زورآزمایی مجلس و احمدی‌نژاد، از سر گرفته شد

جمعه، ۱۸ فروردین ۹۱- اولین اجلاس مجلس ارتجاع اسلامی در سال جدید، در این هفته برگزار گردید. از همین نخستین جلسه، نزاع دولت و مجلس از سر گرفته شد. طرح استیضاح وزیر کار و تعاون که زمزمه آن از دو هفته پیش شنیده می‌شد، توسط گروهی از نمایندگان به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد.

باهنر، نایب رئیس اول مجلس اعلام کرد که تعداد امضاکنندگان طرح استیضاح شیخ‌الاسلام، وزیر کار به ۲۰ نفر رسیده است. اما از اعلام وصول رسمی آن خودداری کرد و گفت از آن‌جایی که بر طبق مقررات مجلس، هیئت رئیسه می‌تواند وصول رسمی را امروز یا فردا اعلام نماید، ما از این حق استفاده می‌کنیم و اگر فردا مشکلی پیش نیاید، این طرح رسماً اعلام وصول و به دولت اعلام می‌شود.

نادران، یکی از امضاکنندگان طرح استیضاح، دلیل این استیضاح را انتصاب سعید مرتضوی به ریاست سازمان تأمین اجتماعی اعلام نمود و افزود: با توجه به این که مسئولیت مرتضوی در صندوق، عوارض کوتاه مدت و بلند مدت برای کشور دارد، باید سریعاً طرح اعلام وصول شود تا مجلس بتواند هر چه زودتر نسبت به این مسئله تصمیم‌گیری کند.

در طرح استیضاح وزیر تعاون و کار آمده است که وی فردی را در رأس سازمان تأمین اجتماعی قرار داده است که به عنوان دادستان تهران متهم است. در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از کهریزک، مقصر شناخته شده است. در پرونده دانشگاه آزد اسناد زیادی از اقدامات غیر قانونی و سوء استفاده‌های وی موجود است. در تحقیق و تفحص از قوه قضاییه به دلیل تخلفات‌اش مقصر شناخته شده است. اسناد مطمئنی از سوء استفاده وی از موقعیت شغلی وجود دارد. در تصدی صندوق اجتماعی و شرکت شستا، تجربه مناسب ندارد. تذکرات برخی نمایندگان نادیده گرفته شده است و سرانجام این که وزیر کار و تعاون تصمیم در مورد سعید مرتضوی را به رئیس جمهور نسبت داده، وزیری که قدرت مقاومت در برابر فشار را ندارد نمی‌تواند مورد اعتماد و اتکای مجلس باشد.

پرونده سیاه جنایات جلادی به نام سعید مرتضوی که حتا خود شخصاً به عنوان بازجو در قتل و کشتار مخالفین رژیم نقش داشته، بر مردم ایران پوشیده نیست. استیضاح‌کنندگان هم برای این که ظاهراً وجهه‌ای مردم‌پسند به استیضاح دهند و اصل قضیه را پوشیده دارند، بر برخی از همین جنایات انگشت نهاده‌اند.

اما اصل نزاع در این است که گروه‌های رقیب احمدی‌نژاد نگران‌اند که با قرار گرفتن سعید مرتضوی در رأس سازمان تأمین اجتماعی، شرکت‌های سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی (شستا) با تریلیون‌ها سرمایه و سودهای کلان آن، تماماً به چنگ احمدی‌نژاد و دار و دسته او بیافتد. این صندوق، در زمره مواردی بوده است که باندهای درونی هیئت حاکمه در گذشته بر سر ریاست آن توافق و زد و بند داشته‌اند و هم اکنون چند تایی از پرونده‌های سوء استفاده‌های مالی کلان تعدادی از نمایندگان مجلس هم از این صندوق و شرکت‌های آن، علنی شده است. صندوق و شرکت‌های آن متعلق به کارگران است، اما درآمدهای کلان آن به جیب باندهای درونی هیئت حاکمه می‌رود.

لذا به محض این که خبر انتصاب مرتضوی به ریاست صندوق تأمین اجتماعی انتشار یافت، از آن‌جایی که این انتصاب بی توجه به منافع باندهای رقیب در درون مجلس انجام گرفته بود، مخالفت‌ها آغاز گردید و مجلسیان مستقیم و غیر مستقیم مخالفت‌شان را با این انتصاب اعلام نمودند. اما احمدی‌نژاد توجهی به خواست آن‌ها نکرد و از آن جایی که اطمینان دارد در این یک سال و چند ماه باقی‌مانده به پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، هر کاری که انجام دهد، اتفاق خاصی نخواهد افتاد، مجلس را تهدید کرد که چنان‌چه وزیر کار و تعاون را استیضاح و برکنار کند، یک‌سره اختیار وزارت‌خانه را هم به مرتضوی خواهد سپرد و او را سرپرست این وزارت‌خانه تعیین خواهد کرد. معاون اول احمدی‌نژاد نیز در یک گفتگوی مطبوعاتی، رسماً اعلام نمود که “دولت شخص مرتضوی را برای این سمت مناسب تشخیص داده و از انتخاب وزیر کار و تعاون تشکر می‌کنیم.”

حالا که کار به تهدید و تأیید رسمی کشیده بود، برای گروه‌های رقیب احمدی‌نژاد، راه دیگری جز این باقی نمانده بود که آن‌ها نیز تهدید خود را عملی کنند و طرح استیضاح اعلام وصول شود. با این همه یک روز به وی فرصت دادند که بین برکناری مرتضوی و استیضاح و برکناری وزیر کار یکی را انتخاب کند. این بود دلیل این که چرا نایب رئیس اول مجلس اعلام وصول طرح استیضاح را یک روز به تعویق انداخت و از آن‌جایی که احمدی‌نژاد تسلیم خواست مجلس نشد، روز بعد، رسماً طرح استیضاح اعلام وصول شد.

اما کشمکش به این مورد محدود نشد. اعضای کمیسیون تلفیق و کمیسیون طرح تحول اقتصادی جلسات ویژه برگزار کردند که برای برخورد با تخلفات دولت در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها راه‌کار ارائه دهند. احمدی‌نژاد بدون توافق با مجلس اجرای فاز دوم آزادسازی قیمت‌ها را در دستور کار قرار داده و مبلغی نیز که هنوز مقدار آن دقیقاً روشن نیست، به عنوان یارانه نقدی در نظر گرفته است. نزاع دولت و مجلس بر سر پرداخت یارانه نقدی بالا گرفته است. چنین به نظر می‌رسد که مجلسیان در کل مخالف افزایش یارانه نقدی‌اند، ولی با افزایش قیمت‌ها مخالفتی ندارند و احتمالاً اختلافاتی بر سر سرعت این افزایش داشته باشند. لاریجانی در اجلاس ۱۵ فروردین مجلس گفت: “این اقدام دولت در افزایش یارانه‌ها خلاف صریح قانون است و با شرایط کشور هم مناسب نیست و گرانی را تشدید می‌کند.”

رئیس مجلس البته حقیقت را کتمان می‌کند، آن‌چه که باعث افزایش قیمت‌ها، گرانی و رشد تورم است، نه یارانه نقدی، بلکه سیاست آزادسازی قیمت‌هاست که تمام باندهای درون جمهوری اسلامی از مدافعین آن هستند. پرداخت یارانه نقدی نیز جز یک کلاه‌برداری آشکار از طرف احمدی‌نژاد نیست. او مبلغی را ظاهراً تحت عنوان یارانه نقدی به مردم می‌دهد که چند برابر آن را در ازای افزایش قیمت‌ها از آن‌ها باز پس ‌گیرد.

رئیس مجلس که بر سر این اختلاف با احمدی‌نژاد نتوانست به توافقی برسد، دست به دامان خامنه‌ای شده و به او نامه نوشته است که چاره‌ای بیاندیشد و نظر خود را در مورد این اختلاف اعلام کند.

در همین نخستین روز تشکیل جلسه مجلس در سال جدید، نزاع دیگری هم بر سر برداشت متجاوز از یک تریلیون تومان از دارایی بانک‌ها توسط بانک مرکزی در جریان بود. یک عضو کمیسیون صنایع و معادن، این اقدام دولت و بانک مرکزی را دستبرد شبانه نامید و گفت رئیس مجلس دستور پیگیری این مسئله را نیز صادر کرده است.

تمام این کشمکش‌ها و جنگ و جدال‌هایی که در یک روز میان مجلس و دولت رخ داد، نشان می‌دهد که نه فقط هیچ راه حلی برای غلبه بر اختلافات باندهای درون حکومت اسلامی، ارگان‌ها و نهادهای آن و کشمکش‌های آن‌ها وجود ندارد، بلکه بالعکس این اختلافات، در ابعادی وسیع‌تر بروز نموده و هر مسئله‌ای به عرصه‌ی کشمکش و زورآزمایی آن‌ها با یکدیگر تبدیل شده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: