برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۱ فروردین

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری، و گفتگو با توکل از سازمان فدائيان (اقليت) با عنوان «ايران در سالی گه گذشت»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/0k2EzatZ/file.html?refurl=d1url

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

بیش از ۶۵ درصد کارگران کمتر از حداقل دستمزد دریافت می‌کنند

امضای قرارداد مستقیم وزارت نفت با کارگران پیمانی با مدرک دیپلم و داشتن ١٠ سال سابقه‌ی کار

افزایش قیمت بنزین

بحرانی شدن روابط دولت‌های ایران و آذربایجان

افزایش ٢۴ درصدی صادرات اسلحه در جهان

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

 تفسیرهای خبری:

بیش از ۶۵ درصد کارگران کمتر از حداقل دستمزد دریافت می‌کنند

براساس گزارش منتشره در خبرگزاری ایلنا، ۶۵ درصد کارگران غیررسمی در کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و دیگر مراکز کار و تولید، بین ١٠ تا ۵٠ درصد کمتر از حداقل دستمزد دریافت می‌کنند.

حداقل دستمزد برای سال ٩١ از سوی شورای عالی کار ٣٨٩ هزار و ٧۵۴ تومان تعیین شده است که با توجه به میزان خط فقر در ایران، حداقل دستمزد در سال ٩١ تنها به اندازه‌ی یک پنجم خط فقر می‌باشد. اما با این وجود، سرمایه‌داران با سوء استفاده از موقعیتی که حاکمیت اسلامی برای‌شان فراهم آورده است، از دادن همین مبلغ ناچیز نیز به کارگران طفره رفته و به بهانه‌ها و روش‌های گوناگون مبلغی به مراتب کمتر از حداقل دستمزد به کارگران قراردادی و یا پیمانی پرداخت می‌کنند.

پراکنده‌گی طبقه‌ی کارگر به دلیل نداشتن تشکلات صنفی و نیز سیاسی خود در ایران، عامل بزرگی است که امکان تشدید استثمار و تضییع همه‌جانبه‌ی حقوق آن‌ها توسط سرمایه‌داران را فراهم آورده است. در ایران کارگران حتا از داشتن تشکلات صنفی نیز محروم هستند این در حالی است که سرمایه‌داران جدا از  تشکلات صنفی خود که بدون مانع به فعالیت می‌پردازند، دارای احزاب سیاسی رنگارنگ بوده و قدرت سیاسی نیز در دست همین طبقه می‌باشد. قدرتی که به اسلحه و زندان برای سرکوب و به سکوت واداشتن کارگران مجهز می‌باشد.

امضای قرارداد مستقیم وزارت نفت با کارگران پیمانی با مدرک دیپلم و داشتن ١٠ سال سابقه‌ی کار

سلحشور معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت، از امضای قرارداد مستقیم با کارگرانی که دارای مدرک دیپلم بوده و حداقل ١٠ سال سابقه‌ی کاری دارند خبر داد. وی گفت با موافقت وزیر نفت این امکان فراهم شده است.

پیش از این وی یکی از شرایط انعقاد قرارداد مستقیم را داشتن حداقل مدرک فوق دیپلم اعلام کرده بود.

سیاست وزارت نفت برای انعقاد قرارداد مستقیم با برخی از کارگران پیمانی به دو دلیل است. اولین دلیل اعتصابات اخیر در صنعت پتروشیمی می‌باشد. کارگران از چپاول زحمات‌شان توسط شرکت‌های پیمانی ناراضی می‌باشند و برای بهبود وضعیت خود خواستار پایان بخشیدن به فعالیت‌های شرکت‌های پیمانی می‌باشند. بنابر این اولین دلیل این اقدام دولت که خود در واقع مبتکر اصلی گسترش دامنه‌ی فعالیت شرکت‌های پیمانی بوده‌ است، فشار و اعتراضات کارگری می‌باشد.

اما دومین دلیل، تلاش دولت برای ایجاد انشقاق و دودسته‌گی در میان کارگران است. دولت ابتدا تلاش کرد تنها با کارگرانی که حداقل مدرک فوق دیپلم را دارند قرارداد مستقیم امضا کند، اما در اثر فشارها اکنون شرط دیپلم و ١٠ سال سابقه‌ی کار را پیش‌پای کارگران قرار داده است. حکومت با این سیاست تلاش دارد تا با ایجاد تفرقه و از هم پاشاندن اتحاد کارگران، مقاومت و مبارزه‌ی آن‌ها را برای انعقاد قرارداد مستقیم درهم بشکند.

از همین روست که اتحاد کارگران صنعت نفت و به طور اخص پتروشیمی در این شرایط از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شود. حذف شرکت‌های پیمانی و انعقاد قرارداد مستقیم با تمامی کارگران، خواست واقعی و اصلی کارگران است.

افزایش قیمت بنزین

در حالی که از چند روز پیش، برخی از جایگاه‌های فروش بنزین هر لیتر بنزین آزاد را به بهای هزار تومان به‌فروش می‌رسانند، مقامات دولتی افزایش رسمی بهای بنزین را تکذیب کردند. اما در عین حال این مقامات افزایش بهای بنزین در سال ٩١ را تایید نمودند.

از سوی دیگر خبرگزاری انتخاب با انتشار خبری از تعیین قیمت ٩٨٠ تومانی برای هر لیتر بنزین از ١۴ فروردین خبر داد. این خبرگزاری هم‌چنین از افزایش بهای بنزین سهمیه‌ای به ۵۵٠ تا ۵۶٠ تومان خبر داد.

رئیس هیات‌مدیره جایگاه‌داران سوخت کشور نیز در هفته‌ی گذشته از فروش بنزین ١٠٠٠ تا ١٢٠٠ تومانی تا فروردین ماه خبر داده بود.

محمد روبانیان رئیس ستاد حمل‌ونقل و مدیریت مصرف سوخت نیز در مصاحبه‌ای و در پاسخ به خبرگزاری مهر، ضمن تایید این خبر که قیمت بنزین قعطن تغییر می‌کند از افزایش ٢٠ تا ۴٠ درصدی بنزین در سال ٩١ خبر داد.

افزایش قیمت‌ها در سال ٩١، بی‌شک تنها به افزایش بهای بنزین محدود نخواهد ماند. افزایش بهای بنزین و دیگر مواد سوختی به افزایش دوباره‌ی قیمت‌ها و خالی‌تر شدن سفره‌ی کارگران و زحمت‌کشان منجر خواهد شد.

افزایش قیمت‌ها نه معضل سرمایه‌داران که معضل کارگران و زحمت‌کشان است، برای درک این موضوع نیز لازم نیست تا اقتصاددان باشید. افزایش قیمت‌ها منجر به کاهش دستمزدهای واقعی کارگران می‌شود، اما سرمایه‌داران از افزایش قیمت‌ها سود می‌برند. با نگاهی به وضعیت کنونی جامعه درمی‌یابیم که افزایش فاصله‌ی طبقاتی در ایران و جمع شدن ثروت‌های افسانه‌ای در دستان عده‌ای معدود، نتیجه‌ی فقیرتر شدن کارگران و دیگر زحمت‌کشان جامعه می‌باشد.

بحرانی شدن روابط دولت‌های ایران و آذربایجان

به‌دنبال صدور اطلاعیه وزارت امنیت دولت آذربایجان مبنی بر دستگیری ٢٢ نفر به اتهام همکاری با سپاه پاسداران، سفیر این کشور در تهران، به وزارت خارجه جمهوری اسلامی احضار شد.

در این دیدار، نماینده‌ی وزارت خارجه ایران مدعی شد که صدور اطلاعیه‌ی فوق، برخلاف توافقات ١٠ روز قبل وزرای خارجه دو کشور در حاشیه اجلاس نخجوان و نیز مذاکرات و توافقات هفته‌ی گذشته‌ی وزیر دفاع آذربایجان در تهران است.

به دلیل سری بودن این مذاکرات و توافقاتی که نماینده وزارت خارجه ایران مدعی آن شده است، مردم ایران هیچ اطلاعی از این توافقات و امتیازهایی که در این توافقات ردوبدل شده است ندارند.

براساس اطلاعیه وزارت امنیت دولت آذربایجان ١٨ نفر از دستگیرشده‌گان که با نام مشخص شده‌اند دارای ملیت آذربایجانی می‌باشند، اما نام و ملیت ۴ متهم دیگر انتشار نیافته است. در این اطلاعیه وزارت امنیت آذربایجان مدعی روابط این افراد با سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران، دریافت مبالغ کلانی پول، جمع‌آوری اطلاعات، تهیه سلاح، مهمات و مواد منفجره برای اقدامات تروریستی علیه سفارتخانه‌های آمریکا، اسرائیل و برخی دیگر از کشورها، هم‌چنین برخی از سازمان‌های غیر دولتی مانند آژانس یهودی سوهنوت و شرکت بریتیش پترولیوم شده است.

براساس این اطلاعیه این گروه تلاش‌هایی را نیز برای جذب افرادی در گرجستان برای اقداماتی مشابه انجام داده بود و آموزش‌های نظامی لازم را نیز در ایران و سوریه دیده بودند.

هم‌چنین به دنبال اخطار آمریکا به دولت عراق در مورد استفاده ایران از فضای هوایی عراق برای انتقال سلاح به سوریه، دولت عراق اعلام کرد که اجازه انتقال سلاح به سوریه توسط ایران را نخواهد داد. ایران پیش از این اعلام کرده بود که این هواپیما حامل کمک‌ها بشر دوستانه از سوی سازمان هلال احمر بوده است.

در ماه‌های اخیر بر وخامت روابط خارجی دولت ایران با کشورهای همسایه افزوده شده است. روابط ایران و ترکیه به‌سردی گرائیده و با کشورهای عربی خلیج فارس نیز به موقعیت بحرانی رسیده است. عراق نیز که نزدیک‌ترین دولت به ایران در میان همسایه‌گان‌اش می‌باشد، در روابط با ایران با فشار آمریکا روبروست.

افزایش ٢۴ درصدی صادرات اسلحه در جهان

براساس آماری که روز دوشنبه انستیتوی بین‌المللی برای صلح “سیپری” (Sipri) منتشر کرده است، صادرات اسلحه در طی چهار سال ٢٠٠٧‌ تا ٢٠١١ نسبت به چهار سال قبل یعنی از ٢٠٠٢ تا ٢٠٠۶ به میزان ٢۴ درصد افزایش یافته است.

هند با واردکردن ١٠ درصد از کل صادرات اسلحه مقام اول را در میان کشورهای واردکننده‌ی اسلحه به خود اختصاص داده است. کشورهای کره‌جنوبی، پاکستان، چین و سنگاپور نیز به ترتیب با ۶، ۵، ۵ و ۴ درصد جایگاه دوم تا پنجم را به خود اختصاص داده‌اند.

واردات اسلحه کشورهای اروپایی ١٩ درصد، خاورمیانه ١٧ درصد، آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی ١١ درصد و کشورهای آفریقایی ٩ درصد از کل این بازار را شامل شده است.

در لیست بزرگ‌ترین صادر کننده‌گان اسلحه در جهان که مبلغی بیش از هزار و پانصد میلیارد دلار را شامل می‌شود، کشور آمریکا قرار دارد. بعد از آمریکا و با فاصله‌ی بسیار کشور روسیه به‌عنوان دومین صادرکننده‌ی بزرگ اسلحه به شمار می‌آید.

افزایش واردات اسلحه و بودجه‌های نظامی کشورهای جهان در حالی صورت می‌گیرد که این دولت‌ها به بهانه‌ی بحران اقتصادی، بسیاری از خدمات اجتماعی را که حاصل سال‌ها مبارزات کارگران بوده کاهش داده و بسیاری از کارگران و کارمندان را اخراج کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: