رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۹ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – گفتگویی با رحمان از سازمان فدائیان (اقلیت) پیرامون اعتصابات و اعتراضات کارگری، اخراج کارگران کارخانه شهاب خودرو و همچنین در چه شرایطی کارگران به استقبال اول ماه مه می‌روند، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۹ با عنوان «تشدید نزاع های درونی جمهوری اسلامی در سال ٩۱»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/-n6vPyn2/29farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

نیروهای امنیتی و نظامی بار دیگر اعتراض مردم عرب خوزستان به تبعیض ملی را سرکوب کردند

تجمع کارگران معترض کارخانه فولاد زاگرس در برابر فرمانداری

ادامه اعتراضات کارگران اخراجی ذوب‌آهن غرب کشور

کمتر از ٣۵ درصد کارگران پتروشیمی تبریز شامل تغییر قرارداد پیمانی به قرارداد مستقیم می‌شوند

محکومیت رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به ۶ سال زندان

احمدی‌نژاد بار دیگر مجلس را تمسخر کرد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

نیروهای امنیتی و نظامی بار دیگر اعتراض مردم عرب خوزستان به تبعیض ملی را سرکوب کردند

در هفتمین سال‌گرد تظاهرات مردم عرب خوزستان در اعتراض به تبعیض ملی، نیروهای امنیتی و سرکوب رژیم بار دیگر با گلوله و زندان به  اعتراضات مردم عرب منطقه پاسخ دادند.

براساس برخی از گزارش‌های منتشره، در جریان این تظاهرات تعدادی از معترضان زخمی و یک جوان ٢۵ ساله به نام شهاب حیاوی در آبادان به ضرب گلوله نیروهای سرکوب جان خود را از دست داده است. تعدادی از مردم نیز پیش و در هنگام اعتراضات توسط نیروهای رژیم دستگیر شده‌اند.

هم‌چنین مردم به‌خشم آمده از اقدامات نیروهای سرکوب، در پی تیراندازی نیروهای انتظامی در یک ایستگاه بازرسی به سوی عابرین و اتومبیل‌های شخصی، به سوی نیروهای سرکوب در این ایستگاه حمله کرده و ٣ تن از آن‌ها را به شدت زخمی کردند.

هم‌چنین گزارش‌هایی از به‌گروگان گرفتن دانش‌آموزان دبیرستان شهدا (دکتر حسابی سابق) در اهواز منتشر شده است. به دلیل نصب یک پرچم متعلق به برخی از فعالین عرب بر پشت‌بام این دبیرستان، نیروهای امنیتی و سرکوب این دبیرستان را محاصره کرده و حتا اجازه دیدار پدران و مادران دانش‌آموزان را با فرزندان‌شان نمی‌دهند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که تا پایان بازجویی از کلیه دانش‌آموزان و مشخص شدن کسی که این پرچم را نصب کرده است، دانش‌آموزان را آزاد نخواهند کرد.

تجمع کارگران معترض کارخانه فولاد زاگرس در برابر فرمانداری

بیش از ١۵٠ کارگر کارخانه فولاد زاگرس در اعتراض به تعطیلی کارخانه در برابر فرمانداری قروه واقع در استان کردستان تجمع کرده و خواستار بازگشت به کار شدند.
کارخانه فولاد زاگرس (ذوب‌آهن کردستان) در سال ٨٢ به بهره‌برداری رسیده و ظرفیت اسمی تولید آن سالانه ٧٠ هزار تن چدن مذاب بوده است. علاوه بر این کارخانه دارای دو ماشین ریخته‌گری شمش چدن و کارگاه‌های جانبی می‌باشد. اما به رغم وجود ۵۶ میلیون تن ذخایر قطعی سنگ‌آهن در منطقه، از دو ماه پیش تولید متوقف شده و یک ماه است که کارخانه تعطیل گشته و از ورود کارگران به کارخانه جلوگیری می‌گردد. در صورت ادامه‌ی تعطیلی کارخانه، ٣۵٠ کارگر کار خود را از دست می‌دهند. بیکار شدن این تعداد کارگر در حالی‌ست که دولت احمدی‌نژاد در سفر استانی به کردستان مصوب کرده بود که ظرفیت تولید کارخانه از ٧٠ هزار تن به ٣٠٠ هزار تن افزایش یابد.

کارگران کارخانه زاگرس هم‌چنین خواستار حذف شرکت‌های پیمانی و ایمن‌سازی محیط کار می‌باشند. به‌گفته‌ی کارگران، بعد از ١٠ سال کار هنوز با آن‌ها قرارداد دو ماهه بسته می‌شود. هم‌چنین تاکنون یکی از مهندسان شرکت به نام “کمیل ملکی” در اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده است. تعدادی از کارگران نیز در اثر بیماری‌های زودرس ناشی از کار از جمله بیماری‌های ریوی مریض شده‌اند، اما از ترس اخراج، بیماری خود را اعلام نمی‌کنند. پیش از این کارگرانی به دلیل بیماری از سوی پیمانکار اخراج شده‌ بودند. هم چنین ٢۵ نفر از کارگرانی که هم اکنون در لیست اخراج قرار دارند پیش از این دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند، اما کارفرما حاضر به تمدید قرارداد آن‌ها نیست.
ادامه اعتراضات کارگران اخراجی ذوب‌آهن غرب کشور

٢٠٠ کارگر اخراجی کارخانه تولید شمش چدن ذوب‌آهن غرب کشور، به اعتراضات خود هم‌چنان ادامه می‌دهند. در حالی که در پی تجمعات قبلی کارگران در روزهای ١۶ و ١٧ فروردین در برابر استانداری همدان، مقامات استانداری وعده‌ی بازگشایی مجدد کارخانه را داده بودند، اما کارگران هم‌چنان در بلاتکلیفی بسر می‌برند و تجمعات کارگران در برابر دیگر مراکز دولتی از جمله اداره کار نیز تاکنون به نتیجه‌ای منجر نگردیده است. مقامات دولتی با بهانه کردن پایان قرارداد کارگران با کارفرما به آن‌ها گفته‌اند که کاری از دست ما برنمی‌آید.

در ١٧ مهرماه سال گذشته و در جریان سفر دوره‌ای دولت احمدی‌نژاد به استان‌ها، کارخانه ذوب‌آهن غرب کشور که در کیلومتر ۴۵ جاده همدان به سنندج قرار دارد، توسط رحیمی معاون اول وی و با هزینه‌ی ٣٣ میلیارد تومانی افتتاح گردید و در حالی که تنها چند ماه از آغاز به کار کارخانه می‌گذرد، کارگران کارخانه که در آزمون کتبی، و مصاحبه تخصصی و با ارائه مدارک فنی و حرفه‌ای و تحصیلی و با طی کردن دوره آموزشی با وعده ٣٠ سال کار استخدام شده‌ بودند، به بهانه‌ی تعطیلی کارخانه از کار اخراج شده‌اند.
تعطیلی کارخانه در حالی است که برخی از بخش‌های آن به‌تازه‌گی آماده‌ی بهره‌برداری شده بودند.

کمتر از ٣۵ درصد کارگران پتروشیمی تبریز شامل تغییر قرارداد پیمانی به قرارداد مستقیم می‌شوند

در صورت اجرای بخشنامه‌ی وزیر نفت در مورد شرایط تبدیل قرارداد کارگران پیمانی به قرارداد مستقیم در صنعت نفت، قرارداد کمتر از ٣۵ درصد از کارگران پتروشیمی تبریز می‌تواند به قرارداد مستقیم تبدیل گردد.

وزیر نفت دولت که یکی از فرماندهان سابق سپاه می‌باشد در بخشنامه‌ای شرایط تبدیل قراردادهای پیمانی به قرارداد مستقیم را اعلام کرده بود که از جمله این شرایط داشتن مدارک تحصیلی بالاتر از دیپلم و حداقل ١٠ سال سابقه‌ی کاری بود. با توجه به بخشنامه‌ی فوق، نوع قرارداد بخش بزرگی از کارگران هم‌چنان پیمانی باقی می‌ماند. اما دولت برای جلوگیری از ادامه‌ی اعتراضات‌ کارگران پیمانی به شرایط قرارداد خود، قرارداد تعاونی را که در واقع نام دیگر شرکت‌های پیمانی است مطرح نموده است. این در حالی‌ست که کارگران کارخانه‌های پتروشیمی هم‌چون تبریز و ماهشهر خواستار تبدیل قرارداد تمامی کارگران پیمانی به قرارداد مستقیم می‌باشند. بسیاری از این کارگران سال‌هاست که در چنین شرایطی مشغول به کار هستند، اما اکنون و به بهانه‌های گوناگون رژیم تلاش دارد تا با شکستن اتحاد کارگران، مانع از ادامه‌ی مبارزات برحق کارگران شود.

محکومیت رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به ۶ سال زندان

پس از ٢٢ ماه زندان و شکنجه، رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل مبارزه در راه احقاق حقوق کارگران، به ۶ سال زندان محکوم گردید.

رضا شهابی در طول مدت حبس به دلیل شرایط وخیم زندان و فشارهایی که بر او وارد شد، با مشکل حاد جسمی روبرو گشته که نیاز به عمل فوری دارد، اما دستگاه قضایی ضد کارگر جمهوری اسلامی، نه تنها شرایط عمل وی را در بیمارستان فراهم نساخته که وی را به بهانه‌هایی واهی به ۶ سال زندان محکوم کرده است.

حکم جمهوری اسلامی علیه رضا شهابی حکم علیه تمامی فعالین کارگری و کارگران ایران است که برای احقاق حقوق از دست رفته‌ی خود توسط سرمایه‌داران و دولت حامی آن‌ها مبارزه می‌کنند. جرم رضا شهابی و دیگر کارگران زندانی تنها آگاه ساختن کارگران به منافع خود و تلاش برای تحقق آن از طریق ایجاد تشکل مستقل کارگری می‌باشد.

رضا شهابی علاوه بر محکومیت ۶ سال زندان به ۵ سال ممنوعیت از فعالیت کارگری و پرداخت ٧ میلیون تومان به دولت محکوم شده است. ٧ میلیون تومان پولی است که تعدادی از کارگران که لیست آن‌ها نیز موجود است به رضا شهابی برای کمک به خانواده‌ی کارگران زندانی داده بودند. با این حکم رژیم اعلام می‌کند که کارگران حق دفاع از هم طبقه‌ای‌های خود که به زندان و یا اخراج از کار محکوم می‌شوند ندارند. این چهره‌ی سیاه حکومت اسلامی است حکومتی که به بهشت گروهی از سرمایه‌داران بدل شده است.

احمدی‌نژاد بار دیگر مجلس را تمسخر کرد

با منتفی اعلام شدن استیضاح وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در مجلس، بار دیگر احمدی‌نژاد به مجلس ریشخند زد. در پی انتصاب سعید مرتضوی قصاب کهریزک به ریاست صندوق تامین اجتماعی و چهره‌ی منفوری که وی در میان مردم از جمله کارگران دارد، مجلس خواستار تعویض وی به دلیل منفور بودن وی در میان مردم شد، اما دولت احمدی‌نژاد بر ادامه‌ی کار وی اصرار نمود. این اصرار منجر به استیضاح وزیر مربوطه گردید، اما در پی رایزنی‌های متعدد و قول شفاهی مرتضوی برای استعفا، استیضاح منتفی گردید.

اما در حالی که احمدی‌نژاد از منتفی شدن استیضاح اطلاع کامل داشت، عامدانه برای پاسخ‌گویی به مجلس آمد و در همان‌جا معاون پارلمانی وی به دستور احمدی‌نژاد و برای تحقیر مجلس اعلام کرد که دولت هیچ قولی برای برکناری مرتضوی نداده است. در فردای آن روز نیز جوانفکر مشاور مطبوعاتی احمدی‌نژاد اعلام کرد که سعید مرتضوی در سمت ریاست صندوق تامین اجتماعی باقی خواهد ‌ماند.

پس از تضعیف موقعیت احمدی‌نژاد در پی اختلافات وی با خامنه‌ای بر سر وزارت اطلاعات، تهاجم جناح رقیب وی در مجلس و قوه قضاییه به او شدت گرفت، به گونه‌ای که در پی انتصاب ملک‌زاده رئیس شورای عالی ایرانیان مقیم خارج به معاونت وزارت خارجه و تهدید مجلس برای برکناری وی، وزیر خارجه مجبور شد به سرعت وی را برکنار کرده و ملک‌زاده در روز دوم تیرماه به‌سرعت بازداشت گردید. اما این بار احمدی‌نژاد در برابر مجلس ایستاد و تن به تعویض مرتضوی حتا تا مرحله‌ی استیضاح نداد. او پیش از این حتا تهدید کرده بود که در صورت برکناری وزیر، مرتضوی را سرپرست وزارتخانه خواهد کرد.

این دومین بار است که در مدتی کوتاه احمدی‌نژاد این گونه مجلس را تمسخر می‌کند. اگر او بار دیگر شروع به میدان‌داری در برخی از عرصه‌ها کرده است نه به دلیل قدرت‌یابی دوباره‌ی وی که به دلیل تشدید بحران در میان بالایی‌ها و از هم‌پاشیده‌گی درونی‌آن‌هاست، بحرانی که نتیجه‌ی مستقیم وضعیت سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی می‌باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: