برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۷ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – چند رويداد مهم جهان در هفته‌ای که گذشت، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۸ با عنوان «دستمزدهای کارگری و نظام کارمزدی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/BvdfX1ni/27farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تلاش مذبوحانه خانه کارگر و مراسم راه‌پیمائی در روز کارگر

كارگران شاغل در بخش درمان و پرستاران امنیت شغلی ندارند

افزایش کشفیات ۶٢ درصدی مواد مخدر در و احداث چند زندان جدید

ناایمنی محیط  کار، جان پنج نفر را گرفت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تلاش مذبوحانه خانه کارگر و مراسم راه‌پیمائی در روز کارگر

فتح‌الله بیات رئیس به اصطلاح اتحادیه کارگران قراردادی، چند روز پیش در رابطه با مراسم روزجهانی کارگر و راه‌پیمائی در این روز به گزارش‌گر سایت حکومتیِ ایلنا گفت: “سال حمایت از کار و تولید با مجوز برگزاری روز جهانی کارگرمعنا می‌یابد.” به دنبال این اظهار نظر، سایر عوامل رژیم در خانه کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی کار نیز از وظیفه دولت در به رسمیت شناختن راه‌پیمائی کارگران در روز کارگر سخن گفتند و اندک اندک این موضوع را به میان کشیدند که کارگران برای راهپیمائی در روز کارگر، نیازی به مجوز دولت ندارند! یکی از این‌ها به نام عبدالله مختاری، در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تا آن جا پیش رفت که جلوگیری دولت از برگزاری راه‌پیمایی روز جهانی كارگر را “غیرقانونی” خواند و گفت: “كارگران نه تنها در روز كارگر كه در تمامی روزهای سال در سراسر كشور برای بیان خواسته‌های صنفی خود نیازی به مجوز ندارند و ممانعت دولت غیر قانونی است.” بدین ترتیب صحبت در مورد برگزاری راه‌پیمائی در روز جهانی کارگر تا آنجا پیش رفت که علاوه بر این‌ها برخی از مقامات حکومتی و افراد دیگر وابسته به یک جناح معین بورژوازی نیز با این جار و جنجال هم‌صدا شدند.

شواهد موجود و نیز مجموعه این تحرکات حاکی از آن است که یک جناحی از بورژوازی به کمک عوامل خود در خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار، از هم اکنون، تظاهرات و مراسم راه‌پیمائی کنترل شده‌ای را در روز کارگر تدارک دیده‌اند. تردیدی نیست که آن‌ها از این طریق می‌خواهند در برابر جناح دیگرحکومتی و رقبای خود ابراز وجود کنند و در کشمکش‌ها و گسیختگی‌ها و بلبشوی موجود در درون حاکمیت، سهم‌خواهی و سهم‌بری کنند.

این سر و صدا و جار و جنجالی که به بهانه حرف‌های خامنه‌ای در مورد “سال حمایت از کار و تولید و سرمایه ملی” برپا شده است، اما به همان نسبت که از سوی عوامل بورژوازی و تشکل‌های وابسته به آن یعنی خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار، مورد توجه و استقبال قرار گرفته است، در میان کارگران با بی اعتنائی کامل مواجه شده است. سال حمایت از کار و تولید برای کارگران در همین یک ماه اول آن، علاوه برگرانی‌های سرسام‌آور، عجالتاً اخراج و بیکاری ده‌ها هزار کارگر و به گفته سایت حکومتی ایلنا ٣٠ درصد کارگران شاغل بوده است. کارگران و به‌ویژه فعالان و پیشروان کارگری که تجربه برگزاری مراسم اول ماه مه در سال‌های گذشته از جمله در یک دهه گذشته را با خود دارند، از هم اکنون در تدارک برگزاری مراسم‌های مستقل خود برآمده‌اند. خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار و حامیان آن‌ها، امروز فقط در میان کارگران پیشرو و فعالان کارگری نیست که هیچ‌گونه اعتباری ندارند و به عنوان تشکل‌های رژیمی و تشکل‌های جاسوسی شناخته می‌شوند، این تشکل‌های به اصطلاح کارگری که امروز به یمن حمایت و پشتیبانی جناحی از بورژازی به یاد مراسم روز جهانی کارگر و راه‌پیمائی بدون مجوز دولت افتاده‌اند، تا در کشمکش‌های درونی رژیم به آب و نانی برسند، اکنون در میان توده کارگران نیز بی‌اعتبارند. بنابراین سرو صدا و جنجال خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار و حامیان آن‌ها در میان جناحی از بورژوازی حاکم برای راه‌پیمائی در روز کارگر، ربطی به کارگران و طبقه کارگر ندارد. کارگران باید آگاه باشند که این یک بازیِ سیاسی و شکلی از منازعه در بالاست گرچه کارگردانان آن می‌خواهند هزینه‌اش را از جیب کارگران بپردازند! خانه کارگر و دیگر عوامل بورژوازی باید این را بدانند که کارگران نسبت به این ترفندها هوشیارند و با صف مستقل و مراسم مستقل خود در اول ماه مه، در برابر تمام بورژوازی و نظم حاکم، یکپارچه عمل خواهند کرد.

كارگران شاغل در بخش درمان و پرستاران امنیت شغلی ندارند

کارگران بخش درمان و پرستاران که در زمره زحمتکش‌ترین افراد جامعه هستند، هیچ‌گونه ضمانت شغلی ندارند و علی‌رغم آن که ماهیت شغل آن‌ها جنبه استمراری دارد، اما تحت قراردادهای موقت مشغول به کارند و هر لحظه در معرض اخراج و بیکاری قرار دارند. ایلنا به نقل از مسعود نیازی رئیس انجمن صنفی کارگری پرستاران تهران می‌گوید: “با وجود مستمر بودن ماهیت شغل كارگران بخش درمان و پرستاران، طی دو دهه گذشته کارگران رسمی در حوزه درمانی بخش خصوصی به تدریج کاهش یافته‌اند و در حال حاضر کمتر از ۳۰ درصد از مجموع كارگران بیمارستانی، با قرارداد دائم شاغل هستند.”

رایج شدن قراردادهای موقت در بخش درمان و انعقاد قراردادهای موقت با پرستاران در حالی انجام می‌شود که رأی صادر شده توسط دیوان عدالت اداری در سال گذشته پیرامون کارگران موقت مشاغل مستمر، شامل پرستاران نیز می‌شود. با این وجود دستگاه‌های دولتی کماکان نسبت به این موضوع توجه و حساسیتی از خود نشان نمی‌دهند و در حال حاضر حداقل ۷٠ درصد پرستاران با قراردادهای موقت و حقوق‌های بسیار پائین مشغول به کارهستند. این دسته از پرستاران و همچنین کلیه کارگران بخش درمان خواستار لغو قراردادهای موقت، انعقاد قراردادهای رسمی، افزایش حقوق و ضمانت شغلی می‌باشند.

افزایش کشفیات ۶٢ درصدی مواد مخدر در و احداث چند زندان جدید

سرهنگ علیرضا واحدی فرمانده انتظامی شهرستان فیروزکوه شرق تهران، از افزایش کشفیات چشم‌گیر مواد مخدر مانند هروئین، تریاک و شیشه در این شهرستان خبر داد. خبرگزاری ایلنا به نقل از وی نوشت از ابتدای سال جاری و در یک ماهه نخست سال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، کشف مواد مخدر، ۶۲ درصد افزایش داشته است. فرمانده انتظامی شهرستان فیروزکوه در مورد انواع و درصد این کشفیات می‌گوید: شاخص این کشفیات به تفکیک به رشد ۶۰ درصدی تریاک، ۹۲ درصدی هروئین و۶۸ درصدی شیشه اختصاص یافته است.

افزایش کشف مواد مخدر و افزایش ۹٢ درصدی کشف هروئین، معنای دیگری جز افزایش میزان مصرف و تعداد مصرف‌کنندگان مواد مخدر یا به عبارت دیگر افزایش تعداد معتادین و گسترش بیش از پیش پدیده خانمان برانداز اعتیاد ندارد. در جمهوری اسلامی فقط میزان مصرف مواد مخدر و تعداد معتادان نیست که با سرعت افزایش می‌یابد، بلکه به موازات ازدیاد مصرف مواد مخدر، شمار زندانیان معتاد نیز پیوسته افزایش پیدا می‌کند به نحوی که هم اکنون تعداد زندانیان، به چند برابرظرفیت زندان‌ها افزایش یافته است. جمهوری اسلامی البته معضل اعتیاد و پر شدن زندان‌ها را نیز، به شیوه مخصوص خویش یعنی با تکثیر زندان‌ها و ایجاد زندان‌های جدید با ظرفیت و گنجایش بیشتر از زندان‌های قبلی “حل”!! می‌کند. به عنوان نمونه روز گذشته اعلام شد که تنها در استان مازندران شش زندان جدید احداث می‌شود. علی اکبر غفاریان مدیر کل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی مازندران در گفتگو با مهر با اشاره به افتتاح زندان جدید ساری اظهار داشت: این زندان در مساحت صد هزار متری در جاده ساری به تیرکلا ساخته شده است که ظرفیت آن پنج برابر زندان قبلی‏ست. وی در ادامه می‌گوید: زندان نمونه بابل و ساری به بهره‌برداری رسیده و زندان بهشهر، تنکابن و آمل  و همچنین یک زندان برای نوجوانان زیر ١۸ سال در منطقه خزرآباد ساری در حال ساخت است.

رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی از یک سو فقر و بیکاری وحشتناکی را بر جوانان و عموم توده‌های مردم ایران تحمیل نموده و میلیون‌ها انسان را به دام مرگبار اعتیاد کشانده است، از سوی دیگر پی در پی زندان برپا می‌کند تا این توده پرشمار و جوانانی را که قربانیان نظام سرمایه‌داری حاکم‌اند و در اصل باید در پشت میزهای تحصیل و یا در سالن‌های کار و کارخانه به تحصیل و کار اشتغال داشته باشند، روانه زندان سازد. جمهوری اسلامی یک رژیم به غایت ارتجاعی و ضد مردمی‏ست و تا این رژیم بر سرِ کار باشد، فقر و اعتیاد و زندان و بدبختی و فلاکت خواهد بود. نخستین گام برای رهائی از شر تمام مصائب موجود، براندازی رژیم سرمایه‌داری جمهوری اسلامی‏ست.

ناایمنی محیط  کار، جان پنج نفر را گرفت

چهار تن از كاركنان شركت گاز شهرستان ایجرود واقع در استان زنجان، بر اثر گازگرفتگی جان باختند. ایرنا به نقل از فرمانده انتظامی شهرستان ایجرود در این زمینه می‌نویسد: ‌”چهار نفر از كاركنان شركت گاز جهت بررسی و ترمیم نشتیِ گاز به حوالی روستای “اغول بیك اولیاء” در شهرستان ایجرود اعزام شده بودند که هر چهار نفر به ترتیب برای بستن شیر فلكه بزرگ انتقال گاز وارد حوضچه شده و در اثر گازگرفتگی بیهوش می‌شوند و جان خود را از دست می‌دهند.” همچنین خبر دیگری حاکی از آن است که در تاریخ بیست و دوم فروردین ماه، صلاح قاسمی کارگر پروژه احداث مسکن مهر شهرستان اشنویه بر اثر سقوط از طبقه سوم آپارتمان در حال ساخت، جان خویش را از دست داد. این کارگر متاهل بود و فقط ٣۵ سال سن داشت. این دو حادثه مرگبار، تنها دو نمونه از حوادثی است که هر روزه در محیط‌های ناایمن کاری اتفاق می‌افتد. سرمایه‌داران تنها به خاطر افزایش سودهای خود، از صرف هزینه برای تأمین ایمنی  کارگران و بالابردن ایمنی محیط کار طفره می‌روند و به قیمت جان و خون کارگران، بر سودهای خود می‌افزایند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: