برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۱۰ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «گزارشی از شب همبستگی با کارگران ایران در پاریس و نگاهی به مبارزات کارگران در سالی که گذشت و سال ۹۱ چگونه سالی برای کارگران و زحمتکشان  خواهد بود» در گفتگویی با  بهروز خباز از فعالین کارگری، و مطلبی با عنوان «آيا حکومت کارگری همان حکومت شورائی‌ست»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی ، این‌جا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/f4AeUBiO/10farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

کاهش صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در برابر افزایش آن در ایران

افزایش فشار بر کارگر زندانی

مذاکرات اردوغان نخست‌وزیر ترکیه با مقامات ایرانی در تهران

بیش از سه چهارم قربانیان جنگ، مردم غیر نظامی هستند

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

کاهش صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در برابر افزایش آن در ایران

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه‌ی خود که روز سه شنبه ٨ فروردین انتشار یافته است، حذف یا عدم اجرای مجازات اعدام در ١۴١ کشور جهان، را بسیار دلگرم کننده خواند. براساس این گزارش از ١٨٩ کشور جهان، در سال گذشته حکم اعدام تنها در ٢٠ کشور به اجرا گذاشته شده است. در این گزارش پس از چین، ایران رده دوم بیشترین اجرای حکم اعدام را دارد. در این گزارش آمده است که در سال گذشته ۶٧۶ نفر (بدون چین) با زدن گردن، چوبه دار، شلیک گلوله یا تزریق سم اعدام شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است که این تعداد آمار واقعی اعدام شده‌گان نبوده و برخی کشورها هم‌چون چین و ایران، تعداد واقعی اعدام‌شده‌گان را اعلام نمی‌کنند.

در سال ٢٠١١ کشورهای ژاپن و سنگاپور برای نخستین بار پس از سال‌ها حکم اعدام را اجرا نکرده‌اند و کشور نیجریه نیز به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور آفریقا اجرای این مجازات را به طور رسمی متوقف کرده است. هم‌چنین ایالت ایلینوی در آمریکا به عنوان شانزدهمین ایالت در این کشور مجازات اعدام را از قوانین خود حذف کرده است.

براساس برآوردهای سازمان عفو بین‌الملل، سال گذشته میلادی در چین حدود ۴ هزار نفر اعدام شده‌اند. در حالی‌که در سال‌های گذشته و براساس برآورد‌های این سازمان، سالانه حدود ٨ هزار نفر در چین اعدام می‌شدند.

اما در ایران، آمارها حکایت از افزایش اعدام در طی سال گذشته میلادی دارد. براساس تخمین‌های سازمان‌های حقوق بشر، سال گذشته بیش از ۶٧٠ نفر در ایران اعدام شده‌اند. هم‌چنین تعداد اعدام در ملاء عام نسبت به سال گذشته ۴ برابر شده است.

گفته‌می‌شود در بسیاری از زندان‌های ایران، زندانیان محکوم به اعدام به صورت دسته‌جمعی اعدام می‌شوند بدون این که اخبار آن منتشر گردد. پیش از این گزارشات متعددی به‌ویژه از زندان وکیل‌آباد مشهد در این رابطه منتشر شده بود. دولت ایران سابقه‌ای طولانی در عدم انتشار اخبار مربوط به اعدام دارد. در تیرماه سال گذشته، معاون دادگستری خراسان جنوبی از اعدام ١۴٠ نفر در زندان بیرجند در ارتباط با مواد مخدر در سال ٨٩ خبر داده بود، در حالی که هرگز خبری در این رابطه در طول سال ٨٩ منتشر نشده بود.

افزایش فشار بر کارگر زندانی

به‌گزارش کمیته حمایت از شاهرخ زمانی، مقامات زندان هر روز فشار بر کارگر زندانی، شاهرخ زمانی را بیشتر می‌کنند. براساس اطلاعیه‌ی این کمیته، روز ٨ فروردین مقامات زندان، وی را تهدید به انتقال به بند ٩ که مختص به زندانیان متهم به قتل و سرقت مسلحانه می‌باشد،  کرده‌اند. آن‌ها هم‌چنین هرگونه ارتباط بین او و تعدادی دیگر از زندانیان سیاسی هم‌چون محمد جراحی که از هم پرونده‌های وی می‌باشد، را ممنوع نموده‌اند.

هر روزه گزارشاتی مبنی بر وضعیت وخیم زندان‌های کشور و نیز فشار بر زندانیان سیاسی از سوی زندانبانان منتشر می‌گردد. زندانبانان با اعمال شکنجه‌های جسمی و روانی و زیر فشار گذاشتن زندانیان سیاسی با عدم رعایت حقوق آن‌ها مانند حق جدایی زندانیان سیاسی از عادی، سعی می‌کنند تا زندانیان سیاسی را از ادامه‌ی اهداف‌شان باز دارند.

این روشی‌ست که تمامی رژیم‌های دیکتاتوری در جهان از آن استفاده کرده و حکومت اسلامی نیز به عنوان یک حکومت توتالیتر از این روش‌ها به وحشیانه‌ترین روشی استفاده می‌کند. درسایه‌ی سرکوب‌ آزادی‌های سیاسی، ایجاد اختناق و اعمال سانسور، زندانبانان جمهوری اسلامی در کمال بی‌شرمی دست به هر اقدامی در زندان می‌زنند بدون این‌که مورد مواخذه قرار گیرند. در روزهای اخیر خبری مبنی بر ارتقای شغلیِ مسوول سابق حفاظت اطلاعات زندان ارومیه منتشر شده است که متهم به قتل دو زندانی بود. حکومت اسلامی برای اعمال فشار بر زندانیان، نیاز به زندانبانانی جلاد دارد که از ریختن خون زندانی ابایی نداشته باشند. همان‌طور که ده‌ها نفر در چهارشنبه سوری سال ٨٩ در زندان قزل‌حصار کشته و زخمی شدند، بدون آن‌که مسببان این حادثه مشخص شده و یا مورد مجازات قرار گیرند.

مذاکرات اردوغان نخست‌وزیر ترکیه با مقامات ایرانی در تهران

اردوغان که گفته‌می‌شود حامل پیام‌هایی از سوی رییس جمهور آمریکا برای مقامات ایرانی می‌باشد، روز چهارشنبه وارد تهران شد.

جدا از مساله هسته‌ای و بحران در روابطه ایران با غرب، حمایت دولت ایران از سوریه یکی دیگر از موضوعات مورد مذاکره اردوغان با مقامات ایرانی می‌باشد. وی پیش از این گفته بود که مقامات ایرانی را برای عدم حمایت از بشار اسد تحت فشار خواهد گذاشت.

هم‌چنین روز گذشته مخالفت یک سناتور جمهوری‌خواه با فوریت لایحه‌ای در مورد افزایش تحریم‌ها علیه ایران، تصویب این طرح را به تعویق انداخت. وی خواستار آن شده است تا در این طرح اعلام شود که تصویب آن زمینه قانونی برای جنگ با ایران یا سوریه را به وجود نخواهد آورد.

در این طرح مجازات‌هایی برای بانک‌های خارجی طرف قرارداد نفتی با ایران و نیز شرکت‌های حمل و نقل نفت که در حمل محموله‌های نفتی ایران مشارکت کنند، در نظر گرفته شده است. برخی از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز خواستار مجازات شرکت‌هایی هستند که تجارت با ایران را بیمه می‌کنند. “هری رید” سناتور دمکرات و رئیس مجلس سنا گفت اضافه کردن این تبصره موجب تاخیر در تصویب طرح می‌شود.

در روزهای اخیر بر دامنه‌ی اختلافات ایران با دولت‌های غربی افزوده شده و کشورهای غربی در حالی که دولت ایران تنها به دادن شعار بسنده کرده است، دامنه‌ی تحریم‌های اقتصادی را گسترش می‌دهند.

بیش از سه چهارم قربانیان جنگ، مردم غیر نظامی هستند

به گزارش گروه “اقدام علیه خشونت مسلحانه” افراد غیرنظامی بیش از سه چهارم کشته‌شدگان و زخمی‌های استفاده از تسلیحات انفجاری مانند بمب، توپخانه و نارنجک را تشکیل می‌دهند. براساس گزارش این گروه، بیش از هفتاد درصد از قربانیان این تسلحیات در جهان در نتیجه حملات انفجاری در ۵ کشور عراق،  پاکستان، افغانستان، لیبی و سومالی جان خود را از دست داده و یا زخمی شده‌اند.

گزارش گروه “اقدام علیه خشونت مسلحانه”  نشان می‌دهد که قربانیان اصلی تمامی جنگ‌های ارتجاعی که دول سرمایه‌داری فقط و فقط به‌خاطر منافع خود به آن دست می‌زنند، کارگران و زحمتکشان و کودکان آن‌ها می‌باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: