برنامه رادیو دمکراسی شورایی، پنج‌شنبه ۲۰ بهمن

برنامه‌های امروز شامل: تفسيرهای خبری – مطلبی برگرفته از نشريه کار، ارگان سازمان فدائيان (اقليت) شمارۀ ۶۱۴ با عنوان «انقلاب ٥٧، قیام ٢٢ بهمن و درس هایی که باید از آن آموخت»، و مصاحبه با عباس سماکار با عنوان «راز ماندگاری حماسۀ سياهکل و تأثير اين مبارزه بر جنبش دانشجوئی و فضای دانشگاه در دهۀ پنجاه» خواهد بود.

برای شنیدن برنامه روز رادیو دمکراسی شورایی، اینجا را کلیک کنید

همين جا گوش کنيد:

یا از ابزار پخش 4shared  در زیر استفاده کنید:

http://www.4shared.com/mp3/JAG3ryRZ/20bahman.html

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم از سايت سازمان فدائیان (اقلیت) mp3

امکان دانلود برنامۀ امروز از طريق سايت راديو دمکراسی شورائیMP3

امکان دانلود يا گوش کردن مستقيم برنامۀ امروز در  mp3-4shared

برای شنيدن يا ذخيره برنامه چهار امکان وجود دارد، شنيدن مستقيم برنامه‌ها از سايت راديوram، شنيدن يا ذخيره از سايت رادیـوMP3، يا سايت سازمان فدائيان (اقليت(؛ يا mp3-4shared  بر روی امکان دلخواه کليک کنيد.

اعتصاب کارگران متروی مهرآباد

انفجار کارگاه رنگرزی، شش کارگر را به آتش کشید

کمبود و افزایش بهای دارو

افزایش اجاره مسکن از آمارهای دولتی تا واقعیت

متن کامل تفسيرهای خبری راديو دمکراسی شورائی در ادامۀ نوشته:

تفسیرهای خبری:

اعتصاب کارگران متروی مهرآباد

حدود ٢٠٠ کارگر متروی مهرآباد از صبح روز دوشنبه ١٧ بهمن ماه، در اعتراض به عدم دریافت ۵ ماه دستمزدهای عقب‌افتاده‌ی خود دست به اعتصاب زدند. با آغاز اعتصاب، کارگران ۵ ایستگاه در یک ایستگاه جمع شدند که با دخالت حراست و نیروهای ضد شورش، کارگران به ایستگاه‌های خود بازگشته اما به اعتصاب خود ادامه دادند.

براساس خبر فوق، کارگران پیش از این در ماه‌های مرداد و دی‌ نیز دست به اعتصاب زده بودند که کارفرما قول پرداخت دستمزدها در طول یک هفته را داده بود.

در پی این اعتصاب، کارفرما به جای پاسخ‌گویی به کارگران و پرداخت دستمزدهای آن‌ها که بدیهی‌ترین خواست کارگران می‌باشد، به کارگران اعتصابی اعلام نمود که باید تا تاریخ ٢٣ بهمن ماه به مرخصی اجباری بروند و کارگاه در این مدت تعطیل است.

در حکومت اسلامی، سرمایه‌داران آن‌چنان وقیح شده‌اند که به‌جای پرداخت دستمزدهای ناچیز کارگران و پاسخ‌گویی به مطالبات‌شان آن‌ها را به مرخصی اجباری می‌فرستند تا بدین وسیله زمینه‌ی اخراج عده‌ای و در نهایت سرکوب اعتصاب کارگری را فراهم سازند. در سایه‌ی این حکومت وقاحت به‌حدی رسیده است که سرمایه‌داران می‌خواهند نیروی کار کارگران را مفت‌ومجانی تصاحب کرده و حتا آن مبلغ ناچیز را نیز نپردازند.

تنها منبع معیشت کارگران دستمزدهای‌شان است و کارفرمایان باید بدون هر گونه عذر و بهانه‌ای حقوق کارگران را بدون تاخیر پرداخت کنند. کارگران برای تحقق خواست‌های خود باید تلاش‌های کارفرما برای درهم‌شکستن اعتصاب و اتحادشان را نقش بر آب سازند.

انفجار کارگاه رنگرزی، شش کارگر را به آتش کشید

براساس اعلام روابط عمومی اورژانس تهران، در اثر انفجار در یک کارگاه رنگرزی،  ۶ کارگر در آتش سوختند. به گفته‌ی مدیر روابط عمومی اورژانس، هنگامی که ماموران اورژانس به محل حادثه رسیدند با پیکر نیمه جان کارگران روبرو گردیدند. وی گفت: “تمامی کارگران با سوختگی بالای ۵٠ درصد از ناحیه دست، صورت و بدن دچار جراحات شدید شده‌اند”. حال عمومی کارگران مصدوم وخیم گزارش شده است.

هنوز هیچ خبری از وضعیت بیمه کارگران مصدوم منتشر نشده است. بسیاری از کارگران به دلیل بیکاری مجبور می‌شوند تا تن به شرایط غیرانسانی کارفرمایان برای پیدا کردن کار بدهند. این کارفرمایان با استفاده از قوانینی هم‌چون کار موقت، قراردادهای سفید امضا و یا کارگاه‌های کمتر از ده نفر، غیرانسانی‌ترین شرایط را به کارگران تحمیل می‌کنند. بسیاری از این کارگران مجبورند در شرایطی که برای سلامتی آن‌ها مضر است و یا خطرات جانی دارد بدون وسایل ایمنی و یا آموزش‌های لازم کار کنند که اتفاقن این گروه از کارگران که شامل میلیون‌ها کارگر می‌شود، بیشتر از هر گروه دیگری در معرض خطر حوادث ناشی از کار قرار داشته و هیچ آماری نیز در این رابطه وجود ندارد.

۶ کارگر کارگاه رنگرزی به همراه خانواده‌های‌شان قربانیان این نظام جنایت‌کار هستند.

کمبود و افزایش بهای دارو

به‌گفته‌ی شهریاری نماینده مجلس اسلامی و رئیس کمیسیون بهداشت آن، سندیکای تولیدکننده‌گان مواد اولیه دارویی، شیمیایی و بسته‌بندی و اتحادیه واردکننده‌گان دارو در طول سه ماه گذشته ارزی از بانک مرکزی بابت واردات دریافت نکرده‌اند. وی گفت در حالی که همیشه کشور ذخیره قابل توجهی در بعضی داروها باید داشته باشد، امرزو این ذخیره نزدیک به صفر است. وی خواستار اقداماتی عاجل برای حل مشکل تامین داروهای مورد نیاز کشور شد.

شهریاری با اشاره به خطر افزایش بهای داروها در شرایط کنونی گفت: “با افزایش قیمت داروها حالت دو قطبی در جامعه به وجود می‌آید و بیماران به دو گروه بیماران فقیر و بیماران ثروتمند تقسیم می‌شوند”.

در ارتباط با افزایش هزینه‌های دارو و درمان برای توده‌های مردم، رئیس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی نیز از افزایش هزینه‌های درمان این بیماران خبر داد. وی با بیان این‌که بیمه‌شده‌گان مجبور شده‌اند برای داروهایی که پیش از این مجانی بود، هر دفعه بین ٣۶ تا ٧٠ هزار تومان بپردازند، گفت: “یک بیمار کلیوی اگر هفته‌ای دوبار بخواهد به پزشک و آزمایشگاه مراجعه کند باید مبلغ ١۵٠ هزار تومان جدا از هزینه‌های رفت‌وآمد بپردازد که بسیاری از خانواده‌های این بیماران قادر به پرداخت آن نیستند”.

در اختیار قرار ندادن ارز برای واردات دارو و یا مواد اولیه کارخانجات دارویی، در حالی که دولت هنوز از دلارهای نفتی بهره‌مند است، نشان می‌دهد که برای این رژیم آن‌چه اهمیت ندارد جان و سلامتی مردم است. اگر رژیم به سلاح‌های جنگی و یا خرید تکنولوژی‌های لازم برای شنود و دیگر ابزار کنترل و سرکوب مردم احتیاج داشته باشد، ارز بدون هیچ دلواپسی موجود است، اما آن‌جا که پای سلامتی و دارو برای بیماران به‌میان می‌آید، رژیم ارزی در بساط ندارد.

افزایش اجاره مسکن از آمارهای دولتی تا واقعیت

به‌گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، بانک مرکزی شاخص اجاره بهای مسکن را در سال جاری معادل ٩ درصد اعلام کرده است. این بانک شاخص فوق برای سال ٨٩‌ را نیز ۶ درصد اعلام کرده بود. براساس این گزارش بهای اجاره مسکن در اردیبهشت ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ٢٢ درصد افزایش داشته است اما در ماه‌های بعد این شاخص کاهش یافته و به مرز ٩ درصد رسیده است.

این آمار از سوی بانک مرکزی در حالی اعلام می‌شود که بهای اجاره مسکن در طی سال‌جاری همواره سیر صعودی داشته و حتا خبرگزاری آفتاب نیز به‌نقل از منابع دولتی افزایش بهای اجاره مسکن در تابستان را برخلاف بانک مرکزی که در گزارش فوق ٨ درصد اعلام کرده، ١٨ درصد اعلام کرده بود.

افزایش بهای اجاره مسکن را رژیم نمی‌تواند از مردم پنهان نگاه دارد. مردم ایران در عمل شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت بهای اجاره مسکن در طول یک سال گذشته به‌ویژه پس از اجرایی‌شدن طرح آزادسازی قیمت‌ها  هستند و احتیاجی به جعلیات بانک مرکزی و دیگر ارگان‌های حکومتی ندارند.

تناقض در آمارهای دولتی بیانگر اصرار رژیم بر دروغ‌گویی و تلاش برای طبیعی نشان دادن شرایط اقتصادی جامعه است. تلاشی که در دیگر مسایل اقتصادی و نیز در گران شدن بهای مواد غذایی، هزینه‌های درمان و دیگر نیازهای ضروری کارگران و زحمت‌کشان می‌بینیم.

سیاست‌های اقتصادی دولت نه فقط در مورد مسکن که در تمامی عرصه‌های اقتصادی نتیجه‌ای جز خانه‌خرابی هر چه بیشتر کارگران و زحمت‌کشان و ثروتمندتر شدن گروه کوچکی از سرمایه‌داران که خون دیگران را در شیشه می‌کنند، به‌همراه نداشته است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: