برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۵ اسفند

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری، و گفتگو با احمد موسوی از سازمان فدائيان (اقليت) در بارۀ انتخابات در جمهوری اسلامی و ارزيابی از موقعيت سياسی جمهوری اسلامی در مقطع انتخابات نهمين دورۀ مجلس شورای اسلامی، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/FceoiNKF/25esfand.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده

اعتراض کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز  در برابر استانداری

پایان اعتصاب در کشت‌وصنعت کارون شوشتر

تجمع اعتراضی بازنشسته‌گان شرکت هواپیمایی «هما»

درگیری جوانان با نیروهای سرکوب در جریان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری

درگیری در داخل و بیرون مجلس اسلامی در روز سوال از احمدی‌نژاد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

تعیین حداقل دستمزد کارگران برای سال آینده

شورای عالی کار در پنجمین جلسه‌ی خود که بعدازظهر روز چهارشنبه برگزار گردید، حداقل دستمزد کارگران در سال آینده را با ١٨ درصد افزایش ٣٨٩ هزار و ٧۵۴ تومان تعیین کرد. حداقل دستمزد کارگران در سال ٩٠ مبلغ ٣٣٠ هزار و ٣٠٠ تومان بود.

افزایش ناچیز دستمزدهای کارگری در حالی‌ست که نرخ تورم اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران ٢۶ درصد اعلام شده بود. البته نرخ تورم واقعی از سوی منابع مستقل و حتا برخی مقامات دولتی حداقل ۴٠ درصد برآورد شده بود و هم‌چنین قرار است در سال آینده که این مصوبه به اجرا درخواهد آمد، مرحله‌ی دوم طرح حذف یارانه‌ها نیز اجرا شود که اثرات تورمی زیادی مانند مرحله‌ی اول آن به‌بار خواهد آورد.

افزایش دستمزدهای کارگری به‌میزانی به‌مراتب کمتر از نرخ تورم، به این معناست که دستمزدهای واقعی کارگران در سال آینده باز هم کاهش یافته و آن‌ها به فقر و فلاکت بیشتری محکوم شده‌اند.

براساس اخبار منتشره افزایش ١٨ درصدی دستمزد، خواست و نظر دولت بوده است. در حالی که هر سال بهانه‌ی دولت و کارفرمایان برای ممانعت از افزایش دستمزدها هم‌پای تورم، تاثیر افزایش دستمزدها در بالا رفتن تورم بوده است، با آشکار شدن این بهانه‌ی مضحک برای کارگران، امسال بهانه‌ی دولت و کارفرمایان برای محکوم کردن کارگران به فقر بیشتر، بالا رفتن هزینه‌ی تولید و ناتوانی در پرداخت دستمزدهای کارگری عنوان شده است، در حالی که به گفته‌ی همین مقامات، سهم دستمزد از کل هزینه‌های تولید کالا تنها ٨ درصد می‌باشد.

کارگران خواستار افزایش دستمزدهای خود هستند. دستمزدهای کارگران باید هزینه‌های یک خانواده‌ی کارگری را تامین کند. این خواست و شعار مهم جنبش کارگری ایران است.

اعتراض کارگران کارخانه قند و تصفیه شکر اهواز  در برابر استانداری

کارگران کارخانه قندوتصفیه شکر اهواز صبح روز چهارشنبه در اعتراض به عدم دریافت دستمزد و مزایا و دیگر مطالبات خود در یک سال گذشته در برابر استانداری اهواز دست به تجمع زدند

مالکیت کارخانه که هم اکنون تعطیل می‌باشد، پیش از این در دستان بانک‌های ملی و ملت بود که به منظور راه‌اندازی مجدد به وزارت صنایع واگذار گردید، اما تاکنون هیچ اقدامی برای راه‌اندازی کارخانه صورت نگرفته است.

هم‌چنین به دلیل عدم پرداخت حق بیمه، دفترچه‌های درمانی کارگران تمدید نگردیده است. کارگرانی که در آستانه‌ی بازنشسته‌گی بودند نیز به دلیل عدم پرداخت حق بیمه‌‌شان از سوی کارفرما برای بازنشسته‌گی با مشکل روبرو هستند.

عدم پرداخت دستمزدها و مطالبات کارگران و بیکارسازی آن‌ها، امروز مشکل بخش عمد‌ه‌ای از طبقه‌ی کارگر و دیگر زحمتکشان جامعه است و حل آن نیز در گرو اتحاد و مبارزه‌ی سراسری علیه وضعیت حاکم است.

پایان اعتصاب در کشت‌وصنعت کارون شوشتر

کارگران نی‌بُر شرکت کشت‌وصنعت کارون شوشتر که از روز یک‌شنبه دست به اعتصاب زده بودند، در پی مذاکراتی که با مدیریت و مقامات استانی از جمله وزارت کار و استانداری صورت گرفت، با شرط این‌که کارخانه هزینه مابه‌تفاوت کارگران را تقبل کند به اعتصاب خود پایان داده و از روز سه‌شنبه بر سر کار بازگشتند.

کارگران نی‌بُر خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل هستند، اما مدیریت کارخانه به بهانه‌ی بالا بودن هزینه‌، از اجرای این طرح سر باز می‌زند. از سال ٧٢ که کارفرما اجرای این طرح را پذیرفته بود اکنون ١٨ سال می‌گذرد، اما هنوز بهانه‌های مدیریت پایان نیافته است.

شرکت کشت‌وصنعت کارون شوشتر، در سال ٧٣ ده هزار کارگر داشت، اما اکنون ١۵٠٠ کارگر ثابت، ١۵٠٠ کارگر قراردادی و ٢٠٠٠ کارگر فصلی دارد. گفته‌می‌شود که طرح طبقه‌بندی مشاغل در مورد کارگران ثابت و قراردادی اجرا شده است و این کارگران نی‌بُر هستند که هنوز این طرح در مورد آن‌ها به اجرا در نیامده است.

مدیریت شرکت اعلام کرده است که این شرکت ٨۵٠ میلیارد تومان بدهی معوقه‌ی بانکی داشته و قصد دارد تا شرکت فوق را به چند شرکت کوچک‌تر تقسیم کند که در این صورت بر مشکلات کارگران به‌ویژه کارگران نی‌بُر از نظر بازنشسته‌گی افزوده خواهد شد.

دولت حامی سرمایه‌داران دست به هر حیله‌ای می‌زند تا حقوق کارگران را پایمال کند. دادن وعده و سردواندن ١٨ ساله‌ی کارگران نی‌بُر نیشکر کارون شوشتر، یکی از هزاران نمونه‌ی پایمال کردن حقوق کارگران توسط دولت و سرمایه‌داران در ایران است.

تجمع اعتراضی بازنشسته‌گان شرکت هواپیمایی “هما”

جمعی از بازنشسته‌گان شرکت هواپیمایی هما روز گذشته در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود دست به تجمع در برابر ساختمان اداره مرکزی هما زدند.

به‌رغم این‌که صندوق بازنشسته‌گی هواپیمایی یکی از بزرگ‌ترین صندوق‌های بازنشسته‌گی کشور است، اما به بهانه‌ی خالی بودن صندوق، سنوات و دیگر مطالبات چند ساله‌ی اخیر بازنشسته‌گان پرداخت نشده است.

در پاسخ به اعتراض بازنشسته‌گان، مدیرعامل هواپیمایی هما به آن‌ها وعده‌ی پرداخت مطالبات‌شان را تا پایان ماه اردیبهشت داده است. وعده‌‌هایی که مقامات دولتی زیاد می‌دهند اما عمل نمی‌کنند.

بازنشسته‌گان شرکت هواپیمایی “هما” تاکنون حقوق اسفند و عیدی خود را دریافت نکرده‌اند. این صندوق ١۴ هزار بازنشسته دارد.

اگر صندوق بازنشسته‌گی کارکنان “هما” خالی شده است، اگر موجودی صندوق بازنشسته‌گی کارگران فولاد صفر است، اگر تامین اجتماعی به بهانه‌ی عدم توازن درآمدها و هزینه‌ها از افزایش واقعی حقوق کارگران بازنشسته جلوگیری می‌کند، نتیجه‌ی هرج‌ومرج در دستگاه حاکمیت، دزدی مقامات دولتی و ولخرجی‌های آن‌ها برای دستگاه‌های مذهبی است.

درگیری جوانان با نیروهای سرکوب در جریان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری

با دخالت نیروهای سرکوب رژیم در جریان برگزاری مراسم چهارشنبه سوری توسط مردم، این مراسم در برخی از نقاط به درگیری و اعتراض به حکومت کشیده شد. از جمله در برخی از نقاط تهران، اهواز و مشهد، شعارهایی هم چون مرگ بر دیکتاتور از سوی تعدادی از جوانان سرداده شد. براساس گزارشاتی که تاکنون منتشر شده، در شهرهای تهران و مشهد تعدادی نیز دستگیر شده‌اند.

رژیم که تجربه‌ی اعتراضات وسیع مردم در چهارشنبه سوری سال‌های گذشته را داشت، با بسیج تمامی نیروهای خود، تلاش کرد تا از شکل‌گیری اعتراضات جوانان در این روز تا حد ممکن جلوگیری نماید.

هرچند که نیروهای سرکوب رژیم در این روز حتا از شادی و پایکوبی جوانان نیز آن‌جا که می‌توانستند ممانعت به‌عمل آوردند و نشان دادند که رژیم اسلامی فقط عزاداری را برای مردم ایران می‌پسندد.

درگیری در داخل و بیرون مجلس اسلامی در روز سوال از احمدی‌نژاد

روز چهارشنبه و در حالی که ماه‌ها از زمان ارائه طرح سوال از احمدی‌نژاد توسط گروهی از نماینده‌گان مجلس می‌گذشت، احمدی‌نژاد در مجلس حاضر شد و با تمسخر و مضحکه کردن نماینده‌گان سوال‌کننده، نمره‌ی دولت خود را بیست اعلام نمود. دولتی که چنان فجایعی را در عرصه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در کشور رقم زده است که امروز حتا حامیان قمه‌کش آن نیز سکوت را در اغلب مواقع ترجیح داده‌اند.

به‌دنبال سخنان وی، نماینده‌گان سوال‌کننده به توهین‌های احمدی‌نژاد به خود اعتراض کردند، اما این اعتراضات وقتی بود که وی از مجلس دیگر خارج شده بود.

هم‌زمان با حضور وی در مجلس، در بیرون مجلس نیز گروهی از نیروهای سرکوب معروف به لباس شخصی به حمایت از وی و گروهی نیز در مخالفت با وی جمع شده بودند که این تجمع به درگیری بین دو طرف و دخالت یگان ویژه منجر شد.

در گذشته‌های نه چندان دور، در زمانی که درگیری‌های احمدی‌نژاد و خامنه‌ای به این شکل درنیامده و هنوز خامنه‌ای این قدرت را به احمدی‌نژاد داده بود تا در میدان سیاست یکه‌تازی کند، لباس‌شخصی‌های وی بدون هیچ گونه مزاحمتی در برابر مجلس تجمع کرده و مجلس را به توپ بستن تهدید کرده بودند. اما اکنون که احمدی‌نژاد دیگر از قدرت گذشته برخوردار نیست، حضور عوامل وی در بیرون مجلس، با پاسخ عوامل مجلس روبرو شده و به درگیری بین دو طرف انجامید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: