برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۹ اسفند

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – «تعیین دستمزدهای کارگری بر چه اساس و معیاری تنظیم می‌شود. راهکار طبقه کارگر برای برون‌رفت از وضعیت کنونی چیست؟» در گفتگویی با بهروز خباز، فعال کارگری – و مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۵ با عنوان “سخنرانی خامنه‌ای در ١٤ بهمن، کابوس آشفتگی درونی نظام بود”، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/wSFWN6vy/09esfand.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

ادامه‌ی اعتراضات کارگران چینی اسپیدار
تجمع جمعی از بازنشسته‌گان در برابر دفتر احمدی‌نژاد
سرگردانی کارگران پیمانی صنایع نفت و پترشیمی
70 درصد کارگران بازنشسته زیر خط فقر هستند
دستمزد 80 درصد کارگران در کارخانجات پایین‌تر از حداقل دستمزد مصوب می‌باشد

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

 تفسیرهای خبری:

ادامه‌ی اعتراضات کارگران چینی اسپیدار

در پی عدم تحقق وعده‌های مقامات دولتی به کارگران چینی‌ “اسپیدار”، کارگران در هفته گذشته بار دیگر با راهپیمایی و تجمع در برابر فرمانداری ساوه، خواستار عمل مقامات دولتی به وعده‌های خود شدند. در پی این اعتراضات، مقامات دولتی از کارگران خواستند تا مطالبات‌شان را از طریق دریافت محصولات تولیدی وصول کنند که کارگران با رد این پیشنهاد خواستار پرداخت نقدی مطالبات خود شدند.

قرار است تا در هفته جاری مذاکرات بین کارگران از سویی و کارفرما و مقامات دولتی از سوی دیگر ادامه یابد.

هم چنین، در پی شکایت کارگران اخراجی قرارداد موقت کارخانه، دادستانی ابتدا حکم توقیف اموال کارخانه برای پرداخت مطالبات کارگران را صادر نمود، اما زمانی که کارگران اخراجی با حکم توقیف به مقابل کارخانه رسیدند، دادستانی حکم خود را لغو کرده و به کارگران پیشنهاد داد تا در ازای مطالبات‌شان، محصولات تولیدی کارخانه در اختیار آنها قرار گیرد که مورد اعتراض کارگران اخراجی قرار گرفت.

براساس گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران که این خبر را منتشر نموده است، کارگران بازنشسته “مقره سازی” از دیگر کارخانجات شهر صنعتی کاوه، نیز پس از 15 ماه بازنشستگی هنوز موفق به دریافت حقوق و مطالبات خود نشده‌اند.

کارگران موقت کارخانه “پاک‌وش” تولید کننده محصولات شوینده در شهر صنعتی کاوه نیز از کار اخراج شده و کارگران رسمی از سوی کارفرما برای دادن استعفا تحت فشار قرار دارند. این کارگران با سابقه 15 تا بیست ساله اغلب دچار مشکلات تنفسی و ریوی حادی بوده و به رغم این وضعیت از سوی کارفرما مجبور به کار سخت در بخش بارگیری شده‌اند.

نه فقط کارگران کارخانه‌های “اسپیدار”، “مقره‌سازی” و “پاک‌وش” که عموم کارگران ایران تحت فشار فزاینده‌ای از سوی سرمایه‌داران قرار دارند. از عدم افزایش دستمزدهای واقعی، تا اخراج و تا عدم پرداخت به‌موقع دستمزدها همه‌گی بخشی از معضلات تمامی کارگران ایران است و تنها با اتحاد است که کارگران به‌سان یک تن واحد می‌توانند در برابر کارفرمایان و دولت ایستاده و برای تحقق خواست‌های خود مبارزه کنند.

تجمع جمعی از بازنشسته‌گان در برابر دفتر احمدی‌نژاد

حدود 300 نفر از اعضای کانون بازنشستگی کشوری که اکثر آنان معلم و یا از شرکت راه‌آهن بودند، در اعتراض به عدم پرداخت سنوات معوقه‌ی خود از سال 86 و نیز عدم افزایش پله‌کانی حقوق خود در برابر دفتر احمدی‌نژاد تجمع کردند. به گزارش کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، در پی این اعتراض و به خواست مقامات دولتی، دو نماینده از سوی تظاهرکنندگان برای مذاکره به ساختمان فوق وارد شدند اما در نهایت جوابی به خواست آنها داده نشده و مذاکرات حاصلی برای بازنشسته‌گان به همراه نیاورد.

دولت همواره برای پرداخت مطالبات زحمت‌کشان با خساست خاصی از نداری حرف زده و پرداخت مطالبات آن‌ها را به تعویق می‌اندازد، اما اگر برای نیروهای سرکوب خود و یا ماجراجویی‌های منطقه‌ای پول نیاز داشته باشد، این پول همواره در دسترس است. اگر خامنه‌ای قرار است از یک شهر بازدید کند برای یک روز مسافرت وی میلیاردها خرج می‌کنند اما حق و حقوق بازنشسته‌گان را سال‌ها پرداخت نمی‌کنند.

 سرگردانی کارگران پیمانی صنایع نفت و پترشیمی

کریم سلحشور، معاون منابع انسانی وزیر نفت، درباره شرایط  تبدیل قرارداد پیمانی به قرارداد مستقیم برای کارگران شاغل در زیرمجموعه‌های این وزارتخانه گفت: “داشتن حداقل مدرک کاردانی، کار کردن در فعالیت‌های تخصصی و داشتن یک سال سابقه کار، از شرایط عقد قرارداد مستقیم با نیروهای پیمانکاری است”. وی برآورد تعداد کارگران پیمانی شاغل در صنعت نفت را 160 هزار نفر اعلام کرد در حالی که نیروهای رسمی این صنعت به 90 هزار نفر می‌رسد. وی هم‌چنین اعلام کرد  که در مرحله اول میزان دستمزد نیروی پیمانکار همان میزانی خواهد بود که به وی توسط شرکت پیمانی پرداخت می‌شود و بدین ترتیب از هم اکنون افزایش دستمزدها را برای این گروه منتفی اعلام نمود.

با توجه به شرایط اعلام شده از سوی وی، قرارداد کارگران پیمانی که فاقد مدرک فوق دیپلم یا همان کاردانی باشند، که اتفاقا اکثریت بزرگ کارگران پیمانی را تشکیل می‌دهند، به قرارداد مستقیم تبدیل نمی‌گردد و این به معنای ادامه‌ی بلاتکلیفی اکثریت بزرگی از 160 هزار کارگر پیمانی در این صنعت می‌باشد.

وی در ادامه از تشکیل تعاونی برای ساماندهی نیروهای پیمانکار که فاقد شرایط  دولت برای عقد قرارداد مستقیم هستند خبر داد.

“تعاونی” چیزی نیست جز همان شرکت‌های پیمانکار اما این‌بار با نام “تعاونی”. دولت که از بستوه ‌درآمدن کارگران از عمل‌کرد شرکت‌های پیمانی آگاه است، با اتخاذ این سیاست تلاش دارد تا مانع گسترش نارضایتی‌ها به یک موج وسیع اعتراضات و اعتصابات کارگری شود. اما کارگران برای تحقق این خواست خود که بُریدن دست شرکت‌های پیمانکار از سفره‌های کارگران است، راهی جز ادامه‌ی مبارزات خود تا تحقق کامل و بی‌قیدوشرط خواست خود ندارند.

70 درصد کارگران بازنشسته زیر خط فقر هستند

به گفته‌ی پرویز احمدی پنجکی رئیس “انجمن بازنشستگان جامعه اسلامی کارگران” 70 درصد کارگران بازنشسته که زیر نظر سازمان تامین اجتماعی هستند، زیر خط فقر زندگی می‌کنند. به گفته‌ی وی دریافتی این گروه از کارگران بازنشسته تنها حدود 400 هزار تومان است.

کارگران بازنشسته هر کدام سالیان طولانی، بخشی از دستمزد خود را برای دوران بازنشسته‌گی به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کرده‌اند. اما اکنون باید درفقر و نداری و با حقوق 400 هزار تومانی زندگی کنند، در حالی که مدیران سازمان تامین اجتماعی از حاصل دستمزد همین کارگران حقوق‌های چندین میلیونی دارند و این البته جدا از رشوه و دیگر سوءاستفاده‌های مالی‌ست که تمام مدیران جمهوری اسلامی به آن آلوده هستند.

تناسب حقوق و نیازهای کارگران بازنشسته‌ به‌نحوی که تمامی هزینه‌های آن‌ها و خانواده‌های‌شان از قبیل مسکن، خوراک، بهداشت و درمان، تفریح، حمل‌ونقل و غیره را پوشش دهد، بدیهی‌ترین خواست کارگران بازنشسته می‌باشد.

دستمزد 80 درصد کارگران در کارخانجات پایین‌تر از حداقل دستمزد مصوب می‌باشد

چنگیز قاسمی، عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی در گفت‌وگویی اعتراف کرد که کارگران در 80 درصد از واحدهای تولیدی زیر نرخ مصوب شورای عالی کار دستمزد دریافت می‌کنند. وی هم‌چنین گفت بیش از 60 درصد از کارگران شاغل زیرخط فقر زندگی می‌کنند.

اعتراف به فقر و بی‌حقوقی کارگران، اعتراف به ناتوانی جمهوری اسلامی در تامین یک زندگی انسانی و شرافتمندانه برای کارگران است، اعتراف به ماهیت ضد کارگری حکومتی‌ست که مقامات حاکم و سرمایه‌داران برخلاف کارگران، در بهترین رفاه و آسایش زندگی می‌کنند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: