رادیو دمکراسی شورایی، یکشنبه ۲۸ اسفند

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – رویدادهای مهم جهان در هفته‌ای که گذشت – و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۷ با عنوان «در گرامی‌داشت ٢۵ اسفند سالروز جان‌باختگان فدایی رخساره‌ئی که توفان‌اش، مسخ نیارست کرد»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/_fONTvVi/28esfand.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

احضار و بازجویی تعدادی از کارگران كشت و صنعت كارون شوشتر

ادامه روند تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج ٢٠٠ هزار کارگر در سال

swift (سویفت) بانک‌های جمهوری اسلامی را از دسترسی به خدمات خود محروم ساخت

شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران

پیام نوروزی مادران پارک لاله: صفوف دادخواهی را محکم‌تر کنیم!

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

احضار و بازجویی تعدادی از کارگران كشت و صنعت كارون شوشتر 

تعدادی از کارگران نی‌بُر شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر به دلیل سازماندهی و شرکت در اعتصاب کارگری، به اداره اطلاعات شوشتر احضار شده و پس از بازجویی توسط نیروهای اطلاعاتی، با اخذ تعهد آزاد شدند. بر طبق گزارش هرانا ۸ تن از کارگران شرکت کشت و صنعت کارون شوشتر یک روز قبل از برگزاری اعتصاب، به اتهام برنامه‌ریزی برای برگزاری اعتصاب، در روز شنبه ۲۰ اسفند سال ۹۰  توسط اداره اطلاعات شوشتر احضار شدند و پس از انجام بازجویی و با گرفتنِ تعهد از آن‌ها، آزاد شدند. اما به‌رغم این اقدام سرکوب‌گرانه و تهدید کارگران برای جلوگیری از اعتصاب، روز یکشنبه ٢١ اسفند بیش از دو هزار کارگر فصلیِ این شرکت در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل دست از کار کشیدند و در مقابل درب ورودی و نیز در محوطه صنعتی این کارخانه دست به تجمع زدند. اعتصاب کارگران نی‌بر روز دوشنبه ٢٢ اسفند نیز ادامه یافت. به دنبال این اعتصاب، مسئولین شرکت قول دادند به خواست کارگران رسیدگی کنند. اما خبرهای انتشار یافته حاکی از آن است که تا این لحظه نه فقط به خواست کارگران اعتصابی رسیدگی نشده است، بلکه تعداد دیگری از کارگران به اداره حراست و شماری نیز مجدداً به اداره اطلاعات شوشتر احضار شده‌اند.

قابل ذکر است که در حال حاضر ۱۵۰۰ کارگر ثابت و ۱۵۰۰ کارگر قراردادی و ٢٠٠٠ کارگر فصلی در این شرکت مشغول به کار هستند. کارگران هشدار داده‌اند اگر وعده مسئولین در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگران نی‌بر کارون شوشتر عملی نشود هر پنج هزار کارگر این واحد تولیدی مجدداً دست به اعتصاب خواهند زد.

ادامه روند تعطیلی کارخانه‌ها و اخراج ٢٠٠ هزار کارگر در سال

بر طبق خبری که روز شنبه ٢۷ اسفند از سوی “کارگران نیروگاه‏های ایران” انتشار یافت، مدیران شرکت “توگا”، این کارخانه را در ١۵ روز اول فروردین، تعطیل اعلام نموده و تمام ١٢٠٠ کارگر این شرکت را به مرخصی اجباری فرستاده‌اند. این در حالی است که شرکت “توگا” بزرگ‌ترین کارخانه توربین‌سازی خاورمیانه و یکی از ١٠٠ شرکت برتر و سودده ایران می‌باشد که در آن توربین‌های گازی و بخار برای نیروگاه‌های برق تولید می‌شود. علت تعطیلی کارخانه و فرستادن کارگران به مرخصی اجباری، نبود نقدینگی و عدم وصول طلب شرکت از دولت اعلام شده است.

خبر تعطیلی ١۵ روزه‌ی کارخانه “توگا” و فرستادن کارگران به مرخصی اجباری، به روشنی نشان می‌دهد که روند تعطیلی و توقف کارخانه‌ها و اخراج کارگران در سال ۹٠ که به اخراج و بیکاری ده‌ها هزار کارگر انجامید، در سال ۹١ نیز ادامه خواهد یافت. یک کارشناس اقتصادی وابسته به رژیم در گفتگو با ایلنا در مورد روند تعطیل کارخانه‌ها، کاهش میزان اشتغال و افزایش میزان بیکاری می‌گوید: “در سال‌های گذشته بخشی از کارخانجات کشور به حال تعطیل و یا نیمه تعطیل درآمدند و از این‌رو روند ریزش نیروهای کار شدت بیشتری به خود گرفت… با توجه به واردات بی‌رویه انواع کالای مصرفی تولید شده به عنوان مهم‌ترین سیاست دولت در مقابله با تورم که از توان تولیدگران داخلی به عنوان عاملان ایجاد و یا حفظ اشتغال موجود کاسته است، ارائه هر گونه آمار در مورد کاهش بیکاری در کشور غیر واقعی است.” بر طبق اعتراف این کارشناس اقتصادی وابسته به دستگاه حاکم، سالانه به طور متوسط ۲۰۰ هزار نفر، کارِ خود را از دست داده و تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته‌اند.

swift (سویفت) بانک‌های جمهوری اسلامی را از دسترسی به خدمات خود محروم ساخت

به دنبال اعلام اعمال تحریم‌های بیشتر از سوی کشورهای اروپایی علیه رژیم جمهوری اسلامی، سازمان جهانی انتقالات بین بانکی (سویفت) اعلام نمود که از بعدازظهر روز شنبه ٢۷ اسفند (دیروز) بانک‌های ایران را از دسترسی به خدمات خود محروم می‌کند.” سویفت” یک موسسه مالی بین‌المللی و یکی از مهم‌ترین عوامل اتصال شبکه نقل و انتقالات ارزی جهان به شمار می‌رود. این مؤسسه مالی زیر نظر بانک مرکزی اتحادیه اروپا، خزانه‌داری آمریکا و بانک‌های مرکزی چند قدرت اقتصادی دیگر کار می‌کند و تقریبا تمام بانک‌های دنیا برای معاملات خود از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند.

شایان ذکر است که انتقال هر گونه ارز در مبادلات بانکی با ارائه شماره حساب بانکی، نام بانک و سویفت‌‌کد بانک مورد نظر امکان‌پذیر است و بدون سویفت‌کد، امکان انتقال هر گونه ارز بین‌المللی در شبکه بانکی جهان غیرممکن است. به گفته مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا، با توقف خدمات سویفت برای بانک‌های ایرانی “دیگر هیچ بانک خارجی تمایل نخواهد داشت که پولی از ایران بگیرد و یا پولی در حساب این کشور بریزد.” مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا می‌گوید، اگرچه فقط ۴۰ بانک و موسسه مالی جمهوری اسلامی دارای کد سویفت ‌هستند، ولی در عین حال، بیش از ۸۹ درصد از تجارت خارجی ایران در ماه دسامبر، توسط همین ۴۰ نهاد مالی انجام شده است.

در مورد تأثیرات این تحریم جدید، مرتضی معصوم‌زاده، بازرگان ایرانی و عضو کمیته اجرایی شورای بازرگانی ایران در دوبی، به خبرگزاری رویترز می‌گوید، با اجرای تصمیم سویفت، عملا تجارت با ایران غیر ممکن می‌شود. عضو کمیته اجرایی شورای بازرگانی ایران در دوبی همچنین می‌گوید: “اگر بانک‌های ایرانی نتوانند با بانک‌های جهان تبادلات مالی داشته باشند، (این امر) منجر به سقوط بسیاری از بانک‌ها” و امور تجاری جمهوری اسلامی خواهد شد.

شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران

روز شنبه بیست و هفتم اسفند، کانون نویسندگان ایران متن کوتاهی را به مناسبت فرا رسیدن بهار و سال نو انتشار داد. متن شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران با قطعه شعری کوتاه آغاز می‌شود و با آرزوی شکفتن آزادی برای مردم به پایان می‌رسد. در این جا متن شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران را به سمع شما شنوندگان عزیز می‌رسانیم:

شادباش نوروزی کانون نویسندگان ایران

ای بس که تازیانه‌ی خونین برق و باد

پیچیده دردناک

بر گُرده‌ی زمین،

ای بس که سیل‌ِ کف‌ به لب آورده‌ی عبوس

جوشیده سهمناک بر این خاک‌ِ سهمگین،

زان‌گونه مرگ‌بار که پنداشتی، دریغ

دیگر زمین همیشه تهی مانده از حیات.

اما، زمین همیشه همان‌گونه سخت‌پشت

بیرون کشیده تن

از زیر هر بلا،

و آغوش باز کرده به لبخندِ آفتاب

زرین و پُرسخاوت و سرسبز و دلگشا…

سرمای امسال، چنان‌که انتظار می‌رفت، بسی استخوان‌سوزتر از سال‌های پیش بود و گاه به‌راستی تا حد فسردنِ خون در رگ‌ها پیش می‌رفت. با این همه، زمین نفس می‌کشد و، باز هم‌چنان‌که انتظار می‌رود، هُرم گرمای زمین سوزِ جان‌گزای سرما را واپس می‌راند و عرق شرم بر پیشانی‌اش می‌نشاند. سر برآوردنِ گرمای جان‌بخش بهار از اعماق زمین،‌ در حالی ‌که همه‌ چیز بر سلطه‌ی بی‌چون‌وچرای انجماد و یخ‌بندان گواهی می‌دهد، حکایت‌گر غلغله و غوغایی است که هرچند اکنون چندان هویدا نباشد اما پرخروش‌تر و نیرومندتر از آن است که به سلطه‌ی سرکوب‌گرِ سرما تن در دهد. در آستانه‌ی بهار و تقارن آن با سال نو، از حضیضِ کهنگیِ تحمیلیِ سرکوب و سانسور گل‌سرخی به سوی نوروز و هر چیز نوِ دیگر پرتاب می‌کنیم، و نوتر از همه، آزادی!

با آرزوی این نوترین شکفتن‌ها برای همه‌ی مردم،‌ فرارسیدن بهار و سال نو را شادباش می‌گوییم.

کانون نویسندگان ایران – ۲۷ اسفند ۱۳۹۰

پیام نوروزی مادران پارک لاله: صفوف دادخواهی را محکم‌تر کنیم!

روز ٢۷ اسفند مادران پارک لاله نیز یک پیام نوروزی انتشار دادند. این پیام که عنوان آن “صفوف دادخواهی را محکم‌تر کنیم!” می‌باشد، با چند سطر از یکی از سروده‌های رفیق سعید سلطان‌پورآغاز می‌شود. در ادامه، به مقاومت و ایستادگی مادران پارک لاله در برابر فشارهای سیاسی و اجتماعی رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی اشاره دارد و در انتها، بر ادامه مبارزه تا تحقق خواست‌های مادران تأکید می‌ورزد. به بخش‌هایی از پیام نوروزی مادران پارک لاله توجه فرمائید.

“آن که چون غنچه ورق در ورق خون می­بست

شعله زد در شفق خون، شرف خاور شد.

آتش سینه ی سوزان نو آراستگان

تاول تجربه آورد، تب باور شد

شاخه‌ی عشق که در باغ زمستان می­سوخت

آتش قهقه در گل زد و بارآور شد

دل­هامان اگر چه خونین است و سنگینی دردهای مکرر جسم و جان­مان را سخت می‌فشرد، اما با باوری سخت عمیق به درستی راهی که می­رویم، در آستانه‌ی سالی نو، دوباره قامت راست کرده و گامی نو به پیش برمی‌داریم تا خواسته‌های‌مان را دست­ یافتنی‌تر کنیم.

سال ۱٣۹۰ نیز گذشت و هر روزش را شاهد فشارهای سیاسی و اجتماعی شدیدتری بر خانواده‌های کشته‌شدگان و زندانیان سیاسی- عقیدتی بودیم. از دیگر سو نیز بر توهم مستبدان همواره افزوده شد، چنان که گمان برده­‌اند با فشار بیش­تر می‌توانند صدای اعتراض و دادخواهی مادران و خانواده‌ها را خاموش کنند، ولی با این توهم بزرگ، نه تنها صدای دادخواهی را خاموش نکرده‌اند، بلکه دادخواهان را مصمم‌تر از قبل به کارزار دادخواهی کشانده‌اند.

…. اکنون که جهان و طبیعت دوباره در حال نو شدن است، ما نیز با رویشی نو به صرافت برپایی گام­هایی نو هستیم. ما می­خواهیم دست­هایمان را به دست یکدیگر دهیم و با همیاری تمام دادخواهان، نیروی‌مان را دو چندان کنیم. ما دادخواهان، امروز به رغم ستم‌کاری­‌های حکومت، بسیار و بی شمارگانیم. بی شک یکدیگر را می‌یابیم و تجارب‌مان را در عرصه‌ای مشترک به دیگران نیز می­‌رسانیم… ما همچنان ایستاده‌ایم و سه خواسته خود را فریاد می­زنیم و برای رسیدن به این خواست‌های دادخواهانه از هیچ تلاشی فروگزار نخواهیم بود. آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی، لغو مجازات اعدام از قوانین مجازاتی ایران، مجازات آمران و عاملان جنایات رژیم طی دوران حکومت­‌اش در دادگاه‌های علنی و مردمی! تا سرانجام کارزار دادخواهی را در افق عدالت بنشانیم.

سال نو را به سال همبستگی بیشتر تبدیل کنیم!

مادران پارک لاله ایران- ۲۷ اسفند ۱٣۹۰

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: