برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۷ بهمن

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه سازمان فدائيان (اقليت) در مورد تحريم انتخابات – «جنبش مبارزاتی مردم در سال ۵۷ چه مسیری را طی کرد و چگونه این اعتراضات منجر به قیام ۲۲ بهمن سال ۵۷ شد و نقش زنان در این قیام چه بود؟» در گفتگویی با مرجان افتخاری از فعالین سیاسی و فعال جنبش زنان – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۴ با عنوان «وظایف فوری انقلاب اجتماعی اقدامات عاجل حکومت شورائی، به منظور دمکراتیزه کردن اقتصاد کشور و گذار به سوسیالیسم(۲)»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/jliBWyx7/27bahman.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

عدم پرداخت دستمزد و مطالبات کارگران موجب بستن خیابان توسط کارگران کارخانه‌های “صنایع فلزی” و “چینی اسپیدار” شد

بازداشت ١۵ کارگر معترض توسط نیروهای نظامی شهر پاوه

انتفال رضا شهابی از بیمارستان به زندان و ادامه فشار بر فعالین کارگری

عیدی ٣۵٠ هزار تومانی کارکنان دولت و پیش‌بینی افزایش ده درصدی حقوق در سال ٩١

ایران در رده پنجم میزان طلاق در جهان

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

عدم پرداخت دستمزد و مطالبات کارگران موجب بستن خیابان توسط کارگران کارخانه‌های “صنایع فلزی” و “چینی اسپیدار” شد

به‌گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز دوشنبه، ششصد کارگر کارخانه صنایع فلزی شماره ١ و ٢، در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود، خیابان هفده شهریور را به مدت چهار ساعت مسدود کرده و مانع عبور خودروها از این مسیر که به بازار آهن منتهی می‌گردد، شدند.

به‌دنبال این حرکت اعتراضی، نیروهای پلیس امنیت و گارد ویژه در محل حاضر شده و تلاش کردند تا کارگران را متفرق سازند. اما کارگران با اتحاد خود بر ادامه‌ی تصرف خیابان اصرار ورزیدند. در نهایت مامورین پلیس امنیت متعهد شدند تا ظرف یک هفته به مشکلات کارگران رسیده‌گی کنند. این اعتراض کارگری در نهایت در ساعت ٢ بهدازظهر به پایان رسید. براساس گزارش فوق کارگران با احتساب دستمزد اسفند و عیدی و پاداش امسال خود، سه میلیارد تومان از کارفرما طلب‌کار هستند. از ماه مرداد تاکنون، کارگران به جای دستمزد تنها مبلغی ناچیز به‌عنوان علی‌الحساب دریافت‌ کرده‌اند.

هم‌چنین کارگران کارخانه چینی “اسپیدار” واقع در شهر صنعتی کاوه، در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهای خود از شهر صنعتی به سمت شهر ساوه دست به تظاهرات زدند که این اقدام کارگران منجر به بسته شدن جاده قدیم ساوه به تهران برای ساعاتی گردید.

در پی این حرکت کارگری، فرمانده انتظامی شهر ساوه با حضور در میان کارگران معترض از آن‌ها خواست تا برای رسیده‌گی به‌خواست‌های‌شان نماینده‌گان خود را به فرمانداری ساوه بفرستند. اما در پی مراجعه‌ی نماینده‌گان کارگران به فرمانداری در صبح روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، فرماندار در محل کار خود حاضر نگردید تا از رودرویی با کارگران اجتناب کند. ١۴٠ کارگر رسمی “اسپیدار” از مردادماه سال‌جاری دستمزد دریافت نکرده و هنوز عیدی و پادش سال گذشته خود را از کارفرما طلب‌کار هستند. به‌جز کارگران رسمی، این کارخانه ١۵٠ کارگرقراردادی نیز داشت که آبان‌ماه به بهانه‌ی پایان قرارداد از کار اخراج شده‌اند.

حکومت طرفدار سرمایه‌داران است و این را کارگران در اعتراضات‌شان به‌خوبی دریافته‌اند. اما کارگران هم‌چنین در جریان اعتراضات‌شان دریافته‌اند که تنها با اتحاد و یک مبارزه‌ی قاطعانه می‌توانند سرمایه‌داران و حکومت را وادار به عقب‌نشینی سازند.

بازداشت ١۵ کارگر معترض توسط نیروهای نظامی شهر پاوه

روز سه‌شنبه ٢۵ بهمن‌ماه، ١۵ کارگر معترض سد “داریان” پاوه، توسط نیروهای نظامی بازداشت شدند. کارگران سد “داریان” پاوه به عدم پرداخت ٧ ماه دستمزدهای عقب‌افتاده‌ی خود توسط کارفرما و اخراج برخی از کارگران معترض هستند.

کارگران  که در برابر بخش اداری شرکت “کولهام” کارفرمای سد “داریان” تجمع کرده بودند، با عوامل کارفرما درگیر شدند که این درگیری منجر به شکسته شدن درب و پنجره‌ی اداره‌ی فوق شد. فرمانداری شهر پاوه نیز برای سرکوب کارگران حدود ٣٠٠ نفر از نیروهای نظامی را به محل اعتراض کارگران فرستاده و بدین ترتیب ١۵ کارگر دستگیر شدند.  براساس اخبار منتشره اعتراضات کارگران سد ٣ روز ادامه داشته است.

اهالی روستای داریان که تعدادی از آن ها کارگر سد فوق می‌باشند، هم‌چنین به انفجارهای شدید برای ساخت سد که تاکنون در مواردی منجر به سقط جنین زنان باردار و رعب و وحشت در میان کودکان شده است، معترض می‌باشند.

برای فرماندار پاوه این اهمیت ندارد که کارگران ٧ ماه دستمزد دریافت نکرده و جیب‌های‌شان خالی و شکم‌های‌شان گرسنه است. برای او اهمیت ندارد که بی‌توجهی کارفرما، چه تاثیر منفی بر کودکان و زنان باردار روستا گذاشته است. اما برای این فرماندار سرمایه کافی است تا کارگران اعتراض کنند، آن وقت او نیروهای نظامی را مامور سرکوب آن‌ها می‌کند.

انتفال رضا شهابی از بیمارستان به زندان و ادامه فشار بر فعالین کارگری

رضا شهابی کارگر زندانی و عضو هیات‌مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، در حالی که به دستور پزشکان، به‌منظور آماده شدن برای عمل جراحی ضروری و حساسی که در پیش دارد، باید سه ماه استراحت مطلق می‌کرد، به‌جای منزل به زندان اوین منتقل شد. رضا شهابی نزدیک به دو سال است که هم‌چنان بلاتکلیف در زندان بسر می‌برد. فشار علیه رضا شهابی و دیگر فعالان کارگری تنها به‌خاطر دفاع آن‌ها از منافع کارگران است، کارگرانی که امروز روزهای بسیار سختی را می‌گذرانند.

شاهرخ زمانی از دیگر فعالان کارگری زندانی نیز بعد از ٢۵ روز بازداشت توانست برای اولین بار با خانواده‌ی خود ملاقات نماید. شاهرخ زمانی و محمد جراحی از کارگران فعال تبریز می‌باشند که هم اکنون به جرم عدالت‌خواهی در زندان بسر می‌برند. زندانبان در زندان تبریز با استفاده از روش‌های گوناگون از جمله استفاده از برخی از زندانیان عادیِ خودفروخته سعی در اعمال فشار بر این کارگران زندانی دارد.

در روزها و هفته‌های اخیر، اخبار متعددی از دستگیری فعالان کارگری و اذیت و آزار آنان در زندان‌ها منتشر شده است.

 عیدی ٣۵٠ هزار تومانی کارکنان دولت و پیش‌بینی افزایش ده درصدی حقوق در سال ٩١

به‌گفته‌ی ممبینی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی احمدی‌نژاد، در بودجه ٩١ افزایش حقوق کارکنان دولت چیزی بیش از ١٠ درصد تعیین شده است. در سال گذشته نیز حقوق کارکنان دولت که بخش بزرگی از آنان از جمله معلمان در زیر خط فقر زنده‌گی می‌کنند، تنها ۶ درصد افزایش یافته بود.

افزایش ناچیز حقوق معلمان و دیگر زحمت‌کشانی که در استخدام دولت هستند، در برابر نرخ تورم بی‌سابقه‌ی کنونی، به‌معنای کاهش هرچه بیشتر درآمد آن‌ها و در نتیجه فقیر شدن بازهم گروه بیشتری از آنان می‌باشد.

هم‌چنین براساس مصوبه هیات وزیران عیدی کارکنان دولت، ٣۵٠ هزار تومان تعیین شده است، آن‌هم در شرایطی که قیمت‌ها از ماه دی به‌شدت افزایش یافته و این مبلغ ناچیز هرگز نمی‌تواند حتا کمک هزینه‌ی ناچیزی برای این زحمت‌کشان در آستانه‌ی سال نو شود.

جمهوری اسلامی شرایطی را به‌وجود آورده است که لبخند بر لبان کارگران و زحمت‌کشان – حتا در نوروز – نیز محو شود.

ایران در رده پنجم میزان طلاق در جهان

به‌گفته‌ی افسانه توسلی عضو گروه مطالعات زنان دانشگاه الزهرا، ایران با داشتن ١٣٧هزار طلاق در رده پنجم بالاترین میزان طلاق در جهان قرار دارد. کشورهای آمریکا، روسیه، انگلستان و اسپانیا در رده‌های اول تا چهارم قرار دارند. به‌گفته‌ی وی از سال ١٣۵٠ تا سال گذشته، رشد طلاق نسبت به ازدواج ۵/ ۶ برابر بوده است.

رشد طلاق در کشورهای گوناگون می‌تواند از دلایل متعددی منتج شود، اما با نگاهی به ۵ کشوری که بیشترین میزان طلاق را در جهان دارا هستند، می‌بینیم تنها کشوری که به اصطلاح از کشورهای جهان سوم بوده و در این لیست قرار دارد ایران می‌باشد.

افزایش طلاق در ایران بیش از هر چیز معلول شرایط اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در جامعه است. چه بسیار کارگران و زحمت‌کشانی که زندگی‌شان به دلیل بیکاری و فقر از هم پاشیده است. فشارهای اجتماعی، محدودیت‌های گوناگون علیه زنان و نقض بدیهی‌ترین حقوق آنها، به‌همراه ترویج فرهنگ منحط اسلامی علیه زنان در جامعه، از دیگر عوامل گسترش طلاق در ایران می‌باشند. حتا در بخش‌هایی از جامعه، ازدواج دیگر نه نتیجه‌ی عشق و علاقه که نتیجه‌ی یک معامله‌ی سودمند اقتصادی شده است که هر لحظه امکان برهم خوردن این معامله‌ی سودمند وجود دارد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: