ایران در هفته‌ای که گذشت – جمعه ۱۲ اسفند

برگرفته از: رادیـو دمـکـراسـی شـورائـی

برنامه‌های امروز جمعه دوازده اسفند ماه، شامل تفسيرهای سياسی ايران در هفته‌ای که گذشت – گزارشی با عنوان «موقعيت زنان در انقلابات بهار عربی» – اطلاعيه سازمان فدائيان (اقليت) در مورد تحريم انتخابات، و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۵ با عنوان «تورم چهار نعل می‌تازد»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

  همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/5U2MlmfX/12esfand.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود يا گوش کردن از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در mp3-4shared

سرتيتر تفسيرهای سياسی اين هفته:

حمله به تأسیسات هسته‌ای قطعی‌ست، اختلاف بر سر زمان اجرای عملیات است

گفتگوی تلویزیونی احمدی‌نژاد اجازه پخش نیافت

تجزیه طرفداران جمهوری اسلامی به ۱۳ باند

برای شنیدن برنامه یا خواندن مشروح تفسير هفته روی موضوع دلخواه کلیک کنید

تفسیرهای سیاسی هفته:

حمله به تأسیسات هسته‌ای قطعی‌ست، اختلاف بر سر زمان اجرای عملیات است

ابرهای تیره‌ی وقوع جنگ بر فراز ایران متراکم‌تر می‌شوند. طرفین درگیر در نزاع، از آمادگی بیش‌تر خود برای این درگیری نظامی سخن می‌گویند. فرمانده سپاه پاسداران جمهوری اسلامی مناطق جنوبی ایران را عمق دفاعی استراتژیک نیروهای مسلح رژیم در شرایط وقوع جنگ اعلام نمود و از آمادگی صد در صدی برای مقابله با حمله احتمالی سخن گفت.

در سوی دیگر قضیه، اما در این هفته فرماندهان نظامی آمریکا و اسرائیل، از آمادگی خود برای بمباران مراکز هسته‌ای جمهوری اسلامی خبر دادند.

فرمانده نیروی هوایی آمریکا روز چهارشنبه این هفته در گفتگو با خبرنگاران اعلام نمود که نیروهای مسلح آمریکا گزینه‌های مختلفی را برای حمله به ایران در اختیار اوباما گذاشته‌اند و تمام پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است. بلومبرگ از قول مقامات پنتاگون نقل می‌کند که از جمله‌ی امکانات نظامی آماده شده، گزینه سوخت‌رسانی به جت‌های اسرائیلی و افزایش حملات علیه واحدهای سپاه پاسداران و نیروی نخبه قدس، پایگاه‌های نظامی ثابت و وزارت اطلاعات خواهد بود.

فرمانده نیروی هوایی آمریکا در پاسخ به سؤال خبرنگار “هوفینگتن پست” که آیا نیروی هوایی به تنهایی برای پایان دادن به برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران کافی خواهد بود، گفت: بستگی به این دارد که هدف چیست؟ آیا نابودی آن است یا به تأخیر انداختن و دشوار ساختن آن؟ مسئله مهم‌تر در این‌جا سیاست است تا توانایی نظامی. نیروی هوایی به اتفاق دیگر نیروهای مسلح یک رشته گزینه‌ها را برای حمله به ایران به کاخ سفید ارائه داده‌اند.

هم‌زمان با این موضع‌گیری‌ها، یک‌رشته گفتگوها میان مقامات سیاسی و نظامی آمریکا با اسرائیل در جریان است. در هفته‌ای که گذشت هیئتی از مقامات سیاسی، نظامی و امنیتی آمریکا به اسرائیل رفتند. سپس وزیر دفاع اسرئیل به آمریکا رفت و با فرماندهان نظامی آمریکا به گفتگو و تصمیم‌گیری پرداختند. قرار است هفته آینده نیز نخست وزیر اسرائیل به آمریکا سفر کند و با اوباما بر سر حمله نظامی به ایران گفتگو نماید.

به نظر می‌رسد که تصمیم‌گیری بر سر حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی قطعی شده است، اما بر سر زمان انجام عملیات میان اسرائیل و آمریکا اختلاف وجود دارد. رژیم اسرائیل برای آغاز هر چه فوری عملیات نظامی پافشاری می‌کند و می‌خواهد تا پایان تابستان این عملیات انجام گرفته باشد. در حالی که دولت آمریکا محاسبات دیگری را مد نظر دارد، منتظر فرصت مناسبی‌ست که جمهوری اسلامی نتواند واکنش جدی نشان دهد و این درگیری نظامی به یک جنگ تمام عیار تبدیل شود.

دولت آمریکا در لحظه کنونی در شرایطی قرار ندارد که نیروی زمینی خود را در یک چنین جنگی به کار گیرد، بلکه می‌خواهد صرفاً نیروی هوایی و تجهیزات موشکی خود را به کار گیرد. علاوه بر این، وارد شدن در یک چنین جنگی ضرورتاً سرنگونی جمهوری اسلامی را هدف قرار می‌دهد که مقامات و ارگان‌های تصمیم‌گیرنده سیاسی آمریکا مخالف آن هستند. اما ماجراجویی نظامی اسرائیل می‌تواند مستقل از خواست دولت آمریکا این درگیری نظامی را جلو اندازد و به آن ابعاد گسترده‌ای بدهد. حمله اسرائیل به تأسیسات هسته‌ای ایران، دولت آمریکا و حتا اروپا و ناتو را در برابر یک عمل انجام گرفته قرار خواهد داد و در قبال واکنش جمهوری اسلامی، آن‌ها نیز ناگزیر به جانب‌داری از اسرائیل وارد این درگیری خواهند شد.

بنابراین دولت آمریکا در تلاش است که مانع از یک اقدام نظامی زودهنگام توسط اسرائیل گردد. تمام مذاکرات آن‌ها در هفته‌ای که گذشت و هفته آینده، حول همین مسئله متمرکز است. به نظر می‌رسد که با موضع‌گیری‌های اخیر فرماندهان نظامی آمریکا، دولت آمریکا تضمین‌های جدی‌تری به رژیم اسرائیل برای حمله به تأسیسات هسته‌ای می‌دهد، تا آن‌ها را از هر گونه تک‌روی نظامی علیه جمهوری اسلامی بازدارد. این تضمین، در واقع همان تصمیم قطعی مقامات آمریکایی برای حمله نظامی به تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی‌ست. پیش از این، مقامات آمریکایی همواره تأکید داشتند که تمام گزینه‌ها برای تصمیم‌گیری در برابر آن‌هاست، اکنون مسئله متفاوت است. آن‌ها رسماً اعلام بکنند یا نه، تصمیم خود را بر سر حمله به تأسیسات هسته‌ای گرفته‌اند.

اسرائیل اما اکنون اصرار دارد که در جریان مذاکرات هفته آینده میان نخست وزیر این کشور با رئیس جمهور آمریکا، این موضع دولت آمریکا در آن‌چه که پیام محکم به جمهوری اسلامی نامیده شده، در یک بیانیه مشترک اعلام شود که در واقع بیانیه اعلان جنگ خواهد بود. این که دولت آمریکا تا چه حد این خواست دولت اسرائیل را بپذیرد، تا هفته آینده باید منتظر ماند.

گفتگوی تلویزیونی احمدی‌نژاد اجازه پخش نیافت

قرار بود در این هفته احمدی‌نژاد در مورد مسایل مختلف اقتصادی و سیاسی مصاحبه تلویزیونی داشته باشد و پیرامون اختلافات‌اش با مجلس نیز صبحت کند. پیش از این نیز اعلام کرده بود که به زودی نظراتش را در مورد برخی مسایل مهم و از جمله قانون اساسی جمهوری اسلامی اعلام خواهد کرد.

از خبرهای محدودی که در این هفته به بیرون از هیئت حاکمه درز پیدا کرد، چنین برمی‌آید که این گفتگو انجام گرفته است، اما به دستور مقامات مافوق احمدی‌نژاد، از پخش آن جلوگیری به عمل آمد.

“قدس آنلاین” که از سایت‌های وابسته به امپراتوری واعظ طبسی در خراسان است، گزارشی را تحت عنوان “چه کسی برنامه تلویزیونی احمدی‌نژاد را لغو کرد؟” انتشار داد. این گزارش البته به سؤالی که مطرح نمود، پاسخ نداد، اما پوشیده نیست که این برنامه تلویزیونی فقط می‌توانست با دستور مستقیم خامنه‌ای، یا دستور غیر مستقیم او از طریق شورای عالی امنیت جمهوری اسلامی، یا رئیس صدا و سیما که گماشته‌ی خامنه‌ای‌ست، لغو شود. اما آیا رئیس جمهور اسلامی قصد گفتگوی تلویزیونی داشت که به وی اجازه داده نشد، یا این که این گفتگو انجام گرفت، اما از پخش آن جلوگیری به عمل آمد؟ آن‌چه که از گزارش پایگاه خبری قدس آنلاین برمی‌آید این است که این گفتگو انجام گرفت اما از پخش آن جلوگیری به عمل آمد؟ چرا که در این گزارش به موضوعات متعددی که گویا در این گفتگو وجود داشته اشاره شده است. از جمله این که او می‌خواسته به تشریح اوضاع جاری کشور، مسئله انتخابات، تحریم‌ها، هدفمندسازی یارانه‌ها، اجرای قانون و قوانین مصوب مجلس حرف‌های مفصلی با مردم داشته باشد.

این پایگاه خبری می‌افزاید: “بنا به گزارش‌های رسیده به خبرنگار قدس آنلاین، بخش اصلی سخنان رئیس جمهور به گلایه‌های وی از مجلس در خصوص طرح‌های مد نظر دولت اختصاص داشت که این بخش از برنامه رئیس جمهور با مخالفت مواجه شد. بنا بر شنیده‌ها اگر چه رئیس جمهور قصد داشت این سخنان را قبل از انتخابات بیان کند و در خصوص کسانی که چوب لای چرخ دولت می‌گذارند، با مردم سخن بگوید، اما این مسئله و برخی مسایل و عدم همراهی صدا و سیما باعث شد تا این گفتگو به بعد از انتخابات موکول شود.”

گزارش قدس آنلاین به اصلی‌ترین موضوع بر سر قانون اساسی جمهوری اسلامی که قرار بود احمدی‌نژاد در همین گفتگو پیرامون آن اختلافات خود را بیان کند و احتمالاً همین مسئله باعث جلوگیری از پخش آن شده است، نمی‌پردازد. اما دلیل جلوگیری از پخش گفتگوی تلویزیونی احمدی‌نژاد هر چه باشد، تغییری در این واقعیت ایجاد نمی‌کند که سانسور در جمهوری اسلامی مرزهای خودی و غیر خودی را هم پشت سر گذاشته است. گفتگوی تلویزیونی احمدی‌نژاد این مرتجع خدمتگزار جمهوری اسلامی‌که گویا رئیس جمهور رژیم استبدادی اسلامی حاکم نیز هست، می‌تواند مشمول سانسور شود و به دستور خامنه‌ای از پخش گفتگوی او جلوگیری شود.

انصافاً باید گفت که عدالت اسلامی رعایت شده است. احمدی‌نژاد حق هیچ‌‌گونه اعتراضی ندارد. او و امثال هاشمی رفسنجانی، خاتمی، موسوی، کروبی و تمام کسانی که خدمتگزار جمهوری اسلامی بوده و هستند، باید شکرگزار اجرای عدالت اسلامی باشند که مشمول آن شده‌اند.

کسی که طرفدار جمهوری اسلامی‌ست، باید پذیرفته باشد که حکومت اسلامی، یعنی رژیم ترور و خفقان یعنی استبداد و فراتر از آن استبدادِ مطلقه‌ی ولی فقیه. اما در یک چنین رژیمی، فقط توده‌های وسیع مردم ایران نیستند که از ابتدایی‌ترین حقوق و آزادی‌های سیاسی محروم شده، به بند کشیده شده و بی‌رحمانه سرکوب و کشتار می‌شوند. مقامات و کارگزاران این رژیم هم اگر بخواهند پرحرفی کنند و احیاناً خیال انتقاد از ولی فقیهِ مصون از خطا و یا سیاست‌ها و ارگان‌های مورد تأیید او به سرشان بزند، آن‌ها نیز ممکن است به درجات مختلف مشمول عطوفت اسلامی اختناق و سرکوب شوند.

با یک چنین رژیمی، آیا هنوز می‌توان در ایران کسانی را یافت که توهمی به بهبود و اصلاح اوضاع در چارچوب نظم موجود داشته باشند؟ اگر چنین چیزی در میان توده وسیع مردم وجود می‌داشت دیگر یک فاجعه بود. چرا که در آن صورت، چیزی از تجربه نیاموخته بودند. اما این حقیقت دیگر بر کسی پوشیده نیست که اکثریت بزرگ توده‌های مردم ایران به خوبی می‌دانند، تا روزی که جمهوری اسلامی در ایران بر سر کار باشد، روی آزادی را نخواهند دید. مبارزات مردم ایران در سال ۸۸ نشان داد که به مبارزه‌ای سرنوشت‌ساز برای سرنگونی جمهوری اسلامی برخاسته‌اند. این مبارزه به رغم افت و خیزهایش ادامه خواهد یافت تا روزی که موج پر قدرت جنبش توده‌ای، جمهوری اسلامی را از ایران جاروب کند و با استقرار یک دمکراسی شورایی، برای همیشه به رژیم اختناق و سرکوب در ایران پایان دهد.

تجزیه طرفداران جمهوری اسلامی به ۱۳ باند

جمهوری اسلامی هر چه تلاش می‌کند بر اختلافات درونی غلبه کند و به انسجام و وحدت درونی دست یابد، نتیجه معکوس می‌گیرد و بر اختلاف و پراکندگی در صفوف باندهای حاکم افزوده می‌گردد.

نظرسنجی‌های مراکز متعدد ارگان‌های دولتی از مدت‌ها پیش نشان داده بود که توده‌های مردم ایران این بار در ابعادی گسترده‌تر از هر زمان دیگر قصد تحریم خیمه‌شب بازی انتخاباتی رژیم را دارند. برخی از سران رژیم راه و چاره مقابله با این تحریم را در غیاب جریان موسوم به اصلاح‌طلب، در ارائه یک لیست واحد از گروه‌های موسوم به اصول‌گرا یافتند تا از این طریق به ویژه در شهرهای بزرگ نظیر تهران که تحریم گسترده‌تر از شهرهای دیگر است، طرفداران و مزدوران رژیم به افراد یک لیست واحد رأی دهند که لااقل بالاترین آن‌ها بتواند در تهران چند میلیونی چند صد هزار رأی داشته باشد و از این گذشته گروه‌های مختلف مزاحمتی بر سر افزودن آرای قلابی ایجاد کنند.

بنابراین دو تن از نزدیک‌ترین افراد وابسته به خامنه‌ای، یعنی رئیس مجلس خبرگان و معاون وی یزدی، مأمور ایجاد صلح و سازش در میان گروه‌های رقیب موسوم به اصول‌گرا شدند. اما بحران درونی رژیم چنان شدید است که نه فقط نتوانستند به این هدف خود برسند، بلکه اختلاف و پراکندگی در صفوف آن‌ها را تشدید کردند. نتیجه آن شد که به جای یک لیست واحد اصول‌گرا، ۱۳ باند هر یک لیست جداگانه‌ای ارائه دادند و برنامه ایجاد وحدت با شکست روبرو شد. در این هفته مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان که این وظیفه به او محول شده بود، شکست برنامه رژیم را اعلام کرد و گفت: “ما ورود پیدا کردیم تا در راستای اتحاد برادران اصول‌گرا، جبهه‌ متحدی تشکیل شود، لکن عده‌ای اجازه ندادند این اتفاق مبارک به درستی صورت پذیرد و این یک جبهه تبدیل شد به سیزده جبهه.” او سپس ضمن ابراز نگرانی از اوضاع پیش آمده به این گروه‌ها توصیه کرد، کاری نکنند که دشمنان سوء استفاده کنند.”

اما مشکل رژیم به همین جا خاتمه نیافت. باندهای سیزده‌گانه، اقدامات افشاگرانه ای برای رسوا کردن یکدیگر سازمان دادند.

علی لاریجانی رئیس کنونی مجلس ارتجاع که از سوی باندهای رقیب شدیداً تحت فشار قرار گرفته است، در این هفته واکنش نشان داد و گفت: “متأسفانه گروهی به توزیع سی‌دی‌ها و شب‌نامه‌هایی علیه دیگران اقدام می‌کنند، ضمن این که با مونتاژ و ساخت تصاویر جعلی سعی در تخریب دارند. در این سی‌دی‌ها به غیر از دروغ و توهین چیز دیگری نبود. برخی گمان می‌کنند با فحاشی به یکدیگر می‌توانند به حل مشکلات کمک کنند. این مسایل بر روی کسانی که دچار پیچیدگی‌های سیاسی نیستند، تأثیر گذاشته و دشمنی‌ها را در جامعه افزایش می‌دهد.”

تا همین جا، اظهار نظر مقامات رژیم کافی‌ست تا بلبشوی درونی رژیم را از زبان خودشان برملا سازد و نشان دهد که قرار است فردا در طویله موسوم به مجلس اسلامی چه جنگ و نزاعی میان این جانوران رخ دهد. اما عجالتاً تبدیل شدنِ به گفته‌ی کنی یک جبهه به سیزده جبهه، این نتیجه را برای رژیم در پی خواهد داشت که اولاً، آرای همان اندک طرفداران و مزدوران رژیم تقسیم خواهد شد و نتیجتاً باید مسئله را با به اصطلاح انتخابات دور دوم فیصله دهد. ثانیاً، از آن‌جایی که همه این باندها دست اندر کار جعل آرا و تقلب‌های انتخاباتی در گذشته بودند، با مقاومت یکدیگر برای افزایش آرای قلابی و نزاع و درگیری روبرو خواهند شد. این نیز در کل، مشکل دیگری را برای رژیم در افزایش میلیونی آرا ایجاد کرده است.

اما از دیدگاه اکثریت بزرگ مردم ایران که این خیمه‌شب بازی را تحریم کرده‌اند و خواهان برچیدن تمام بساط جمهوری اسلامی هستند، آن‌چه که اکنون در درون باندهای حکومتی می‌گذرد، بیان چیز دیگری جز گندیدگی فساد و فروپاشی رژیمی نیست که به پایان عمر ننگین خود رسیده و به زودی باید به قبرستان تاریخ سپرده شود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: