برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنجشنبه ۱۸ اسفند

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری، و گفتگویی با فرخنده آشنا از فعالین کارگری به مناسبت روز جهانی زن  پیرامون مشکلات و معضلات زنان کارگر، خواسته‌ها و مطالبات زنان و چگونگی سازمان‌یابی زنان کارگر، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/kDJOrJCI/18esfand.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

برگزاری روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان

تجمع کارگران ذوب‌آهن اسد‌آباد در برابر استانداری همدان

به‌تعویق افتادن تجمع اعتراضی بازنشسته‌گان تامین اجتماعی

صدور حکم اعدام ۵ زندانی سیاسی عرب و قتل یک نوجوان ١۵ ساله اهوازی توسط نیروهای انتظامی

فرمانده نیروی انتظامی مردم را تهدید به سرکوب اعتراضات احتمالی در مراسم چهارشنبه سوری کرد

افشای تقلب‌های انتخاباتی در مجلس اسلامی

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

برگزاری روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان

امروز پنج‌شنبه، روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان با برگزاری مراسم‌های مختلف گرامی داشته شد. در این روز زنان و مردان بسیاری در سراسر جهان ضمن حضور در مراسم‌های مختلف و پاسداشت این روز، برای جهانی برابر، به سیاست‌های دولت‌های سرمایه‌داری اعتراض کردند.

هم‌چنین، گروه‌هایی از ایرانیان مقیم خارج نیز ضمن برگزاری مراسم‌های ویژه به‌مناسبت این روز، همراه با دیگر نیروهای مترقی و چپ کشورهای محل اقامت خود، این روز را گرامی داشتند.

٨ مارس روز جهانی زن، یادآور تظاهرات اعتراضی زنان کارگر کارخانجات نساجی در شهر نیویورک در سال ١٨٧۵ می‌باشد. در این روز زنان کارگر با خواست افزایش دستمزد، کاهش ساعات کار و بهبود شرایط کار دست به تظاهرات زدند، تظاهراتی که با خشونت شدید پلیس علیه زنان همراه شد. در سال ١٩١٠ “کلارا زتکین” (Clara Zetkin) از کمونیست‌های برجسته‌ی آلمان و از رهبران آن زمان حزب سوسیال دمکرات آلمان در کنگره‌ی زنان سوسیالیست که در جنب کنگره انجمن بین‌المللی کارگران (انترناسیونال دوم) برگزار گردید، پیشنهاد تعیین روزی به‌عنوان روز جهانی زن را داد که در ابتدا روز ١٩ مارس به این عنوان انتخاب شد، اما در سال ١٩١٣  دبیرخانه زنان انترناسیونال از نهادهای انجمن بین‌المللی کارگران (انترناسیونال دوم) ٨ مارس را به عنوان روز جهانی زن نام‌گذاری کرد.

در ایران  گرامی‌داشت این روز از سوی حکومت اسلامی ممنوع شده است. اما به‌رغم این ممنوعیت، زنان در اشکال گوناگون این روز را گرامی می‌دارند. بزرگ‌ترین تظاهرات زنان ایران در تاریخ، در روز جهانی زن در سال ۵٧ و در اعتراض به تضییقات حکومت اسلامی علیه زنان برپا گردید.

تجمع کارگران ذوب‌آهن اسد‌آباد در برابر استانداری همدان

روز گذشته، کارگران ذوب‌آهن اسد‌آباد در اعتراض به تضییع حقوق و عدم پرداخت ۴ ماه دستمزد خود، در برابر استانداری همدان دست به تجمع زدند.

کارفرمای کارخانه ذوب‌آهن اسد‌آباد در هفته اول بهمن، قراردادی را در برابر کارگران گذاشت که براساس آن کارگران نه تنها هیچ‌گونه حقی نسبت به ۴ ماه دستمزد خود ندارند که از حقوق و مزایای ناچیزتری برای ادامه‌ی کار برخوردارند.

اگر کارفرمای ذوب‌آهن اسد‌آباد و دیگر کارفرمایان در ایران، به خود اجازه چنین بی‌شرمی و اجحافی در حق کارگران را می‌دهند، نتیجه‌ی بی‌حقوقی و عدم تشکل آن‌ها و نیز دفاع جانانه‌ی حکومت از منافع سرمایه‌داران است.

تا زمانی که این حکومت برجاست، سیاست‌های ضد کارگری آن ادامه خواهد یافت.

به‌تعویق افتادن تجمع اعتراضی بازنشسته‌گان تامین اجتماعی

در پی توافق وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای مذاکره بر سر خواست‌های بازنشسته‌گان تامین اجتماعی، تجمع روز چهارشنبه بازنشسته‌گان در برابر وزارت‌خانه‌ی فوق به تعویق افتاد.

پیش از این قرار بود تا بازنشسته‌گان از ساعت ٩ صبح روز چهارشنبه در برابر وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی تجمع کرده و دست به اعتراض بزنند. بازنشسته‌گان خواهان افزایش حقوق و عیدی می‌باشند.

علی‌اکبر خبازها رئیس کانون عالی بازنشسته‌گان ضمن اعلام خبر مذاکره با شیخ‌الاسلامی وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی در سه‌شنبه‌ی آینده، اعلام کرد که در صورت عدم تحقق خواست‌های بازنشسته‌گان، اعتراضات آن‌ها ادامه خواهد یافت.

هم‌چنین گزارشی توسط “جمعی از بازنشسته‌گان تامین اجتماعی” از گردهمایی بازنشسته‌گان در روز سه‌شنبه نهم اسفند منتشر شده است که حاکی از اعتراض شدید بازنشسته‌گان نسبت به عدم افزایش حقوق خود می‌باشد. در بخشی از این گزارش آمده است: “به‌جهت وجود تورم بالا و کاهش ارزش واقعی دستمزدها و حقوق‌ها هم اکنون هزينه يک خانوار شهری چهار برابر حداقل حقوق است. در سال ٩٠ ميزان هزينه يک خانوار شهری حدود يک ميليون و پانصد هزار تومان بوده است در حالي‌که حداقل حقوق کمتر از چهارصد هزار تومان است”. در ادامه‌ی گزارش با بیان این‌که به دلیل تراکم خواست‌ها و اعتراضات در ماه‌های اخیر بازنشسته‌گان به‌طور هفتگی در کانون بازنشسته‌گان و دیگر مراکز اقدام به تجمع کرد‌ه‌اند، از قول یکی از سخنرانان تجمع ٩ اسفند آمده است: ” دولت بزرگترين بدهکار به سازمان تأمين اجتماعی است و علی‌رغم آن که صندوق بازنشستگی يک منبع عمومی و غير دولتی است دولت هر دخل و تصرفی در اين صندوق اعمال نموده و بدون آن که منابع سازمان را افزايش دهد مصارف آن را به‌شدت افزايش داده است. از جمله بيش از ۶٠ هزار روحانی؛ هم‌چنين خدام مساجد؛ مداحان و قاريان؛ برخی ورزشکاران و همچنين صندوق‌های بيمه ای که ورشکست شده اند از جمله صندوق بازنشستگی فولاد را به سازمان تأمين اجتماعی ملحق نمود. و اين اقدامات به‌شدت سازمان تأمين اجتماعی را تضعيف نموده است”.

در پایان این گزارش آمده است: “در جلسه توافق گرديد که بازنشستگان طرح مطالبات خود از جمله افزايش حقوق و حل مشکلات بيمه تکميلی خود را پس از ١٢ اسفند به‌شکل راه پيمايی و تجمع در مقابل اداره کار ؛ سازمان تأمين اجتماعی و مجلس ادامه دهند. ضعف عمده بازنشستگان و عدم توان مقابله با سياست‌های خانمان برانداز دولت آن‌ست که از تشکل و سازمان سراسری خود بی‌بهره‌اند. تشکيلات و سازمانی که تمامی بدنه بازنشستگان را در بر بگيرد از بين بيش از يک و نيم ميليون بازنشسته سازمان تأمين اجتماعی؛ و حدود هشتصد هزار در تهران؛ تنها با حدود ٣٠٠ نفر از آنها؛ چند نفر بعنوان نماينده که از جانب دولت هم تأييد می شوند؛ انتخاب شده و مسلم است که اگر بخواهند قدمی بردارند کاری از دستشان ساخته نيست. خود نماينده‌گان اظهار می‌کنند که تنها کاری که از دستشان بر می‌آيد آن‌ست که نامه ای برای مقامات بنويسند. واضح است که دولت نيز در برابر صدها ميليارد درآمد خود و سرمايه‌داران؛ نامه را به پشيزی نخواهد گرفت”.
صدور حکم اعدام ۵ زندانی سیاسی عرب و قتل یک نوجوان ١۵ ساله اهوازی توسط نیروهای انتظامی

براساس اخبار منتشره،  مقامات امنیتی رژیم با خانواده‌های ۵ نفر از زندانیان سیاسی عرب در شهرک “ملاشیه” در غرب شهرستان اهواز تماس گرفته و از اجرای حکم اعدام آن‌ها در روزهای آینده خبر داده‌اند. این ۵ زندانی سیاسی سه برادر به نام‌های عبدالرحمن ، طاها و جمشيد حيدری و همچنين منصور حيدری پسر عموی آنها و امير معاوی هستند که سال گذشته در این شهرک دستگیر شده بودند. اتهام این افراد ترور ماموران امنیتی و اطلاعاتی رژیم اعلام شده است. اتهامی که به گفته‌ی خانواده‌های آن‌ها در زیر شکنجه به آن‌ها زده شده است.
اعلام خبر اعدام این زندانیان در حالی صورت می‌گیرد که تنها یک ماه و ٧ روز به سالگرد اعتراضات مردم عرب خوزستان در سال ١٣٨۴ مانده است. در سال‌گرد این اعتراضات که تعدادی از تظاهرکننده‌گان جان خود را از دست دادند، هر ساله اعتراضاتی در منطقه به‌وقوع می‌پیوندد.
هم‌چنین براساس اخبار منتشره یک نوجوان ١۵ ساله اهوازی در جریان یک درگیری مسلحانه در منطقه کوی انقلاب اهواز با گلوله نیروهای انتظامی جان خود را از دست داد. نیروهای انتظامی برای دستگیری یکی از مخالفان سیاسی به نام ثامر حیدری منزل وی را محاصره کردند که در جریان درگیری بین نیروهای انتظامی و او که در نهایت به زخمی شدن ثامر حیدری و دستگیری وی منجر شد، حسن حیدری نوجوان ١۵ ساله در اثر اصابت گلوله نیروهای انتظامی جان خود را از دست داد.

تبعیض و ستم علیه اقلیت‌های ملی ریشه در نظام طبقاتی موجود دارد که جمهوری اسلامی حافظ و نگهبان آن است. این حکومت نه تنها به بقا و ادامه‌ی ستم‌های ملی یاری رساند که پایه‌ی قدرت خود را بر گسترش و افزایش ستم‌های ملی قرار داده است. شیشه‌ی عمر حکومت‌هایی که با سرکوب و دیکتاتوری به بقای خود ادامه می‌دهند به سرکوب خواست‌های دمکراتیک از جمله خواست‌های ملیت‌های تحت ستم وابسته است. حکومت اسلامی نمی‌تواند به‌خواست‌های ملیت‌های تحت‌ستم، زنان و کارگران تن دهد و هر قدر که بر شدت سرکوب می‌افزاید بر این نابرابری‌ها و ستم ملی نیز افزوده می‌گردد.

فرمانده نیروی انتظامی مردم را تهدید به سرکوب اعتراضات احتمالی در مراسم چهارشنبه سوری کرد

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی، در یک نشست خبری  گفت: “نیروی انتظامی با هر گونه تجمع در چهارشنبه سوری مقابله خواهد کرد”.

وی که تجربه دو سال اعتراضات توده‌ای در مراسم چهارشنبه سوری علیه حاکمیت اسلامی را دارد، ضمن اشاره به همکاری بسیج و نیروی انتظامی از جمله در جریان انتخابات ١٢ اسفند گفت: “کسانی که به دلايلی همچون سلب آرامش مردم در چهارشنبه سوری آخر سال دستگير شوند تا پايان نوروز در بازداشت به سر خواهند برد”. سال گذشته نیز حاکمیت چنین تدابیری را برای جلوگیری از اعتراضات مردم در چهارشنبه سوری اتخاذ کرده بود، اما در دو سال اخیر هیچ‌کدام از اقدامات رژیم نتوانست مانع بیرون آمدن مردم و اعتراض علیه حاکمیت شود. در چهارشنبه سوری امسال نیز انتظار می‌رود که تظاهرات‌های خودجوش ضد دولتی به‌روال سال‌های گذشته صورت گیرد.

افشای تقلب‌های انتخاباتی در مجلس اسلامی

جلسه روز چهارشنبه مجلس، به محلی برای افشای برخی از تقلب‌های انتخاباتی تبدیل گردید. نماینده‌گانی که در جریان این به اصطلاح انتخابات نتوانستند کرسی‌های خود را حفظ کنند، دست به افشاگری علیه رقبای قدرت‌مند خود در مجلس زدند به نوعی که باهنر نائب رئیس مجلس که ریاست جلسه را برعهده داشت از نمایندگان خواست تا از ایجاد ابهام در مورد انتخابات پرهیز کنند.

در این روز سه نماینده سخنان خود را به تقلب‌های انتخاباتی اختصاص دادند.

نوروزی نماینده مجلس از رباط کریم که کرسی خود را در مجلس آینده از دست داده است، گفت: “چطور در بخشی از حوزه انتخابیه من ١٢٠ درصد مشارکت بود؟” علی‌رضا ترابی نماینده گرمسار نیز که نتوانسته است کرسی خود را حفظ کند در سخنان خود به مشارکت پایین مردم در  انتخابات اعتراف کرد و گفت: “مشارکت در گرمسار تا ساعت ١٢ به ۵ درسد هم نمی‌رسید اما از ساعت ۴ بعدازظهر تا ١١‌شب خرید و فروش رای آغاز شد”. خواهر احمدی‌نژاد دیگر کاندید راه نیافته به مجلس از گرمسار است که خواستار ابطال انتخابات به دلیل تقلب شده است.

اگرچه مردم ایران خود به‌خوبی به نمایشی بودن انتخابات آگاه بوده و اکثریت بزرگی از آن‌ها دست به تحریم انتخابات زدند؛ اما افشاگری‌های این‌چنینی در مورد انتخابات، بعد از آن‌همه تلاش خامنه‌ای و عوامل وی برای این که بگویند در ایران تقلب انتخاباتی معنا ندارد، نشان می‌دهد که تا چه حد خامنه‌ای بی‌اعتبار گشته و تضاد در میان دسته‌های مختلف در درون حاکمیت تا چه اندازه عمق یافته است.

برگزاری روز جهانی زن در بسیاری از کشورهای جهان
تجمع کارگران ذوب‌آهن اسد‌آباد در برابر استانداری همدان
به‌تعویق افتادن تجمع اعتراضی بازنشسته‌گان تامین اجتماعی
صدور حکم اعدام ۵ زندانی سیاسی عرب و قتل یک نوجوان ١۵ ساله اهوازی توسط نیروهای انتظامی
فرمانده نیروی انتظامی مردم را تهدید به سرکوب اعتراضات احتمالی در مراسم چهارشنبه سوری کرد
افشای تقلب‌های انتخاباتی در مجلس اسلامی

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: