصه‌ی اقتصاد شده و گفته است آمار بانک مرکزی در مورد تورم با واقعیت نمی‌خواند. بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی از افزایش قیمت مواد خوراکی منتشر نموده است، قیمت مواد خوراکی حدود ٣۵ درصد افزایش نسبت به فروردین ماه سال گذشته را نشان می‌دهد.

بر اساس آمار بانک مرکزی ۵/ ٢٢ درصد خانوارهای ایرانی شغلی ندارند

بر اساس بررسی‌های بانک مرکزی از وضعیت اشتغال در کشور در سال ٨٩،   ۲۲٫۵ درصد خانوارها «بدون فرد شاغل»، ۵۵٫۴ درصد دارای «یک نفر شاغل»، ۱۷٫۲ درصد دارای «دونفر شاغل» و ۴٫۹ درصد دارای «سه نفر شاغل و بیشتر» بوده‌اند. در مقایسه‌ با سال ۱۳۸۸ درصد خانوارهای با «یک نفر شاغل» کاهش و درصد خانوارهای «بدون فرد شاغل»، با «دونفر شاغل» و با “سه نفر شاغل و بیشتر” افزایش داشته است.

با نگاهی به آمار بانک مرکزی می‌توان گفت که در اثر بیکاری، حدود یک چهارم خانواده‌های ایرانی در سال ٨٩، فاقد هر گونه منبع درآمدی بوده‌اند. و نیز با در نظر گرفتن افزایش بیکاری در سال ٩٠ و افزایش تعداد خانواده‌های ایرانی فاقد شغل در سال ٨٩ نسبت به سال ٨٨ می‌توان نتیجه گرفت که در سال ٩٠ تعداد این خانواده‌ها افزایش یافته است.

افزایش کودکان کار

ثریا عزیز پناه عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان با ابراز تاسف از شرایطی که خانواده‌های فقیر را مجبور به استفاده از نیروی کار فرزندان‌شان می‌کند، گفت: “به دلیل تورم دو سال اخیر و بحرانی شدن اوضاع اقتصادی خانوارهای فقیر، بسیاری از کودکانی که تا پیش از این مشغول تحصیل بودند اکنون به جمعیت کودکان کار پیوسته‌اند”.

در همین رابطه، اصغر کیهان نیا، روان‌شناس و مشاور خانواده با بیان این که افزایش حاشینه‌نشینی در شهرها به افزایش کودکان کار منجر شده است گفت: “این دسته از کودکان چون مشغول به کار هستند و فرصت کودکی و بازی‌های کودکی را از دست می‌دهند، در بزرگسالی به شدت از گذشته خود پشیمان می‌شوند و از کسانی که آن‌ها را به کار گمارده‌اند نیز نوعی رنجش و تنفر پیدا می‌کنند”. وی ادامه داد: “در بعضی از موارد کارهایی به عهده‌ این کودکان قرار می گیرد که از توانشان خارج است ولی به دلیل استیصال مادی خانواده ناچار هستند که تن به این نوع بیگاری‌ها بدهند”.

افزایش تنش بین ایران و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس

بدنبال واکنش امارات متحده عربی به سفر احمدی‌نژاد به جزیره ابوموسی، و نشست فوق‌العاده وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در دوحه قطر، تنش بین ایران و کشورهای عربی منطقه افزایش یافته و حتا برخی از مقامات نظامی ایران نیز به تهدید امارات پرداختند. روز سه‌شنبه در مراسم روز ارتش، جدا از سخنان احمدی‌نژاد، فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز گفت: “امارات عددی نیست که بخواهد در مورد جزایر سه گانه جمهوری اسلامی ایران اظهار نظر کند”.

از سوی دیگر رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز از مصوبه دولت برای تبدیل جزیره ابوموسی به منطقه نمونه گردشگری خبر داد و گفت: “در همین رابطه سازمان میراث فرهنگی مشوق‌هایی را با هدف تسهیل سفر به جزیره ابوموسی در نظر خواهد گرفت”.  تنها نتجیه‌ی اقدامات تنش‌زایی که از سوی ایران و کشورهای عربی منطقه به آن دامن زده می‌شود، بحرانی‌تر شدن وضعیت سیاسی منطقه می‌باشد.

لغو سخنرانی تلویزیونی احمدی‌نژاد از تلویزیون

در پی انتشار اخباری مبنی بر اعلام خبر آغاز مرحله دوم هدفمندی یارانه ها از سوی احمدی نژاد در جریان سخنرانی مستقیم تلویزیونی وی، این سخنرانی از سوی تلویزیون لغو گردید. این دومین بار است که مسوولان تلویزیون از سخنرانی مستقیم احمدی‌نژاد در تلویزیون جلوگیری می‌کنند.

احمدی‌نژاد در حالی که مصمم است تا مرحله دوم طرح حذف یارانه‌ها را کلید بزند، مجلس با آن مخالفت کرده و حتا هنوز بودجه سال ٩١ که چگونه‌گی اجرای طرح فوق در سال ٩١ را روشن می‌سازد، به تصویب نرسانده است.

پیش از این و با انتشار اخباری مبنی بر کلید خوردن مرحله دوم طرح فوق از سوی دولت، لاریجانی با ارسال نامه‌ای به خامنه‌ای خواستار دخالت وی در این موضوع و بر سر جا نشاندن احمدی‌نژاد شده بود، اما خامنه‌ای نامه‌ی فوق را برای بررسی به شاهرودی رئیس هیات حل اختلاف قوای سه گانه فرستاد و خود از دخالت مستقیم پرهیز کرد.

در حالی که هنوز در ماه فروردین هستیم، توصیه‌های چندباره‌ی خامنه‌ای برای پرهیز از دامن زدن به اختلافات در شرایط بحرانی کنونی، بیهوده بودن خود را نشان داده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: