برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۸ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۷ با عنوان «معجزه‌ای رسواتر از خود انتخابات»، و گفتگویی با محمود صالحی از اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری درباره دستمزدهای کارگری و وضعیت معیشتی کارگران، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/tl88rE9q/08farvardin.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

درگیری دولت و نماینده‌گان مجلس بر سر آغاز مرحله دوم حذف یارانه‌ها

باراک اوباما بار دیگر حکومت ایران را تهدید کرد

کاهش ٣٠٠ هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

درگیری دولت و نماینده‌گان مجلس بر سر آغاز مرحله دوم حذف یارانه‌ها

روز یکشنبه ششم فروردین ماه دولت به طور ناگهانی اعلام کرد: “مابه تفاوت مبلغ یارانه‌های نقدی برای مرحله دوم حذف یارانه‌ها به میزان ٢٨ هزار تومان واریز شده است”. مرادی رییس سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها ضمن اعلام این خبر افزود “این مبلغ تا زمان اجرای مرحله‌ی دوم قابل برداشت نخواهد بود”. وی گفت: “در مرحله‌ی اول نیز یک ماه قبل از شروع طرح مبلغ یارانه‌ها به حساب مردم ریخته شده بود”. وی اعلام کرد که مبلغ فوق ممکن است برای یک ماه یا دو ماه باشد. بدین ترتیب هنوز مشخص نیست که در مرحله‌ی دوم مبلغ ٢٨ هزار تومان به یارانه‌های نقدی افزوده خواهد شد یا ١۴ هزار تومان.

این اقدام دولت کافی بود تا واکنش نماینده‌گان مجلس را برانگیزد، به‌گونه‌ای که احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: “از شنیدن این خبر در حیرتم و نمی‌توانم راجع به این موضوع حرفی بزنم”. مصباحی مقدم و نادران دو تن دیگر از نماینده‌گان مجلس ارتجاع اسلامی نیز با غیرقانونی خواندن این کار احمدی‌نژاد در حالی که هنوز بودجه سال ٩١ مشخص نشده است، از شتاب دولت در این رابطه تعجب کردند.

در پی تمسخر نماینده‌گان مجلس توسط احمدی‌نژاد در جلسه‌ی به اصطلاح سوال از رئیس‌جمهور، این دومین تمسخر مجلس و به هیچ انگاشتن مصوبات‌اش توسط دولت آن‌هم در مدتی کمتر از یک ماه می‌باشد. این اقدام دولت نشان داد که به رغم سخنرانی خامنه‌ای و عجز و تمنا برای کاهش اختلافات در درون دستگاه حاکمه، سال ٩١ شاهد تشدید تضادهای درونی حاکمیت خواهیم بود.

اختلاف دولت و مجلس نه بر سر حذف یارانه‌ها که بر سر چگونه‌گی آن است. اما در این میان قربانیان اصلی حذف یارانه‌ها کارگران و زحمت‌کشان هستند که در این مورد هرگز مورد سوال قرار نمی‌گیرند و کسی نظر آن‌ها را نمی‌پرسد. اجرای مرحله‌ی اول حذف یارانه‌ها در حالی که اقتصاد ایران از بحران عمیق رکود – تورمی رنج می‌برد، منجر به تشدید رکود و افزایش شدید تورم شد که در نتیجه‌ی آن گروه‌های بیشتری از کارگران و زحمتکشان به صفوف بیکاران پیوسته و فقر فراگیرتر و هولناک‌تر از گذشته شد.

مبلغ یارانه‌ی نقدی نیز با توجه به تورم ۴٠ تا ۵٠ درصدی سال گذشته در واقع نیمی از ارزش خود را از دست داد به‌گونه‌ای که اضافه شدن حتا ٢٨ هزار تومان در ماه به مبلغ یارانه‌های نقدی حتا ارزش واقعی ۴۵ هزار تومان سال قبل را نیز نخواهد داشت.

مردم ایران، کارگران و زحمت‌کشان، خواستار لغو طرح حذف یارانه‌ها و مخالف تورم و بیکاری هستند. مردم می‌خواهند در ازای کار خود، دستمزدی عادلانه دریافت کنند، دستمزدی که هزینه‌های زندگی یک خانواده را تامین کند.

باراک اوباما بار دیگر حکومت ایران را تهدید کرد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا که در کره‌جنوبی بسر می‌برد روز دوشنبه در سخنانی که در سئول پایتخت این کشور ایراد کرد، دولت ایران را به فریب‌کاری و نیرنگ متهم کرده و گفت: “هنوز برای راه‌حلی دیپلماتیک فرصت هست اما این فرصت کوتاه است”. وی گفت: “در حاشیه‌ی کنفرانس امنیتی سئول با رهبران روسیه و چین برای تنظیم قطعنامه‌ای که از ایران بخواهد به تعهداتش عمل کند گفت‌وگو خواهد کرد”. در کنفرانس امنیتی سئول رهبران و یا نمایندگان حدود ۵٠ کشور جهان حضور دارند.

اوباما پیش از این نیز در جریان دیدار با نخست‌وزیر انگلیس سخنان مشابهی را به‌کار برده بود.

هم‌چنین او با اردوغان نخست‌وزیر ترکیه نیز که در سئول بسر می‌برد دیدار و گفت‌وگو کرد. قرار است در روزهای ٢٩ و ٣٠ مارس، اردوغان از ایران دیدار کند. گفته می‌شود که یکی از موضوعات این دیدار مذاکرات پیش‌رو بین ایران و گروه ۵ بعلاوه یک در ترکیه خواهد بود. گروه ۵ بعلاوه یک چندی پیش با صدور بیانیه‌ای از ایران خواسته بود تا این دور از مذاکرات را جدی گرفته و قدم‌های اساسی بردارد.

در پایان مذاکرات اوباما و اردوغان، “بن رودز” معاون مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: “اردوغان به اوباما گفته است که در سفر به ایران می‌خواهد این کشور را برای دست کشیدن از حمایت از دولت بشار اسد تحت فشار قرار دهد”.

تحولات روزهای اخیر نشان می‌دهد که فشار بر روی دولت ایران افزایش یافته و حلقه‌ی محاصره تنگ‌تر می‌گردد.

کاهش ٣٠٠ هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران

به‌گزارش خبرگزاری رویترز بر اساس برآورد شرکت مشاور صنعتی “پترو لوجستیکز” و یک شرکت بزرگ نفتی اروپایی، صادرات نفت خام ایران در ماه مارس میلادی روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است. این میزان کاهش، ۱۴درصد از کل صادرات نفت خام ایران را تشکیل می‌دهد.

“پترو لوجستیکز” یکی از شرکت‌هایی است که با بررسی محموله‌های نفتی، در مورد میزان صادرات نفت توسط کشورهای مختلف گمانه‌زنی می‌کند. بر اساس برآوردهای این شرکت میزان صادرات نفت خام ایران از ٢ میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ٩٠٠ هزار بشکه در ماه مارس کاهش یافته است.

پس از اعلام تحریم‌های نفتی از سوی آمریکا و اروپا، این اولین بار است که کاهش صادرات نفت ایران به این میزان اعلام می‌گردد.

پیش از این برخی خریداران نفت ایران از جمله ژاپن اعلام کرده بودند که واردات نفت خود از ایران را کاهش داده و هم‌چنان کاهش خواهند داد. از حدود سه ماه دیگر نیز زمان آغاز تحریم‌های نفتی اروپا فرا می‌رسد. هم‌چنین از ماه جولای کشورهایی که از ایران نفت وارد کنند، شامل مجازات‌هایی از سوی دولت آمریکا خواهند شد.

هند و چین دو مشتری بزرگ نفت ایران هستند که هنوز تصمیمی برای کاهش واردات نفت از ایران نگرفته‌اند، هر چند که گفته می‌شود برخی از پالایشگاه‌های چین واردات نفت از ایران را محدود کرده‌اند.

انتظار می‌رود که با نزدیک شدن به زمان آغاز تحریم‌ها، روند کاهش صادرات نفتی ایران افزایش یابد. هم‌چنین به دنبال تحریم‌های بانکی و در پی آن قطع خدمات بانکی “سویفیت” به ایران که مرکزی برای انجام معاملات بانکی و ارسال پول می‌باشد، دولت ایران برای دریافت پول نفت نیز دچار مشکل شده است، به گونه‌ای که در برخی معاملات، ایران در ازای فروش نفت، پول کشور خریدار و یا کالا دریافت می‌نماید. هم چنین گفته می‌شود که ایران به واسطه بانک‌های ترکیه مقدار زیادی گندم خریداری نموده است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: