برنامه رادیو دمکراسی پنج‌شنبه ۳ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مصاحبه با محمود صالحی از اعضای کميته‌ی هماهنگی برای کمک به ايجاد تشکل‌های کارگری در بارۀ دستمزدهای کارگری و وضعيت معيشتی کارگران، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۶ با عنوان «يونان در آستانه‌ی انقلاب»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/5JsJwSRY/file.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

افزایش بهای دلار در آخرین روزهای سال و مشکل دولت در تامین نیازهای ارزی کشور

٧٠ درصد معتادان به ماده مخدر شیشه معتاد هستند

تکرار دروغ‌های همیشه‌گی در پیام‌های نوروزی مقامات حکومت اسلامی

تهدید دولت‌های ایران و اسراییل و خطر جنگ

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

افزایش بهای دلار در آخرین روزهای سال و مشکل دولت در تامین نیازهای ارزی کشور

در آخرین روزهای سال، بهای دلار و دیگر ارزهای خارجی بار دیگر افزایش یافت و بهای هر دلار در بازار غیررسمی تهران به بالای ٢٠٠٠ تومان رسید.

دولت برای کنترل بهای ارز، در ماه‌های اخیر به‌جای ریختن دلار در بازار مانند گذشته، این‌بار به دلیل کمبود ارز، سعی کرد تا از طریق تهدید و فشار و امنیتی کردن خرید و فروش دلار مانع افزایش بهای ارزهای خارجی گردد.

اکنون از سویی با گسترش تحریم‌های خارجی، از منابع دولت برای کسب ارزهای خارجی کاسته شده و از سوی دیگر با در اختیار گذاشتن ارز به قیمت دولتی به سرمایه‌داران در سال‌ها و ماه‌های گذشته، برای وارد کردن کالاهای گران‌قیمت و لوکس خارجی مانند ماشین‌هایی که تنها سرمایه‌داران قدرت خرید آن‌ها را دارند، ذخیره ارزی دولت که به دلیل افزایش قیمت نفت به میزان بی‌سابقه‌ای در تاریخ ایران افزایش یافته بود، خالی گردیده است. به طوری که احمدی‌نژاد در مجلس و در پاسخ به سوال نماینده‌گان مجلس در مورد علت عدم تخصیص اعتبار ارزی به مترو، موجودی صندوق ذخیره ارزی را صفر اعلام کرد.

از سال‌ها قبل دولت برای آن‌که از زیر بار اعلام موجودی حساب ذخیره ارزی شانه خالی کرده و مانع آگاه شدن مردم از دخل و خرج‌های دولت و دزدی‌های‌اش شود، آن را محرمانه اعلام کرد. تا این که در اثر فشار افکار عمومی و در نتیجه‌ی تشدید تضادهای درونی حکومت بر سر سهم‌بری از پول نفت، وزیر اقتصاد دولت، موجودی این حساب را در سال ٨٧، ٢۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

این در حالی است که در همان زمان برخی از کارشناسان اقتصادی که حتا روابط خوبی با حاکمیت اسلامی دارند، معتقد بودند که موجودی حساب ذخیره ارزی نباید کمتر از ١٠٠‌میلیارد دلار باشد و این به دلیل بهای نفت و ارز حاصل از فروش آن بود.

اما در اواسط سال گذشته، قاسم حسینی عضو هیات مدیره صندوق توسعه ملی اعلام کرد که موجودی حساب ذخیره ارزی تا پایان سال ٨٩‌ تنها ١٠٠ میلیون دلار بوده است و این به معنای این بود که تنها یک هزارم از پولی که باید می‌بود در صندوق وجود داشت و بقیه را دولت بالا کشیده بود.

براساس اساسنامه صندوق توسعه ملی، دولت حق برداشت از صندوق توسعه ملی را ندارد، اما به‌گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، دولت در بودجه سال ٩١‌ ترتیباتی را اتخاذ کرده است که بتواند از صندوق فوق به هر گونه که می‌خواهد برداشت کند.

دزدی آشکار دولت و دیگر عوامل حکومتی و غارت منابع کشور در حالی است که در روزهای اخیر روسای یک شعبه در بانک‌های صادرات و ملی به دلیل دخالت در اختلاس ٣ هزار میلیارد تومانی که میزان آن به دلار یک و نیم میلیارد دلار می‌شود به افساد فی‌الارض که حکم اش در جمهوری اسلامی اعدام است متهم شده‌اند. اما دزدان بزرگ و اصلی مانند احمدی‌نژاد و خامنه‌ای و خواص مربوط به آن‌ها بدون هیچ مانعی به دزدی و غارت و چپاول کشور ادامه می‌دهند.

٧٠ درصد معتادان به ماده مخدر شیشه معتاد هستند

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های دولتی ایران، ٧٠ درصد معتادان، از ماده مخدر شیشه استفاده می‌کنند. ماده مخدر “شیشه” در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ٨٠ هر کیلو ٨٠ میلیون تومان خرید و فروش می‌شد، اما در طی این سال‌ها و به دلیل تولید زیاد این ماده به روش‌های ساده، به ٢ میلیون تومان در هر کیلو رسیده است. به گفته‌ی رئیس سازمان پزشکی قانونی، شیشه با موادی ارزان قیمت و در لابراتوارهای زیرزمینی با روشی که برای مصرف کننده بسیار خطرناک است، تولید می‌شود.

به‌گفته‌ی “مویدی” رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در هر دقیقه دو کیلو مواد مخدر در کشور کشف و در هر ساعت ٣٠ فروشنده مواد مخدر و معتاد دستگیر می‌شوند.

با این حساب می‌توان گفت که سالانه ۵٩١ هزار و ٢٠٠ کیلو مواد مخدر از ٢۶٢ هزار و ٨٠٠ نفری که توسط نیروهای انتظامی در ارتباط با مواد مخدر دستگیر می‌شوند، کشف می‌شود.
کشف سالانه حدود ۶٠٠ تن مواد مخدر و دستگیری بیش از ٢۶٠ هزار نفر به اتهام خرید و فروش مواد مخدر در حالی صورت می‌گیرد که ایران دارای بالاترین میزان معتاد در جهان بوده و در ماه‌های اخیر دولت‌های آمریکا و آذربایجان، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی را به دست داشتن در تجارت مواد مخدر متهم کرده‌اند. حتا آمریکا یکی از سرداران سپاه به نام باغبانی را متهم به قاچاق هروئین نموده است.

تکرار دروغ‌های همیشه‌گی در پیام‌های نوروزی مقامات حکومت اسلامی

با فرا رسیدن سال نو، مقامات حکومت اسلامی به روال همیشه‌گی خود پیام‌هایی پُر از دروغ و ریا صادر کردند. خامنه‌ای رهبر حکومت در سخنان خود در این رابطه با بیان این که حوادث سال ٩٠ به روی هم به سود ملت ایران بوده بار دیگر از حضور بی‌سابقه‌ی مردم در راهپیمایی ٢٢ بهمن و انتخابات ١٢ اسفند سخن گفت و آن را نشان اقتدار حکومت اسلامی دانست.

انتخابات ١٢ اسفند توسط اکثریت بزرگی از مردم ایران تحریم شد و خبرگزاری‌های خارجی تعداد شرکت‌کننده‌گان در راهپیمایی ٢٢ بهمن را به رغم همه‌ی تلاش رژیم که حتا از شهرهای گوناگون آورده شده بودند، تنها ده‌ها هزار نفر اعلام کرده بودند.

وی که سال گذشته را “سال جهاد اقتصادی” نامیده بود، بدون اشاره به وخیم‌تر شدن وضعیت معیشتی اکثریت بزرگی از مردم که کارگران و زحمت‌کشان جامعه را تشکیل می‌دهند، از موفقیت‌های اقتصادی سال ٩٠ و پیشرفت‌های عجیب و غریب علمی سخن گفت و سال ٩١‌ را در تداوم موفقیت‌های سال گذشته سال “تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه‌ی ایرانی” اعلام نمود.

وی در حالی که مردم را مخاطب خود قرار داده بود، نه تنها کوچکترین عذر‌خواهی از نقش حکومت اسلامی در وخیم‌تر شدن وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی جامعه، میلیون‌ها بیکار و فقری که هم‌چون هیولایی خانه‌ها را بر سر کارگران و زحمت‌کشان ویران نموده است، ننمود که شکست‌ها را با وقاحت کامل پیروزی نامید و در حالی که سال گذشته بر فقر و فلاکت توده‌ها افزوده شده و میلیون‌ها نفر دیگر به خیل عظیم بیکاران اضافه شده‌اند، سالی موفقیت‌آمیز نامید.

به‌دنبال وی، احمدی‌نژاد که خود را مرید خامنه‌ای می‌داند در پیام نوروزی خود، دروغ‌ها و جعلیات خامنه‌ای را تکرار کرد و بار دیگر نشان داد که جمهوری اسلامی حکومتی است که از سویی با دروغ و ریا و از سویی دیگر با جنایت و کشتار توده‌ها به حکومت خود تداوم می‌دهد.

تهدید دولت‌های ایران و اسراییل و خطر جنگ

خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنان خود در مشهد، اعلام کرد که “در صورت حمله نظامی به ایران، در همان سطحی که دشمن حمله کند به آنها حمله خواهیم کرد”. وی با بیان این‌که دشمن ضعیف است و جمهوری اسلامی در اقتدار، سعی کرد امکان جنگ را ضعیف قلمداد کند، اما با این وجود گفت: “آمریکا گرفتار است و ممکن است دیوانگی کند”.

از سوی دیگر اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل گفت فرصت زیادی تا مصونیت برنامه هسته‌ای ایران در برابر هرگونه اقدام نظامی احتمالی باقی نمانده است. وی مقابله با خطر ایران اتمی را مهم‌ترین اولویت دولت اسرائیل اعلام کرد. وی ضمن حمایت از تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و ضرورت آن، گفت اسرائیل تصمیم درباره سرنوشت خود را به دیگران واگذار نخواهد کرد.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در دیدار خود از آمریکا بر سیاست‌های جنگ‌طلبانه‌ی اسرائیل تاکید کرده بود. وی گفته بود: “دیپلماسی در برابر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی کار ساز نبوده است”. بر اساس برخی از اخبار منتشره در رسانه‌های خارجی، برخی از مقامات اسرائیل که از انجام حمله علیه ایران حمایت می‌کنند، خواستار حمله نظامی به ایران قبل از تابستان می‌باشند.

در حالی که کشورهای قدرتمند سرمایه‌داری و نیز کشورهایی چون اسرائیل و عربستان مدام بر شدت حملات و تهاجمات خود علیه ایران می‌افزایند، دولت ایران نیز به جای تنش‌زدایی و بهتر کردن روابط خود با حداقل برخی از کشورها، به تنش و تشنج در روابط خارجی دامن می‌زند. سیاستی که می‌تواند خطر جنگ را افزایش دهد. جنگی که قربانیان آن کارگران و زحمت‌کشان بوده و ویرانی و خانه‌خرابی آن‌ها را به‌‌همراه خواهد آورد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: