برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۴ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – انتصاب سعید مرتضوی به عنوان مدیر عامل صندوق تامین اجتماعی و تشدید نزاع‌های درونی رژیم در گفتگویی با  احمد موسوی از سازمان  فدائیان (اقلیت)، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۸ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی- سیاست خارجی حکومت شورایی»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/CsgyPcyw/24farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتصاب و تجمع کارگران «نی‌بُر» کشت‌وصنعت کارون شوشتر

ادامه‌ی اعتصاب کارگران صنایع فلزی

صدور قرار آزادی کارگر زندانی با وثیقه

عدم پذیرش دفترچه‌های تامین اجتماعی از سوی داروخانه‌ها

حقوق بازنشسته‌گان احتمالن بین ١٠ تا ١۵ درصد افزایش می‌یابد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتصاب و تجمع کارگران “نی‌بُر” کشت‌وصنعت کارون شوشتر

دو هزار کارگر “نی‌بُر” کشت‌وصنعت کارون شوشتر با آغاز سال نو بار دیگر در اعتراض به عدم تحقق خواست‌ها و وعده‌های چندین ساله‌ی دولت و کارفرما دست به اعتصاب زده و در برابر کارخانه تجمع کردند.

کارگران خواستار افزایش دستمزد، اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و  پرداخت حق بیمه‌ی کامل خود از سوی کارفرما می‌باشند.

به‌رغم سال‌ها مبارزه و حتا تعهد دولت در پذیرش خواست کارگران در مورد حق بیمه و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، به بهانه‌ی تغییر مدیریت کارخانه، و مخالفت مدیریت جدید با اجرای طرح فوق، دولت و کارفرما با همدستی یکدیگر از انجام تعهدات فوق شانه خالی می‌کنند.

هم اکنون بسیاری از کارگران نی‌بُر که در سن بازنشسته‌گی قرار دارند به دلیل عدم پرداخت حق بیمه کامل نمی‌توانند تقاضای بازنشسته‌گی کنند. هم‌چنین به دلیل عقد قراردادهای موقت با کارگران، خطر اخراج اعتصابیون را تهدید می‌کند، اما با این وجود کارگران دست به اعتصاب زده و بر تحقق خواست‌های خود پای می‌فشارند.

کارگران “نی‌بُر” مانند بسیاری از هم‌قطاران خود به‌خوبی پی برده‌اند که در مبارزه علیه دولت و سرمایه‌داران برای کسب یک زنده‌گی بهتر، چیزی برای از دست دادن ندارند.

ادامه‌ی اعتصاب کارگران صنایع فلزی

در پی تجمع ٨٠٠ کارگر صنایع فلزی در برابر دفتر احمدی‌نژاد در روز یکشنبه و قول رسیده‌گی به خواست‌های کارگران توسط وزارت صنایع از سوی این دفتر، روز ٢١ فروردین نماینده‌های کارگران برای شرکت در جلسه رسیده‌گی به خواست‌های‌شان به وزارت صنایع مراجعه می‌کنند. اما در وزارت‌خانه‌ به آن‌ها گفته می‌شود که جلسه‌ی فوق برگزار شده و تنها صورت‌جلسه در اختیار نماینده‌گان کارگران قرار داده می‌شود.

در این صورت جلسه مقرر شده است که تا پایان ماه فروردین دستمزدهای عقب‌افتاده‌ی کارگران پرداخت گردد، مشکل بیمه بازنشسته‌گی ١۵٠ کارگر ظرف ۵ روز و پرداخت سنوات حدود ١٠٠ بازنشسته سال‌های قبل نیز تا ١۵ اردیبهشت ماه حل شود.

اما کارگران صنایع فلزی به دلیل عدم اعتماد به این توافق‌نامه و برگزارکننده‌گان جلسه، به اعتصاب خود ادامه دادند.

پیش از این نیز وزارت صنایع متعهد شده بود که در صورت عدم پرداخت دستمزدهای عقب‌افتاده تا پایان سال ٩٠، خود راسا مطالبات کارگران را پرداخت نماید، اما در صورت‌جلسه‌ی فوق باز قرار شده است تا کارفرما مطالبات کارگران را پرداخت کند.

وعده‌ای که پیش از این نیز تحقق نیافته است.

کارگران صنایع فلزی با عِلم به این موضوع به اعتصاب خود ادامه داده‌اند. کارگران تنها با ادامه‌ی مبارزات خود می‌توانند به خواست‌های خود تحقق بخشند. تجربه ثابت کرده است که اکتفا کردن به وعده‌های کارفرما و یا مقامات دولتی چیزی جز دادن فرصت به آن‌ها برای زیرپا گذاشتن حقوق کارگران هیچ دستاورد دیگری برای آن‌ها نخواهد داشت.

صدور قرار آزادی کارگر زندانی با وثیقه

به گفته‌ی محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه، کارگر زندانی که به دلیل پرتاب کفش به سوی احمدی‌نژاد سه ماه پیش دستگیر شده بود، تا برگزاری دادگاه در صورت تامین وثیقه آزاد می‌شود.

این کارگر زندانی در جریان سخنرانی احمدی‌نژاد در شهر ساری، با نزدیک شدن به تریبون و پرتاب کفش به سوی وی اعتراض خود را به دروغ‌گویی‌های او اعلام نموده و به بیکاری و عدم پرداخت دستمزدهای کارگران اعتراض کرده بود. وی که کارگر نساجی مازندران بود، به دنبال این حرکت اعتراضی توسط مزدوران احمدی‌نژاد به‌شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به زندان انداخته شد.

این در حالی‌ست که رژیم بارها حمایت خود را از اقدام مشابه‌ی روزنامه نگار عراقی در پرتاب کفش به سوی جرج بوش اعلام کرده است.

حدود ١٠ روز پیش نیز کارگران نساجی مازندران در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، در برابر استانداری تجمع کرده و برای مدتی خیابان منتهی به استانداری را بستند. کارگران نساجی مازندران با ادامه‌ی اعتراضات‌شان ثابت کردند که نمی‌توان دهان کارگران را با زور و ضرب بست و کارگران تا تحقق خواست‌های‌شان به مبارزات خود ادامه خواهند داد.

عدم پذیرش دفترچه‌های تامین اجتماعی از سوی داروخانه‌ها

مژدهی رئیس انجمن داروسازان ایران گفت به علت عدم پرداخت بدهی صندوق تامین اجتماعی به داروخانه‌ها، از این پس نسخه‌های بیماران دارای دفترچه‌های تامین اجتماعی به صورت نقدی محاسبه می‌شود.

با این ترتیب کارگران مجبورند برای دریافت داروهای خود پول نقد بپردازند و این در حالی‌ست که هر ماه بابت حق بیمه مبالغی از دستمزدشان کسر می‌شود.

اما صندوق تامین اجتماعی که با پول کارگران تشکیل شده و یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران کشور می‌باشد، تاکنون از پرداخت بدهی هزار و صد میلیارد تومانی به بیمارستان‌ها، پزشکان، دندانپزشکان، داروخانه‌ها و دیگر مراکز درمانی طرف قرارداد با تامین اجتماعی طفره رفته است.

دولت با در اختیار گرفتن مدیریت تامین اجتماعی و داشتن بدهی ٣۵ هزار میلیارد تومانی به آن، یکی از عوامل اصلی بوجود آمدن این وضعیت برای کارگران است. تنها سود بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی بر اساس نرخ سود بانکی در ایران، بیش از ۵ برابر کل بدهی تامین اجتماعی به مراکز درمانی است، آن وقت کارگران باید برای داروهای خود معطل بمانند، در حالی که دولت به جای پرداخت بدهی خود به تامین اجتماعی می‌خواهد سهام شرکت‌های ورشکسته‌ی خود را به تامین اجتماعی با مبالغ سرسام‌آور بفروشد. در سوی دیگر نیز مدیران نالایق دولتی به جای این که به فکر سودآفرینی سرمایه‌ی عظیم تامین اجتماعی باشند تا از این راه بر حقوق بازنشسته‌گان افزوده و خدمات درمانی بهتری برای آن‌ها فراهم آورند، به فکر چپاول آن و اختلاس از پول‌های کارگران هستند.

حقوق بازنشسته‌گان احتمالن بین ١٠ تا ١۵ درصد افزایش می‌یابد

براساس برخی از گزارش‌ها، حقوق بازنشسته‌گان تامین اجتماعی و دیگر صندوق‌های بازنشسته‌گی برای سال ٩١‌ تنها بین ١٠ تا ١۵ درصد افزایش می‌یابد.

این در حالی است که نرخ تورم براساس خوش‌بینانه‌ترین برآوردها بیش از ۴٠ درصد بوده است. حتا بانک مرکزی که برحسب عادت نرخ تورم را کمتر از نصف رقم واقعی آن اعلام می‌کند، نرخ تورم سال ٩٠ را ٢١ درصد اعلام کرده است.

در سال‌های ٩٠ و ٨٩ نیز به ترتیب ١٠ و ۶ درصد به حقوق بازنشسته‌گان اضافه شده بود.

افزایش ناچیز حقوق‌ در برابر نرخ بالای تورم نتیجه‌ای جز کاهش واقعی حقوق و درآمد بازنشسته‌گان در سال‌های اخیر  نداشته است. حقوق‌های ناچیزی که هر سال در اثر گرانی و تورم آب شده و با کاهش قدرت خرید خود، بازنشسته‌گان را بیش از پیش به فقر دردناکی پرتاب می‌کنند.

براساس ماده ٩۶ قانون تامین اجتماعی و نیز ماده ١٢۵ قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش حقوق سالانه بازنشسته‌گان و مستمری‌بگیران باید هر ساله براساس نرخ تورم محاسبه گردد. اما در عمل حقوق بازنشسته‌گان حتا براساس نرخ تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز افزایش نیافته است.

بازنشسته‌گان تا زمانی که فاقد تشکل‌های واقعی خود هستند، زیر پای قدرت‌مداران لگدمال می‌شوند. تنها تشکلی که نماینده‌ی واقعی آن‌ها باشد می‌تواند از حقوق آن‌ها دفاع کرده و به جای کاهش درآمدهای واقعی‌شان، برای افزایش آن مبارزه کند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: