برنامه رادیو دمکراسی شورایی، سه‌شنبه ۲۵ بهمن

‌برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – اطلاعيه کميتۀ خارج از کشور سازمان فدائيان (اقليت) «به مناسبت درگذشت مادر رفيق بيژن جزنی» – «اهداف بنیاد اولاف پالمه از برگزاری سمینار با عنوان اتحاد برای دمکراسی در ایران چه بود و چه نیروها و احزابی در این نشست حضور داشتند» در گفتگویی با بهرام رحمانی فعال سیاسی و از اعضای هئیت دبیران کانون نویسندگان ایران در تبعید – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۴ با عنوان » تحریم فعال و تبلیغ و سازماندهی برای قیام و انقلاب»، خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/EY7gphgJ/25bahman.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

کارگران مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر اعتصاب خود را به تعویق انداختند

تجمع کارگران شهرداری تبریز در برابر ساختمان فرمانداری تبریز

کارگران معادن طبس روزانه بیش از ١۵ ساعت کار می‌کنند

۴٠ درصد کارگران فاقد بیمه هستند

افزایش نجومی قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز مردم

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

کارگران مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر اعتصاب خود را به تعویق انداختند

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، اعتصاب کارگران مجتمع‌های پتروشیمی ماهشهر که قرار بود از روز یک‌شنبه ٢٣ بهمن و با خواست برچیده شدن شرکت‌های پیمانی و انعقاد قرارداد مستقیم برگزار شود، با تصمیم کارگران به تعویق انداخته شد.

براساس این خبر، کارگران طی جلسه‌ای که در سالن ناهارخوری برگزار کردند، تصمیم گرفتند تا به‌دنبال طرح مساله پرداخت پاداش نفت سالیانه به کارگران، اعتصاب خود را به تعویق بیاندازند. اما آن‌ها به‌رغم به‌تعویق انداختن اعتصاب اعلام کردند که از خواست خود عقب‌نشینی نکرده و در صورت عدم تحقق خواست‌شان، دست به اعتصاب خواهند زد.

به‌رغم به‌تعویق انداخته شدن اعتصاب، از آن‌جایی که قرار بود اعتصاب با تجمع کارگران در پارکینگ اتوبوس‌ها (درب شماره ۴) آغاز شود، این محل تحت کنترل شدید مامورین حراست قرار گرفته بود.

از اسفند‌ماه سال گذشته و با اعتصاب کارگران پتروشیمی تبریز، مبارزه کارگران برای برچیده شدن شرکت‌های پیمانی وارد مرحله‌ی جدیدی گردید. این مبارزه می‌رود تا در دیگر مراکز کارگری نیز گسترش یافته و به یک مبارزه‌ی عمومی طبقه‌ی کارگر علیه اجحافات سرمایه‌داری تبدیل گردد.

تجمع کارگران شهرداری تبریز در برابر ساختمان فرمانداری تبریز

جمعی از کارگران شهرداری تبریز در اعتراض به عدم حذف شرکت‌های پیمانکاری در برابر ساختمان فرمانداری تبریز دست به تجمع زدند.

کارگران در این تجمع خواستار تحقق وعده‌ی دولت مبنی بر حذف شرکت‌های پیمانکار و انعقاد قرارداد مستقیم شدند.

یکی از کارگران در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایلنا” اعلام کرد: “مسوولان شهرداری تبریز با این بهانه که این مصوبه فقط مشمول دستگاه‌های اجرایی قانون مدیریت خدمات کشوری می‌شود از اجرای آن سرباز می‌زنند”. پیش از این نیز اخباری از عدم حذف شرکت‌های پیمانکاری در شهرداری تهران منتشر شده بود.

صاحبان شرکت‌های پیمانی، با استفاده از عدم وجود تشکل‌های کارگری، بیکاری میلیون‌ها کارگر و قوانینی که توسط دولت اسلامی تصویب شده است، کارگران را با دستمزدهای بسیار پایین به‌کار می‌گمارند اما به‌جای آن، از کارفرمای اصلی مبلغ بیشتری دریافت کرده و مابه‌تفاوت آن را که در واقع بخشی از دستمزد کارگران است، بدون انجام هیچ کاری به جیب خود سرازیر می‌کنند.

کارفرمایان اصلی نیز با استفاده از این شرایط، هم همواره نیروی کارشان با بهایی ارزان تامین است و هم نارضایتی‌های کارگری را به گردن پیمانکاران می‌اندازند و بدین‌طریق از ارتقای مبارزات کارگران برای دستمزدها و شرایط کاری بهتر جلوگیری می‌کنند.

کارگران معادن طبس روزانه بیش از ١۵ ساعت کار می‌کنند

کارگران معادن طبس روزانه بیش از ١۵ ساعت کار می‌کنند و در ازای آن تنها ۶٠٠ هزار تومان دستمزد دریافت می‌کنند و کارفرما از پرداخت هر گونه مزایا حتا هزینه رفت‌وآمد کارگران نیز سر باز می‌زند. دبیر اجرایی “خانه‌ کارگر طبس”  ضمن بیان مطلب فوق گفت: “کارگران معدن با قرارداد یک ماهه مشغول به‌کار می‌شوند و حداکثر مدتی که یک کارگر در معدن شاغل است ۶ ماه است که باعث می‌شود کارگران نتوانند مطالبات خود را از کارفرما طلب کنند”. به‌گفته‌ی وی هر بار و به بهانه‌ی نبود خریدار ذغال سنگ، صدها کارگر معدن از کار اخراج می‌شوند و در جدیدترین مورد بیش از ٣٠٠ کارگر اخراج شده‌اند. وی گفت: “کارگران شاغل در معادن که مدت طولانی کار کرده‌اند، به بیماری‌های متعدد مبتلا شده و کارفرمایان حاضر به استخدام این کارگران نیستند”.

براساس قانون کار، کار در معادن جزو مشاغل سخت بوده که کار روزانه در آن ۶ ساعت می‌باشد. اما کارگران معادن طبس نه تنها از مزایای شغلی خود استفاده نمی‌کنند و نه تنها با کار در معادن سلامتی خود را در معرض خطر قرار می‌دهند که حتا برای این کار از حداقل دستمزد نیز محروم می‌باشند. در جمهوری اسلامی، کارگران معادن طبس برای تهیه‌ی لقمه‌ای نان، خون خود را می‌فروشند.

۴٠ درصد کارگران فاقد بیمه هستند

به‌گفته‌ی مدیر کل بیمه‌های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۴٠ درصد کارگران که ٨ میلیون خانوار را شامل می‌شود، فاقد بیمه می‌باشند. به‌گفته‌ی وی این کارگران از آن‌جایی که مشمول بیمه‌های اجباری توسط کارفرمایان نیستند، برای بیمه‌شدن مجبور به پرداخت حق بیمه خود می‌باشند که البته قادر به پرداخت حق بیمه نیستند.

در حالی که قوانین تامین اجتماعی در جوامع سرمایه‌داری پیشینه‌ای ١۵٠ ساله دارد و در حالی که امروز در برخی از کشورها قریب به اتفاق کارگران از این حق بدیهی برخوردار شده‌اند، جمهوری اسلامی می‌تواند به خود ببالد که بهشت سرمایه‌داران را بر روی کره زمین بوجود آورده است، کشوری که در قرن بیست و یکم هنوز نزدیک به نیمی از کارگران آن فاقد بیمه هستند.

افزایش نجومی قیمت کالاها و خدمات مورد نیاز مردم

به‌دنبال کاهش شدید ارزش ریال و افزایش بهای طلا و ارزهای خارجی که نتیجه‌ی تشدید بحران اقتصادی حاصل از سیاست‌های دولت هم‌چون حذف یارانه‌ها می‌باشد، موج گرانی چندی‌ است که به کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم هجوم آورده است. در ابتدا موج گرانی شامل لوازم خانگی، ماشین، کامپیوتر و کالاهایی مانند آن شد، اما اکنون صحبت از گرانی سرسام آور کالاهایی است که به طور روزمره مورد نیاز کارگران و زحمت‌کشان می‌باشند.

برهمین اساس خبرگزاری “آفتاب” وابسته به حکومت گزارشی را تهیه نموده است که حاکی از رها شدن تیر گرانی و نشانه گرفتن سفره‌ی حقیر کارگران و زحمت‌کشان دارد. در بخشی از این گزارش آمده است: ” گرانی این روز‌ها تمامی کالا‌ها و خدمات را تحت‌شعاع قرار داده و دیگر خبری از تثبیت قیمت‌ها در بازار نیست. قیمت‌ها روز به روز تغییر می‌کنند و هر لحظه باید منتظر تغییر صعودی قیمت‌ها بود. از گوشت قرمز گرفته تا لبنیات و حبوبات و برنج همه و همه روزهای گرانی را پشت سر می‌گذارند”. در ادامه‌ی این گزارش آمده است: “نگرانی از بابت کمبود کالا در ماه‌های آینده، به تدریج به کوچه پس کوچه‌های بازار و خانه‌های مردم سرایت کرده و موجی از تقاضا را روانه بازار کرده است”.

براساس گزارش خبرگزاری فوق، گوشت گوساله یخی از ٨٠٠٠ تومان به ١٣٨٠٠ تومان، گوشت گوساله گرم از ١٢۵٠٠ تومان به ٢٠ هزار تومان در بازار جنوب تهران به‌فروش می‌رسند. گوشت گوسفندی نیز با افزایش ۴ تا ۵ هزار تومان به ٢٢ هزار تومان در هر کیلو رسیده است، اگرچه در قصابی‌های شمال شهر تهران، بهای هر کیلوگرم راسته گوسفندی ۴٠ هزار تومان اعلام شده است.

قند و شکر از ١٢٩٠ به ١٧٠٠ تومان، نخود ٣٠٠٠ تومان و لپه بین ٣ تا ٣ هزار و ۵٠٠ تومان، برنج هندی ١٠ کیلیویی از ٢٠ هزار تومان به ٢٧ هزار تومان که تازه نایاب نیز می‌باشد، رسیده‌اند. پودر شوینده نیز افزایش ۵٠ درصدی داشته است
خبرگزاری ایسنا نیز که تحت کنترل دولت احمدی‌نژاد قرار دارد در گزارش خود از افزایش بهای کالاها خبر داده است. براساس گزارش ایسنا، بهای مرغ حدود ٣٠ درصد افزایش یافته است.

ثروتمندان جامعه از بابت گرانی کالاها نگرانی ندارند. برخی از آن‌ها نه تنها نگرانی ندارند که بهره‌مند نیز می‌شوند. اما این کارگران و دیگر زحمت‌کشان جامعه هستند که از گرانی کالاها آسیب می‌بینند. این آن‌ها هستند که قدرت خرید دستمزدهای ناچیزشان روزبه‌روز در اثر بالا رفتن نرخ تورم و گرانی کاهش می‌یابد. گرانی مشکل کارگران و زحمت‌کشان است و این آن‌ها هستند که مخالفان و معترضان اصلی به این وضعیت اقتصادی می‌باشند.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: