چند رویداد جهان در هفته‌ای که گذشت

اعتصاب کارگران ذوب آهن در یونان وارد پنجمین ماه شد

روز نوزدهم اسفند اعتصاب ذوب آهن در نزدیکی آتن وارد پنجمین ماه خود شد. کارگران در این روز که صد و بیست و یکمین روز اعتصاب را آغاز کردند بار دیگر گفتند: “ما برای پانصد یورو در ماه درون آتش نمی رویم.”

شرکت ذوب آهن “هالی وورژیا الادوس” (Halyvourgia Ellados) در بیست کیلومتری آتن قرار دارد. در این کارخانه پس از آن که کارفرما به بهانه ی بحران، سی کارگر را اخراج کرد و دستمزد بقیه را ۴۰ % کاهش داد، کارگران تصمیم گرفتند دست به یک اعتصاب نامحدود بزنند.

کارخانه ی مذکور با ٣۸٠ کارگر یکی از مهم ترین کارخانه های تولید فولاد یونان است که در سال ١۹۳٨ میلادی بنیان گذاری شده است. آهن آلاتی که کارگران این کارخانه تولید نموده اند در فرودگاه، متروی آتن و اغلب بزرگراه های یونان و همچنین در تأسیساتِ بازی های المپیک ٢۰۰۴ استفاده شده است. کارگران این کارخانه بارها وادار شده اند تا برای این بناها تا حد مرگ اضافه کاری کنند، اما امروز به بهانه ی بحران اقتصادی اخراج می شوند و دستمزدشان این چنین پایین آورده می شود.

یکی از رهبران کارگری که “هاریس مانولیس” ((Harris Manolis نام دارد به گزارشگر “باستا” گفت: “سرمایه داران دروغ می گویند که پول نیست، آخر آنان با ٢۰۰ هزار تن فولادی که ما در سال ٢۰١٠ و ٢۵۰ هزار تنی که در سال بعد تولید کرده ایم، چه کرده اند؟ ما می دانیم که بخشی از تولید ما صادر می شود و برای مثال به اسرائیل می رود”. او می افزاید که “کارخانه هفت روز هفته با سه شیفت هشت ساعته مشغول تولید بود، اما با این حال می گویند که بحران است و به این بهانه دستمزد کارگر را پایین می آورند”. وی همچنین اضافه می کند که به علت کار زیاد نمی گذاشتند کارگران به تعطیلات بروند. آنها خود خوب میدانند که تنها تولید یک روز، میتواند حقوق یک هفته کارگران را تأمین کند.

هاریس چهارده سال است که در این کارخانه کار می کند. او معتقد است که کارگران مسؤول بحران نیستند و این سرمایه داران هستند که آن را به علت سود طلبی به وجود آورده اند. او می گوید پیش از کاهش دستمزدها، هزار یورو در ماه حقوق می گرفته است که نیمی از آن بابت کرایه خانه هزینه می شده و دویست یورو آن نیز خرج ایاب و ذهاب می شده و فقط سیصد یورو برای زندگی باقی می مانده است. هاریس می گوید که وی وادار شده بود که برای تأمین نیازهای ابتدائی به کار دوم بپردازد. او از ساعت هفت صبح تا سه بعدازظهر در کارخانه کار می کرد و پس از آن دو ساعت در روز به همراه مادرش به کار نظافت مدارس می پرداخت.

از چهار ماه پیش که اعتصاب کارگران “هالی وورژیا الادوس”  ((Halyvourgia Ellados آغاز شده است کارفرما سی تن از کارگران را برای شکستن اعتصاب تشویق نموده که تاکنون موفقیتی کسب نکرده است. در ضمن علاوه بر PAME (یا اتحادیه کارگری یونان که نزدیک به حزب کمونیست این کشور ارزیابی می شود) یک گروه فاشیستی به نام “هریسی آوگی” ((Hrisi Avgi نیز به دیدار کارگران آمده است و مزورانه با آنان اعلام همبستگی کرده است.

هاریس می گوید که کارگران اعتصاب کننده برای به دست گرفتن کنترل کارخانه صحبت هایی کرده اند. اما اگر آنان بخواهند کارخانه را کنترل کنند باید آن را بخرند و به صورت تعاونی اداره اش کنند. اما “نیکولاوس مانه سیس” ((Nicholaos Manessis که صاحب این کارخانه است با فروش آن مخالفت خواهد کرد. در ثانی او در شورای اداره کننده ی بانک آلفا نیز که سومین بانک یونان است عضویت دارد و از این طریق نیز با پرداخت وام به کارگران برای ایجاد تعاونی مخالفت خواهد کرد.

هاریس در پایان، در کنار پارچه نوشته ای که هر روز یک رقم آن تغییر می کند و تعداد روزهای اعتصاب را نشان می دهد ایستاد و گفت که کارگران از سراسر جهان حمایت ها و کمک های مادی و معنوی دریافت می کنند.  این کمک ها  شامل لباس، دارو یا پول می باشد وبه همین دلیل است که ما کارگران توانسته ایم چهار ماه در برابر کارفرمایان و دولت شان مقاومت کنیم.

زنان مصر می خواهند از حقوق خود دفاع کنند

عده ای از زنان مصری در اعتراض به دست اندازی به حقوق ابتدائی خود روز هشت مارس (١٨ اسفند) در خیابان های قاهره دست به تظاهرات زدند. زنان مصری که هر روز شاهد تعرض به حقوق خود هستند تشکلات خود را به وجود آورده اند و آن ها را در یک تشکل واحد که “ائتلاف سازمان های زنان” نام گرفته به هم پیوند زده اند. “نوین عبید” عضو یکی از این تشکلات است که “انجمن زن جدید” نام دارد. او می گوید که زنان نمی توانند شاهد از دست رفتن حقوقشان باشند و کاری نکنند. وی می افزاید که کمیسیونی که مسؤول تدوین قانون اساسی جدید مصر شده است باید دست کم٣۰% عضو زن داشته باشد. “مونا راغاب” عضو کانون نویسندگان زن مصر نیز بر این باور است که زنان نباید بگذارند که فراموش شوند. او یادآوری می کند که زنان در سال گذشته در صفوف اول مبارزه علیه رژیم حسنی مبارک بودند و حتا از گلوله های نیروهای سرکوبگر وی نهراسیدند. راغاب می گوید که حالا  زنان خواهان دمکراسی، برابری اجتماعی و پایان تبعیض جنسی هستند.

بر اساس گزارش خبرنگار مجله ی “لوپوان” در قاهره، زنان که فعالیت های زیادی در تحولات سیاسی سال گذشته کردند که منجر به سرنگونی رژیم حسنی مبارک شد، اکنون از زندگی اجتماعی بیش از پیش کنار گذاشته می شوند چرا که اسلامگرایان در انتخابات پارلمانی پیروز شده اند و می خواهند آنان را حتا از حقوق کمی که داشتند نیز محروم نمایند. برای مثال زنان مصر در سال ٢٠١٠ بیش از ١٢ % کرسی های پارلمان را بدست آوردند، اما حالا با ترفندهای اسلامی فقط ٢ % آن ها در اختیارشان است.

به هر حال زنان مصر در زمان حسنی مبارک نیز نمی توانستند به مناسبت هشت مارس راهپیمایی کنند، اما امروز در برابر تهدیدات سلفی ها که دست بالا را در پارلمان و دولت دارند تصمیم گرفته اند برای احقاق حقوق خود تظاهرات کنند و روز جهانی زن را گرامی دارند. این حرکت زنان چنان خشم اسلامگرایان را برانگیخت که آنان تصمیم گرفتند عده ای چاقوکش را با اتوبوس به محل بیاورند تا بر علیه زنان ضدتظاهراتی را راه بیاندازند. این مردان مسلح اسلامگرا به زنان حاضر در تظاهرات که تعدادشان حدوداً هزار نفر بود توهین کردند و برخی از آنان را کتک زدند. اسلامگرایان در مصر نیز مانند ایران ضدزن و ضد حقوق آنان هستند.

یک سال پس از فاجعه فوکوشیما

روز ٢١ اسفند، یک سال از فاجعه فوکوشیما در ژاپن گذشت. ژان – فرانسوا پونته نی، عضو شبکه ی “نه به انرژی هسته ای” به پرسش های نشریه بلژیکی “همبستگی” در این رابطه پاسخ داده است که خلاصه یی از آن را به سمع شنوندگان رادیو دمکراسی شورایی می رسانیم.

پونته نی می گوید که یک سال پس از این فاجعه هنوز رآکتور فوکوشیما از کار نیافتاده است و فعل و انفعالات زنجیره یی هسته یی همچنان ادامه دارد. او می افزاید که شرکت تپکو که مسؤول حفاظت از نیروگاه هسته یی بوده، مسؤول فاجعه هم هست چرا که نه زلزله و نه تسونامی ِ پس از آن مستقیماً دلیل انفجار نیروگاه نبود بلکه وضعیت بد و فرسودگی لوله های داخلی موجب شد که فاجعه رخ دهد. ژان – فرانسوا پونته نی اضافه می کند که اگر تسونامی در فوکوشیما پیش بینی نمی شد، زلزله را می شد در این منطقه که روی گسلی حساس قرار دارد، پیش بینی کرد. او می گوید که شرکت تپکو مدام در مورد حادثه دروغ گفته است به طوری که چندین روز طول کشید تا بپذیرد که وضعیت همان قدر وخیم است که در چرنوبیل بود.

پونته نی در مورد عواقب درازمدت فاجعه ی هسته یی فوکوشیما می گوید که هنوز نمی توان به طور قطعی آن ها را برآورد کرد. او می گوید که چندین کارگر که مستقیماً با تشعشعات روبه رو شدند، سوختند و کشته شدند. ده ها تن دیگر می توانند سرطان تیروئید بگیرند، همچنان که مردم ِ اطراف نیروگاه با چنین خطری دست و پنجه نرم خواهند نمود. وی می گوید که برای برآورد واقعی خسارات انسانی باید پانزده تا بیست سال صبر کرد.

پونته نی همچنین معتقد است که دولت ژاپن مسؤولیت فاجعه را بر دوش دارد. این دولت ناگهان مقدار رادیو اکتیویته را بالا برد تا از انتقال کارگران و مردمی که در اطراف نیروگاه زندگی می کنند پرهیز شود. دولت حتی متهم است که به بیش از یک صد و هشتاد هزار کودک در مدارس گوشت گاو رادیو اکتیو داده است. این بچه ها در ۴۵۹ مدرسه به تحصیل مشغولند. مردم فوکوشیما با ١٢٠ هزار امضا در پای یک طومار از دولت خواسته اند که به کودکان فوکوشیما خدمات پزشکی رایگان عرضه شود.

پاسخ خونین به موشک باران اسرائیل

نیروی هوایی اسرائیل روز جمعه نوزدهم اسفند ١٣٩٠ به نوار غزه حمله کرد. در طی این یورش کور دست کم ده فلسطینی کشته شدند. حمله اسرائیل به نوار غزه پس از پرتاب حدود سی موشکِ نیروهای وابسته به حماس صورت گرفت. در این موشک باران پنج غیرنظامی اسرائیلی زخمی شدند. دفاع ضدهوایی اسرائیل موفق شد پنج موشک را پیش از اصابت به هدف درهم بکوبد.

درگیری های اخیر بین دولت نژادپرست اسرائیل و افراطیون اسلامگرای حاکم بر نوار غزه به این دلیل دوباره آغاز شد که نیروهای ویژه ی اسرائیل دست به عملیات تروریستی زدند و با انفجار یک خودرو در شهر غزه دو مسؤول فلسطینی را کشتند. این دو نفر “زهیر القیسی”، دبیر کل کمیته های مقاومت مردمی و “محمود حننی”، فرمانده عملیاتی این کمیته ها بودند.  بر اساس گزارش رویترز کمیته های مقاومت مردمی، یک تشکل فراگیر است که شامل همه ی تشکلات مقاومت مسلحانه فلسطین می شود.  پس از عملیات تروریستی موساد با انفجار خودرو در شهر غزه، بخشی از ارتش اسراییل به نام “تساهال” نیز به بمباران هوایی پرداخت  و موجب مرگ ٨ تن از فعالان فلسطینی شد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: