برنامه رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۱۳ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «سیر تحولات در سوریه به کجا خواهد رفت؟» در گفتگویی با نادر مرتضوی از سازمان فداییان (اقلیت) – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۷ با عنوان «زحمتکشان با‌ امید به دگرگونی زندگی اجتماعی، به استقبال نوروز می‌روند»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/c3lHtSgX/13farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

هزار کارگرِ نی‏بُرِ شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند

جان رضا شهابی عضوهیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در معرض خطرجدی‏ست!

شش زندانی سیاسی در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارند

اعتصاب و تظاهرات سراسری اسپانیا در اعتراض به برنامه ریاضت اقتصادی و تغییر قانون کار

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

هزار کارگرِ نی‏بُرِ شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند

بیش از هزار کارگر نی‏برِ شرکت نیشکر هفت تپه، در نخستین هفته سال جدید دست به یک اعتصاب سه روزه زدند و از روز شنبه ۵ فروردین تا دوشنبه ۷ فروردین ماه به مدت سه روز در محل کمپ‌های نی‌بری تجمع اعتراضی برپا نمودند. کارگران اعتصابی خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند که از سال ۶۸ تاکنون اجرا نشده است. خواست دیگر کارگران این است که کارِ آن‌ها در زمره‌ی مشاغل سخت و زیان‌آور به حساب آورده شود و از حقوق و مزایای متناسب با آن برخوردار شوند. شایان ذکراست که اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل یکی از مطالبات هزاران کارگران نی‏بر در کشت و صنعت‌های استان خوزستان است و در همین رابطه کارگران نی‏بر نیز بارها دست به اعتصاب و تجمع زده‌اند. به عنوان نمونه، روز یکشنبه ٢١ اسفند بیش از دو هزار کارگر فصلیِ شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل دست از کار کشیدند و در مقابل درب ورودی  و نیز در محوطه صنعتی این کارخانه دست به تجمع زدند. اما  به‏رغم اعتصابات و اعتراضات کارگران نی‏بر، تاکنون نه فقط به خواست این کارگران رسیدگی نشده، بلکه تعدادی از کارگران مورد و تهدید قرار گرفته و به حراست و یا اداره اطلاعات رژیم سرکوب‌گر جمهوری اسلامی احضار شده و مورد بازجویی و ارعاب نیز قرار گرفته‌اند.

جان رضا شهابی عضوهیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در معرض خطرجدی‏ست!

رضا شهابی عضو هیات مدیره و مسئول مالی سندیكای كارگران شرکت واحد که به علت شکنجه‌های روحی و جسمی در زندان، به بیماری‌های متعددی دچار گشته است، در حال حاضر علاوه بر مشكل شدید در ناحیه گردن، از ناحیه‌ی كمر نیز دچار ضایعات جبران‌ناپذیری شده است. وضعیت سلامتی رضا شهابی به گونه‌ای‏ست که  پزشك قانونی در دیدار با وی  اظهار داشته است كه رضا باید فورا به بیمارستان منتقل شود و تحت عمل جراحی قرار بگیرد. خودِ رضا شهابی نیز اعلام كرده است: “با توجه به بی‌حسی و فلج شدن نیمه‌ی بدن و درد گردن و كمر قطعا باید به بیمارستان منتقل شوم اما این پزشكان هستند كه باید تشخیص دهند كه آیا وضعیت جسمی من آمادگی برای انجام عمل جراحی دارد یا خیر.” قابل ذکراست که در دوره ی قبلی بستری شدن شهابی در بیمارستان، به دلیل حساسیت بالای عمل و امكان فلج شدن كلی بدن او و عدم آمادگی وضعیت جسمی‌اش، پزشكان متخصص رضا را بدون این كه عمل كنند از اتاق عمل به بخش منتقل كردند و تاكید كردند وی باید به مدت چند ماه در منزل استراحت مطلق كند تا برای عمل، آمادگی كسب كند. اما مقامات قضایی از صدور دستور آزادی موقت به منظور مرخصی پزشكی طفره رفتند و رضا بعد از این كه به زندان منتقل شد وضعیتش هر روز وخیم و وخیم تر شده است. تشدید اعمال فشارهای سرکوبگرانه و ضد انسانی علیه این کارگر زندانی در حالی‏ست که رضا با ضایعه درگذشت مادر خویش نیز روبرو گردید که دستگاه اطلاعات رژیم، ستم فراوانی علیه این مادر رنجدیده نیز اعمال نمود و اجازه نداد حتا در بیمارستان با فرزند خود ملاقات و دیدار داشته باشد.

رادیو دموکراسی شورائی ضمن ابراز همدردی با رضا شهابی و همه نزدیکان و یاران وی، خواستار انتقال هر چه سریع‌تر رضا شهابی به بیمارستان و معالجه فوری وی می‌باشد. رضا شهابی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، هیچ جرمی مرتکب نشده است و باید از زندان آزاد شود!

شش زندانی سیاسی در معرض خطر اجرای حکم اعدام قرار دارند

سعید ملک‌پور، عبدالرضا قنبری، شیرکو معارفی، حبیب‌الله گلپری‌پور، زانیار و لقمان مرادی شش زندانی سیاسی هستند که برایشان حکم اعدام صادر شده و این احکام از سوی دادگاه تجدید نظر یا دیوان عالی کشور نیز تأیید شده است.

شیرکوه معارفی در تاریخ ده آبان‌ماه سال ۱۳۸۷ به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران دستگیر و از آن زمان تا کنون در بازداشت اداره‌ی‌ اطلاعات و زندان شهر سقز می‌باشد. لقمان و زانیار مرادی نیز به اتهام عضویت در یک حزب سیاسی کُرد و همچنین کشتن فرزند امام جمعه شهرستان مریوان، در تیر ماه ۱۳۸۸ توسط قاضی صلواتی به اعدام محکوم شدند. هر دوی این متهمان در دادگاه گفتند که اعترافاتشان تحت شکنجه بوده و در قتل شرکت نداشته‌اند. حبیب‌الله گلپری‌پور، جوان ۲۷ ساله سنندجی نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۸۹ به اعدام محکوم شد و این حکم از سوی دیوان عالی کشور تایید شده است. حکم اعدام سعید ملک‌پور طراح و متخصص وب نیز که از مهر ماه ۱۳۸۷ در زندان است، توسط دیوان عالی کشور تایید شده است. عبدالرضا قنبری معلم و۴۴ ساله‌، در دی ماه ۱۳۸۸ در دفتر دبیرستان مدرس در پاکدشت توسط گروهی از مأموران وزارت اطلاعات، بازداشت و به بند ۲۰۹ در زندان اوین منتقل شد. به دنبال شکنجه و اقرارگیری از این معلم، توسط شعبه ۱۵ بیدادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی، محاکمه و به اتهاماتی از جمله “ارتباط با گروه‌های معاند و رسانه‌های خارج از کشور و شرکت در اعتراضات ششم دی ماه ۱۳۸۸ (عاشورا)”، به اعدام محکوم شد. عبدالرضا قنبری یکی از فعال‌ترین زندانیان بند ۳۵۰ در حوزه فرهنگی است که برنامه‌های حوزه شعر و ادب و داستان را در این بند هدایت و مدیریت می‌کند. شایان ذکر است که این آموزگار زندانی، شش جلد کتاب کمک آموزشی و ادبی دارد، موسس انجمن اهل قلم در گرمساراست، انتشار گاهنامه‌ی “نویسه” را بر عهده‌ داشته، معلم نمونه در الگوی تدریس است و در دانشگاه‌های آزاد و پیام نور سابقه‌ی تدریس دارد.

صدور حکم اعدام توسط بیدادگاه‌های رژیم سرکوب‌گر و آدم‏کش جمهوری اسلامی و از جمله حکم اعدام شش زندانی سیاسی فوق در حالی قطعی شده است که سازمان عفو بین‌الملل نیز در گزارش سالانه خود برای سال ۲۰۱۱، یک بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را جزو “حکومت‌های جلاد” نامیده است که نه تنها حکم اعدام در آن صادر و اجرا می‌شود بلکه آمار اجرای این حکم نسبت به سال قبل افزایش نیز داشته است. بر اساس این گزارش تنها اعدام‌های در ملاء عام در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال قبل از آن چهار برابر شده است.

اعتصاب و تظاهرات سراسری اسپانیا در اعتراض به برنامه ریاضت اقتصادی و تغییر قانون کار

به دعوت اتحادیه‌های کارگری اسپانیا، روز پنجشنبه دهم فروردین، صدها هزار تن از کارگران و دیگر اقشار مردم زحمتکش این کشور در اعتراض به برنامه ریاضت اقتصادی دولت و تغییر قانون کار، در شهرهای مختلف اسپانیا و در سراسراین کشور  دست به اعتصاب زدند و به راه‌پیمائی و تظاهرات پرداختند. یورونیوز شمار تظاهرکنندگان در کل کشور را بیش از یک میلیون نفر ذکر نموده است. تنها در مادرید، پایتخت اسپانیا بیش از صدهزار نفر به خیابان‌ها آمدند  تقریبا تمامی کارگران کارخانه‌های خودروسازی رنو، سیات، فولکس واگن و فورد در تمامی نقاط اسپانیا و نیز کارگران ذوب آهن دست از کار کشیدند.

همچنین، پخش برنامه‌های ایستگاه‌های تلویزیون محلی در آندولس، در جنوب، و کاتالونیا، در شمال شرق اسپانیا و مادرید به دلیل اعتصاب کارکنان آن‌ها متوقف شد. شامگاه روز پنجشنبه تظاهرات شهر بارسلون به خشونت کشیده شد. در اعتراضات و تظاهرات خیابانی کارگران و زحمتکشان اسپانیا، ۹ نفر زخمی و حدود ۶٠ نفر بازداشت شدند. اتحادیه‌های کارگری تصمیم گرفته بودند که در روز اعتصاب عمومی، سرویس‌های قطار و اتوبوس در حداقل ممکن ارائه شود و تنها ده درصد از پروازهای داخلی و بیست درصد از پروازهای اروپایی انجام گیرد.

اتحادیه‌های کارگری اسپانیا اعتصاب سراسری روز پنجشنبه را نوعی زورآزمایی با دولتی می‌دانند که دست به تعرضی آشکار علیه کارگران و سطح معیشت و حقوق آن‌ها زده و آینده خدمات رفاهی در این کشور را هدف تخریب قرار داده است. گرچه دولت اسپانیا اعلام نموده است که این اعتصاب رویكرد دولت را نسبت به برنامه ریاضت اقتصادی و اصلاحات قانون كار تغییر نخواهد داد، اما تظاهرات خیابانی صدها هزار تن از مردم اسپانیا و اعتصاب سراسری کارگران که اتحادیه‌های کارگری آن را یک “پیروزی عظیم” توصیف نمودند، نشان داد که سرمایه‌داران و دولت اسپانیا به سادگی نخواهد توانست برنامه‌های خود را عملی سازند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: