برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱۵ فروردین

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «نگاهی به مبارزات کارگران در سالی که گذشت و جنبش کارگری برای اول ماه مه چه خواسته‌ها و مطالباتی را باید در اولویت مبارزات خود در سال جاری قرار دهد؟» در گفتگوی با اصلان جوادزاده از سازمان فدائیان (اقلیت)، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۸ با عنوان «مذاکرات جديد و چشم‌انداز نتايج آن»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/CyLcw92b/15farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتراف به زنده‌گی ٧٠ درصد از کارگران زیر خط فقر

سود هنگفت دولت از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها

ممنوعیت ورود شهروندان افغانی به پارک «صفه» در اصفهان

استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

اعتراف به زنده‌گی ٧٠ درصد از کارگران زیر خط فقر

علی‌ دهقان کیا عضو هیات‌مدیره کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران در گفت‌وگویی اعتراف کرد که ٧٠ درصد از کارگران زیر ۵٠ درصد خط فقر زنده‌گی می‌کنند. وی با بیان این‌که هزینه یک خانوار کارگری یک میلیون و پانصد هزار تومان است، گفت: “دستمزد سال جاری کارگران بدون در نظر گرفتن سبد هزینه خانوار محاسبه شده است”.

وی ادامه داد: ” از زمان تصویب قانون کار تاکنون بند ب ماده ۴١ قانون کار در تعیین مصوبه کارگران لحاظ نشده است و همین امر موجب شده است که بیش از ٧٠ درصد از کارگران زیر خط فقر گذران معیشت کنند”.

اعتراف علی دهقان‌کیا از مزدوران حکومت اسلامی، به وضعیت وحشتناک معیشت کارگران، نه بدلیل حمایت این مزدوران از کارگران که بدلیل ترس آن‌ها از خیزش کارگران است. ترسی که باعث شده است در سال‌های اخیر حتا تظاهرات حکومتی اول ماه مه به شکل سابق برگزار نگردد. علی دهقان کیا و تمام کسانی که هم‌اکنون خود را نماینده‌ کارگران در شوراهای اسلامی عنوان می‌کنند، این مقام خود را مدیون دریوزه‌گی در برابر حکومت هستند و به همین دلیل دشمن کارگران و دشمن تشکل واقعی آن‌ها هستند. اگر کارگران زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند، اگر دستمزدهای واقعی کارگران سال‌به‌سال کاهش می‌یابد، یکی از علل آن نبود تشکل‌های واقعی کارگری است، تشکل‌هایی که سخنگوی واقعی کارگران باشند. تشکل‌هایی که در صورت کاهش دستمزدهای واقعی کارگران، به جای تایید پیشنهاد دولت در مورد دستمزدهای کارگری، خواهان اعتصاب سراسری کارگران شوند. تشکل‌هایی که علی دهقان کیا و هم‌پالگی‌های‌اش از دشمنان سرسخت آن‌ها هستند.
سود هنگفت دولت از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها

با انتشار اولین آمار رسمی مربوط به درآمد دولت از محل اجرای طرح حذف یارانه‌ها، مشخص گردید که دولت سود هنگفتی از قِبَلِ اجرای این طرح تاکنون کسب کرده است. با این آمار، آشکار گردید که تمامی ادعاهای تاکنونی در مورد بار سنگین! تامین هزینه‌های مالی یارانه‌های نقدی – پول ناچیزی که دولت بابت حذف یارانه‌ها به مردم می‌دهد – دروغ بوده است.

براساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت تنها از محل افزایش قیمت سوخت‌هایی چون بنزین، گازوئیل، گاز و نفت سفید حدود ٧۴ هزار میلیارد تومان در سال ٩٠ درآمد داشته است. این در حالی‌ست که کل یارانه‌های نقدی که به مردم پرداخت شده در صورتی که ٧٠ میلیون نفر در ایران یارانه بگیرند، کمتر از ۴٠ هزار میلیارد تومان می‌شود. بدین ترتیب تا این‌جای کار دولت ٣۴ هزار میلیارد تومان سود کسب کرده است که با احتساب حذف یارانه‌های مربوط به نان، شیر، آب، برق و دیگر لوازم ضروری مردم، می‌توان به این نتیجه رسید که دولت بیش از دو برابر پولی را که به مردم داده است، بابت حذف یارانه‌ها از جیب آن‌ها به سرقت برده است.

جمهوری اسلامی در حالی که دست‌اش را در جیب مردم کرده و پول‌های‌شان را به سرقت می‌برد، بخشی از آن پول را به عنوان کمک به همان مردمی می‌دهد که جیب‌های‌شان را زده است. آن وقت با کمال وقاحت رئیس دولت‌اش که تنها یک شومن بی‌مزه می‌باشد، به مردم می‌گوید: “این پول‌ها را خرج نکنید، این پول‌ها را پس‌انداز کنید، این پول‌ها برکت دارد”. این است سیاست دولتی که با توسل به دین و مذهب، با توسل به سرکوب و جنایت، به تاراج و به خاک سیاه نشاندن مردم مشغول است.

ماه‌ها قبل از انتشار این گزارش، صندوق بین‌المللی پول نیز براساس آمارهایی که دولت به آن صندوق داده بود، ضمن حمایت از سیاست دولت در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی نئولیبرال با حذف یارانه‌ی کالاهای ضروری مردم، از درآمد هنگفت دولت خبر داده بود.

دولت تاکنون مدعی بوده است که برای پرداخت یارانه‌های نقدی مجبور شده است از جاهای دیگر از جمله استقراض از بانک مرکزی منابع مالی یارانه‌های نقدی را تامین کند، با آشکار شدن این آمار، اکنون معلوم نیست که چه بر سر درآمد دولت از بابت یارانه‌ها آمده است، همان‌طور که درآمد دولت از بابت فروش نفت نیز هرگز تاثیری بر زنده‌گی مردم نداشته است.

ممنوعیت ورود شهروندان افغانی به پارک “صفه” در اصفهان

به‌گزارش خبرگزاری “ایمنا” وابسته به شهرداری اصفهان، مسوول کمیته انتظامی ستاد تسهیلات سفر شهر اصفهان، حضور شهروندان افغان در روز سیزده بدر در پارک کوهستانی “صفه” در شهر اصفهان را ممنوع اعلام کرد. وی با کمال وقاحت دلیل این اقدام نژادپرستانه‌ی خود را ایجاد ناامنی از سوی شهروندان افغانی برای شهروندان ایرانی و در راستای تامین امنیت شهروندان ایرانی نامید.

براساس آمارهای دولتی، حدود ٩٠٠ هزار شهروند افغانی دارای کارت اقامت در ایران زنده‌گی می‌کنند و بیش از یک میلیون نیز فاقد کارت اقامت می‌باشند.

این اقدام نیروی انتظامی و شهرداری اصفهان، منجر به واکنش اعتراضی برخی از مردم ایران در اصفهان و دیگر شهرهای ایران و جهان به‌ویژه در فضای اینترنتی از جمله فیس‌بوک گردید.

اقدامات نژاد‌پرستانه‌ی دولت اسلامی، قدمتی به طول عمر این حکومت دارد. چندی پیش نیز در “یوتوپ” فیلم‌هایی از تحقیر پناهنده‌گان افغانی توسط نیروهای انتظامی رژیم منتشر شد که واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. در این فیلم پناهنده‌گان افغانی مجبور به زدن بر سر خود و انجام بشین پاشو شده بودند. جمهوری اسلامی با این سیاست‌ها تخم نفاق و کینه بین دو ملت را می‌پاشاند.

اما این حکومت تنها در مورد پناهنده‌گان افغانی این سیاست را اجرا نمی‌کند. این حکومت از پایمال کردن حتا بدیهی‌ترین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی ساکن ایران نیز دریغ نمی‌کند و در راستای سرکوب آن‌ها، تاکنون هزاران نفر را به قتل رسانده است.

رژیم ایران همواره سعی داشته است تا برای پوشاندن ناتوانی‌اش در مقابله با افزایش نارسایی‌های اجتماعی، تقصیر را به گردن کسان دیگری بیاندازد و شهروندان افغانی ساکن ایران، یکی از این گروه‌ها بوده‌اند.

قوانین ایران نیز در راستای همین سیاست‌ها یکی از نژادپرستانه‌ترین قوانین می‌باشد. در اثر همین قوانین هم‌اکنون تعداد زیادی از کودکان افغانی قادر به تحصیل نبوده و حتا کودکانی که دارای پدر افغانی اما مادر ایرانی هستند، حق گرفتن تابعیت ایرانی را ندارند.

استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

با آغاز به کار مجلس، تلاش برای استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز می‌شود. باهنر نائب رئیس مجلس اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با بیان این که طرح استیضاح وزیر فوق، در آخرین روزهای سال ٩٠ به هیات رئیسه مجلس ارائه گردید، گفت: “ما منتظریم مجلس تشکیل جلسه دهد تا در باره استیضاح یا عدم استیضاح اعلام نظر کنیم”.

وی گفت: “تا آنجایی که در جریان هستم، استیضاح‌کننده‌گان خواستار اجرای استیضاح هستند”. هم‌چنین قرار است وزیر فوق روز سه‌شنبه در مجلس حاضر شود. وی روز دوشنبه به بهانه‌ی دیدار نوروزی با لاریجانی رئیس مجلس نیز دیدار داشت.

با انتصاب سعید مرتضوی از عوامل احمدی‌نژاد در راس صندوق تامین اجتماعی، صندوقی که جایگزین سازمان تامین اجتماعی شده است، درگیری بر سر این انتصاب بین دولت و مجلس شدت گرفت. در حالی که گروهی از نماینده‌گان مجلس خواستار برکناری وی شده‌‌اند، احمدی‌نژاد تهدید کرد که در صورت برکناری وزیر، مرتضوی را سرپرست وزارت‌خانه خواهد کرد و از سوی دیگر رحیمی معاون اول وی نیز در سخنانی از وزیر به خاطر انتخاب مرتضوی به این پُست تشکر کرد و گفت مرتضوی کاندید دولت برای این مقام بوده است.

هزاران میلیارد تومان از پول کارگران در صندوق تامین اجتماعی جمع شده است و به دلیل عدم نظارت کارگران بر این پول هنگفت، دولت با انتصاب عوامل خود در راس این صندوق، از منابع آن برای چپاول هر چه بیشتر کارگران بهره می‌برد.

گفته می‌شود دزدی‌هایی که در این سازمان و در طی سالیان اخیر شده است، بسیار بیشتر از ٣ هزار میلیارد تومانی است که هم اکنون چند نفر به خاطر آن در دادگاهی نمایشی به “افساد فی‌الارض” متهم شده‌اند که مجازات مرگ را می‌تواند به همراه داشته باشد.

براساس برآوردها، دارایی صندوق تامین اجتماعی بیش از ۵٠ هزار میلیارد تومان شامل تعدادی از بیمارستان‌ها، ۴۵ درصد صنعت سیمان، ١٠ درصد خودروسازی، ۴٠ درصد صنعت داروسازی، بانک رفاه کارگران، فولاد مبارکه و صدها شرکت دیگر می‌باشد.

انتصاب سعید مرتضوی در راس این صندوق از دو جهت مهم است. اول این که فردی به این سمت گمارده شده که هیچ پیشینه‌ای در این زمینه نداشته و تنها ویژه‌گی‌اش، فرمانبرداری وی از احمدی‌نژاد می‌باشد. موضوعی که برای سرکیسه کردن این صندوق توسط دولت و عوامل نزدیک به آن مهم‌ترین موضوع می‌باشد.

دوم آن که برکناری سعید مرتضوی هم اکنون به کانون مناقشه‌ی دیگری در تضادهای درونی حاکمیت تبدیل شده است و جدا از تاثیری که در تشدید این تضادها و مناقشات خواهد داشت، برکناری و یا ابقای وی به محلی برای نشان دادن قدرت جناح‌ها و گروه‌های داخل رژیم تبدیل شده است. موضوعی که می‌تواند در صورت برکناری وزیر و انتصاب مرتضوی به عنوان سرپرست وزارت‌خانه، حتا تا پایان عمر مجلس کنونی هم‌چنان لاینحل باقی بماند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: